با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.

پمپ آتش نشانی

بوستر پمپ‌ های آتش‌ نشانی یا آب‌رسانی یکی از محصولات بسیار پرکاربردی است که امروزه در پروژه‌های صنعتی مورداستفاده قرار می‌گیرد . این دستگاه دارای کاربردهای بسیار زیادی می‌باشد. زمانی که ابعاد پروژه به‌قدری بزرگ است که یک پمپ آتش نشانی یا آب‌رسانی به‌تنهایی نمی‌تواند نیازهای پروژه را برطرف کند شما نیازمند استفاده از تعداد بیشتری پمپ خواهید بود. که بتوانند به‌صورت هم‌زمان با یکدیگر کارکرده و عملکرد مناسبی را به شما ارائه دهند. 

گاهی اوقات متصل کردن این پمپ‌ آتش‌ نشانی یا آب‌ رسانی کار ساده‌ای است .ولی گاهی اوقات نیز شما برای انجام این کار نیازمند یک سیستم دقیق هستید تا بتوانید به‌خوبی این پمپ‌ها را به یکدیگر متصل کنید. بوستر یکی از این دستگاه‌ها به شمار می‌آید که سیستم دقیقی را برای متصل کردن انواع پمپ‌ها در اختیار شما قرار می‌دهد. ما در این مطلب کمی بیشتر درباره این دستگاه‌ها صحبت می‌کنیم . همچنین سعی می‌کنیم اطلاعات جامع و کامل موردنیاز درباره این دستگاه‌ها را در اختیار شما قرار دهیم.پمپ آتش نشانی

بوستر پمپ آب‌ رسانی و بوستر پمپ آتش‌ نشانی 

برای متصل کردن چند پمپ‌ آتش‌ نشانی یا آب‌رسانی به یکدیگر می‌توان از بوستر استفاده کرد که دارای قابلیت‌ها و ویژگی‌های فراوانی است و می‌تواند به میزان زیادی مفید واقع شود. این به طور کلی اگر شما قصد داشته باشید چند پمپ را به یکدیگر وصل کنید دو روش را می‌توانید مورداستفاده قرار دهید. 

 

روش اول این است که پمپ‌های خود را به شکل ترکیب سری به یکدیگر وصل کنید که در این روش دبی کل سیستم شما برابر دبی تک‌تک پمپ‌های شما خواهد شد.
روش دیگر که روش بهینه‌تری است روش سری موازی است که در این روش دبی کل سیستم برابر جمع دبی پمپ‌های شما خواهد بود. 

 

پمپ آتش نشانی

بوست پمپ‌ آتش‌ نشانی چیست؟ 

بوستری که برای پمپ‌ آتش‌ نشانی استفاده می‌شود در واقع وظیفه دارد تا فشار آب ورودی را به میزان مشخصی نگه دارد و از افزایش یا کاهش ناگهانی آن جلوگیری کند. نکته‌ای که درباره این دستگاه وجود دارد این است که امکان تغییرات بیش از اندازه روی دبی آب ورودی با استفاده از بوستر پمپ‌ های آتش‌ نشانی وجود ندارد و در زمان استفاده از این دستگاه حتما باید به این نکته مهم توجه ویژه‌ای داشته باشید. در این دستگاه پمپ‌ های آتش‌ نشانی در تعداد مختلف به‌صورت کاملا موازی به یکدیگر متصل می‌شوند.

زمانی که فشار سیستم آتش‌ نشانی کاهش پیدا می‌کند هریک از این پمپ‌های متصل به بوستر به شکل نوبتی استارت خورده و کار می‌کنند . ولی زمانی که این فشار در کل سیستم افزایش پیدا می‌کند پمپ‌هایی که روشن شده‌اند با همان ترتیب شروع به خاموش شدن می‌کنند . در این صورت فشاری که در سیستم به وجود آمده است کاهش پیدا کند.

 بوسترهایی که برای پمپ‌های آتش‌ نشانی استفاده می‌شوند دارای انواع مختلفی هستند . از جمله آنها می‌توان به بوسترهای دور ثابت و بوسترهای دور متغیر اشاره کرد . هریک بر اساس ویژگی‌هایی که دارند کاربردهای خاصی را به شما ارائه می‌دهند. 

 
پمپ آتش نشانی

نحوه آرایش پمپ‌ ها در بوستر پمپ 

اگر قصد داشته باشید به‌صورت تک پمپ آتش‌نشانی از این سیستم‌ها استفاده کنید حالت اول باید شامل یک الکتروپمپ، حالت دوم یک دیزل پمپ و یک جوک پمپ که در کنار پمپ اصلی قرار می‌گیرد. در صورتی که قصد داشته باشید از سیستم دو پمپ استفاده کنید باید حالت اول دارای دو الکتروپمپ، حالت دوم دارای یک الکتروپمپ یک دیزل پمپ و حالت سوم دارای دو دیزل پمپ باشد. علاوه بر این باید دقت داشته باشید که یک جوکی پمپ نیز باید به پمپ اصلی متصل باشد تا عملکرد سیستم را تضمین کند. 

اگر قصد داشته باشید سیستم بوست خود را به شکل چند پمپه طراحی و آرایش کنید کار نسبتا راحت‌تری را پیش رو خواهید داشت. برای انجام این کار کافی است که در حالت اول یک الکتروپمپ و یک دیزل پمپ قرار دهید و در حالت دوم نیز دو دیزل پمپ قرار دهید. البته نباید جوک پمپ کمکی را نیز فراموش کنید که حتما باید به پمپ اصلی متصل باشد. به‌این‌ترتیب شما می‌توانید یک بوست پمپ از انوع آتش‌نشانی خوب و قدرتمند را ایجاد کنید. که به‌سادگی هرچه تمام هر تعداد از پمپ‌ آتش‌ نشانی موردنیاز شما را به یکدیگر متصل می‌کند. 

 
پمپ آتش نشانی

انواع بوستر پمپ‌ آتش‌ نشانی و آب‌رسانی و کاربرد آنها

در بخش‌های قبلی اشاره کردیم که به‌طورکلی بوستر پمپ آب‌رسانی و پمپ آتش نشانی به دودسته دور ثابت و دور متغیر تقسیم می‌شود. بوسترهای دور ثابت هم برای پمپ‌های آتش‌نشانی و هم برای پمپ‌های آب‌رسانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این بوستر پمپ ها قادر هستند تا فشار ثابتی را در کل شبکه به وجود بیاورند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که این بوسترها در اختیار شما قرار می‌دهند این است که الکتروپمپ‌های آن به شکل ناگهانی خاموش و روشن می‌شوند . این مسئله گاهی اوقات می‌تواند باعث به وجود آمدن برخی از مشکلات شود. امروزه این مشکل توسط بوسترهای دور متغیر حل شده است. 

بوسترهای دور متغیر که برای پمپ‌های آب‌رسانی و آتش‌نشانی استفاده می‌شوند قادر هستند تا الکتروموتورها را به‌صورت نرم خاموش و روشن کنند . در نتیجه کارکردن با آنها را کم‌ریسک‌تر و راحت‌تر کنند. نکته‌ای که باید درباره این دستگاه‌ها بدانید این است که روند تغییر دور الکتروموتورها در پمپ‌های آتش‌نشانی با تغییر مصرف سیال صورت می‌گیرد . همین عامل است که باعث نرم شدن عملکرد این بوسترهای پمپ آتش نشانی و آبرسانی می‌شود. 

 

استفاده از بوسترهای دور متغیر چه مزایایی دارد؟ 

بوسترهای دور متغیر که برای پمپ آتش نشانی و پمپ‌های آبرسانی استفاده می‌شوند می‌توانند مزایا و کاربردهای بسیار زیادی را برای شما به همراه داشته باشند. یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از این دستگاه‌ها این است که قادر هستند تا فشار کل سیستم شما را روی مقدار خاصی ثابت نگه دارند و در نتیجه در صنایع مختلف می‌توان بدون هیچ محدودیتی از آنها استفاده کرد. با استفاده از این بوسترها میزان استهلاک کوپلینگ‌ها به مقدار زیادی کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه این مسئله می‌تواند روی هزینه‌های شما نیز تاثیرگذار بوده و هزینه‌های شما را کاهش دهد. 

مزیت بسیار مهم دیگری که بوستر پمپ آتش نشانی و آبرسانی دارد این است که استفاده از آن می‌تواند فضای مصرفی شما را نیز کاهش دهد چراکه با استفاده از این دستگاه‌ها شما قادر خواهید بود تا در یک فضای کوچک نیز آنها را نصب و از آنها استفاده کنید. استفاده از این بوسترها می‌تواند مصرف انرژی و برق شما را نیز به میزان زیادی کاهش داده و از این طریق نیز روی هزینه‌های مصرفی شما تاثیرگذار باشد. نکته بسیار مهمی که باید درباره بوستر پمپ آب دور متغیر بدانید این است که استفاده از این دستگاه‌ها طول عمر الکتروپمپ‌های شما را نیز افزایش می‌دهد.

 
پمپ آتش نشانی

آیا بوستر پمپ های آتش نشانی و آبرسانی از نظر ساختار یکسان هستند؟ 

در این مطلب به طور کامل درباره مزایا و ویژگی‌های بوستر پمپ آتش نشانی و آبرسانی صحبت کردیم و اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دادیم. حال سوالی که ممکن است برای بسیاری از افراد به وجود آمده باشد این است که آیا این دو نوع بوستر که برای پمپ آتش‌نشانی و پمپ آب‌رسانی مورداستفاده قرار می‌گیرند از نظر ساختار تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟ یکی از تفاوت‌های اصلی که در ساختار این دو نوع بوستر وجود دارد این است که در بوستر مخصوص پمپ‌ آتش‌ نشانی به ازای هر پمپ یک تابلو برق جداگانه وجود دارد که این مسئله در بوسترهای پمپ آبرسانی اهمیتی ندارد. 

بوستر پمپ آبرسانی دارای یک کلکتور در بخش مکش می‌باشد که این کلکتورها در بوسترهای پمپ‌ آتش‌ نشانی وجود ندارند. تفاوت دیگری که میان این دو نوع بوستر وجود دارد این است که در بوسترهای مخصوص پمپ‌های آتش‌نشانی برای هر پمپ باید دو پرشر سوئیچ وجود داشته باشد و این در حالی است که تنها یک پرشر سوئیچ در بوسترهای مخصوص پمپ آبرسانی می‌تواند کافی باشد. 

آخرین مورد از تفاوت‌های این دو نیز این است که بوسترهای اطفا حریق یک منبع دیافراگمی جداگانه را به هریک از پمپ‌ها اختصاص می‌دهند که این مسئله نیز در بوسترهای آبرسانی برقرار نیست. 

 

پمپ آتش نشانی

بوستر پمپ آتش‌ نشانی و آبرسانی از چه اجزایی ساخته شده است؟ 

اولین مورد از اجزای یک بوستر پمپ آبرسانی یا آتش‌نشانی جوکر پمپ است که وظیفه اصلی آن تامین فشارهایی است که ممکن است در اثر نشت به وجود بیایند. گاهی اوقات ممکن است به دلایل مختلف استارت و استاپ‌های مکرری در پمپ آتش‌نشانی یا آبرسانی اصلی به وجود بیاید که این جوکر پمپ وظیفه دارد از این مسئله جلوگیری کند تا مشکلی برای پمپ اصلی به وجود نیاید. کلکتور یکی از اجزایی است که در بوستر پمپ آبرسانی استفاده می‌شود که اصلی‌ترین وظیفه آن جلوگیری از دورریز شدن حجم بالایی از آب در کل شبکه می‌باشد. 

از دیگر اجزای مهمی که در این بوسترها مورداستفاده قرار می‌گیرند می‌توان به مواردی از قبیل تبدیل هم‌مرکز، شیر یک‌طرفه، منبع دیافراگمی، سوئیچ فشار، گیج فشار و شیر تست اشاره کرد که هریک دارای کاربردهای خاص خود در این سیستم پیچیده می‌باشند. بوسترهای پمپ‌های آتش‌نشانی دارای یک شیر اطمینان نیز هستند که برای جلوگیری از داغ شدن پمپ‌ها در زمان مسدود شدن مسیر استفاده می‌شود. 

 

آشنایی با استانداردهای مختلف بوستر پمپ آتش نشانی و آبرسانی

یکی از نکات مهمی که برای انتخاب و خرید بوستر پمپ آبرسانی یا آتش‌نشانی باید به آن دقت داشته باشید استانداردهایی است که در ساخت این محصولات مورداستفاده قرار گرفته است. امروزه استانداردهای مختلفی برای این بوسترها وجود دارد که هریک از آنها توسط برندها و شرکت‌های برتر دنیا در زمینه تولید این محصولات رعایت می‌شود. استاندارد NFPA را می‌توان شناخته‌شده‌ترین استاندارد در حوزه بوستر‌های مخصوص پمپ آتش‌نشانی دانست و به‌ نوعی می‌توان آن را به عنوان مرجع برای تمامی استانداردهایی که در این زمینه وجود دارند شناخت. 

 

پمپ آتش نشانی

استاندارد EN 12845 یک استاندارد بسیار خوب دیگر برای ساخت بوسترهای آب‌رسانی و پمپ آتش نشانی است که امروزه توسط شرکت‌ها و برندهای اروپایی استفاده می‌شود و اکثر محصولاتی که در قاره اروپا تولید می‌شوند از این استاندارد پشتیبانی می‌کنند. اگر با برندهای سازنده این محصولات آشنایی داشته باشید. 

حتما می‌دانید که برندهای آلمانی، ایتالیایی و انگلیسی از جمله معتبرترین و بهترین برندهای سازنده این محصولات در کل دنیا به شمار می‌آیند؛ بنابراین می‌توان گفت که استاندارد EN 12845 نیز از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است و می‌توان به آن اعتماد کرد. 

 

عوامل تاثیرگذار روی قیمت بوستر پمپ آتش‌ نشانی

اگر جز آن دسته از افرادی هستید که قصد خرید بوستر مخصوص پمپ آتش‌نشانی یا پمپ آبرسانی را دارید احتمالا سوالات زیادی درباره قیمت این محصولات در ذهن شما وجود دارد. 

به‌طورکلی این بوسترها از جمله محصولاتی است که در بازه‌های زمانی مختلف دارای قیمت‌های متفاوتی هستند چراکه امروزه عوامل مختلفی روی قیمت آنها تاثیرگذار است و همین عامل نیز باعث تغییر قیمتی بسیار زیاد آنها می‌شود. یکی از عوامل تاثیرگذار روی قیمت این محصولات برند سازنده‌ای آنها می‌باشد. هرچه محصولاتی که خریداری می‌کنید توسط برندهای بهتر و معتبرتری تولید شده باشند قیمت آنها نیز بیشتر خواهد بود. 

 
پمپ آتش نشانی

ویژگی‌ها و مشخصات فنی یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار روی قیمت بوسترهای مخصوص پمپ‌های آبرسانی و آتش‌نشانی است. هرچه کیفیت و عملکرد این دستگاه‌ها بهتر و پیشرفته‌تر باشد انتظار می‌رود که قیمت آنها نیز افزایش پیدا کند و در نتیجه شما برای خرید آنها باید هزینه بیشتری بپردازید. 

در بخش‌های قبلی بیان کردیم که بوسترهای مخصوص پمپ‌های آتش‌نشانی و آبرسانی دارای انواع مختلفی هستند. هریک از انواع مختلف این محصولات دارای قیمت مخصوص خود است و در نتیجه مدل و انواع مختلف این دستگاه‌ها را نیز می‌توان از دیگر عوامل تاثیرگذار روی قیمت آنها به شمار آورد. 

 
پمپ آتش نشانی

نتیجه‌گیری

ما در این مطلب سعی کردیم اطلاعات کاملی درباره بوستر پمپ آبرسانی و آتش‌نشانی در اختیار شما قرار دهیم و ویژگی‌ها و همین‌طور مزایای استفاده از بوسترهای مخصوص پمپ آتش‌نشانی را نیز بیان کردیم که امیدواریم مطالعه آن برای شما مفید و کاربردی بوده باشد. اگر شما هم قصد خرید انواع مختلف این بوسترها را دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم همین حالا از بخش محصولات سایت ما دیدن کرده و از خدمات ما برای خرید این محصولات بهره‌مند شوید.
برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (18)
ROPV (0)