با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.

مبدل حرارتی استخر

مبدل حرارتی استخر چیست ؟

مبدل حرارتی استخر یک سیستم با دو مدار برای گردش سیال است. در یک مدار آب مربوط به تجهیزات دستگاه و در مدار دیگر آب گرم مصرفی، آب استخر و … گردش می کند. مبدل حرارتی استخر دارای مبدل های پوسته ای ( آب دیگ) و مبدل های لوله ای ( آب استخر ) است. علاوه بر این مبدل های حرارتی صفحه ای و مبدل دو لوله ای هم از اجزای این دستگاه است. هدف استفاده از مبدل استخر  حفظ و تنظیم دمای آب استخر است.

در نظر داشته باشید منبع تولید مبدل حرارتی می تواند متفاوت باشد به عنوان مثال مبدل حرارتی خورشیدی، مبدل حرارتی برقی استخر و … نامگذاری می شوند.

قیمت مبدل حرارتی استخر و جکوزی

قیمت مبدل استخر بر اساس پارامترهای مختلفی می تواند تغییر کند. برخی از این پارمترها عبارتند از:
 • پارامتر ظرفیت حرارتی در مبدل حرارتی استخر یکی از عوامل موثر بر روی قیمت مبدل حرارتی استخر است. زیرا جذب و انتقال با ظرفیت های متعدد اتفاق می افتد.
 • پارامتر اندازه و طراحی مبدل حرارتی نیز در قیمت نقش کلیدی دارد. هر چقدر مبدل حرارتی بزرگتر و پیچیده تر باشد قیمت آن بیشتر است. 
 • جنس ، مواد ساخته شده ،مقاومت و دوام آنها نیز بر روی قیمت تاثیر می گذارند.
 • نوع مبدل گرمایشی یکی ازپارامتر های تاثیر گذار بر روی قیمت مبدل حرارتی جکوزی است.
 • نوع برند و کیفیت سازنده هم می تواند قیمت مبدل گرمایشی را بالا پایین کند. 
 • بازار داخلی و خارجی هم می تواند نقش بسزایی در قیمت مبدل گرمایشی جکوزی و استخر داشته باشد. 

 فروشگاه جهان آب با داشتن تنوع در انواع مبدل حرارتی استخر و جکوزی از برندهای معتبر دنیا و همچنین با ارائه انواع مبدل حرارتی استخر برند ایرانی برای هر خواسته و بودجه ای محصول دارد. شما می توانید بهترین برند مبدل حرارتی استخر و جکوزی را در جهان آب پیدا کنید. برای خرید مبدل حرارتی استخر یا جکوزی می توانید با کارشناسان مجموعه جهان آب با شماره 79315-021 در تماس باشید. 

انواع مبدل گرمایشی جکوزی و استخر 

مبدل گرمایشی انواع مختلفی دارد به صورت کلی این مبدل در سه دسته تقسیم بندی می شود که عبارتند از:
 • مبدل گرمایشی پوسته و لوله 

این مبدل به دلیل تشکیل پوسته استوانه ای و کوئل مسی به این نام شناخته می شود. در اصل کوئل به منظور گردش سیال گرم شونده و پوسته به عنوان سیال گرم کننده مورد استفاده قرار می گیرد.

 • مبدل حرارتی مستغرق

 این مبدل گرمایشی خودش در انواع مختلفی از جمله مبدل گرمایشی صفحه ای ، لوله ای می باشد. این مبدل در سیال گرم شونده غوطه ور می شود از این رو، به نام مبدل حرارتی مستغرق شناخته می شود.

 • مبدل حرارتی لوله ای 

این نوع مبدل از دو لوله متداخل هم مرکز تشکیل شده اند که سیالات اعم از گرم شونده و یا گرم کننده از این لوله ها عبور داده می شوند.

 در نظر داشته باشید تمامی مبدل های گرمایشی جکوزی مشابه مبدل های استخری هستند. به همین دلیل می‌توان برای جکوزی و استخر از یک مبدل‌حرارتی استفاده کرد.

 

نکات نصب مبدل حرارتی استخر 

در نظر داشته باشید نحوه نصب مبدل گرمایشی استخر و جکوزی ممکن است بسته به نوع مبدل حرارتی تفاوت داشته باشد. اما به صورت کلی مراحل یکسان است و عبارتند از:
 •  انتخاب محل مناسب: یکی از مهم ترین قسمت های نصب انتخاب مکان مناسب برای نصب مبدل حرارتی است.این مورد باید طوری در نظر گرفته شود که مبدل حرارتی راحت به سیستم گرمایشی و آب استخر متصل و نزدیک شود.
 • مرحله بعد نصب مبدل حرارتی به سیستم گرمایشی و اب استخر است. در این مرحله باید به دقت اتصالات لوله ها نصب و راه اندازی شود و از عدم وجود نشتی یا خرابی در سیستم اطمینان حاصل شود. 
 • تنظیمات دمای آب و تنظیمات دیگر تجهیزات مبدل استخر بر اساس نیاز و نوع استخر باید تعبیه شود.
 • تست و عیب یابی سیستم و عملکرد صحیح آن مرحله آخر کار است. 

نکته مهم در نصب مبدل حرارتی استخر این است که برای مبدل حرارتی پوسته ای و لوله ای باید آن را در پایین تجهیزات فیلتراسیون و پمپ استخر نصب کرد. علاوه بر این در زمان نصب لازم است پمپ استخر توسط یک ترموستات کنترل شده و قبل از شروع به کار مبدل، دمای اب توسط این ابزار تنظیم شود.

نصب مبدل حرارتی

نحوه محاسبه مبدل حرارتی استخر

مبدل حرارتی یک دستگاه است که انتقال حرارت بین دو مایع یا یک جریان گاز و مایع را فراهم می‌کند. محاسبه مبدل حرارتی به عوامل مختلف و هدف مورد استفاده می تواند متفاوت باشد.

 • محاسبه مبدل حرارتی بر اساس نوع مبدل حرارتی متفاوت است. انتخاب یک مبدل حرارتی لوله‌ای، صفحه‌ای، پره‌ای یا مبدل حرارتی مبادله‌ای می تواند بر اساس نیاز شما باشد.
 • برای محاسبه مبدل حرارتی، شما باید خواص حرارتی مواد مورد استفاده را داشته باشید. از جمله: چگالی، حرارت خاص، ویسکوزیته و هدایت حرارتیکه همه این اطلاعات معمولاً در جدول های مرجع قابل دسترسی هستند.

 • محاسبه فشار و دما بر اساس شرایط خاص شما، باید فشار و دمای ورودی و خروجی مایعات را مشخص کنید. این محاسبه می تواند بر اساس تجربه یا محاسبات قبلی باشند.

 • محاسبه ضریب انتقال حرارت از نوع مبدل حرارتی، بر اساس خواص حرارتی و شرایط عملکرد است. می‌توانید از روابط معمول مانند روابط Nusselt و Reynolds استفاده کنید. برای هر نوع مبدل حرارتی ممکن است روابط متفاوتی وجود داشته باشد.

 • محاسبه حداکثر ظرفیت مبدل حرارتی با استفاده از ضریب انتقال حرارت و شرایط ورودی و خروجی، می‌توانید حداکثر ظرفیت مبدل حرارتی را محاسبه کنید. این شامل میزان انتقال حرارت و دبی مایعات است.

 • با در نظر گرفتن حداکثر ظرفیت مبدل حرارتی و براساس عواملی مانند فشار، سرعت جریان و خطاهای انتقال حرارتی، می‌توانید ابعاد مبدل حرارتی را تخمین بزنید. برای این منظور، رابطه‌ها و مدل‌های محاسباتی مختلف وجود دارد.

برخی از روش های محاسبه مبد حرارتی عبارتند از:

 1. وش تفاضلی: در این روش، معادلات حاکم بر جریان حرارت و مکانیزم انتقال حرارت در مبدل حرارتی با استفاده از قوانین حاکم بر انتقال حرارت فرمول‌بندی می‌شوند. سپس با حل این معادلات با استفاده از روش‌های تفاضلی، دما و جریان حرارت در سراسر مبدل حرارتی محاسبه می‌شود. این روش برای مبدل‌های پیچیده و با شرایط متغیر مفید است.

 2. روش لاگرانژی: در این روش، با تعریف تابع هدف (مثلاً کمینه کردن هدر رفت حرارت) و تعریف محدودیت‌ها (مانند جریان حداکثر سیال در مبدل)، با استفاده از روش بهینه‌سازی لاگرانژی، پارامترهای مبدل حرارتی برای بهترین عملکرد محاسبه می‌شوند.

 3. محاسبه ضریب انتقال حرارت: در برخی موارد، نیاز است که ضریب انتقال حرارت در مبدل حرارتی محاسبه شود. این ضریب بستگی به خصوصیات هندسی و فیزیکی مبدل و خواص سیالات درون آن دارد. برای محاسبه این ضریب، معمولاً از روابط تجربی یا مدل‌های نظری استفاده می‌شود.

مهمترین نکته این است که محاسبه مبدل حرارتی به شدت وابسته به شرایط خاص هر مبدل (مانند شکل، جریان سیالات، مواد سازنده و …) است. بنابراین، در صورت نیاز به محاسبه دقیق مبدل حرارتی، توصیه می‌شود به منابع مرجع مراجعه و یا با متخصصان این حوزه مشورت داشته باشید.

روش محاسبه مبدل حرارتی استخر و جکوزی

مبدل گرمایشی جکوزی 

مبدل گرمایشی جکوزی یا (Hot Tub Heat Exchanger) یک سیستمی است که به منظور انتقال حرارت در جکوزی مورد استفاده قرار می گیرد. هدف اصلی این مبدل حرارتی، گرم کردن آب داخل جکوزی است و با استفاده از حرارت تولید شده توسط یک منبع گرما که با برق، گاز، یا سوخت کار می کند تامین می شود.

نحوه کار مبدل حرارتی جکوزی به صورت زیر است:

 •  جکوزی دارای یک سیستم گرمایش است که حرارت را تولید می‌کند. این سیستم ممکن است از طریق عناصر گرمایشی الکتریکی، برق، گاز طبیعی، یا فرآیندهای دیگری ایت حرارت را ایجاد کند.
 • در مرحله بعدی حرارت تولید شده توسط منبع حرارت (مانند برق یا گاز) به مبدل حرارتی جکوزی منتقل می‌شود.
 • مبدل حرارتی جکوزی دارای یک سیستم لوله‌ها و پره‌ها است. آب سرد از طریق لوله‌های ورودی وارد مبدل حرارتی می‌شود و از طرفی، حرارت تولید شده توسط منبع حرارت به لوله‌ها منتقل می‌شود. پره‌ها در داخل مبدل حرارتی وظیفه افزایش تماس بین آب سرد و لوله‌ها را دارند و همین امر باعث افزایش انتقال حرارت می‌شود.
 • زمانیکه که آب سرد از طریق لوله‌ها حرکت می کند، حرارت به آب منتقل می‌شود و آب گرم می‌شود. بعد از آن آب گرم شده از طریق لوله‌های خروجی به جکوزی هدایت می شوند.

از این طریق مبدل حرارتی جکوزی می‌تواند حرارت را به طور مداوم به آب جکوزی منتقل کند و بیشتر به منظور تنظیم دمای آب جکوزی مورد استفاده قرار می گیرد.

مبدل حرارتی جکوزی

خرید مبدل حرارتی استخر و جکوزی 

خرید مبدل حرارتی برای استخر و جکوزی در واقع  یک تصمیم مهم است از این رو برای خرید مبدل حرارتی باید نکات مهمی را مد نظر داشته باشید برخی از این موارد عبارتند از:

 1. انتخاب اندازه مناسب: قبل از خرید، حتماً به اندازه استخر یا جکوزی خود توجه کنید. اندازه مبدل حرارتی باید به گونه ای باشد که بتواند برای جذب حرارت کافی باشد. برای استخرهای بزرگتر، نیاز به چندین مبدل حرارتی است.

 2. کیفیت ساخت: یکی از موارد مهم انتخاب میدل حرارتی اطمینان از شرکت سازنده،معتبر بودن برند و رعایت استانداردهای بالای کیفیت است. این موارد برای عملکرد پایدار و بادوام مبدل حرارتی بسیار مهم است.

 3. جنس ساخت: معمولاً مبدل‌های حرارتی برای استخر و جکوزی ها از جنس استنلس استیل (فولاد ضد زنگ) می باشد. زیرا این نوع جنس در برابر خوردگی و تأثیرات آب و شیمیایی‌ها مقاوم است. 

 4. بازدهی حرارتی: بازدهی حرارتی نیز یکی از موارد مهمی است که باید قبل از خرید مبدل حرارتی به آن دقت داشته باشید. به دنبال مبدل حرارتی با بازدهی بالا باشید تا از مصرف انرژی کمتری برخوردار شوید و همچنین حرارت کافی را برای آب در دسترس داشته باشید.

 5. بررسی قیمت‌ها و مقایسه آنها در بازار، یک امر ضروری است. با این حال، تمرکز شما برای خرید فقط روی قیمت نباشد و قیمت را با سایر ویژگی ها مورد بررسی قرار دهید. 

 6. مشاوره با متخصصان و کارشناسان فنی در محل

برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (18)
ROPV (0)