با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.

پکینگ مدیا

 

صنعت تصفیه یکی از صنایع مهم و کاربردی در دنیای امروز بوده و به صورت مستقیم و غیر مستقیم با زندگی همه ما مرتبط شده است. کاربرد این صنعت از تصفیه آب آشامیدنی گرفته تا میعانات گازی گسترده است. به فراخور پیشرفت علم و فناوری و به‌کارگیری آن در این صنعت، فرایندها و ابزارهای و وسایلی که در این صنعت نیز مورد استفاده قرار گرفته نیز پیشرفت داشته‌اند. یکی از مواردی که در این صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد پکینگ مدیا است که در این مقاله می‌خواهیم به بررسی آن بپردازیم.

پکینگ مدیا یا به بیان فارسی رسانه پرکننده، به نوعی از قطعات گفته می‌شود که به شکل ورقه، بلوک ساخته شده و معمولا از جنس PVC یا PP تهیه می‌شوند تا در برابر عوامل شیمیایی و محیطی مانند الکل، اسید، گریس، روغن و سایر مواد بیولوژیکی مقاومت لازم را داشته باشند.

پکینگ مدیا را در دو نوع ثابت و معلق (شناور) ساخته و به فراخور نوع نیاز، مورد مصرف قرار می‌دهند. شکل هندسی این قطعات معمولا به نحوی طراحی و تولید می‌شوند که نسبت حجم به سطح پایینی داشته باشند. این قطعات کاربردهای متنوعی در صنایع مختلف از جمله آب و فاضلاب، پالایش و پتروشیمی، تهویه و هواسازی و مواردی ازاین‌دست دارند.

نکته مهم در این زمینه توجه به این مسئله است که تمامی کاربردهایی که در ارتباط با پکینگ مدیا عنوان شد به نوعی مرتبط با صنعت تصفیه و موارد مشابه به آن است.


پکینگ مدیا

کاربردهای متداول پکینگ مدیا

همان‌طور که عنوان کردیم عمده کاربردهای پکینگ مدیا مربوط به صنایع تصفیه‌ای می‌شود که در ادامه به نمونه‌ای از این کاربردها اشاره کرده و به توضیح هریک می‌پردازیم.

1. استفاده در تصفیه فاضلاب به منظور افزایش راندمان تصفیه بیولوژیکی

قبل از هر چیز لازم است بدانیم که تصفیه بیولوژیکی چیست؟ تصفیه بیولوژیکی فاضلاب به نوعی از تصفیه گفته می‌شود که باید به نوعی طراحی و اجرا گردد که کمترین آسیب را به محیط زیست وارد کند. استفاده از این فرایند نیازمند استفاده فرایند تصفیه بهینه شده و ابزار و لوازم نوین و مخصوص است که پکینگ مدیا یکی از انواع این ابزار است.

در واقع استفاده از این محصول در این فرایند باعث می‌شود تا ابعاد مخازن مورد استفاده در این فرایند کاهش یافته و راندمان تصفیه فاضلاب افزایش یابد. به همین دلیل است که این فرایند را تصفیه بیولوژیکی می‌نامند.

 

2. استفاده به منظور حذف نیترات از آب شرب

یکی از اصلی‌ترین مواردی که در زمینه تصفیه آب شرب انجام می‌شود حذف نیترات از آب است. انجام درست و به دقت این مرحله دارای اهمیت ویژه‌ای است؛ چرا که وجود نیترات در آب شرب می‌توان اثرات جبران‌ناپذیری برای افراد داشته باشد. به همین دلیل معمولا در اغلب تصفیه‌خانه‌ها زمان و انرژی زیادی را برای این کار صرف می‌کنند. استفاده از ابزار نوین پکینگ مدیا در این بخش نیز باعث افزایش راندمان فرایند تصفیه می‌شود.

همانطور که گفته شد این مرحله از فرایند تصفیه آب بسیار اهمیت دارد، پس بیولوژیک بودن آن نیز باید مد نظر قرار گیرد که خود توجهی مجدد به منظور استفاده از این پکینگ‌ها است.

 
پکینگ مدیا

3. استفاده در مزارع پرورش ماهی به منظور حذف آمونیاک

یکی از مواردی که معمولا در مزارع پرورش ماهی بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد، کاهش آمونیاک آب است. وجود تعداد بالای ماهی در یک میزان آب سبب افزایش آمونیاک آب می‌شود و با بالا رفتن آمونیاک از مقدار مشخصی، سلامت ماهی‌ها به خطر افتاده و ممکن است تعداد زیادی از آن‌ها تلف شوند. یک دیگر از کاربردهای این وسیله، استفاده به منظور تصفیه آمونیاک موجود در آب پرورش ماهی است.

استفاده از این وسیله و حذف آمونیاک از آب این مزارع باعث می‌شود تا بتوانیم تعداد بیشتری ماهی در حوضچه‌های پرورش ماهی داشته باشیم بدون اینکه تعدادی از آن‌ها بمیرند؛ پس از این طریق، ظرفیت مزارع نیز افزایش پیدا کرده و باعث سود آوری می‌شود.

 

4. استفاده در فرایند بی‌هوازی تصفیه آب

یکی دیگر از موارد استفاده از این محصول را می‌توان در تصفیه بی‌هوازی آب دانست. این روش که یکی از انواع روش‌های پرکاربرد و متعارف تصفیه آب است معمولا به عنوان روشی کارا برای مواد آلی زائد مانند لجن‌های فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. آنچه در این فرایند نیز دارای اهمیت است استفاده از قابلیت تصفیه بیولوژیکی پکینگ مدیا است.

از آنجایی که در این نوع از تصفیه، پساب تابعی از سطح موجود برای رشد باکتری‌ها است، هرچه نسبت سطح به حجم بیشتر باشد، تصفیه بهتر انجام می‌شود و تصفیه با استفاده از این مدیا به سطح استاندارد بسیار نزدیک می‌شود. همین امر استفاده از این محصول را برای فرایند تصفیه بی‌هوازی توجیه می‌سازد.پکینگ مدیا

5. برج‌های جداسازی مایع و گاز

در صنعت و در کارخانه‌های مختلف، در بسیاری از موارد نیاز به جداسازی مواد مختلف از یکدیگر است. نوعی از این جداسازی، جداسازی موادی است که در دو حالت ماده‌ای مختلف قرار دارند. به عنوان مثالی متداول از این فرایند جداسازی مایع و گاز از یکدیگر است. در این شرایط گاهی نیاز ما به یکی از دو ماده، یا هر دو آن‌ها است که به سراغ استفاده از این مدیا می‌رویم.

در جریان استفاده از این محصول در برج‌های جداسازی و تماس مایع و گاز از جنس مخصوص این مدیا و ساختار آن بهره‌مندی می‌شود.


 

6. استفاده در فرایند نم‌زدایی از گاز طبیعی

در پروسه نم‌زدایی از گاز طبیعی و آماده‌سازی این محصول برای استفاده‌های متداول نیز به منظور حفظ بیولوژیک بودن فرایند نیز از پکینگ مدیا استفاده می‌شود.

7. استفاده در برج‌های خنک‌کننده

برج‌های خنک‌کننده از انواع مبدل‌های حرارتی هستند که با استفاده از ایجاد هم‌جواری میان آب گرم و هوای خنک باعث پایین آمدن دمای هوا می‌شوند. این برج‌ها نیز جایی برای استفاده از این مدیا است؛ چرا که به صورت مشخص به بیولوژیک شدن فرایند و افزایش راندمان انجام آن کمک کرده و سرعت کاهش دما را بالا می‌برد.

 

پکینگ مدیا

آشنایی با فرایند بیولوژیک رشد چسبیده

همه مواردی که عنوان شد، از یک روش مشخص بهره‌گیری می‌کنند که در صنعت به آن فرایند بیولوژیک رشد چسبیده می‌گویند. در این فرایند از یک محیط جامد به عنوان واسطه استفاده شده به صورتی که میکرو ارگانیسم‌ها به صورت چسبیده به این محیط رشد یافته و با عبور جریان آلاینده‌ها این مواد جذب و تصفیه می‌شوند.

در جریان این فرایند مواد آلی نیز توسط میکرو ارگانیسم‌ها جذب و تثبیت می‌شوند. اساس کار پکینگ مدیا نیز استفاده از همین فرایند بیولوژیک رشد چسبیده است. در واقع این محصول با بهره‌گیری از این مسئله هرگونه فرایند تصفیه‌ای را که در آن شرکت داشته باشد به صورت بیولوژیک تبدیل کرده و از این طریق به حفاظت بیشتر از محیط زیست کمک می‌کنند.

 

 

انواع پکینگ مدیا

این محصول دارای دو مدل ثابت و معلق است که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

مدیا ثابت

این مدل به دلیل ثابت بودن به افزایش سرعت فرایند تصفیه در شرایط گوناگون کمک کرده و باعث کاهش نرخ تکثیر میکروبی نیز می‌گردد.

مدیا معلق

این مدل به منظور استفاده در مخازن متحرک طراحی شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مدل به خصوص در تصفیه فاضلاب کاربرد بسیاری داشته و مورد استفاده گسترده قرار می‌گیرند. ویژگی معلق بودن به این محصول اجازه می‌دهد بدون مزاحمتی که در مراحل نگهداری وجود دارد از هدر رفتن باکتری‌ها جلوگیری کرده و راندمان فرایند را به بالاترین میزان خود برساند.

 

پکینگ مدیا

مزایای استفاده از پکینگ مدیا

به صورت کلی عنوان کردیم که مهم‌ترین مزیت این محصول را می‌توان افزایش راندمان فرایندهای تصفیه دانست اما به صورت تخصصی‌ترنیز می‌توان
به موارد زیر اشاره کرد:

 • از بین بردن فضای مرده در فرایند تصفیه
 • برخورداری از استحکام بالا
 • ایجاد امکان حمل و نقل راحت
 • برخورداری از سطح تماس بالا
 • عدم وجود امکان شانس کاتالیزه شدن جریان
 • عدم نیاز به بک واش به دلیل نداشتن مشکل گرفتگی
 • یکسان بودن تمام بسترهای در دسترس
 • مناسب بودن برای تمام فرایندهای هوازی و بی‌هوازی
 • برخورداری از مقاومت بالا در برابر اشعه
 • داشتن سطوح بالا در حجم کم
 • امکان مونتاژ قطعات به شکل‌های مختلف
 
پکینگ مدیا

مواد مورد استفاده در تهیه پکینگ مدیا

برای ساخت پکینگ مدیا از مواد جامد مختلفی استفاده می‌شود که از جمله این مواد می‌توان به مواد پلیمری، پلی‌پروپیلن، کربن فعال گرانولی و پلی‌اتیلن با چگالی بالا اشاره کرد. در بسیاری از موارد نیز ساخت مدیا با استفاده از پلاستیک انجام می‌گیرد؛ چرا که ساخت مدیا از این جنس به منظور استفاده برای موارد عمومی‌تر و کاربردی‌تر است.

وزن پایین مدیای پلاستیکی باعث می‌شود که در محیط‌های مختلفی که استفاده می‌شود، همواره به صورت معلق باقی بماند و به دلیل جنس پلاستیکی، امکان خوردگی و خراب شدن آن‌ها به خصوص برای مصارفی مانند تصفیه فاضلاب از بین می‌رود و در نتیجه عمر بیشتر داشته و بهره‌وری سیستم را نیز بالا می‌برد.

 

عوامل تاثیرگذار در قیمت پکینگ مدیا

با توجه به این که فرایند تصفیه آب و فاضلاب و سایر موارد که در بالا ذکر شد که در آن‌ها از مدیا استفاده می‌شود دارای هزینه بالا بوده و همگی به نوعی برطرف کننده نیازهای مهمی از جامعه امروز هستند استفاده از این موارد در آن ها بسیار مناسب و پرکاربرد است.

تعداد تولیدکنندگان این مدل محصولات در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته است و با تولید انواع مختلف از این محصول و فروش آن‌ها به صورت حضوری و یا آنلاین توانسته‌اند بازار خوبی برای این مدل از مدیاها بیایند.

یکی از مهم‌ترین عوامل در تعیین قیمت این محصولات جنس بدنه و ارتفاع گام‌های موجود در محصول است. باید توجه داشت که این فاکتورها نیز معمولا با توجه به کاربری مورد نظر برای مدیا در نظر گرفته می‌شوند و باید بدانیم که برای چه کاربردی، کدام مدل از محصول را انتخاب کنیم تا بتوانیم از آن استفاده بهینه کنیم.

 

 

پکینگ مدیا

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

در این نوشتار در ابتدا به بررسی یک محصول پرکاربرد از انواع مدیای مورد استفاده در صنعت تصفیه پرداختیم و پس از توجه به اهمیت صنعت تصفیه در زندگی امروزی عنوان کردیم که یکی از وسایلی که می‌توانند ما را در انجام این امر کمک کرده و در عین حال، بهره‌وری فرایند کاری را افزایش داده و از محیط زیست نیز حفاظت نمایند، این مدیاها هستند. این محصول معمولا از جنس PVC یا PP تولید شده و به همین دلیل در سال‌های اخیر تولیدکنندگان مختلفی پیدا کرده است که به راحتی به تولید آن در ابعاد مختلف می‌پردازند.

در ادامه بحث به بررسی انواع کاربردهای متداول این محصول پرداختیم و به صورت تفصیلی هریک از کاربردها را به صورت تفصیلی بیان کرده و نقش مدیا در آن را توضیح دادیم و هم چنین بیان کردیم که در کاربرد مورد نظر ایفای نقش مدیا به چه صورت بوده و چگونه می‌تواند به تصفیه مطلوب در صنعت مورد نظر و همچنین انجام بیولوژیک فرایند در کنار حفظ محیط زیست کمک کند.

در بخش بعدی بیان کردیم که این مدیا به صورت کلی به دو نوع ثابت و معلق تقسیم بندی شده و هرکدام بر اساس وظایف خود و محل قرارگیری، مزایا و معایبی دارند. در ادامه مزایای کلی استفاده از این محصول در صنایع مختلف را عنوان کرده و برشمردیم.

در بخش پایانی مواد مورد استفاده در ساخت پکینگ مدیا را عنوان کرده و گفتیم که بر اساس کاربرد مورد نظر، می‌توانیم جنس مورد نیاز خود را انتخاب کرده و مورد استفاده قرار دهیم. در پایان نیز به بررسی عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت این محصول در بازار پرداختیم.

 
 
 
 
 
برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (18)
ROPV (0)