با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.

پمپ پلیمری (پمپ ضد اسید)

پمپ پلیمری یا پمپ ضد اسید

 

انواع مختلفی از پمپ‌ها وجود دارند که هرکدام از آن‌ها می‌توانند قابلیت‌های مختلفی را از خود به نمایش بگذارند. از جمله این پمپ‌ها می‌توان به پمپ پلیمری اشاره کرد که کاربردهای متعددی را به خود اختصاص داده است. به همین دلیل رو قصد داریم تا در ادامه مطلب شما را به صورت کامل با کاربردها، نکات و راهنمای انتخاب این محصول آشنا کنیم. از این رو تا انتهای مطلب ما را دنبال کنید. 

پمپ پلیمری که با نام‌هایی همچون ضد اسید نیز شناخته شده است ، در دسته‌بندی پمپ‌های سانتریفیوژ جای داده می‌شود. این پمپ تشکیل‌شده از اجزای مختلفی است و وظایف متعددی را برعهده دارد. جابه‌جایی اسید و همچنین موارد خورنده نمونه‌ای از این وظایف و مسئولیت‌ها به شمار می‌روند. 
همچنین ذکر این نکته الزامی است که ممکن است از این پمپ‌ها تحت عنوان “پمپ‌های شیمیایی” نیز نامیده شود که کاملا غلط و بی‌اساس است. از دیگر نام‌های این محصول می‌توان به پمپ مگنتی اشاره کرد. 

 

پمپ پلیمری

پمپ پلیمری چیست؟

در ابتدای کار این سوال برای شما پیش خواهد که پمپ پلیمری چیست؟ به پمپ‌هایی که به منظور پمپاژ انواع حلال‌ها، سیالات شیمیایی، اسیدها، بازها و… مورد استفاده قرار می‌گیرند، پمپ بدون آب بندی و یا پلیمری هستند. برای ساخت این دسته از پمپ‌ها به متریال‌های مختلفی نیاز است که مهم‌ترین و کاربردی‌ترین آن‌ها می‌توان به پلی‌پروپیلن (PP)، پی‌وی‌سی (PVC)، تفلون (PTFE)، کاینار (PVDF) اشاره کرد. 

همچنین آسیب‌ پذیرترین قسمت یک پمپ، آب‌بندی پمپ است. چراکه در هنگام انتقال سیالات شیمیایی و خورنده بیشترین برخورد و تماس را با آن‌ها دارد. از این رو برای اینکه از این آسیب‌ها جلوگیری نمود، در پمپ ضد اسید بخش مکانیکال سیال حذف می‌شود و سیلینگ مگنتی جایگزین آن می‌شود. به همین علت است که به پمپ‌های پلمیری، پمپ مگنتی نیز می‌گویند.

 

کاربرد پمپ پلیمری یا پمپ ضد اسید

 کاربردهای مختلفی را می‌توان از پمپ‌های ضد اسید مشاهده کرد که از آن‌ها می‌توانیم موارد زیر را نام ببریم:

 • پمپاژ اسید سولفوریک و اسید نیتریک .
 • پمپاژ اسید هیدروکلریک و فسفریک .
 • پمپ کردن حلال‌های آلی .
 • برای اسیدشویی استفاده می‌شود.
 • پمپاژ مواد قلیایی مانند محلول‌های سود .
 • مواد شوینده .
 • پمپاژ محلول‌های نمک با غلظت بالا .
 • پمپاژ آب دریا .

علاوه بر موارد ذکرشده می‌توان از پمپ بدون آب بندی یا پمپ مگنتی در صنایع مختلفی همچون ریخته‌گری، آبکاری و تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب بهره برد.

 
پمپ ضد اسید anti acid pump

راهنمای انتخاب پمپ پلیمری

یکی از مهم‌ترین مواردی که در رابطه با این موضوع اهمیت دارد، راهنمای انتخاب پمپ پلیمری است. قطعات مختلفی از این پمپ‌ها در تماس با انواع سیالات قرار می‌گیرند. به همین علت باید مقاومت بالایی را در برابر آن‌ها از خود نشان دهند تا آسیبی نبینند. از این رو در هنگام انتخاب پمپ ضد اسید باید به جنس مورد نظر توجه کنید. جنسی که پمپ انتخاب‌ شده دارد، متناسب با نوع سیالی بوده که قرار به انتقال آن است.

طرز کار پمپ پلیمری (ضد اسید)

از با اهمیت ترین فرایندهایی که در پمپ‌های ضد اسید رخ می‌دهد، مکش سیال است. حالا مکش سیال به چه صورت انجام می‌شود؟ برای اینکه مکش انواع سیالات انجام شود، نیاز است تا پروانه‌ها به چرخش در بیایند. نیرویی که برای چرخش پروانه‌ها نیاز است، توسط موتور الکتریکی تامین می‌شود.
زمانی که پره‌های پروانه به چرخش در می‌آیند، سیال مورد نظر به شتاب در می‌آید. زمانی که جابه‌جایی انجام می‌شود، انرژی جنبشی سیال نیز افزایش پیدا می‌کند. انرژی جنبشی به مرور تبدیل به انرژی فشار می‌شود. همین موضوع باعث خواهد شد تا سیال با فشار بسیار زیادی از خروجی به سمت بیرون هدایت شود. 

همان‌طور که اشاره کردیم، در پمپ بدون آب‌بندی یا پمپ ضد اسید ، قسمت مکانیکال سیال وجود ندارد و حذف شده است. به همین علت بدون وجود این قسمت و با کمک سیلینگ مگنتی عملیات پمپاژ یا انتقال سیال انجام خواهد شد. 

 

اجزای پمپ پلیمری

پمپ پلیمری یا پمپ مگنتی برای اینکه بتواند وظایف خود را به خوبی انجام دهد، به اجزای مختلفی نیاز دارد. هرکدام از این اجزا اهمیت خاص خودشان را دارند و کارهای متعددی را به انجام می‌رسانند. از این رو نیاز است تا تمامی این اجزا کاملا سالم باشند و به هیچ‌گونه تعمیری نیاز نداشته باشند. از جمله این اجزا می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

 • محفظه (Casing)
 • پروانه (Impeller)
 • شافت (Shaft)
 • یاتاقان  (Bearing)
 • آب‌بند (Seal)
 
پمپ ضد اسید anti acid pump

جنس بدنه پمپ پلیمری

بدنه پمپ اسید تشکیل شده از مواد مختلفی است . هرکدام از این مواد به گونه‌ای هستند که می‌توان به پمپ مقاومت و استحکام ببخشند و شامل موارد زیر می‌شوند:

 • پلی‌پروپیلن یا PP
 • پلی‌اتیلن یا PE
 • پی‌وی‌سی یا PVC
 • تفلون یا PTFE
 • کاینار یا PVDF
پمپ ضد اسید anti acid pump

ساختار و ساختمان پمپ پلیمری

ساختمان پمپ پلاستیکی یا پمپ ضد اسید از GFP است. منظور از GFP پلی‌پروپیلن با الیاف شیشه است . همچنین برای اینکه بتوان از این پمپ‌ها محافظت بیشتری کرد و به نوعی طول عمر آن‌ها را افزایش داد، به ساختمان آن‌ها PVDF، PVC و PE تزریق شده‌اند. همچنین این مواد با کمک روکش فلزی و به روش تزریق در ساختمان پمپ ضد اسید به کار گرفته شده‌اند.

اگر سیال مورد نظر خالص و تمیز باشد و دمای آن حداکثر 80 درجه سانتی‌گراد باشد، در آن صورت از موادی همچون PE و PP بهره گرفته می‌شود. در صورتی که سیال خواصی همچون خورندگی و سایشی داشته باشد و دمای مورد نظر آن‌ها تا 120 درجه سانتی‌گراد برسد، مواد GFP و PP مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین ذکر این نکته الزامی است که برای انتقال و به جریان در آوردن سیال در انواع پمپ پلاستیکی، پروانه‌ها به دو شکل نیمه‌باز و یک‌تکه طراحی و ساخته می‌شوند.

 

پمپ ضد اسید anti acid pump

نکته مهم در رابطه با آب‌بندی ساختمان پمپ ضد اسید

برای اینکه این پمپ‌ها آب‌بندی شوند، به اورینگ و واشرهای ضدخوردگی (PTEF) نیاز است . دلیل استفاده نیز این بوده که این گزینه‌ها می‌توانند زمانی که فشار بسیار بالا است، آب‌بندی ویژه و ایده‌آلی را ایجاد کنند.

 

اهمیت بالای قسمت آب‌بند

قسمت آب‌بند یک پمپ از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ چراکه برای انتقال مواد خاص مانند اسید، باز، شیمیایی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. آب‌بند پمپ ضد اسید معمولا ساخته‌ شده از تفلون است. از این رو این قابلیت را دارد تا از برخورد مستقیم با انواع سیالات که در خارج از پمپ تعبیه شده‌اند، جلوگیری کرد. این کار همراه با خود امتیازات و مزیت‌های زیادی را خواهد داشت که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به افزایش عملکرد و در نهایت دسترسی راحت برای تعویض اشاره کرد.

در پمپ بدون آب بندی قطعاتی که در تماس با مایعات قرار می‌گیرند، باید با بهترین مواد ساخته شوند تا مقاومت ویژه‌ای را از خود به نمایش بگذارند.
گاهی اوقات برای اینکه مواد سمی و خطرناک انتقال داده شود، از پمپ ضد اسید استفاده می‌شود. به همین علت گاهی اوقات ممکن است سیال در محیط بیرون نشت پیدا کند. برای جلوگیری از این امر نیاز است تا به جایی که از مکانیکال سیال استفاده شود، کوپلینگ مغناطیسی را جایگزین کنیم. در این صورت برای اینکه پروانه به چرخش در بیاید، به میدان مغناطیسی نیاز است. به همین علت در این فرایند از دو آهنربای بسیار قوی بهره گرفته می‌شود.

 

 

 

پمپ پلیمری با پوشش محافظ فلزی

قسمت حلزونی پمپ پلیمری یا پمپ اسید با کمک محافظ فلزی پوشش داده می‌شود . در واقع محافظ فلزی باعث تقویت و استحکام این دسته از پمپ‌ها می‌شود. علاوه بر این وجود این محافظ‌ها باعث خواهند شد تا پمپ بتواند در سخت‎ترین شرایط کاری نیز به کار خود ادامه دهد و مقاومت بالایی را نشان دهد  .

همچنین از دیگر مزیت‌هایی که این محافظ‌ها دارند، این بوده که می‌توانند به اتصالات نیز استحکام زیادی را ببخشند. این اتصالات در لوله‌های رانش و مکش جای گرفته‌اند.

 

پمپ ضد اسید anti acid pump

پمپ‌های پلیمری تفلونی (PTFE)

پمپ ضد اسید توانسته انواع مختلفی را به خود اختصاص دهد. هرکدام از این پمپ‌ها مشخصات مختلفی را از خود به نمایش می‌گذارند. بهترین پمپ پلیمری که در حال حاضر در بازار موجود است و می‌توانید از آن بهره ببرید، پمپ تفلونی است. چراکه تفلون مشقات مختلفی را با خود به همراه دارد.
FEP و PFA نمونه‌ ای از این موارد هستند. تمامی این موارد در برابر خوردگی شدید بسیار بالا هستند و می‌توانند مقاومت ویژه‌ای را از خود در برابر حرارت زیاد به اشتراک بگذارند. پروانه‌ای که برای این پمپ‌ها در نظر گرفته شده‌اند، از نوع باز است. این پروانه‌ها در خود هسته فلزی دارند و پوششی که برای آن‌ها در نظر گرفته شده، فلزی است. ترکیب تمامی این موارد باعث خواهد شد تا بتوانید مقاومت مکانیکی بالایی را شاهد باشید.

همچنین اگر بخواهید از پمپ ضد اسید در شرایطی استفاده کنید که سایش و خوردگی بیش از حد معمول است، بهترین گزینه این بوده که از پمپ‌های سرامیکی شیشه‌ای و لاینینگ که روکش اپوکس‌های خاص دارند، بهره برده شود.

 

 پمپ‌های مگنتی

پمپ بدون آب بندی برای انتقال دادن سیالات خورنده و شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. موردی که در رابطه با این پمپ‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است این بوده که هیچ‌گونه نشتی در آن‌ها وجود نداشته باشد. از این رو برای اینکه از این موضوع اطمینان حاصل شود، پمپ مگنتی یا پمپ پلاستیکی باید تهیه شود. اهداف مختلفی پشت طراحی پمپ‌های مگنتی است که اصلی‌ترین آن حذف آب‌ بندهای مکانیکی و گرافیتی است.

اگر به محفظه یاتاقان در این پمپ پلاستیکی یا مگنتی نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد که از پوسته به صورت کامل جدا است. همچنین عاملی که باعث خواهد تا پروانه حرکت دوار داشته باشد، نیروی الکترومغناطیس است. در ایجاد میدان مغناطیسی دائمی که درون پمپ وجود دارد، از دو آهنربای بسیار قوی مغناطیسی استفاده می‌شود. همچنین از مجموعه میدان مغناطیسی، شار مغناطیسی تولید می‌شود که باعث حرکت پروانه خواهد شد. همچنین برای نصب مجموعه خارجی مغناطیسی، می‌توان از سطح محور یا یاتاقان بهره گرفت.

 

پمپ مگنتی

راه اندازی پمپ‌ پلیمری

یکی دیگر از مواردی که در رابطه با پمپ پلاستیکی یا پمپ اسید اهمیت دارد، راه اندازی آن است. یکی از نکات بسیار مهم که درباره این پمپ‌ها باید بدانید این بوده که به هیچ عنوان نباید آن‌ها را بدون اینکه سیال انتقالی وجود داشته باشد، روشن کرد و یا به عبارت دیگر نباید به صورت خشک کار کنند. عدم توجه به این موضوع می‌‌تواند مشکلات و خسارت‌های زیادی را به بار بیاورد که از جمله آن‌ها می‌توان به بالا رفتن دمای پمپ اشاره کرد.

بالا رفتن دما منجر به از بین رفتن سیل و دیگر اجزای آن می‌شود. البته قطعه و یا اجزای آسیب‌دیده در پمپ مگنتی متفاوت است و یاتاقان آسیب خواهد دید. همچنین قبل از اینکه راه‌اندازی پمپ اسید را شروع کنید، نیاز است تا از نبود نشتی در هرکدام از اتصالات موجود مطمئن شوید.

ذکر این نکته بسیار مهم ضرورت دارد که اگر قصد نصب انواع لوله‌های ورودی و خروجی را دارید، از لوله‌های نرم لاستیکی بهره ببرید. چراکه قابلیت‌های مختلفی را از خود به اشتراک خواهد گذاشت که مهم‌ترین و ایده‌آل‌ترین آن‌ها می‌توانیم به آب‌بندی با سیال پمپ شده اشاره کرد.

پمپ ضد اسید anti acid pump

سخن آخر

در این مطلب شما را به صورت کامل با پمپ ضد اسید آشنا کردیم. این پمپ با نام‌های دیگری نیز خوانده می‌شود که از آن‌ها می‌توانیم به پمپ پلیمری، پمپ اسید، پمپ مگنتی، پمپ تفلونی، پمپ پلاستیکی و پمپ بدون آب‌بندی اشاره کرد. این پمپ برای انتقال و پمپاژ انواع سیالات مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین علت نیاز است تا در ساخت و استفاده از آن به نکات مختلفی توجه گردد که هرکدام از آن‌ها اهمیت مخصوص خود را دارند.
برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (14)
ROPV (0)