با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.

پمپ فاضلاب

پمپ فاضلاب وسیله‌ای بسیار مهم است که امروز می‌خواهیم در رابطه با آن صحبت کنیم. فاضلاب‌ها محل جمع‌آوری زباله‌های انسانی هستند. شاید صحبت درباره چاه‌های فاضلاب مطلوب نباشد اما از موضوعات بسیار مهم به شمار می‌آید. در این مکان‌ها عموما زباله‌هایی بسیار کثیف و خطرناک دور ریخته می‌شود.

ما امروز در این مقاله می‌خواهیم به پمپ‌های مخصوص خالی کردن چنین محل‌هایی بپردازیم. این پمپ‌ها با طراحی مخصوص خود، انواع چاه‌های فاضلاب را تخلیه و از فاضلاب شما به شبکه‌ای دیگر انتقال می‌دهند. حتی اگر خود شما نیز تاکنون از این پمپ‌ها اطلاعاتی نداشتید، حالا فرصت آن است که اطلاعات لازم را کسب کنید. همچنین دانستن این موضوع از ضروریات است؛ چرا که مستقیما با سلامت شما و اعضای خانواده شما ارتباط دارد. با ما همراه باشید.

پمپ‌ فاضلاب چیست ؟

به زبان ساده این پمپ برای انتقال مواد مضر فاضلاب‌ها استفاده می‌شود. با استفاده از این پمپ‌ها می‌توانید هرگونه فاضلاب مایع و یا جامدی را از جایی به جای دیگر منتقل کنید. شاید فکر کردن به فاضلاب منزل خوشایند نباشد، اما از مسائل ضروری است. این فاضلاب‌ها از زباله‌های تولیدی جامد و مایع انسانی تشکیل شده‌اند که جدا از کثیف بودن، می‌تواند خطرناک باشد و موجب بیماری‌زایی شود. به‌ همین دلیل این پمپ‌ها می‌توانند وسایلی بسیار مهم، ضروری و کمک‌کننده باشند.

یک پمپ فاضلاب به ‌طور کلی می‌تواند تمام زباله‌های یک فاضلاب را تخلیه کند. برای مثال این پمپ قادر است زباله‌های جامد نرم را تا قطر ۲ اینچ از یک چاه فاضلاب به شبکه بزرگ راه‌آب و یا مخازن فاضلاب منتقل و بدین‌وسیله آنها را تخلیه کند. این پمپ‌ها برای کارکرد بهتر، معمولا در پایین‌ترین نقطه از فاضلاب نصب می‌شوند تا بتوانند به بهترین شکل کار خود را انجام دهند.

 

پمپ فاضلاب

عملکرد پمپ‌ فاضلاب

ابتدا بهتر است شما را با نام دیگر این پمپ‌ها آشنا کنیم. به این پمپ‌ها، پمپ فاضلاب کش یا پمپ تخلیه فاضلاب نیز می‌گویند. چرا که این پمپ‌ها اکثر مواقع در آب فاضلاب‌ها نصب می‌شوند و در آب شناور هستند. این پمپ‌ها همچنین می‌توانند در انواع حالت‌ها به ‌کار روند. شما می‌توانید آنها را به‌صورت اتوماتیک، دستی و حتی همزمان در هر دو حالت استفاده کنید. در نوع اتوماتیک، این پمپ‌ها به‌صورت خودکار عمل می‌کنند و به هیچ دخالتی از طرف شما نیاز ندارند. حالت دستی نیز موجب می‌شود که خودتان بتوانید کارکرد دستگاه را مدیریت کنید.

حالت دوگانه نیز گزینه‌ای بسیار جالب است. در این حالت پمپ شما دارای یک دوشاخه سوئیچ شناور است. چنین دوشاخه‌هایی باعث می‌شوند که پمپ شما هم به‌ صورت دستی و هم به‌ صورت اتوماتیک کار کند. در حالت دستی، پمپ مستقیما به پریز متصل شده و سوئیچ را دور می‌زند. در حالت اتوماتیک نیز پمپ به‌ وسیله سوئیچ شناور، به برق متصل است. بدین ‌صورت در حین وصل و فعال بودن سوئیچ، پمپ شما نیز به‌ صورت اتوماتیک کار می‌کند. البته پیشنهاد ما به شما آن است که حدالمقدور از پمپ‌های اتوماتیک استفاده کنید تا دستی. چرا که پمپ فاضلاب خانگی همیشه در معرض خطر لبریز شدن قرار دارد؛ پس بهتر است که در چاه فاضلاب خود از پمپ‌های اتوماتیک استفاده کنید.

 

اهمیت استفاده از پمپ فاضلاب

این پمپ‌ها معمولا سانتریفیوژ هستند. آنها با طراحی خاص خود کاری می‌کنند تا زباله‌های جامد موجود در فاضلاب بدون آنکه موجب گرفتگی راه آن شوند، از پمپ عبور کنند. زمانی که پمپ روشن است، موتور آن به‌ کار افتاده و پروانه را می‌چرخاند. حرکت پروانه موتور نیز موجب به ‌وجود آمدن فشار زیادی می‌شود. همین فشار است که آب را به درون پروانه هل داده و آن را وارد لوله تخلیه می‌کند. بدین‌صورت، آب و مواد موجود در آن به‌ راحتی تخلیه می‌شود. شاید حالا بتوانید کار این نوع پمپ‌ها را بهتر درک کنید.

اما این پمپ‌ها چگونه کار می‌کنند؟ درحقیقت یک پمپ مخصوص فاضلاب از طریق یک سیم برق ۱۰-۲۵ فوتی، برق‌رسانی شده و کار می‌کند. البته ولتاژ برق این سیم‌ها به نوع پمپ شما بستگی دارد. این ولتاژ می‌تواند ۱۱۵، ۲۳۰، و یا ۵۷۵ یا هر مقدار کمتر و بیشتری باشد. هر قدر پمپ شما پیشرفته‌تر باشد، پس به برق‌رسانی بیشتر و ولتاژ بالاتری نیاز دارد. همچنین به ‌همین ترتیب، قدرت بیشتری نیز داشته و عملکرد بهتری را به شما ارائه می‌دهد.

پمپ فاضلاب

شاید برای شما سوال باشد که چگونه یک پمپ با سیم‌های برق می‌تواند در آب شناور باشد و آسیب نبیند؟ باید بگوییم که این پمپ و تمام سیم‌های آن در یک محفظه بسیار مقاوم و باکیفیت قرار دارند. این محفظه شامل یک موتور و پروانه نیز می‌شود. به‌زبان ساده تمام اجزای یک پمپ فاضلاب در محفظه قرار دارند تا از هرگونه آسیب در امان باشند.

این محفظه نیز از چدن ساخته شده است که قدرت بسیار خوبی به آن می‌بخشد. به ‌همین دلیل شما می‌توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید. دلیل استفاده از چنین جنسی نیز آن است که بتوان برای مدت طولانی از این پمپ‌ها استفاده کرد. اما باز هم در نظر داشته باشید که باید پس از مدتی به فکر تعمیر و تعویض آن باشید.


 

انواع پمپ‌ فاضلاب

پمپ‌ فاضلاب بسته به نوع استفاده می‌تواند در انواع مختلفی تولید شود. در این قسمت به معرفی سه نوع اصلی این پمپ‌ها می‌پردازیم.

پمپ‌های پساب (Effluent Pumps)

این پمپ‌ها از پمپ‌های رایج هستند. مخصوصا در محل‌هایی با فاضلاب‌های کوچک از چنین پمپ‌هایی استفاده می‌شود. آنها بیشتر برای تخلیه پساب‌ها استفاده می‌شوند و پساب‌ها را به یک مخزن فاضلاب، خالی می‌کنند. این پساب‌ها نیز معمولا مایع هستند چرا که زباله‌های جامد آنها پیش از آن در مخزن فاضلاب خالی شده‌اند. چنین پمپ‌هایی معمولا از دیگر انواع پمپ‌ها، عملکرد و بازده بهتری دارند. دلیل آن را نیز می‌توان این نکته دانست که این پمپ‌ها تنها زباله‌های مایع را تخلیه می‌کنند.

پمپ فاضلاب


پمپ‌های مخصوص زباله‌های جامد (Solid Handling Pumps)

این پمپ‌ها به پمپ‌های خروجی فاضلاب نیز معروف هستند. آنها اکثر مواقع زباله‌های خام را تخلیه می‌کنند. فاضلاب خام شامل زباله‌های جامد بسیاری است. از آنجایی که پمپ کردن چنین فاضلاب‌هایی بسیار سخت است، تنها پمپ مخصوص زباله‌های جامد از پس چنین کاری برمی‌آید. پس این نوع پمپ فاضلاب، از ضروری‌ترین پمپ‌ها به‌حساب می‌آیند.

پمپ فاضلاب

پمپ‌های آسیاب (Grinder Pumps)

این پمپ‌ها نیز بسیار شبیه پمپ‌های مخصوص فاضلاب جامد هستند. پمپ‌های آسیاب نیز فاضلاب خام را تخلیه می‌کنند. پس این پمپ‌ها نیز بسیار ضروری هستند. البته با مورد قبلی تفاوتی کوچک نیز دارند. آن هم آنکه پمپ آسیاب از تیغه‌هایی چرخان برخوردار است. این تیغه‌ها ممکن است شما را به یاد تیغه‌های آسیاب‌های مخصوص زباله بیاندازند.

چرا که این نوع آسیاب‌ها نیز از تیغه‌هایی بدین شکل برخوردارند و با استفاده از این تیغه‌ها، زباله‌های جامد را تکه تکه و آسیاب می‌کند. بدین شکل زباله‌ها را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کرده و آنها را آماده تخلیه می‌کند. می‌توان گفت همین عمل موجب می‌شود که چنین فاضلاب‌هایی راحت‌تر تخلیه شوند.

 

پمپ فاضلاب

 

مزایای استفاده از پمپ فاضلاب

این پمپ‌ها مخصوصا برای از بین بردن تجمع آب زیرزمینی به ‌وجود آمده‌اند. آنها آب‌ها را به ‌راحتی از طریق سیستم آب و فاضلاب درون منازل و با ایمنی ته‌نشین می‌کنند. کار این پمپ‌ها بسیار آسان است و تنها نصب آنها ممکن است پیچیده باشد و به متخصصین نیاز داشته باشد. اما در این قسمت می‌خواهیم مزایای اصلی پمپ‌ فاضلاب را بررسی کنیم.

جلوگیری از خطر سیل

زمانی که بارانی سنگین می‌بارد، آب زیادی می‌تواند به زیرزمین خانه شما وارد شود. همین سیل می‌تواند به‌ راحتی تا چندین اینچ آب را در زیرزمین خانه شما به ‌وجود آورد. این آب به تمام وسایل زیرزمین شما آسیب می‌زند و خسارت زیادی به‌ بار می‌آورد. با استفاده از یک پمپ فاضلاب خانگی برای تخلیه، به ‌راحتی می‌توان از چنین اتفاقی جلوگیری کرد.

کاهش خطر رشد کپک و قارچ

آب و رطوبت از راه‌های زیادی می‌تواند به زیرزمین خانه شما وارد شود. اما این رطوبت در طولانی مدت می‌تواند به رشد کپک، سفیدک و انواع قارچ منجر شود. این نوع قارچ‌ها می‌تواند به وسایل موجود در زیرزمین شما آسیب‌های بسیاری وارد کند. این آسیب‌ها اگرچه بیشتر جنبه مالی دارند، اما موجب مریضی و مشکلات سلامتی نیز می‌شوند. با استفاده از یک پمپ تخلیه می‌توان به‌راحتی از چنین اتفاقی پیشگیری کرد.

کاهش خطر آتش‌سوزی

وجود آب در زیرزمین موجب می‌شود که به دستگاه‌های برقی موجود در زیرزمین همچون ماشین لباس‌شویی و انواع دستگاه‌های گرمایی آسیب برسد. اما این آسیب نه ‌تنها موجب خرابی دستگاه‌ها می‌شود، بلکه می‌تواند موجب آتش‌سوزی نیز بشود. یک لوله تخلیه به ‌راحتی آب موجود در زیرزمین را تخلیه و از تجمع آن در طولانی مدت جلوگیری می‌کند. بدین‌ترتیب از خطر آتش‌سوزی در امان هستید.

 
پمپ فاضلاب
پمپ فاضلاب
پمپ فاضلاب

 

جمع‌بندی

پمپ فاضلاب وسیله‌ای ضروری است که اکنون در رابطه با آن صحبت کرده و شما را با آن آشنا نمودیم. شاید صحبت کردن در رابطه با چاه فاضلاب منازل زیاد مطلوب نباشد اما مسئله‌ای ضروری است. فاضلاب‌ها محل جمع شدن زباله‌های انسانی هستند. این زباله‌ها نه ‌تنها کثیف هستند، بلکه برای سلامتی نیز مضرند. پس حتی اگر علاقه ندارید، باز هم ضروری است که این نوع پمپ‌ها را بشناسید. با استفاده از این پمپ‌ها شما می‌توانید زباله‌های فاضلاب‌ها را به‌راحتی تخلیه کنید. ما امروز این پمپ‌ها، مزایا و انواع آن را به شما معرفی کردیم.

 

 

 

برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (18)
ROPV (0)