با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.

پمپ

انواع پمپ ها با استفاده از اصول و طراحی خاصی تعبیه شده اند. هر کدام از پمپ‌ها در صنایع مختلفی مانند صنعت نفت و گاز، صنعت آب و فاضلاب، کشاورزی، ساختمان‌سازی و صنایع فرآوری استفاده می‌شوند.

پمپ ها  کاربرد های متنوعی در صنایع دارند و با پیشرفت تکنولوژی در مدل های مختلف ساخته شده اند. به بیان ساده تر پمپ (Pump) وسیله‌ای است که سیالات ( مایعات یا گازها ) یا گاهی اوقات مواد محلول (دوغابی) را با عمل مکانیکی حرکت می‌دهد که معمولاً از انرژی الکتریکی به انرژی هیدرولیکی تبدیل می‌شود . 

انواع پمپ‌ها

همان‌طور که گفتیم، به‌منظور برطرف کردن نیازهای صنایع، انواع مختلفی از پمپ وجود دارند.  طیف گسترده‌ انواع دستگاه‌های پیستونی، پمپ‌های دیافراگمی، پمپ‌های پیچ، پمپ‌های دنده‌ای، دستگاه‌‌های پریستالتیک و حفره‌ای تنها گوشه‌ کوچکی از انواع مختلف دستگاه‌‌های جابه‌جایی مثبت هستند.

علاوه‌بر دستگاه‌‌های جابه‌جایی مثبت،‌ دستگاه‌های گریز از مرکز و انواع آن هم وجود دارند. به طور کل دستگاه‌های گریز از مرکز، کارشان تسریع جریان سیالات است. این دستگاه‌ها با حرکت سریع، فشار مایعات را افزایش می‌دهند و در فرآیند‌های صنعتی برای خالص سازی مواد از آن‌ها استفاده می‌شود. البته، کاربرد این پمپ‌، محدود به خالص‌سازی مواد سیال نیست و کاربردهای خیلی بیش‌تری را در صنایع ارائه می‌دهند.

علاوه‌بر ‌ دستگاه‌های جابه‌جایی مثبت و دستگاه‌‌های گریز از مرکز، انواع بی‌شمار دیگری از پمپ‌ها هم وجود دارند که بر اساس عملکردی که ارائه می‌دهند نام‌گذاری می‌شوند. از جمله پمپ‌های بتنی، دوغاب، رنگ، پمپ‌های آسیاب و بسیاری دیگر.

تنها انواع پمپ‌هایی که برای مصارف صنعتی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، دستگاه‌هایی هستند که به طور خاص، برای مصارف پزشکی، علمی یا خانگی طراحی شده‌اند. اگرچه بسیاری از مکانیزم‌های دستگاه‌‌های غیر صنعتی هم با پمپ‌های صنعتی یکسان است و مراحل پمپاژ نبستاً یکسانی را طی می‌کنند.

 

برندهای انواع پمپ ها

انواع پمپ ها برای کاربردهای متنوع در برندهای مختلف تولید شده اند. جهان آب به عنوان تامین کننده  قطعات و وارد کننده انواع پمپ های صنعتی و خانگی انواع برندهای معتبر دنیا را ارائه می دهد. برای اطلاعات بیشتر در ارتباط با برند پمپ ها یا مشاوره خرید می توانید با کارشناسان ما با شماره 79315-021 در ارتباط باشید. 

 

محصولات

معرفی انواع پمپ دورانی (Rotary)

پمپ‌های دورانی یا پمپ‌های گردشی، نوعی از  پمپ‌های مکانیکی هستند که برای انتقال سیالات مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع پمپ ها با حرکت دورانی چرخ دنده، میل بادامک یا پره ها کار می کنند و طرز کار این پمپ ها بدین شرح است که 

 • در ابتدا، سیال وارد پمپ شده که این مورد می تواند از طریق لوله‌ها و ورودی‌های مخصوص صورت گیرد.

 • بعد ازآن پمپ دارای یک قسمت جذب است که سیال را از منبع خود جذب می‌کند. معمو.لاً این قسمت شامل یک سیستم پروانه است که با چرخش، سیال را جذب و به داخل پمپ می‌کشد.

 • در مرحله بعدی پس از جذب سیال، نوبت به مساله تراکم است که با این روش فشار سیال افزایش می یابد. در این مرحله با یک یا چند پروانه در حال چرخش، سیال فشرده و به جلو حرکت داده می شود.

 • در مرحله بعدی سیال به سمت خروجی هدایت می شود این قسمت شامل لوله‌ها و خروجی‌های مخصوص است که سیال را به مقصد نهایی (مانند یک مخزن یا سیستم لوله‌کشی) هدایت می‌کند.

 • پمپ دنده ای
 • پمپ لوب
 • پمپ پره ای
 • پمپ پیش رونده خلاء
 • پمپ پیش رس
 • پمپ اسکرو

از جمله پمپ هایی هستند که با همین روش کار م یکنند و جز انواع پمپ های دورانی هستند. در ادامه به صورت کامل هر کدام از این پمپ ها را مورد بررسی قرار داده ایم.

انواع پمپ های رفت و برگشتی یا Reciprocating

پمپ های رفت و برگشتی معمولاً در سیستم های گرمایشی، سرمایشی و تهویه مطبوع استفاده می شوند. این پمپ ها برای جابجایی مایعات از طریق لوله ها و مجموعه های سیستم هایی که به آنها متصل هستند، مورد استفاده قرار می گیرند.

نحوه کار پمپ های رفت و برگشتی عبارت است:

 • در مرحله اول پمپ با ایجاد فشار در سیستم، مایع را از طریق لولهای رفت به سمت مجموعهای دیگر منتقل می کند.

 • در مرحله بعدی مایع وارد سیستم هایی می شود که می توانند شامل رادیاتورها، کولرها، یونیت های تهویه مطبوع و سایر تجهیزات باشند. در این سیستم ها، مایع حالت گرمایش یا سرمایش پیدا می کند و سپس به سیستم برگشت می آید.

 • در مرحله بعدی  پس از عبور ازمجموعه های سیستمی، مایع از طریق لوله های برگشت به سمت پمپ برمی گردد. 

پمپ های رفت و برگشتی معمولاً با استفاده از موتورهای الکتریکی کار می کنند و می توانند با تنظیم سرعت و فشار، جریان مایعات را کنترل کنند.

 • پمپ پیستونی شناور
 • پمپ دیافراگمی

پمپ دنده ای چیست؟

یکی از انواع پمپ ها است که برای انتقال سیالات استفاده می شود. این نوع پمپ از یک سیستم دنده برای ایجاد جابجایی و فشار سیال استفاده می کند.

این پمپ شامل دو دنده است که در آن یک دنده بزرگتر (دنده پیشران) و یک دنده کوچکتر (دنده پیرو) است. سیال وارد پمپ می شود و با چرخش دنده ها، فشار و جابجایی سیال ایجاد می شود.

انواع پمپ (پمپ دنده ای )

تعریف پمپ لوب 

پمپ لوب یک پمپی چرخشی است با انتقال جا به جایی مثبت کار می کند. در این مدل پمپ ها، قطعات لوب‌ تماسی با هم پیدا نمی‌کنند و با روش مکشی عملیات را انجام می دهند. کارکرد این مدل پمپ ها شبیه پمپ‌های دنده‌ای است. اگر روی این مدل پمپ فن و یا دستگاه خنک کاری نصب شود حتی با وجود خشک کارکردن همه همانند سایر پمپ‌های انتقال سیالات از مکانیزم جابه‌جایی مثبت استفاده می‌کند. در این مدل پمپ، لوب‌ها تماسی با هم پیدا نمی‌کنند و با روش مکشی عملیات راپیش ببرند. کارکرد این مدل پمپ شبیه پمپ‌های دنده‌ای است و در صورتی که خنک کاری مکانیکی بر روی آن صورت گیرد، با وجود خشک کارکردن هم دچار مشکل نمی‌شوند. 

تعریف پمپ پره ای 

پمپ پره ای یا کارتریجی یکی از انواع پمپ های بادی است که می تواند با ایجاد فشار متوسط با جریان خروجی با دبی متغیر یا ثابت کار کند. پمپ های پره ای از نوع جابه جایی مثبت می باشند و نوعی از پمپ های بادی هستند.

انواع پمپ (پمپ پره ای)

تعریف پمپ اسکرو یا مارپیچی 

پمپ اسکرو یا مارپیچی (Screw Pump) یک نوع پمپ است که برای انتقال سیالات از یک مکانیزم مارپیچی متحرک استفاده می‌کند.طراحی پمپ اسکرو به گونه ای است که شامل یک محفظه با شکل استوانه‌ای است که در داخل آن یک میله بلند و متحرک به صورت مارپیچ قرار دارد. این میله دارای پیچ‌های پیوسته است که در حین چرخش، سیال را از طریق محفظه به جلو حرکت میدهد. وقتی که میله اسکرو در حال چرخش است، فضای میان پیچ‌ها کوچکتر می‌شود و باعث می شود سیال  به سمت جلو هل داده شود. این عمل باعث ایجاد فشار در سیال می‌شود و سیال از طریق خروجی پمپ خارج می‌شود.از جمله کاربردهای رایج پمپ مارپیچی می‌توان به انتقال سیالات لزج و چسبناک، انتقال نفت و گاز، پمپاژ فاضلاب و پمپاژ مواد غذایی اشاره کرد.

تعریف پمپ کفکش 

پمپ های کف کش به طور کامل در اب قرار می گیرند و نوعی پمپ مستغرق در اب است که می تواند آب یا سیالات را از کف مخزن یا محیط کاری مثل چاه، استخر و … به سطح و مکان مورد نظر انتقال دهد. 

پمپ کفکش

تعریف پمپ لجن کش 

پمپ های لجن کش برای تمیز کردن و جمع آوری آب، لجن، خاک و سایر ذرات محیطی از روی سطح کف مورداستفاده قرار می گیرند. این پمپ‌ها عموماً در صنایع، ساختمان‌ها، استخرها، پارکینگ‌ها و سایر مکان‌هایی که نیاز به تمیزی و جمع آوری مواد زائد دارند بسیار پرکاربرد هستند.

تعریف پمپ آب خانگی

پمپ آب خانگی یک دستگاه است که به منظور  افزایش فشار و جابجایی آب در سیستم آبدهی خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. این پمپ‌ها به منظور تأمین آب با فشار مناسب برای استفاده در حمام، آشپزخانه، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، آبیاری باغ و سایر نیازهای آب خانگی استفاده می‌شوند.

پمپ آب خانگیعمولاً از یک موتور الکتریکی برای ایجاد حرکت و یک پروانه (یا چرخه) برای جابجایی آب استفادهی‌کند. آب وارد پمپ می‌شود و با گذر از پروانه، فشار و سرعت آن افزایش می‌یابد و سپس از طریق لوله‌ها بهیستم آبدهی خانگی منتقل می‌شود.

انواع پمپ ها( پمپ خانگی)

تعریف پمپ آتش نشانی

پمپ آتش‌نشانی یک پمپ است که برای مبارزه با حریق‌ها مورد استفاده قرار می گیرد. این پمپ‌ها معمولاً در ایستگاه‌های آتش‌نشانی قرار دارند و توسط تیم‌های آتش‌نشانی برای خاموش کردن حریق‌ها و کنترل آنها به کار می‌روند. پمپ آتش‌نشانی مجهز به سیستمهای پمپاژ قوی هستند که می توانند آب را از منابع آبی مختلف مانند آبده‌ها، دریاچه‌ها، رودخانه‌ها یا شبکه آب شهری جمع‌آوری کند و آن را با فشار بالا به خروجی‌های آب متصل شده به خود هدایت کند. این خروجی‌ها معمولاً لوله‌ها و نازل‌هایی هستند که آب را به صورت فشازر زیاد یا جت به سوی منطقه‌ای که در آن حریق رخ داده است، پرتاب می‌کند.

 

تعریف پمپ مگنتی

پمپ مگنتی یا پمپ مغناطیسی یک نوع پمپ است که برای انتقال سیالات با بار مغناطیسیمورد استفاده قرار می گیرد در این نوع پمپ ها، قدرت مغناطیسی برای حرکت سیال استفاده می شود و عمدتاً برای انتقال فلزات مذاب مانند آهن، نیکل و آلومینیوم استفاده می‌گرددند.

انواع پمپ ها (پمپ مگنتی)

تعریف پمپ  فاضلابی

پمپ فاضلاب یا پمپ فاضلابی یکی از پمپ هایی است که برای انتقال و هدایت آب های آلوده و انواع فاضلاب های شهری و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند که به نام  پمپ تخلیه فاضلاب نیز شناخته می شود. یکی از ویژگی های مهم این پمپ این است که می تواند مواد جامد و غلیظ مانند شن، ماسه و … را بدون مشکل جا به جا کند و مانع از گرفتگی لوله ها و یا پر شدن فاضلاب شود.

تعریف پمپ  پلیمری ضد اسید

پمپ پلیمری ضد اسید یکی از انوع پمپ های سانتریفیوژ است که برای جابه جایی سیالاتی مانند اسید مورد استفاده قرار می گیرد. این پمپ بیشتر به منظور سیالات با خورندگی بالا مورد استفاده قرار میگیرد. 

انتخاب نوع پمپ پلیمری ضد اسید با توجه به اینکه سیالات چه چیزی باشند ( اسیدی – بازی – نمکی و …) و با توجه به مواردی مانند دمای کارکرد پمپ – میزان سایش و فرسودگی در محیط – میزان غلظت سیال و … حائز اهمیت است. 

پمپ پلیمری ضد اسید

تعریف پمپ تخلیه بشکه

پمپ تخلیه بشکه یا پمپ بشکه که یک دستگاهی است  برای تخلیه محتویات بشکه‌ها و مخازن در زمینه تخلیه مواد مایع، نیمه جامد  از شبکه‌ها استفاده می‌شوند.پمپ تخلیه بشکه‌ معمولاً شامل یک موتور قوی، یک سیستم پمپاژ، لوله‌ها و اتصالات است. این پمپ‌ها می‌توانند با استفاده از برق، بنزین، دیزل کار کنند. طراحی و عملکرد پمپهای تخلیه بشکه‌ها بسته به نوع محتویات بشکه و نیازهای کاربر متفاوت است. درنظر داشته باشید پمپ تخلیه بشکه‌ مورد استفاده  در صنایع مختلفی مانند صنایع شیمیایی، نفت و گاز، غذایی، دارویی و محصولات الکترونیکی می باشند.

تعریف پمپ شناور

پمپ شناور یک نوع پمپ است که برای انتقال مایعات در محیط‌هایی با عمق زیاد استفاده می‌شود. این پمپ‌ها به صورت شناور در آب قرارمی گیرند و با استفاده از قدرت موتور جریان آب را از یک محل به محل دیگر منتقل می‌کنند. اغلب این پمپ ها برای چاهها، تخلیه آب درساختمان‌ها و تصفیه‌خانه‌های فاضلاب استفاده می‌شوند.

پمپ‌های شناور عموماً در مواردی مانند پمپاژ آب از چاهها، تخلیه آب دراختمان‌ها و تصفیه‌خانه‌های فاضلاب استفاده می‌شوند. طراحی این پمپ‌ها به گونه‌ای است که بتوانند در آب حرکت کنند و به راحتی به سطح آب بالا بروند. ساز و کار این پمپ ها به گونه است که موتور باعث چرخش یک پروانه میشود که با جریان آب تولید شده، مایع را جابجا می‌کند

انواع پمپ ها (پمپ شناور)

تعریف پمپ طبقاتی 

پمپ طبقاتی یکی از انواع پمپ ها است که  دارای یک موتور برقی برای ایجاد حرکت در پروانه است و باعث جابجایی سیال می‌شود. این پمپ‌ها به طور معمول مورد استفاده در سیستم‌های تأمین آب ساختمان‌ها، ایستگاه‌های آب، برجهای آب، سیستم‌های اتش‌نشانی مورداستفاده قرا می گیرد.استفاده از پمپ طبقاتی در ساختمان‌ها باعث  بهینه‌ سازی مصرف و ایجاد فشار مناسب می شود.

تعریف مونو پمپ

مونوپمپ (Mono pump) یا پمپ مونو پمپ، یک از انواع  پمپ ها است که برای انتقال مواد ریز و خمیری مورد استفاده قرار می گیرد.  ساز و کار این پمپ به گونه ای است که از یک پیستون و غلتک تشکیل شده و پیستون درون یک لوله با حرکت و جابجایی  مواد را به طور یکنواخت بدون ایجاد ضربه و فشار بیش از حد انتقال می دهد. این پمپ در صنایعی مانند صنایع غذایی، شیمیایی، نفت و گاز، پالایشگاه‌ها، پساب‌ و آب‌ شیرین‌ کن مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع پمپ ها ( منو پمپ)

تعریف بوستر پمپ

در واقع بوستر پمپ یک دستگاه است که برای افزایش فشار آب یا سایر مایعات که با افزایش فشار و توان پمپ، مایع را به سیستم انتقال می‌دهد.بوستر پمپ‌ها در مواردی که نیاز به فشار بالاتری در سیستم آبدهی وجود دارد، استفاده می‌شوند. به عنوان مثال، در ساختمان‌ها، هتل‌ها، بیمارستان‌ها و سیستم‌های آبیاری، بوستر پمپ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تعریف پمپ دیافراگمی

پمپ دیافراگمی یک نوع پمپ است که برای انتقال سیالات با استفاده از یک دیافراگم (یک صفحه انعطاف‌پذیر) استفاده می‌کند. زمانیکه دیافراگم به سمت بالا حرکت می‌کند، فشار درون پمپ کاهش و سیال وارد می شود و وقتی دیافراگم به سمت پایین حرکت می‌کند، فشار درون پمپ افزایش می‌یابد و سیال خروجی را تخلیه می‌کند.

مزیت‌ استفاده از پمپ دیافراگمی این اسست که قابلیت انتقال سیالات حاوی جامدات، خمیری یا حساس به تغییرات فشار را دارند و نیاز به روانکاری ندارند. 

انواع پمپ ها (پمپ دیافراگمی)

تعریف پمپ پیستونی

پمپ پیستونی یکی از انوع پمپ ها است که برای انتقال سیالات از یک سیلندر با یک پیستون استفاده یم کند. ساز و کار آن بدین شرح است که پیستون به صورت تکراری به سمت جلو و عقب حرکت می‌کند و باعث ایجاد فشار و جریان سیال می‌شود.

پمپ پیستونی معمولاً در برخی از صنایع مانند صنعت نفت و گاز، شیمیایی، آب و فاضلاب، معدن، کشاورزی و صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد و معمولاً  برای انتقال با فشار بالا و حجم متغیر در برابر سیالات خورنده، خمیرها و ذرات جامد بسیار مناسب هستند.

برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (18)
ROPV (0)