با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.

دوزینگ پمپ دیافراگمی

دوزینگ پمپ دیافراگمی چیست ؟

دوزینگ پمپ دیافراگمی، یک پمپ جابجایی مثبت است که به عنوان یک پمپ تزریق متناسب طراحی شده است. این مدل پمپ ، شباهت بسیار بالایی به دوزینگ پمپ پیستونی دارد؛ با این تفاوت که از یک دیافراگم انعطاف پذیر به جای پیستون برای تغییر حجم محفظه پمپ به منظور افزایش و کاهش فشار روی سیال داخل استفاده می کند.

ویژگی پمپ تزریق دیافراگمی

دوزینگ پمپ دیافراگمی موتوری از دو استایل کاملاً جدا طراحی شده است و قابلیت این را دارد که نیرویی معادل ۶۰ تا ۱۰۰PSI  را تولید کند. این پمپ به‌صورت کاملاً دقیق و با برنامه‌ریزی روشن و خاموش می‌شود و دارای سویچ نیرو ثابت می‌باشد. پمپ دیافراگمی بسیار معروف است و طریقه برنامه‌ریزی این پمپ بستگی به تنظیمات آن دارد. دررابطه‌با این موضوع دوزینگ پمپ دیافراگمی موتوری اهمیت دارد. 

مدل دیگر این پمپ گذرگاهی یا بای پس می‌باشد. در صورتی از جریان جلوگیری می‌کند که دریچه و هرجایی که پمپ برخلاف نیروی داخل سیستم که کار می‌کند بسته باشد. دمای سیال در این پمپ به شدت بالا رفته و سبب می‌شود که اجزای داخلی آن آسیب برسد.

 
دورزینگ پمپ دیافراگمی

قیمت دوزینگ پمپ دیافراگمی در جهان آب 

فروشگاه اینترنتی جهان آب به عنوان تامین کننده و وارد کننده پمپ های تزریق و با داشتن نمایندگی رسمی دوزینگ پمپ آیریک توانسته برای انواع مشتریان با هر سلیقه و بودجه محصول داشته باشد. برای مشاهده انواع پمپ های تزریق در فروشگاه جهان آب یا مشاوره رایگان و یا اطلاع دقیق از لیست قیمت پمپ تزریق دیافراگمی می توانید با کارشناسان مجموعه در تماس باشید.

 

دوزینگ پمپ دیافراگمی برای تزریق مواد شیمیایی

 یکی از مهم‌ترین استفاده‌های پمپ دیافراگمی موتوری برای اندازه‌گیری‌های شیمیایی است. فرایند اندازه‌گیری شیمیایی نیاز به تزریق ماده شیمیایی با سرعت جریان ثابت، محدود و دقیق دارد. در نتیجه، برنامه‌های تزریق شیمیایی نیاز به برنامه‌ریزی و بررسی بسیار بالایی دارند که اغلب موارد زیر را در نظر می‌گیرند:

  • از چه غلظت ماده شیمیایی استفاده خواهد شد و چه مقدار از آن موجود است؟
  • برای رسیدن به نتیجه مطلوب، چه مقدار دوز باید داده شود؟
  • فشار عملیاتی که باید توسط انژکتور شیمیایی برطرف شود چیست؟

این عوامل کمک می‌کند تا محدوده ظرفیت مورد نیاز در پمپ دیافراگمی موتوری و همچنین درجه فشار لازم برای عملکرد بهینه در مدت‌زمان طولانی به دست آید. هنگامی‌که میزان جریان و درجه فشار تعیین شد، سایر موارد مهم که باید به آن‌ها توجه شود عبارت‌اند از:

  1. چه موادی برای رسیدگی به مواد شیمیایی لازم است؟
  2. این مواد در یک محیط خطرناک نصب می‌شوند؟ آیا به موتور خاصی احتیاج دارد؟
  3. آیا تجهیزات جانبی برای این فرایند مهم است که اجازه می‌دهد پمپ اندازه‌گیری دقیق اجرا شود و خروجی آن با دقت تکرار شود؟
 
 

 

اندازه گیری دوزینگ پمپ دیافراگمی

هرچه اطلاعات بیشتری در مورد کاربرد تزریق ، به‌ویژه در مورد خود ماده شیمیایی موجود باشد، انتخاب ظرفیت پمپ دیافراگمی نیز آسان‌تر است. سطح غلظت ماده شیمیایی، وزن مخصوص، ویسکوزیته و PH بخش کوچکی از عواملی هستند که می‌توانند بر سرعت جریان پمپ تأثیر بگذارند.

این‌که آیا فرایند شیمیایی دبی را با درصدی از دبی فرایند تزریق می‌کند یا مقدار محدودی را به یک‌ روند راکد تزریق می‌کند، درک ترکیبات شیمیایی یک نکته بسیار مهم در این عملیات است. غالباً، شرکت‌های متمرکز بر تولیدات شیمیایی و مهندسان شیمی بهترین مکان برای شروع تأیید کردم میزان مواد شیمیایی مورداستفاده در فرایند هستند.

هنگامی‌که اندازه‌گیری پمپ کامل شد، مرحله بعدی رفع فشار عملیاتی است. دوزینگ پمپ باید برای تزریق ماده شیمیایی به فرایند دست‌به‌کار شود.

 
دوزینگ پمپ دیافراگمی

تأثیر فشار بر پمپ دیافراگمی

مهم است که از سازندگان دوزینگ پمپ دیافراگمی موتوری پرسیده شود که هنگام استفاده برای اندازه‌گیری ظرفیت پمپ‌هایشان، درجه فشار کارخانه چقدر باید باشد. این موضوع به کاربران کمک می‌کند درک بهتری داشته باشند که هنگام کالیبراسیون پمپ با برنامه‌ریزی خاصی که در صدد اجرا هستند چه انتظاراتی باید داشته باشند. 

نکته دیگر در مورد پمپ دیافراگمی این است که فشار مستقیماً به‌صورت معکوس به خروجی پمپ مربوط می‌شود. یعنی اگر فشار در برنامه افزایش یابد، میزان دبی پمپ – در حالی که با همان سرعت موتور و طول ضربه کار می‌کند – کاهش می‌یابد. برعکس اگر فشار کاهش یابد، مخالف اتفاق قبلی رخ می‌دهد.

اگر برنامه در نظر گرفته منباب پایین بودن میزان فشار پمپ تزریق دیافراگمی است، به یاد داشته باشید که از متخصص پمپ یا سازنده توصیه یا مشاوره در مورد اینکه با یک برنامه خاص چه کاری برای رسیدن به نتایج مطلوب انجام دهید، بخواهید. به عنوان مثال، اگر برنامه در حال تزریق چیزی با فشار کم یا بدون فشار باشد، برای تأمین انرژی موردنیاز پمپ برای تأمین فشار، به یک شیر فشار عقب نیاز است تا با تولید هر مقدار ماده موردنیاز، به پمپ اصلی کمک کند. برعکس، هنگامی‌که برنامه خواستار پمپ اندازه‌گیری شیمیایی در فشار بالا است، تولیدکننده ممکن است با افزایش قدرت اسب بخار موتور را هدایت کند.

 

انتخاب مترینگ پمپ دیافراگمی مناسب

اکثر تولیدکنندگان پمپ دیافراگمی مواد سری موجود روی محلول پمپ، مواد دیافراگم و مواد مونتاژ توپی توپی ارائه می‌دهند تا بتوانند از کاربردهای تزریق شیمیایی استفاده کنند. برخی از آنها گزینه‌های بیشتری را نسبت به بقیه ارائه می‌دهند، بنابراین اگر از ماده شیمیایی‌ای استفاده می‌کنید که خاصیت خورندگی و تهاجمی دارد، اطمینان حاصل کنید که رتبه‌بندی هر ماده را مطابق نمودارهای مقاومت شیمیایی می‌دانید.

هنگام انتخاب این مواد برای استفاده در انتهای پمپ دیافراگم، چندین نمودار سازگاری شیمیایی یا مقاومت شیمیایی را بررسی کنید. تا مطمئن شوید در صورت تماس با ماده شیمیایی موردنیاز برای تزریق، ترکیبی از مواد موجود خورده نخواهد شد. پس از فهمیدن موادی که به‌خوبی از عهده این واکنش شیمیایی برمی‌آیند، موارد بعدی که باید در نظر گرفت هزینه، فشار و اولویت است.

 
 
دوزینگ پمپ دیافراگمی

دیگر نکات پراهمیت

تخمین هزینه و میزان بازدهی هنگام بررسی اولیه معمولاً در طی فرایند تصمیم‌گیری دست‌به‌دست هم می‌دهند. انتهای لوله‌کشی پمپ تزریق دیافراگمی موتوری می‌تواند فولاد ضدزنگ باشد. اما این نیز ممکن است که پلی‌وینیل‌کلراید (PVC) برای نیمی از هزینه به همان اندازه کار کند. با همین فرمول، یک سر محلول پی‌وی‌سی با دیافراگم هایپالون ممکن است برای تزریق ماده شیمیایی با عمر مفید نیز مناسب باشد، اما ترکیب گران‌تر یک سر محلول تفلون با دیافراگم‌های ویتون احتمالاً برای مدت‌زمان طولانی‌تری در برابر ماده شیمیایی خورنده دوام میاورند و کارایی می‌دهند.

در نهایت نکته مهم این است که با تهیه‌کننده تجهیزات صنعتی یا مستقیماً با سازنده پمپ اندازه‌گیری دیافراگم صحبت کنید تا توصیه‌های مبتنی بر برنامه اصلی را جویا شوید.  

دوزینگ پمپ دیافراگمی

عامل دیگری که باید به‌خاطر بسپاریم فشار است. پمپ اندازه‌گیری دیافراگم می‌تواند برای فشارهای بالاتر مانند ۳۰۰ تا ۵۰۰ پوند بر اینچ مربع (PSI) درجه‌بندی شود. اما قطعات پلاستیکی مورداستفاده برای سر محلول و مونتاژ شیر پمپ ممکن است توان کافی را دارا نباشد. فشارهای بالاتر از ۲۰۰ PSI می‌تواند برای مجموعه‌های سوپاپ پی‌وی‌سی دردسرساز شود. 

نقاط ضعف موجود در قطعات می‌توانند باعث ترک خوردن شوند. زیرا به طور مداوم از شما خواسته می‌شود ماده شیمیایی را به برنامه‌ای با عملکرد ۲۰۰ PSI یا بالاتر تزریق کنید. برای این کاربردها، استفاده یک محفظه فلزی برای سر محلول پمپ و مونتاژ شیر توصیه می‌شود.

 

موتورها و تجهیزات جانبی پمپ تزریق دیافراگمی

پس از اندازه‌گیری و طراحی پمپ دیافراگمی ، آخرین مواردی که باید در نظر گرفته شود موتور الکتریکی جریان متناوب (AC) یا جریان مستقیم (DC) و تجهیزات جانبی آن است که می‌تواند به خط فرایند تولید اضافه شود و به پمپ تزریق مواد شیمیایی یا دیافراگم کمک کند. هنگام درنظرگرفتن موتور برای پمپ دیافراگم، قدرت اسب بخار آن بر اساس طراحی سازنده انتخاب می‌شود. اما می‌توانید از اولویت برق تک‌فاز یا سه‌فاز و نوع محفظه موردنیاز مطلع شوید. از محیطی که پمپ اندازه‌گیری دیافراگم در آن مواد شیمیایی استفاده می‌کند، برای رهایی از مشکلات در طولانی‌مدت، نیز مطلع می‌شوید.

 
دوزینگ پمپ دیافراگمی

عوامل مشترک پراهمیت

در مورد تجهیزات جانبی نوشتن یک مقاله دیگر نیاز است، اما در اینجا برخی عوامل مشترک وجود دارد که باید در هنگام اندازه‌گیری شیمیایی مورد بررسی قرار گیرند:

  • فشار مستمر برای تزریق حداقل ۲۰ psi وجود دارد؟ بله در غیر این صورت، تهیه سوپاپ فشار برگشت را در باید در نظر بگیریم.
  • آیا تزریق نیاز به دبی روان و بدون افزایش فشار و جریان دارد؟ پمپ‌های دوز دیافراگم با هر ضربه دیافراگم به‌صورت پالس تزریق می‌شوند. اگر خط فرایند به یک جریان روان و سازگار نیاز دارد، یک میراگر ضربان‌دار نیز موردنیاز است.
  • آیا نگرانی آن وجود دارد که پمپ دیافراگم به طور بالقوه ممکن است از بین برود؟ (حوادث همواره اتفاق می‌افتد. تقریباً همیشه شرایطی وجود دارد که پمپ از کار بیفتد.) خیر، در غیر این صورت، اطمینان حاصل کنید که یک شیر تسکین فشار نصب می‌کنید.

به‌غیراز سه محصول اصلی جانبی که باید در نظر گرفت، ستون‌های کالیبراسیون، کنتورهای جریان، شاخص‌های جریان، صافی‌های Y وغیره نیز در رده محصولات جانبی وجود دارند.

 
 

پمپ تزریق دیافراگمی در صنعت تصفیه آب

تصفیه آب فرایندی است که از نظر فنی به دستگاه‌های این‌چنینی نیاز دارد. تزریق در اینجا یک وظیفه اصلی است: مواد افزودنی و یا مواد شیمیایی بسیار مؤثر باید هم از نظر اقتصادی و هم از نظر ایمنی برای محیط‌زیست انتخاب و در نهایت اضافه شوند، این بدان معنی است که نیاز به پمپ دیافراگمی موتوری به همان اندازه زیاد است. 

پمپ جابه‌جایی مثبت یا پمپ گریزازمرکز؟ در حالی که پمپ‌های سانتریفیوژ برای مدیریت منابع آب ترجیح داده می‌شوند هیچ تردیدی وجود ندارد که طراحی پمپ‌های جابه‌جایی مثبت، آنها را برای فرایندهای دوزینگ، به‌ویژه در تصفیه آب، بسیار مناسب‌تر می‌کند چه برای آب آشامیدنی، فاضلاب، خنک‌کننده آب یا دیگ بخار.

 
دوزینگ پمپ دیافراگمی

موتور پله‌ای و کنترل‌کننده سرعت

کارشناسان می‌گویند: به لطف موتور پله‌ای کنترل شده سرعت، پمپ‌های دوز دیجیتال به یک محدوده تنظیم بالا چیزی در حدود ۳۰۰۰ می‌رسند. به گفته آن‌ها، این حدود ۳۰ برابر بیشتر از پمپ‌های دوز معمول است. در نتیجه، یک نوع پمپ می‌تواند طیف وسیعی از توان را پوشش دهد – به‌عنوان‌مثال. ۷٫۵ تا ۰٫۰۰۲۵ میلی‌لیتر در ساعت – و در نتیجه تنوع محصول / قطعات یدکی را کاهش دهد.

مزیت دیگر پمپ دیافراگمی موتوری کم ضربان بودن و یکنواخت بودن آن است. آن‌ها توضیح می‌دهند که کیفیت بالای این دستگاه در نهایت کیفیت فرایند را به طور قابل‌توجهی افزایش می‌دهد. در این فرایند، دقت تکرار تا ± ۱ در کل دامنه دوز متغیر می‌کند که اجازه می‌دهد دوز دقیق و یکنواخت مواد شیمیایی حتی اگر مقادیر اضافه شده کم باشند تزریق شوند.

 
 

الکترونیک کنترل هوشمند

سیستم نظارت بر میزان دوز کنترل جریان – یک ویژگی منحصربه‌فرد در بازار پمپ‌های دوز است. همان‌طور که کارشناسان گفتند این سیستم اجازه می‌دهد تا شایع‌ترین علل خطاهای دوز به طور دقیق تشخیص داده شود. این ایرادها شامل: شیرهای معیوب، حباب‌های هوا، حفره و فشار بیش از حد هستند. خطاها به‌صورت متنی در منوی هشدار نمایش داده می‌شوند یا می‌توانند از طریق Fieldbus ارسال شوند. گزینه‌های عیب‌یابی به‌سرعت در دسترس هستند که باعث کاهش زمان خرابی دستگاه پمپ دیافراگمی موتوری می‌شود.

علاوه بر این، عملکرد انطباق جریان خودکار تضمین می‌کند که روند دوز زدن در جریان تنظیم شده است و مقدار دوز تعیین شده ادامه می‌یابد حتی اگر این روند توسط عوامل خارجی (حباب هوا، حفره، نوسان فشار برگشت) مختل شود. 

 
 
دوزینگ پمپ دیافراگمی

خارج شدن مقدار واقعی از مقدار تنظیم‌شده

اگر مقدار واقعی از مقدار تنظیم‌شده خارج شود، کنترل‌کننده سرعت درایو و در نتیجه مقدار دوز را تنظیم می‌کند. این بدان معنی است که، در بیشتر موارد، نیازی به فرایندهای کالیبراسیون با باد طولانی یا شیرهای فشار برگشتی نیست. به‌عنوان‌مثال، در مورد حباب هوا یا خارج شدن گاز، موتور به طور خودکار تنظیم می‌شود تا بتواند به‌صورت کنترل شده از میزان دوز انتخاب خارج شود.

 اگر پمپ دوز مصرفی در آخر هفته از بین رفته باشد، دیافراگم هر ۲۰ دقیقه مرتعش می‌شود تا حباب‌های هوا در حین دوز بعدی با دقت خارج شوند. علاوه بر این، از عملکرد حالت آهسته این دستگاه نمی‌توان غافل شد که می‌تواند برای انجام آرام‌تر حرکت مکش در کل پروسه استفاده کرد که برای محیط‌های خارج از گاز یا چسبناک ایدئال است.

 
دوزینگ پمپ دیافراگمی

در دستگاه پمپ دیافراگمی موتوری، هیچ هزینه اضافی برای تجهیزات اندازه‌گیری مربوطه وجود ندارد. اندازه‌گیری جریان دبی در صفحه‌نمایش داده می‌شود. مقادیر همچنین می‌توانند از طریق خروجی آنالوگ یا در صورت لزوم از طریق پروتکل گذرگاه منتقل شوند.

در نهایت نکته قابل‌ذکر و حائض اهمیت کاربرد بسیار زیادی است که پمپ دیافراگمی موتوری در مشاغل مختلف مانند شیمیایی و آبی که در متن بالا اشاره اندکی نیز به آن شد کمک و بازدهی شایانی برای دارندگان این مشاغل داشته باشد.

 
 
 
برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (18)
ROPV (0)