با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.

بایوسایدها (ضد میکروب)

بایوساید چیست؟

جالب است بدانید که میکروارگانیسم‌های هوازی و بی‌هوازی موجود در آب در عمل تصفیه آب کاربرد بسیاری دارد و باعث کاهش و حذف مواد و آلاینده‌ها در آب می‌شود. اما از طرفی دیگر منجر به بروز بیماری می‌شوند. برای از بین ‌بردن و جلوگیری از رشد انتشار میکروارگانیسم‌های مضر از یک عامل بازدارنده به نام بایو ساید استفاده شده که از طریق شیمیایی یا بیولولوژگی مانع از انتشار آن می‌شود. از بایوساید به‌عنوان یک عامل ضدعفونی‌کننده و ضد رسوب در آب، استخر، صنایع و… استفاده می‌شود که ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با آن آشنا کنیم.

 

هرآنچه که باید درباره بایوساید دانست

از بایو ساید به‌عنوان مواد زیست کش یا باکتری‌کش نیز یاد می‌شود . علاوه بر تصفیه آب در بسیاری از صنایع دیگر مانند استخراج نفت مورداستفاده قرار می‌گیرد. میکروارگانیسم‌های مضر علاوه بر اینکه در آب وجود دارند در محیط‌های استخراج نفت و گاز نیز دیده می‌شوند.

این عامل مضر با تبدیل سولفات به سولفید می‌تواند علاوه بر کاهش کیفیت باعث خوردگی نیز شده و به تأسیسات آسیب وارد کند. از طرفی دیگر از این مواد در تصفیه آب زیاد استفاده شده که منجر به بروز بیماری می‌شود. به همین دلیل برای جلوگیری از انتشار و کاهش این مواد مضر از بایو ساید استفاده می‌شود. این مواد محتویات داخل سلول مواد مضر را به محیط اطراف منتقل می‌کند . با بالارفتن غلظت و تماس، ترکیبات فسفر و نیتروژن مواد مضر به محیط بیرون منتقل شده و از بین می‌رود.

 
بایوساید

انواع بایوساید و کاربردهای جالب هریک از آن‌ها

بایوساید یا همان مواد زیست کش و باکتری‌کش را می‌توان در انواع مختلفی تقسیم کرد که این گروه‌بندی ناشی از فاکتور‌های مختلفی است. این تقسیم‌بندی شامل دو نوع ذیل است:

 

بایوساید اکسید‌کننده

این گروه شیمیایی پس از ورود به آب اکسید شده و باعث نابودی و از بین ‌رفتن میکروارگانیسم‌ها می‌شوند. از جمله بایو ساید اکسیدکننده می‌توان به کلر، ازن، برم و آب‌اکسیژنه اشاره نمود که مواد مغذی مواد مضر را از بین برده و باعث جلوگیری از انتشار آن‌ها می‌شوند. از این مواد اکسیدکننده بیشتر در تصفیه کردن آب استخر استفاده می‌کنند. لازم به ذکر است که در تزریق این مواد به آب باید دقت بالایی داشت زیرا خاصیت اکسیدکنندگی بالایی دارند که می‌تواند باعث خوردگی تأسیسات شوند.

بایوساید غیر اکسیدکننده

گروهی دیگر از مواد زیست کش و باکتری‌کش وجود دارند که خاصیت اکسیدکنندگی نداشته و باعث خوردگی نمی‌شوند. این مواد دارای پایه گلوتارآلدئید‌ها و فرمالدئیدها بوده و در تماس با میکروارگانیسم‌ها، غشای سلول چربی آن‌ها را حل کرده و به‌ مرور سبب تخریب و از بین ‌رفتن مواد مضر می‌شوند.

 
 
بایوساید

تصفیه و ضدعفونی‌کننده منحصربه‌فرد آب با بایو ساید

میکروارگانیسم‌ها که شامل باکتری، قارچ و جلبک هستند اغلب در کنار حوضچه‌های تصفیه آب و استخر‌های نا رشد می‌کنند. این مواد مضر می‌توانند مشکلاتی از جمله بروز بیماری‌های پوستی و تنفسی و در بعضی مواقع گوارشی ایجاد کنند. از طرفی دیگر سبب ایجاد رسوب روی تأسیسات و یا خوردگی آن‌ها می‌شوند. برای جلوگیری از رشد و انتشار این مواد مضر از بایوساید غیر اکسیدکننده برای کاهش و یا مانع ایجاد رسوب توسط این مواد مضر استفاده می‌شود.

از طرفی دیگر استفاده از بایوساید (مانند کلر) در استخر‌های شنا باعث ضدعفونی تصفیه شدن آب استخر شده و از تیرگی آب که ناشی از مواد مضر است جلوگیری می‌کند. البته لازم به ذکر است که قبل از تزریق این مواد به آب بایستی PH آب اندازه‌گیری شود.

 
 

ویژگی‌های مناسب و کاربردی

جالب است بدانید بایوساید‌ها دارای تنوع زیادی بوده و با توجه ‌به کاربردی که هریک دارند دارای ترکیبات متفاوتی هستند. از جمله ویژگی‌های آن به شرح ذیل است:

  • کنترل‌کننده و حذف‌کننده مواد مضر (جلبک، قارچ‌ها و باکتری)
  • دارای مواد ضدخوردگی/ بازدارنده و جلوگیری از خوردگی
  • مقاومت عالی و بالا در برابر ایجاد و گسترش رسوبات
  • دارای قابلیت شگفت‌انگیز و مناسب کاهش کشش سطحی آب
  • دارای اثر پیشگیری پایدار و مؤثر
 
 
بایوساید

 
کاربرد مؤثر بایوساید در صنایع نفت و گاز

همان‌طور که در قسمت‌های بالا اشاره شد یکی دیگر از کاربرد‌های بایو ساید در صنایع نفت و گاز است. چاه نفت که هنوز در آن بهره‎برداری صورت نگرفته است، هیچ‌گونه ارگانیسمی در آن وجود ندارد اما بعد از بهره‌برداری و وارد نکردن و تزریق آب به چاه نفت، باکتری‌ها و مواد مضر به‌ مرور زمان وارد آن شده و باعث ایجاد لجن، اسید و گاز‌های سمی می‌شود. در نهایت با ایجاد چنین مواد مضری، مشکلات و معضلاتی از جمله خوردگی و گرفتگی لوله‌ها ایجاد می‌شود.

استفاده از بایو ساید می‎تواند این مشکلات و معضلات را حل کند زیرا با تزریق آن به چاه نفتی می‌توان از رشد و انتشار آن‌ها جلوگیری و به ‌مرور زمان آن‌ها را حذف نمود.

 
بایوساید

کاربرد مؤثر در دستگاه‌های اسمز معکوس

لازم به ذکر است که در سیستم‌های آب‌شیرین‌کن صنعتی آنچه که نقش بسیار مهم و حیاتی دارد ممبران‌ها هستند. هرگونه آسیبی که به آن‌ها وارد شود باعث کاهش کیفیت آب شده و در نتیجه راندمان کم می‌شود. یکی از عواملی که سبب آسیب به ممبران‌ها می‌شود باکتری‌های موجود در آب هستند.

باکتری‌ها PH آب را کاهش داده و به ‌مرور زمان باعث تخریب ممبران‌ها در سیستم‌های اسمز معکوس می‌شوند. برای جلوگیری از تخریب آن‌ها باید در این دستگاه از بایو ساید استفاده نمود. البته باید توجه داشت که مقدار تزریقی آن باید با توجه ‌به نوع و مقدار میکروارگانیسم‌ها در آب در بازه‌های زمانی متفاوت باشد.

 

برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (18)
ROPV (0)