با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.

هوزینگ فیلتر کارتریج

فیلتر کارتریج‌ها سیستمی هستند که عمل فیلتراسیون را با دقت بالایی انجام می‌دهند. در درون این فیلترها، یک سری محفظه و المان‌هایی قرار گرفته که به آن‌ها کارتریج‌گفته می‌شود. از این سیستم بیشتر در مرحله پیش از تصفیه استفاده می‌کنند. باید عنوان کرد که فیلتر کارتریج‌ها در صنایع زیادی از جمله صنایع الکتریکی، صنایع غذایی، سیستم تصفیه آب، سیستم تصفیه فاضلاب و … استفاده می‌گردد. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را هرچه بیشتر با فیلتر کارتریج‌ها و هوزینگ فیلتر کارتریج بیشتر آشنا کنیم. پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

 

 هوزینگ فیلتر کارتریج چیست؟

هوزینگ فیلتر یک سری مخازن استوانه‌ای‌شکل بوده که در داخل آن‌ها از انواع متفاوتی از فیلتر کارتریج‌ استفاده می‌شود. از این هوزینگ کارتریج‌ها بیشتر در مرحله قبل از تصفیه آب استفاده می‌کنند. از جمله دلایل مهمی که هوزینگ کارتریج‌ها در صنایع مختلف کاربرد دارند می‌توان به حذف ذرات موجود در آب و سایر مایعات اشاره کرد که باعث جلوگیری از خراب‌شدن ممبران‌های RO می‌گردند.

هوزینگ فیلتر کارتریج(میکرونی)

آشنایی با هوزینگ در صنعت تصفیه

هوزینگ‌ها وظیفه نگهداری از فیلترهای میکرونی را به عهده دارند، به همین دلیل به آن‌ها محفظه فیلترهای میکرونی نیز گفته می‌شود. بسته به این‌که حجم دبی آب چه مقدار باشد، از هوزینگ‌های تک المانه یا چند المانه استفاده می‌گردد. هوزینگ ها دارای شکل استوانه‌ای هستند و جنس بدنه آن‌ها استیل، شیشه و یا PVC است. فیلترهایی که وظیفه تصفیه آب در بخش‌های خانگی و یا نیمه‌صنعتی را به عهده دارند، درون این هوزینگ‌ها قرار می‌گیرند.

هوزینگ‌ها را بسته به نوع فیلتری که درون آن قرار دارند در دسته‌های متفاوتی دسته‌بندی می‌کنند. این دسته‌ها عبارت‌اند از:

  • هوزینگ اسپاکلر فیلتر
  • کندل فیلتر
  • هوزینگ فیلترهای فشاری
  • هوزینگ فیلتر کاتریج 
 باید اشاره کرد که هوزینگ کاتریج‌ها را بر اساس جنس بدنه آن‌ها و همچنین تعداد فیلترهایی که درون آن‌ها قرار داده شده‌اند، در دسته‌های مختلفی قرار می‌دهند. در ادامه به بررسی انواع هوزینگ بر اساس تعداد فیلتر می‌پردازیم.
 
 

انواع مختلف هوزینگ بر اساس تعداد فیلتر

هوزینگ‌های تک المانه

جنس هوزینگ‌های تک المانه بیشتر از نوع استیل، شیشه و یا PVC است و از این هوزینگ‌ها بیشتر در مواقعی استفاده می‌شود که دبی آب میزانی کمتر از 5 مترمکعب بر ساعت داشته باشد. همان گونه که از نام این مدل از هوزینگ‌ها پیداست، در داخل آن تنها یک فیلتر قرار داده شده است. از هوزینگ‌های تک المانه برای سیستم تصفیه آب خانگی استفاده می‌کنند.

هوزینگ‌های چند المانه

تعداد فیلترها و کاتریج‌هایی که در این مدل از هوزینگ استفاده می‌شود بسته به میزان دبی آب و یا محیطی که در آن قرار است به کار رود، می‌تواند متفاوت باشد. جنس بدنه هوزینگ‌های چند المانه از نوع استیل است. از جمله انواع مختلف هوزینگ‌های چند المانه استیل می‌توان به استیل 304، استیل SS316 و همچنین هوزینگ استیل SS316L اشاره کرد.

دسته‌بندی هوزینگ کاتریج علاوه بر تعداد فیلترهای به کار برده شده در آن، به جنس بدنه آن هم برمی‌گردد. از مهم‌ترین هوزینگ‌های کاتریج که بر اساس جنس تقسیم‌بندی می‌گردند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 

هوزینگ فیلتر کارتریج(میکرونی)

دسته‌بندی هوزینگ فیلتر کارتریج بر اساس جنس بدنه

هوزینگ فیلتر کاتریج استیل

از این مدل از هوزینگ‌ها بیشتر در محیط‌های نیمه‌صنعتی و یا صنعتی استفاده می‌کنند. دلیل این استفاده هم نقش حیاتی فیلترهای کاتریجی در پیش تصفیه آب سیستم‌های RO است. این هوزینگ‌ها به دلیل جنس بدنه استیلی که دارند، دارای طول عمر بیشتر و کارایی بالاتری هستند و می‌توانند فشارهای بالای 12 بار را نیز تحمل کنند.

هوزینگ فیلتر کارتریج PVC

هوزینگ فیلترهای کاتریج از جمله پرکاربردترین هوزینگ‌های میکرونی هستند. از این هوزینگ‌ها علاوه بر صنعت و دستگاه‌های شیرین‌کننده آب، در انواع ماشین‌های لباسشویی و دستگاه‌های تصفیه آب نیز استفاده می‌گردد. این مدل از هوزینگ‌ها جزو خانواده‌های هوزینگ تک المانه هستند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های هوزینگ PVC این است که به جلبک‌ها امکان رشد نمی‌دهند و همین ویژگی دلیل استفاده آن در سیستم‌های تصفیه آب است.

هوزینگ فیلتر کارتریج شیشه‌ای

از این مدل از هوزینگ‌ها زمانی که نیاز است تا از میزان آلوده شدن فیلتر مطلع شد، استفاده می‌کنند. در ساخت هوزینگ‌های شیشه‌ای از شیشه‌هایی که توانایی تحمل فشار 5 بار را دارند بهره می‌برند. این مدل از هوزینگ‌ها هم مانند هوزینگ PVC جزو خانواده هوزینگ‌های تک المانه هستند و در سیستم‌های تصفیه آب شرب خانگی کاربرد دارند.

هوزینگ‌های شیشه‌ای بسته به مکانی که قرار است از آن استفاده گردد، دارای سایز متفاوتی هستند. برای مثال از هوزینگ شیشه‌ای با سایز 20 اینچ در مکان‌های نیمه‌صنعتی و از هوزینگ شیشه‌ای 10 اینچ در مکان‌های خانگی استفاده می‌شود. تا بدین جا با هوزینگ فیلتر کاتریج و خود هوزینگ و همچنین انواع مختلف آن‌ها آشنا شدیم. اکنون باید ببینیم که خود فیلتر کاتریج‌ها چه هستند و چه کاربردی دارند.

 

هوزینگ فیلتر کارتریج(میکرونی)

 

عوامل تأثیرگذار بر انتخاب هوزینگ‌ها

زمانی که تصمیم به تهیه هوزینگ گرفته می‌شود، باید به یکسری عوامل مهم و تاثیرگذار دقت کرد. از جمله مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار در انتخاب هوزینگ می‌توان به فشار و همچنین قطر لوله سیال و میزان مصرف آن اشاره کرد.


فشار سیال

در صورت استفاده از فیلتر بر سر راه سیال، احتمال به‌وجودآمدن افت فشار زیاد خواهد بود. برای رفع این مشکل، پیشنهاد می‌گردد تا از فیلترهایی که سایز بزرگ‌تری دارند استفاده کنید تا فشار بیشتری داشته باشید.

قطر لوله سیال

در هر کدام از هوزینگ‌ها، محلی که سیال از طریق آن وارد و یا خارج می‌گردد، دارای قطر متفاوتی است. ممکن است در برخی مواقع ما نیاز به یک هوزینگی داشته باشیم که دهانه محل ورود و خروج سیال آن قطری برابر با دهانه لوله سیال داشته باشد. برخی دیگر از مواقع هم نیاز است تا فشار سیال افزایش پیدا کند. اکنون باید یک هوزینگ انتخاب شود که محل ورود و خروج سیال آن نسبت به قطر لوله بزرگ‌تر باشد. پس توجه به قطر لوله سیال، یکی دیگر از نکاتی است که پیش از انتخاب هوزینگ باید به آن دقت کرد.

میزان مصرف

هرچقدر که میزان مصرف بالا برود، باید از هوزینگ بزرگ‌تری استفاده کرد. پس بسته به اینکه چه میزان مصرفی مدنظر ماست، باید دست به انتخاب یک هوزینگ مناسب زد.

 

هوزینگ فیلتر کارتریج(میکرونی)


فیلتر کاتریج چیست؟

فیلتر کاتریج‌ها استوانه‌هایی توخالی هستند که جنس بدنه آن‌ها از پلی‌استر، یا کربن اکتیو و یا پلی‌پروپیلن است. فیلترهای میکرونی (کارتریج) بر اساس پوشش و نوع بافتی که دارند، در دسته‌های مختلفی قرار می‌گیرند. از جمله این دسته‌بندی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 


فیلتر کاتریج تصفیه آب فشرده

جنس این مدل از فیلتر کاتریج‌ها پلی پرولین بوده و آن‌ها را به کمک حرارت زیاد به هم فشرده می‌کنند تا به یک سطح هموار دست پیدا کنند. بر روی این پلی پرولین‌های فشرده، یک سری منافذی وجود دارند که وظیفه حذف ذرات معلق موجود در سیال را به عهده دارند. هر چه میزان قطر این منافذ کمتر باشد، قدرت حذف ذرات معلق بیشتر می‌گردد.

فیلتر کاتریج الیاف تابیده

این مدل از فیلتر کاتریج‌ها از الیاف تابیده به یکدیگر تشکیل شده‌اند که در آخر به شکل استوانه تبدیل می‌گردند. همچنین جهت ثابت نگه‌داشتن بافت این الیاف‌ها، بر روی آن‌ها پوشش‌هایی قرار می‌دهند تا در صورت برخورد با ذرات معلق موجود در سیال، دچار مشکل نشوند.

فیلتر کاتریج چین‌خورده

در ساخت فیلتر کاتریج‌های چین‌خورده، ورق‌های مسطحی که از جنس پلی پروپلین و پلی‌استر هستند را به قسمت‌های کوچکی تقسیم می‌کنند که باعث چین‌خوردگی آن می‌شود. سپس این چین‌خوردگی‌ها بر روی یکدیگر قرار می‌گیرند و در نهایت تبدیل به یک استوانه توخالی می‌شوند که از آن در سیستم تصفیه آب استفاده می‌کنند. قطر منافذی که بر روی این فیلترها ایجاد می‌شود با یکدیگر متفاوت است. بسته به سایز منافذ فیلتر کاتریج چین‌خورده که از 1 تا 20 میکرون متفاوت است، از آن در صنایع مختلف استفاده می‌کنند.

 

فیلتر کارتریج(میکرونی)

معرفی مشخصات هوزینگ فیلتر کارتریج

 همان‌طور که پیش از این هم گفته شد، هوزینگ فیلتر کاتریج‌ها دارای انواع مختلفی بوده و بر اساس سایز، جنس بدنه و یا فیلتری که درون آن قرار می‌گیرند، متفاوت هستند. معمولاً دستگاه‌های تصفیه آب از کاتریج‌هایی استفاده می‌کنند که دارای قطر 2.5 اینچ باشد. بسته به اینکه میزان جریان سیال چه‌قدر است، تعداد کاتریج‌های به‌کاررفته نیز می‌توانند متفاوت باشند. در ساخت این تجهیزات به‌صورت معمول در هر 10 اینچ که دارای قطر 2.5 اینچی است، حدوداً 5 gpm اعلام شده است.

برای مثال، زمانی که جریان ورودی سیال برابر با 200 gpm است، باید از 10 عدد کاتریج 40 اینچ استفاده کرد. البته باید مدنظر داشت که هوزینگ فیلتر میکرونی متناسب سیال را تهیه و نصب کنید. از هوزینگ فیلترهای میکرونی که دارای جنس استیل 304 هستند در مواقعی که میزان سختی آب زیاد نباشد استفاده می‌کنند. از طرف دیگر از هوزینگ فیلتر میکرونی با جنس استنلس‌استیل 316 در مواقعی که سختی آب بالاست، استفاده می‌شود. این جنس بدنه هوزینگ در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارد.

به طور معمول کاتریج فیلترهای را درون یک سری محفظه از جنس استیل نگهداری می‌کنند. بزرگ‌ترین محفظه استیل استاندارد برای نگهداری این کاتریج‌ها درون خود، دارای 60 عدد فیلتر 40 اینچ است. این هوزینگ توانایی عبور سیال دارای دبی 1000 gpm ، یا 225 مترمکعب در ساعت را از خود دارد.

 

آشنایی با نحوه کار هوزینگ فیلتر کارتریج ها

بعد از معرفی و آشنایی کامل با تمامی اجزا هوزینگ فیلتر کاتریج‌ها، اکنون زمان آن است که با نحوه کار آن آشنا شویم. همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، هوزینگ فیلتر کارتریج دارای یک بدنه استوانه‌ای‌شکل است. سپس بر اساس دبی آب، فیلترهای آن را انتخاب کرده در درون این استوانه قرار می‌دهند. در مرحله بعدی، سیال و یا آب به درون هوزینگ ورود پیدا می‌کند و با بدنه فیلتر برخورد خواهد کرد.

سپس ذرات ریز و مواد معلق موجود در سیال اجازه عبور از منافذ فیلتر را پیدا نکرده و به‌نوعی فیلتر سد راه آن‌ها خواهد شد. در نهایت نیز آب تصفیه شده وارد بخش توخالی فیلتر شده و به قسمت خروجی منتقل می‌گردد تا از آن برای مصارف گوناگون استفاده کنند.

 

هوزینگ فیلتر کارتریج(میکرونی)

کاربرد هوزینگ فیلتر کاتریج در صنایع مختلف

هوزینگ کاتریج‌ها در صنایع مختلفی کاربرد دارند. اما این کاربرد به عوامل مختلفی بستگی دارد. به‌صورت کلی می‌توان عنوان کرد که با توجه به سایز منافذ تصفیه کاتریج‌ها و همچنین نوع فیلتر به‌کاررفته، ساختار هوزینگ و جنس بدنه، از این وسایل در صنایع متفاوتی استفاده می‌کنند. برای مثال مهم‌ترین مکان‌هایی که از این تجهیزات بهره می‌برند موارد زیر است:

  • انواع مختلف صنایع دارویی و شیمیایی
  • کارخانه‌های مختلف مواد غذایی
  • استفاده در پیش تصفیه سیستم‌های آب‌شیرین‌کن RO
  • استفاده شده در انواع مختلف دستگاه‌های تصفیه آب خانگی
 
 

کاربرد هوزینگ فیلتر کاتریج در سیستم‌های آب‌شیرین‌کن RO

همان طور که اشاره شد از هوزینگ فیلتر کاتریج‌ها در پیش تصفیه سیستم‌های آب‌شیرین‌کن RO استفاده می‌شود. از مهم‌ترین دلایل این استفاده قدرت حذف انواع ذرات معلق در آب مانند گل‌ولای و همچنین رفع کدورت آب است. بسته به اینکه چه میزان آب به دستگاه‌های RO وارد می‌شود، می‌توان از هوزینگ فیلترها با المان‌های مختلف جهت فیلتراسیون آب استفاده کرد.

همچنین هوزینگ کاتریج‌ها توانایی حذف انواع رزین‌ها و مدیاهایی که در مرحله پیش تصفیه آب از سطح فیلترها جدا شده‌اند و اکنون درون سیستم RO هستند را هم دارند. این ذرات جدا شده توانایی آسیب رساندن به پمپ‌ها را داشته و می‌توانند سطح غشای ممبران RO را مسدود کرده و از جریان سیال نیز جلوگیری کنند.

 

هوزینگ فیلتر کارتریج(میکرونی)

قیمت هوزینگ فیلتر کاتریج به چه مواردی بستگی دارد؟

باید بدانید که قیمت هوزینگ فیلتر کاتریج‌ها با یکدیگر تفاوت‌های زیادی دارند. این تفاوت‌ها دلایل مختلفی دارند. برای مثال، در مسیر ساخت انواع هوزینگ فیلتر یک سری استاندارهای متفاوتی وجود دارند که این تجهیزات بر اساس آن‌ها ساخته می‌شوند. بر اساس همین استانداردها نیز ویژگی‌های متفاوتی پیدا می‌کنند. به عنوان مثال، جنس بدنه و یا سایز آن‌ها با یکدیگر متفاوت شده و همین امر به یکی از مهم‌ترین دلایل تغییر قیمت در انواع مختلف هوزینگ کاتریج می‌گردد.

علاوه بر جنس بدنه (شیشه‌ای، PVC یا استیل) فاکتورهای دیگری نیز بر قیمت این تجهیزات تأثیرگذار هستند. از این فاکتورهای می‌توان به سایز منافذ، ابعاد فیلترها، چند المانه بودن آن‌ها نیز اشاره کرد. همچنین نمی‌توان تأثیر تغییرات قیمت ارز و شرایط اقتصادی کشور را هم نادیده گرفت.

 

هوزینگ فیلتر کارتریج(میکرونی)

 

نتیجه‌گیری

هوزینگ فیلتر کاتریج به مخازن استوانه‌ای شکلی گفته می‌شود که درون خود محلی برای نگهداری کاتریج دارند. از این تجهیزات در مرحله پیش از تصفیه به روش اسمز معکوس استفاده می‌کنند. از مهم‌ترین دلایل استفاده از هوزینگ کاتریج می‌توان به قدرت آن در حذف کردن انواع مختلف ذرات معلق در سیال اشاره کرد.

 هوزینگ فیلترها را بر اساس تعداد فیلتر به‌کاررفته و همچنین جنس بدنه آن‌ها در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار می‌دهند. قبل از تهیه هوزینگ فیلتر مناسب، باید به یکسری نکات مهم دقت کنید تا تجربه یک خرید خوب را برای خودتان رقم بزنید.

 

 

 

برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (18)
ROPV (0)