با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.

آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت چیست؟

فناوری آنتی اسکالانت درگذشته بیشتر برای سیستم‌های RO و با استفاده از مواد شیمیایی در مورد خنک کردن دیگ آب بخار استفاده می­شد. همچنین تعداد زیادی از مواد شیمی متخلف ضد اسکالی که پیشرفت کرده و به تکامل رسیده‌اند، با توجه ‌به نوع استفاده و کاربرد و پلیمر آلی که در این فرایند استفاده می‌شود، نتایج چشمگیر و خوبی را ایجاد کرده‌اند. با این حال آنها باید با احتیاط استفاده شوند.

 

آنتی اسکالانت

تصفیه آب و غشا

مهارکننده‌های مقیاس یا آنتی اسکالانت، به‌ طور کلی ترکیبات آلی حاوی گروه‌های عملکردی سولفونات، فسفونات یا اسید کربوکسیلیک و عوامل کالات مانند کربن، آلوم و زئولیت‌ها هستند که یون خاصی را که ممکن است تشکیل شود، توالی و خنثی می‌کنند. اکثر بازدارنده‌ها در این مقیاس را می‌توان به‌عنوان بازدارنده‌های این آستانه طبقه‌بندی کرد. علاوه بر این از عوامل کلات مانند نمک سدیم تترا اتیلن دی آمین تترا استیک اسید برای کنترل سختی در رسوبات یونی فلزی استفاده می‌شود. مواد ضد پاششی با جذب شدن، از تشکیل رسوبات معدنی و تشکیل بلورهای نمک در نتیجه جلوگیری از جذب نمک فوق اشباع به سطح کریستال جلوگیری می‌کنند.

 

 

فرایندهای تصفیه آب تخصصی و پیشرفته

برای اینکه بتوانید محاسبات دقیقی در تست آنتی اسکالانت انجام دهید می­توانید با استفاده از برنامه‌های مدل‌سازی رایانه انجام دهید. درک معادلات اساسی می‌تواند به طراحان و همچنین اپراتورها کمک کند. پس از انتخاب بازیابی و جدول‌ها می‌توان یک طرح اولیه را انجام داد. مواد محلول در کنسانتره RO و NF  در نتیجه بازیابی آب قابل دستیابی تابعی از وجود نمک‌های محلول کم است. مانند کربنات کلسیم، سولفات کلسیم، سولفات باریم و سیلیس. هنگامی‌ که غلظت محصولات آنها در سمت کنسانتره خوراک بیش از محصول حلالیت مربوط باشد، بارش رخ می‌دهد . این باعث می‌شود مقیاس روی سطح غشا تشکیل شود که نفوذپذیری را کاهش می‌دهد.

 

آنتی اسکالانت

ویژگی‌ها و مزایای مواد شیمیایی آنتی اسکالانت

انتخاب ماده ضدعفونی‌کننده صحیح برای ایجاد شرایط عملیاتی بهینه برای گیاهان RO و آب‌شور بسیار مهم است. کاربرد صحیح محصول به اطمینان از عملکرد هرچه بیشتر گیاه کمک خواهد کرد. همچنین ممکن است از طریق صرفه‌جویی در انرژی، کاهش فرکانس تمیز کردن و افزایش عمر غشا و هزینه عملیاتی را کاهش دهد.

 

فرایند اصلی آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت یکی از اصلی‌ترین افزودنی‌ها برای تصفیه آب سیستم OS معکوس است. بیشتر برای جلوگیری از خراب شدن و پوسیده شدن غشاها مورد استفاده قرار می­گیرد و بسیار مؤثر است. در این روش قبل از ورود آب که برای تغذیه غشا OS معکوس استفاده می­شود، ماده ضدعفونی‌کننده تزریق و از طریق سیستم ارسال می­شود. مواد شیمیایی استفاده‌شده باعث ایجاد تأخیر بین بی‌کربنات و کلسیم منیزیم می­شوند. این وقفه باعث می­شود آب مورداستفاده قبل از هرگونه واکنش شیمیایی از غشا عبور می­کند.

 


بهره‌برداری و مدیریت چاه‌های زمینی

به‌طورکلی تمام عناصر طبیعی جدول تناوبی را می‌توان در سیال زمین، به نسبت‌های مختلف بین چاه‌ها و زمینه‌های مختلف یافت. برخی از این عناصر مواد معدنی جامد تشکیل می‌دهند که در داخل لایه چاه زمین گرمایی یا آستر رسوب می‌کنند، جایی که به آنها مقیاس گفته می‌شود و به طور مؤثر قطر پوشش را کاهش می‌دهد، جریان تولید یا مایع تزریق مجدد را از طریق پوشش محدود می‌کند.

نمک‌زدایی غشایی

سیستم‌های دو گذر معمولاً هنگامی استفاده می‌شوند که شوری آب دریا منبع نسبتاً زیاد باشد یعنی بالاتر از 35000 میلی‌گرم در لیتر و یا نیازهای کیفیت آب محصول بسیار سخت‌گیرانه باشد. به‌عنوان‌ مثال اگر از آب منبع شوری بالا، دمای بالا مانند آب دریای سرخ و خلیج‌فارس در ترکیب با غشا با استاندارد 6/99 درصد استفاده شود، ممکن است سیستم‌های دو گذر یک‌مرحله‌ای نتوانند برای تولید نفوذ مناسب برای استفاده از آب آشامیدنی ثابت شوند.

آنتی اسکالانت

نمک‌زدایی داخلی

آنتی اسکالانت در نمک‌زدایی متفاوت است. نمک‌زدایی دو جریان تولید می‌کند، آب محصول که آب شیرین است و آب کنسانتره که به آن آب‌نمک نیز گفته می‌شود و حاوی مواد جامد محلول اضافی است. بنابراین آب‌نمک محصول جانبی ناخواسته فرایند نمک‌زدایی است که باید دفع شود. نگرانی اصلی تخلیه آب نمک، حجم آب شور آزاد شده و مواد تشکیل‌دهنده شور از جمله فلزات سنگین، ترکیبات آلی و غیرآلی و فرآورده‌های جانبی فرایندهای پیش تصفیه و پس از درمان است. در حقیقت ترکیب شیمیایی آب‌شور بر روش دفع تأثیر می‌گذارد.

 

آنتی اسکالانت

آیا آنتی اسکالانت مضر است

آنتی اسکالانت انواع مختلفی دارد. برخی بر پایه فسفونات و برخی دیگر بر پایه پلیمر هستند. بسیاری از آنها ترکیبی برای تأمین اثرات هم‌افزایی دو شیمی هستند. مواد آنتی اسکیل باید غیرسمی باشند، در غیر این صورت برای کاربردهای آب آشامیدنی تأیید نمی‌شوند. هر دو ماده ضدعفونی‌کننده فسفونات و پلیمر با گذشت زمان تجزیه بیولوژیکی می‌کنند. نور ماوراء بنفش با از بین رفتن پیوندهای شیمیایی، سرعت تخریب را افزایش می‌دهد و انواع خاصی از باکتری‌ها آنزیم‌هایی تولید می‌کنند که پیوندها را جدا می‌کنند.

 

 

آنتی اسکالانت سبز

اخیراً آنتی اسکالانت‌هایی با رنگ سبز به بازار عرضه شده‌اند که ادعا دارند با سرعت بیشتری تجزیه می‌شوند. در سیستم‌های غشای معکوس هر چیزی که خیلی زود تجزیه بیولوژیکی کند، یک منبع کربن برای باکتری‌ها محسوب می‌شود و به سوخت‌گیری زیستی کمک می‌کند. بهتر است از نقطه ‌نظر عملیاتی از چنین شیمی‌هایی اجتناب کنید.

 
 
آنتی اسکالانت

جمع‌بندی

آنتی اسکالانت یک مواد لازم برای سیستم صنعتی شما است. اگر از آنتی اسکالانت استفاده نکنید ممکن است باعث کاهش میزان دبی خروجی، باز شدن منافذ و پارگی غشا در اثر تجمع رسوبات و یا کاهش راندمان تولید و افزایش TDS خروجی شود. بنابراین استفاده از آنتی اسکالانت با کیفیت می­تواند سبب افزایش طول عمر غشای ممبران گردد.

 

 

 

 

برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (14)
ROPV (0)