با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.

کربن اکتیو (کربن فعال)

خرید کربن فعال یا زغال فعال

برای خرید کربن اکتیو یا زغال فعال (activated carbon) که نوعی جاذب های کربنی هستند باید محتوای کربن بالا و خاکستر کم با منافذ کوچک و کم حجم را بررسی کرد. کربن فعال یا AC دارای ساختار  متخلخل با منافذ استوانه‌ای، مستطیلی یا نامنظم با قطرهای 0.8 تا 10 نانومتر (ریز حفره‌ها) یا 50 نانومتر (مزوپورها) یا 50 تا 2000 نانومتر (منافذ درشت) می باشند. کربن اکتیو به دلیل پایداری حرارتی خوب در دماهای بالا، واکنش پذیری کم با اسید-باز  وظرفیت جذب بالا نقش مؤثری در حذف انواع آلاینده‌ها در فاز مایعات و گاز را دارند.  AC یک کربن فعال صنعتی است که بزرگترین کاربرد آن در تصفیه آب است که به صورت پودری و دانه‌ای و میله ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای خرید کربن فعال یا اطلاع از  قیمت کربن فعال خارجی  یا ایرانی و یا ثبت سفارش کربن فعال فروش توسط فروشگاه جهان آب با شماره‌های زیر در تماس باشید.

021-79315

09198013088

توجه کنید در فروشگاه جهان آب فروش عمده کربن اکتیو یا فروش کیلویی کربن فعال خارجی و ایرانی امکان پذیر است.

بر اساس نقل قول از ویکی پدیا

ساختار کربن فعال از پیرولیز مواد کربنی از قبیل چوب، زغال‌سنگ، هسته یا پوسته میوه‌ها مانند پوسته نارگیل، پوست آجیل زغال سنگ، ذغال سنگ نارس و چوب حاصل می‌گردد. توجه داشته باشید که ماده اولیه مورد استفاده برای کربن فعال هر ماده آلی با محتوای کربن بالا است. بعد از پیرولیز (فرایند قرار دادن مواد در دمای بسیار بالا در اتمسفرهای نسبتاً بی‌اثر به منظور تسهیل تجزیه حرارتی) کربن فعال (AC) جسم تولیدشده دارای سطح ویژه و تخلخل بالایی می‌باشد. به صورت معمول سه فرآیند اصلی برای فعال‌سازی کربن در نظر گرفته می‌شود:

 1. فعال‌سازی با بخار
 2. فعال‌سازی با دی‌ اکسید کربن
 3. فعال‌سازی شیمیایی

 موارد استفاده کربن فعال عبارتند از:

 •  تصفیه هوا
 • تصفیه آکواریوم 
 • تصفیه آب استخر
 • جداسازی رنگ و بو و مزهدر غذا و نوشیدنی
 • تصفیه روغن
 • استخراج طلا
 • کاربردهای دارویی
 •  کاربردهای آرایشی و بهداشتی
 • و …

انواع کربن اکتیو در فروشگاه جهان آب

ما به عنوان وارد کننده و تامین کننده اصلی کربن اکتیو مرغوب و درجه یک توانسته ایم انواع زغال فعال خارجی از طیف متنوعی از برندهای معتبر از جمله جاکوبی و نوریت، ادلر  و …  را با قیمت مناسب برای مشتریان فراهم کنیم. علاوه براین، ما فروش انواع کربن اکتیو ایرانی را برای مشتریانی که به دنبال برندهای کربن اکتیو ایرانی هستند ارائه کرده ایم. برای مشاهده لیست قیمت کربن اکتیو در وب سایت جهان آب می توانید از همین صفحه اقدام کنید و یا با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

قیمت کربن اکتیو

لیست قیمت کربن فعال خارجی و ایرانی (سال 1403)

یکی از مهم ترین و بزرگ ترین مصرف کنندگان کربن اکتیو در صنایع تصفیه آب است. بعد از آن در کاربردهای تصفیه های هوا، فرآوری مواد غذایی و نوشیدنی و داروسازی کاربردهای زیادی دارد. به همین دلیل قیمت کربن اکتیو براساس نوع نیاز در صنایع مختلف، ساختار داخلی، میزان تخلخل مزوپورها، نمونه کربن فعال و نوع برند می تواند متفاوت باشد. شما می توانید لیست قیمت کربن فعال خارجی و ایرانی را در سال 1403 از برندهای مختلف مانند کربن اکتیو جاکوبی ، ادلر، نوریت، پارس، ژولین، بایون را از جدول زیر در انواع مختلف گرانولی، پودری و میله ای در فروشگاه جهان آب مشاهده کنید. توجه داشته باشید برای استعلام قیمت کربن اکتیو خارجی به دلیل نوسانات ارز قیمت ها متغیر است و برای استعلام دقیق قیمت کربن فعال خارجی می توانید با کارشناسان ما به شماره  79315-021 در تماس باشید.
 
نام محصول نام برند وزن کیسه اندازه کربن فعال وضعیت موجودی محصول قیمت فروش (ریال)
قیمت کربن فعال میله ای جاکوبی 25 کیلو گرم در اندازه های 2- 4 -8 میل موجود در انبار تماس بگیرید
قیمت کربن فعال پودری خوراکی ژولین 25 کیلو گرم اندازه مش به صورت 100-200 - 325 موجود در انبار تماس بگیرید
قیمت کربن اکتیو پودری خوراکی پارس برند ایرانی 25 کیلو گرم اندازه مش بزرگتر از 200 0.07 میلی متر موجود در انبار تماس بگیرید
قیمت کربن اکتیو گرانولی جاکوبی سوئد 25 کیلو گرم 30*8 معادل ( 0.6 - 2.4 میلی متر) موجود در انبار تماس بگیرید
قیمت کربن فعال گرانولی جاکوبی سوئد 25 کیلو گرم 16*8 موجود در انبار تماس بگیرید
قیمت کربن اکتیو گرانولی جاکوبی سوئد 25 کیلو گرم 12*6 موجود انبار تماس بگیرید
قیمت کربن فعال گرانولی پایه نارگیل بایون 25 کیلو گرم 30*8 موجود در انبار تماس بگیرید
قیمت زغال فعال گرانولی ایرانی پارس 25 کیلو گرم 30*8 عدد یدی 500 موجود در انبار تماس بگیرید
قیمت زغال فعال گرانولی ایرانی پارس 25 کیلو گرم 30*8 عدد یدی 550 موجود در انبار تماس بگیرید
قیمت کربن فعال گرانولی ایرانی پارس 25 کیلو گرم 30*8 عدد یدی 600 موجود در انبار تماس بگیرید
قیمت کربن فعال پودری خوراکی ایرانی پارس 25 کیلو گرم اندازه بزرگتر از 50 تا بزرگتر از 200 عدد یدی 750 موجود در انبار تماس بگیرید
قیمت کربن فعال پودری خوراکی ایرانی پارس 25 کیلو گرم اندازه بزرگتر از 50 تا بزرگتر از 200 عدد یدی 800 موجود در انبار تماس بگیرید

راهنمای خرید کربن فعال با کیفیت در بازار

نکته مهم برای خرید کربن فعال این که باید از مواردی از جمله: اصالت کالا، کشور سازنده، نوع پایه ساخت کربن و بررسی مشخصات فیزیکی و شیمیایی آن را بررسی کنید. زیرا با تغییر هر کدام این موارد می تواند نتیجه نهایی چیز دیگری باشد. علاوه بر این، مشخصات دیگر کربن فعال که در ادامه به اشاره شده می تواند نقش موثری بر روی قیمت خرید کربن فعال داشته باشد. برای اطلاع دقیق از قیمت کربن فعال در بازار، پیشنهاد می کنیم حتما با کارشناسان ما با شماره 79315-021 تماس بگیرید.

برای خرید کربن اکتیو با کیفیت پارامترهای زیادی تاثیر گذار هستند و هر کدام از این پارمترها می تواند قیمت زغال اکتیو را بالا و پایین کند که عبارتند از:

عدد یدی

عدد ید اساسی ترین پارامتر برای مشخص کردن عملکرد کربن فعال است. عدد یدی نشانگر مقدار تخلخل کربن اکتیو یا ذغال فعال است و از آن برای محاسبه مقدار غیر اشباعیت در هیدروکربن‌ها و اسیدهای چرب استفاده می‌شود. به بیان ساده تر، عدد ید معیاری از ید جذب شده در منافذ کربن است و نشان می دهد حجم منافذ موجود در کربن فعال مورد نظر چقدر است. هر اندازه مقدار این عدد بالاتر باشد، سطح فعالیت ماده نیز بیشتر است. عدد یدی به‌صورت mg/g نشان داده می‌شود و محدوده‌ای بین 1200-500 دارد. اما معیار استاندارد برای کاربردهای فاز مایع معادل مساحت کربن بین 900 تا 1100 متر مربع بر گرم است.

ملاس

برخی از نمونه های کربن برای جذب مولکول های بزرگ عملکرد بهتری دارند. تعداد ملاس یا بازده ملاس معیاری است که میزان منافذ کربن اکتیو برای جذب ملاس از محلول است.هر چقدر عدد ملاس بالاتر باشد نشان می دهد قدرت جذب بالا برای ملکول های بزرگ (محدوده 95-600) دارد. دقت داشته باشید این معیار به دلیل اینکه ممکن است تمام حجم منافذ برای جذب در یک کاربرد خاص در دسترس نباشد و یا مقداری جذب در منافذ کوچک تر اتفاق افتاده باشد معیار دقیقی نیست. اما به عنوان ارزیابی کربن ها به منظور نرخ جذب و یا مقایسه کربن های مشابه مختلف با یکدیگر می تواند کمک کننده باشد.

تانن

تانن ها قابلیت جذب مخلوطی از مولکول های بزرگ و متوسط را دارند. دقت داشته باشید ساختار کربن ها با ترکیبی از منافذ درشت و مزوپورها می توانند تانن ها را جذب کنند.  کربن برای جذب تانن ها در غلظت  به صورت قسمت در میلیون یا ppm (محدوده ppm 200-362 ppm) می باشد.

متیلن آبی

برخی از کربن ها دارای ساختار مزوپور (2 تا 5 نانومتر) هستند که مولکول های اندازه متوسط مانند رنگ متیلن بلو را جذب می کنند . جذب متیلن بلو بر حسب گرم در 100 گرم (محدوده 11 تا 28 گرم در 100 گرم) محاسبه می شود.

دی کلره

برخی از کربن ها بر اساس طول نیمه عمر دکلره ارزیابی می شوند که کارایی حذف کلر کربن فعال را اندازه گیری می کند. در اصل ویژگی معیار دی کلره به صورت مقدار جذب کلر توسط یک واحد کربن فعال در شرایط مشخص از جمله (pH، دما و زمان تماس) می باشد. این معیار یک پارامتر مهم برای ارزیابی کربن در فرآیندهای تصفیه آب و فاضلاب است. طول نیمه ارزش دکلره، عمق کربن مورد نیاز برای کاهش غلظت کلر به میزان 50 درصد است. طول نیم ارزش کمتر نشان دهنده عملکرد برتر است.

مساحت سطح

این مساحت که با واحد  m2/g بیان می‌شود، میزان سطح موجود برای جذب به‌ازای میزان مشخصی از جرم کربن را محاسبه می‌کند.هر چقدر میزان سطح کربن بیشتر باشد یعنی قدرت جذب ان بالاتر است.

چگالی ظاهری

هراندازه چگالی ظاهری بیشتر باشد، به این معنی است که کربن اکتیو یا ذغال فعال از کیفیت بالاتری برخوردار است. مقدار چگالی ظاهری کربن فعال یا ذغال اکتیو بین 2000 تا 2100 کیلوگرم بر مترمکعب می‌باشد و با واحدهای g/cc یا Ibs/cf نشان داده می‌شود. به بیان ساده تر، میزان فشردگی کربن فعال را بیان می کند که هر چقدر فشرده تر باشد بهتر است. دقت داشته باشید بخش بزرگی از نمونه کربن فعال شامل فضای هوای بین ذرات خواهند بود و همین موضوع می تواند چگالی واقعی یا ظاهری کربن را کمتر کند که معمولاً بین  400 تا 500 کیلوگرم بر متر مکعب است. هر چقدر چگالی بالاتر باشد کربن فعال کیفیت بهتری دارد. ASTM D 2854 -09 (2014) برای تعیین چگالی ظاهری کربن فعال استفاده می شود.

عدد سختی

این معیاری نشان دهنده مقاومت مکانیکی کربن فعال در برابر ساییدگی است. این یک معیار مهم کربن فعال برای حفظ یکپارچگی فیزیکی و مقاومت در برابر نیروهای اصطکاک است. بسته به مواد خام و سطوح فعالیت (تخلخل) عدد سختی می تواند در انواع کربن فعال متفاوت باشد.

اندازه مش

اندازه مش، دامنه اندازه ذره محصول را نشان می‌دهد که اغلب به شکل یک دامنه از اندازه حفره غربال بیان می‌شود. این ویژگی به افراد اجازه می‌دهد تا از میزان تحمل کربن در فرایندهای مختلف آگاه شوند. هر چقدر درجه مش کربن بیشتر باشد استحکام و مقاومت فیزیکی (سایش) بالاتر است.

میزان خاکستر

تشکیل خاکستر به کاهش فعالیت کربن و کارایی آن منجر می‌شود. تمام مواد پایه دارای مقداری خاکستر هستند ولی میزان این خاکستر در مواد مختلف، متفاوت است. این ویژگی به میزان موادی غیر از کربن یا همان مواد خام اولیه وابسته است و در درون کربن فعال اندازه می‌گیرد و برای اندازه‌گیری مقدار خاکستر کربن فعال از روش استانداردASTMD 2866-2011 استفاده می‌شود. هر چقدر میزان خاکستر کربن فعال کمتر باشد درجه خلوص و کیفیت کربن فعال بهتر خواهد بود. محتوای خاکستر محلول برای آکواریوم ها بسیار مهم هستند زیرا اکسید آهن می تواند باعث رشد و تقویت جلبک ها شود. برای جلوگیری از مسمومیت با فلزات سنگین و رشد بیش از حد گیاه و جلبک در آکواریوم  حتماً باید از کربنی با محتوای خاکستر کم برای مخازن دریایی، ماهی های آب شیرین و  آکواریوم ها استفاده کرد.

انواع کربن فعال صنعتی

کربن‌ها بر اساس نوع ماده خام اولیه، رفتار شیمیایی و فیزیکی، روش تولید و ویژگی‌هایی که دارند به انواع مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند. زغال فعال (کربن اکتیو) پودری، میله‌ای، گرانولی و قرصی جزو این تقسیم‌بندی به شمار می‌آیند که البته سه مورد اول، شکل‌های متداول کربن اکتیو‌ها هستند. اغلب کربن فعال پودری خوراکی هستند.

مشخصات کربن استاندارد

کربن فعال پودریکربن فعال گرانولیتحلیل و آنالیز
حداکثر 25حداکثر 15مواد فرار 950 درجه سانتی گراد %
حداکثر 15حداکثر 4.5میزان رطوبت %
حداکثر 10حداکثر 2.5محتوای خاکستر %
00قطعاتی که کربنیزه نشده اند
حداقل 750حداقل 750عدد ید بر حسب میلی گرم در گرم
حداقل 65حداقل 80کربن فعال خالص %
حداقل 25ظرفیت جذب بنزن %
حداقل 120حداقل 60متیلن بلو عد، میلی گرم در گرم
0.3-0.350.45-0.55وزن مخصوص توده در میلی لیتر
حداقل 90مش فرار 325 %
90فاصله %
80خشونت %

بررسی کربن اکتیو جاکوبی (Jacobi Carbon Activated)

یکی از بزرگ ترین تامین کنندگان کربن اکتیو پایه نارگیل در جهان جاکوبی Jacobi است. برند جاکوبی توانسته برای انواع برنامه های کاربردی راه حل فنی ارائه دهد. یکی از مهم ترین این کاربردها تصفیه آب است. محصولات AquaSorb از برند جاکوبی مختص تصفیه آب است و مطابق استانداردهای بین المللی از جمله NSF، EN و AWWA می باشد. مهم ترین محصولات از دسته بندی AquaSorb برای تصفیه آب کربن اکتیو AquaSorb 1000  و  کربن اکتیو AquaSorb 1000 است. قیمت کربن اکتیو جاکوبی 2000 و 1000 بر اساس سوئدی یا چینی بودن می تواند متفاوت باشد. کربن اکتیو جاکوبی 2000 و 1000به صورت گرانولی و برای طیف وسیعی از کاربردهای تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد. همه کربن های فعال جاکوبی دارای سختی و استحکام مکانیکی بالا هستند که میزان تلفات در شستشوی معکوس یا فعال سازی مجدد را کمتر می کند. توجه داشته باشید تولیدات کربن اکتیو جاکوبی سوئدی با مش بندی بالاتر مقاومت تر و با استحکام بیشتری نسبت به کربن اکتیو جاکوبی چینی (معروف به جاکوبا) است.

مهم ترین کاربردهای کربن فعال جاکوبی برای تصفیه آب می توانند در موارد زیر خلاصه شود.
 • امکان حذف ایمن پساب های مایع در کارخانجات
 • امکان اصلاح خاک و آب های زیر زمینی آلوده
 • امکان بدست آوردن آب فوق خالص برای فرآیندها
 • حذف و تصفیه انواع آلاینده ها در استخرهای شنا و آکواریوم
 

فروش عمده کربن اکتیو صنعتی

در نظر داشته باشید فروش عمده کربن اکتیو صنعتی در بسیاری از صنایع مقرون به صرفه تر است. در فروش عمده کربن فعال قیمت بر اساس تن معادل 1000 کیلو گرم مطرح می شود این در حالی است که در فروش جزیی تر قیمت هر کیلو کربن مطرح می باشد و کمترین قیمت زغال فعال در فروش جزیی بر اساس یک کیلو گرم می باشد. اما دقت داشته باشید معمولاً کربن های فعال خارجی از جمله برندهای جاکوبی، نوریت، ادلر و … بر اساس بسته بندی کارخانه 25 کیلویی موجود هستند و کمتر از این مقدار به دلیل بسته بندی دستی و غیر کارخانه ای می تواند به دلیل جذب بالای کربن فعال احتمال آلودگی داشته باشد. فروش عمده کربن اکتیو صنعتی باید بر اساس ضوابط خاصی باشد که احتمال آلودگی را به حداقل برساند. فروشگاه تخصصی جهان آب فروش عمده کربن اکتیو را با رعایت ضوابط بهداشتی به منظور عدم آلودگی به مشتریان عرضه می کند.

فروشگاه تخصصی جهان آب عرضه و فروش عمده کربن اکتیو صنعتی جاکوبی با کیفیت بالا و اصل سوئد را برای مشتریان فراهم کرده است.

فروش زغال اکتیو کیلویی به صورت کیسه های 25 کیلویی موجود است.

برای اطلاع دقیق از قیمت کربن فعال در بازار یا ثبت سفارش حتما با کارشناسان ما در تماس باشید

021-79315

09198013088

زغال فعال پودری (Powder Activated Carbon)

کربن‌های پودری عمدتاً در کاربردهای مایع مانند تصفیه آب و یا رنگبری آب میوه‌ها، شربت‌ها، روغن‌های خوراکی و محصولات دارویی استفاده می‌شوند. آنها همچنین می توانند در تصفیه گازهای خروجی برای حذف فلزات سنگین و دیوکسین ها با تزریق آنها به جریان گاز مفید باشند.

PAC اغلب به صورت خوراکی یافت می شود و جذب سریع‌تری نسبت به کربن‌های دانه‌بندی یا گرانولی دارند، زیرا مسیر انتشار مولکول‌ها در منافذ به دلیل اندازه کوچک ذرات بسیار کوتاه‌تر است. زغال چوب فعال یک پودر سیاه رنگ، بدون بو و ریز است. کربن فعال پودری نیز آسیاب و الک می شود و اندازه ذرات کوچکتری نسبت به GAC دارد. ذرات PAC عمدتاً کمتر از 0.18 میلی متر (US Mesh 80) معمولاً با قطر متوسط 15 تا 30 میکرون هستند.اندازه این کربن کمتر از 1 میلی متر است. اثربخشی کربن فعال پودری در جذب ترکیبات آلی آب ، به مقدار کربن فعال مصرفی، نحوه مخلوط کردن ، مدت زمان تماس آن با آلاینده ها و کیفیت آلاینده ها بستگی دارد.

اگر برای خرید کربن اکتیو پودری به دنبال برند اصل با ضمانت کیفیت هستید و یا می خواهید اطلاع دقیق از لیست قیمت کربن اکتیو پودری داشته باشید پیشنهاد می کنم با کارشناسان ما به شماره 79315-021 در تماس باشید.

 

لیست قیمت کربن اکتیو پودری  

کربن فعال پودری (PAC)
مش بندیقیمت فروش (ریال)
PAC نوریت CN1200تماس بگیرید
PAC ادلر WNE18200تماس بگیرید
قیمت PAC WNE16200تماس بگیرید
قیمت پودر زغال فعال  ColorSorb HP120 A200تماس بگیرید
قیمت کربن اکتیو پودری ColorSorb HP150200تماس بگیرید
قیمت زغال فعال پودری خوراکی پارس200> عدد یدی 700تماس بگیرید
قیمت کربن اکتیو پودری خوراکی پارس200> عدد یدی 750تماس بگیرید
قیمت پودر کربن فعال خوراکی پارس200> عدد یدی 800تماس بگیرید
قیمت پودر کربن فعال خوراکی پارس200> عدد یدی 850تماس بگیرید
پودر کربن فعال خوراکی ژولین200تماس بگیرید
کربن فعال پودری در تصفیه آب AquaSorb HS200تماس بگیرید
کربن فعال پودری در تصفیه آب AquaSorb BP2200تماس بگیرید
کربن اکتیو پودری نوریت CG1200تماس بگیرید
Powdered activated carbon نوریت CG4200تماس بگیرید
کربن فعال POWDER سری ColorSorb G7200تماس بگیرید
زغال فعال POWDER سری ColorSorb G5200تماس بگیرید
Powdered activated carbon سری ColorSorb G9200تماس بگیرید

درباره کربن فعال پودری

کربن فعال پودری (PAC) به دلیل سهولت استفاده و مزایای اقتصادی برای مدت طولانی به عنوان یک گزینه درمانی مورد استفاده قرار گرفته است. PAC را می توان به صورت خشک یا به صورت مخلوط  کربن و آب استفاده کرد. یکی از معایب اصلی کربن فعال پودری این است که پس از استفاده نمی توان آن را احیا کرد و علاوه بر این، گاهی اوقات بیرون کشیدن از مخازن تصفیه آب دشوار است. مزیت اصلی کربن اکتیو پودری اقتصادی بودن آن در صنایع مختلف است.

کاربرد کربن اکتیو پودری

کربن فعال پودری به دلیل ساختار پوششی و پرسازشی سطح خود، به خوبی قادر به جذب مواد گازی و مایعی است. این ویژگی‌ها به عنوان اصلی‌ترین مورد استفاده از آن در زمینه‌های مختلف عبارت است از:پ

 • حذف جیوه
 • تصفیه آب شهری
 • تصفیه آب محیطی
 • استفاده در فرآیندهای صنعتی
 • استفاده در صنایع غذا و دارو
 • استفاده پزشکی
 • استفاده برای ذخیر انرژی

لازم به ذکر است که استفاده از کربن فعال باید با دقت و به میزان تعیین شده در دستورالعمل‌های مربوطه انجام شود، زیرا نوع و مقدار کربن فعال مورد استفاده بستگی به نوع مواد مورد جذب دارد و ممکن است اشتباهی جذب مواد مورد نظر نشود. همچنین، کربن فعال به مرور زمان اشباع می‌شود و باید به صورت دوره‌ای تعویض یا بازسازی شود.

کربن اکتیو پودری جاکوبی ColorSorb

این نمونه  پودر کربن فعال برای طیف گسترده ای از صنایع  که به طور خاص برای کاربردهای حذف رنگ از جمله تصفیه  مواد غذایی ، شیمیایی و  دارویی مورد استفاده قرار می گیرند.

این نتایج نشان داد که محصولی با توزیع کنترل‌شده ترکیبی از ریز منافذ محکم‌تر و مزوپورهای بزرگ‌تر مانند کربن پودری جاکوبی ColorSorb TM XFP21 بهترین عملکرد کلی را در تصفیه روغن خوراکی ارائه می‌دهد. استفاده از این درجه کربن امکان استفاده از سطوح دوز پایین‌تر را فراهم می‌کند، هزینه تصفیه را کاهش می‌دهد و دفع زباله‌های فیلتر شده را کاهش می‌دهد.

جدول برخی از گریدهای رایج ColorSorb

کربن فعال پودری با ظرفیت رنگ زدایی بالا که از طریق فعال سازی شیمیایی زیرلایه های چوبی تولید می شوند.سری HP
گریدهای پودر کربن فعال این نمونه  بسیار مزوپور تولید شده از طریق فعال کردن بخار بسترهای چوبی.سریG
 درجه خلوص بسیار بالا و پودر ریز متخلخل طراحی شده بر اساس استانداردهای دارویی و افزودنی های غذاییسری SP
درجه پودر کربن فعال با ترکیب منحصر به فرد ریز منافذ و ماکرو برای دستیابی به ترکیبی از رنگ و حذف آلی/بوسری HPX
کربن فعال پودری که برای تصفیه روغن خوراکی طراحی شده استسری XFP
کربن‌های آگلومره شده دانه‌ای با فعالیت بالا برای رنگ‌زدایی بستر ثابتسری 600
درجه خلوص بالا و اسید شویی تولید شده با فعال سازی مستقیم (سری H100) یا تجمع (سری H600) برای رنگ زدایی فرآیند در سیستم های بستر ثابتسری H100 و H600
محصول دانه‌ای با عامل بافر pH برای رنگ‌زدایی شکرBAK

کربن اکتیو پودری نوریت

زغال چوب فعال شده، نوریت(R) CA1، پودر شکلی از کربن است که با بخار یا مواد شیمیایی فرآوری می‌شود تا منافذ کم‌حجمی تولید کند که سطح در دسترس برای جذب یا واکنش‌های شیمیایی را افزایش می‌دهد. به دلیل درجه ریز تخلخل بسیار زیاد، یک گرم می تواند تا 1000 متر مربع مساحت داشته باشد.می توان از آن برای تصفیه مایعات بسیار رنگی و کف کننده برای غذاها و نوشیدنی ها استفاده کرد. Norit CA1 در تصفیه لاکتوز کاربرد دارد. همچنین کربن پودری CG4 و کربن پودری نوریت CG1 یک کربن فعال پودری با خاصیت رنگ زدایی و فیلتراسیون است. این محصول با خلوص بالا توانایی جذب اجسام رنگی و پروتئین های بزرگ را دارد. می توان از آن در صنایع غذایی و نوشیدنی برای تصفیه مایعات بسیار رنگی و کف کننده استفاده کرد.

کربن اکتیو پودری ژولین

نوعی پودر کربن فعال ساخت کشور چین است. مشخصات فنی آن عبارتند از:

 

تست استانداردنتیجه آزمایشواحدمشخصات
GB/T12496.10-1999265.5mg/gمتیلن بلو
GB/T12496.8-20151011mg/gارزش بد
GB/T12496.4-19998.8%رطوبت
GB/T12496.3-19993.7%خاکستر
GB/T12496.7-19995.3%PH
GB/T12496.9-2015130.6m2/gجذب کارمل
GB 5000.001mg/kgفلزات سنگین
 200meshاندازه خاص

پودر کربن ایرانی پارس

پودر کربن فعال پارس ساخت کشور ایران است. دارای مشخصان فنی زیر است. پودر کربن ایرانی پارس قیمت مناسبی دارد و کیفیت آن تایید شده است. این نوع پودر کربن سیاه از پوسته نارگیل و پسته درست شده و به عنوان گرید خوارکی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. به بیان ساده تر، پودر کربن فعال خوارکی پارس در صنایع غذا و نوشیدنی مورد استفاده قرار می گیرد.

تست استانداردواحدمشخصات
ASTM  D4807PAC-AC 80آنالیز زیبایی پودر پسته
ASTM  D2862

مش<200

0.07 میلی متر

اندازه
ASTM  D2866<0.8 %محتوای خاکستر
ASTM  D2 838>7W/wPH
ASTM  D2854230-300 کیلو گرم در متر مکعبچگالی ظاهری
ASTM  D2867<5 % وزنیمحتوای اب

پودر کربن فعال خوارکی

پودر کربن فعال خوراکی نوعی پودر کربن سیاه است که با گرید مصارف خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع پودر زغال فعال خوراکی از سوزاندن مواد آلی مانند چوب، بامبو یا پوسته نارگیل و پسته ساخته می شود و سپس کربن حاصل را با بخار یا اکسیژن تصفیه می کنند. پودر زغال فعال خوارکی برای افزایش سطح آن عمل آوری شده است.

کربن اکتیو گرانولی(کربن فعال گرانولی)

کربن اکتیو گرانولی (Granular Activated Carbon)

سایز ذرات این کربن برخلاف کربن پودری بزرگ‌تر و از سطح خارجی کوچک‌تری نیز برخوردار است. همچنین نسبت به کربن پودری از مقاومت بیشتری برخوردار هستند و اندازه‌ای در حدود 2/0 میلی‌متر تا 5 میلی‌متر دارند. این نوع کربن به دلیل سرعت نفوذ بالا، در جذب گازها و بخارها بسیار خوب عمل می‌کنند و جهت تصفیه آب، بوزدایی و جداسازی مواد موجود در جریان‌ها و همچنین در حوضچه‌های اختلاط سریع به کار می‌روند.

حمل کربن اکتیو یا ذغال فعال ساده و بدون دردسر است و قابلیت تصفیه حجم زیادی از گازها و مواد مایع را با کیفیتی ثابت دارند. کربن اکتیو گرانول این قابلیت را دارد که همواره بازیابی شود و به طور مجدد مورد استفاده قرار گیرد. فاصله زمانی میان فعال‌سازی به طور متوسط نزدیک هجده ماه است و البته حدود 5 تا 15 درصد از ماده در طول فعال‌سازی مجدد از بین می‌رود.

فروش کربن اکتیو

فروش کربن اکتیو به موارد زیادی وابسته است که عبارتند از:

 • نوع کربن: یکی از مهم ترین موارد تاثیر گذار در قیمت و فروش کربن اکتیو گرانولی نوع و کیفیت کربن مورد استفاده است.

به عنوان مثال، کربن فعال گرانول تولید شده از پوست سبزیجات به دلیل داشتن سطح جذب بیشتر، قیمت بالاتری نسبت به کربن فعال تولید شده از چوب دارد.

 • حجم خرید: همانطور که میدانید میزان خرید عمده میتواند به همراه تخفیف قیمت در فروش کربن فعال گرانولی نقش داشته باشد. از این رو میزان خرید مشتری می تواند در قیمت گذاری تاثیر گذار باشد.

مصرف کننده: قیمت و فروش کربن فعال گرانولی برای مصارف صنعتی نسبت به قیمت آن برای مصارف خانگی و عمومی متفاوت می باشد. علاوه بر این نرخ تورم و نوسانات بازار هم در قیمت گذاری کربن موثر هستند.

 وب سایت تخصصی و معتبر جهان آب  وارد کننده و فروش کربن اکتیو گرانولی یا کربن اکتیو گرانول را در انواع  برندهای معتبر جاکوبینوریت و ادلر را با بهترین پیشنهاد قیمتی به مشتریان ارائه می دهد. برای مشاهده یا اطلاع دقیق از قیمت کربن اکتیو گرانولی با ضمانت کالا و ارسال فوری می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

 

قیمت  کربن اکتیو  گرانولی ​

ما به علت زیاد بودن محصولات از برندهای متنوع با تنوع مش بندی، تمامی محصولات را در اینجا نیاورده ایم. اگر شما کربن فعال گرانولی خاص با مش بندی خاص مد نظر دارید که در اینجا آن را مشاهده نکرده اید می توانید با تیم تخصصی جهان آب در تماس باشید.

کربن فعال گرانولی (GAC)
مش بندیقیمت فروش (ریال)
قیمت کربن فعال گرانول 1240W نوریت30*8تماس بگیرید
قیمت GAC سری 830 GCN نوریت30*8تماس بگیرید
قیمت GAC سری PK 1-3 نوریت30*8تماس بگیرید
قیمت گرانول کربن اکتیو سری FCS83030*8تماس بگیرید
قیمت گرانول کربن اکتیو سری AquaSorb CX30*8تماس بگیرید
قیمت گرانول کربن اکتیو سری EcoSorb CS30*8تماس بگیرید
قیمت کربن فعال گرانولی سری EcoSorb CS30*8تماس بگیرید
GAC  جاکوبی سری GoldSorb 450030*8تماس بگیرید
GAC  جاکوبی سری GoldSorb 550030*8تماس بگیرید
کربن اکتیو گرانولی سری AquaSorb CT30*8تماس بگیرید
قیمت کربن اکتیو گرانول سری FCS ادلر30*8تماس بگیرید
قیمت کربن اکتیو گرانول سری CZGادلر30*8تماس بگیرید
قیمت کربن اکتیو گرانول سری CWH PLUS ادلر30*8تماس بگیرید
  گرانول کربن اکتیو سری CWH  ادلر30*8تماس بگیرید
  گرانول کربن اکتیو سری 830 MW15  ادلر30*8تماس بگیرید
  گرانول کربن اکتیو سری CWH  ادلر30*8تماس بگیرید
 GAC سری MWH8  ادلر30*8تماس بگیرید
قیمت کربن اکتیو میله ای

کربن فعال میله‌ای یا کبریتی (Extruded Activated Carbon)

این کربن به شکل استوانه‌ای است و قطری بین 8/0 تا 130 میلی‌متر دارد. کربن میله ای استوانه‌ای‌شکل به دلیل ویژگی‌هایی همچون قدرت مکانیکی بالا، افت فشار کم و میزان غبار کم، به طور عمده برای جذب در فاز گازی استفاده می‌شوند. علاوه بر این، فعالیت در حجم زیاد و مقاومت بالای آن موجب شده تا در وسایل نقلیه قابل‌استفاده باشند.

از کاربردهای کربن اکتیو میله‌ای می‌توان به پاکسازی برای آب شیرین و شور، حذف مواد شیمیایی از آب، حذف بو و طعم نامطبوع در آب و هوا، تصفیه آب و فاضلاب صنعتی، تصفیه هوا در صنایع شیمیایی و غذایی، حذف آلاینده‌های هوا در خودروها و ساختمان‌ها، جذب رطوبت و بوی نامطبوع در سطوح مختلف و برای بازیافت حلال، بازیافت نفت و گاز، علف زدایی گاز طبیعی، گوگرد زدایی و نیترات زدایی و غیره استفاده می شوند.  میزان تخلخل برای کربن GAC سایز 12× 40 عدد 0.69 است و برای کربن GAC سایز 8×30 عدد  0.66 است.

فروش کربن اکتیو میله ای

همانطور که می دانید کربن فعال میله ای یا کربن فعال اکسترود شده به منظور کاربرد در صنایع گاز مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع کربن اکسترود شده از موادی مانند زغال چوب، پوسته نارگیل، بامبو و زغال سنگ ساخته شده است. به همین دلیل قیمت کربن اکتیو میله ای بر اساس پایه تولید آن متفاوت است.  کاربردهای کربن فعال میله ای
 
اگر قصد خرید کربن اکتیو میله ای را  دارید یا می خواهید استعلام قیمت کربن اکتیو میله ای را در وب سایت جهان آب  ببینید می توانید بهترین قیمت پیشنهادی را در همین صفحه مشاهده کنید یا با کارشناسان ما با شماره 79315-021 در ارتباط باشید.
 

لیست قیمت  کربن اکتیو میله ای جهان آب  ​

 

کربن فعال میله ای
مش بندیقیمت فروش (ریال)
قیمت کربن اکتیو میله ای سری EcoSorb GXC1.5 -5تماس بگیرید
قیمت کربن فعال میله ای سری EcoSorb GXK1.5 -5تماس بگیرید
کربن فعال میله ای سری EcoSorb BX- PLUS1.5 -5تماس بگیرید
کربن اکتیو میله ای نوریت4 میلی مترتماس بگیرید
کربن فعال میله ای نوریت2 میلی مترتماس بگیرید
قیمت کربن فعال میله ای سری EcoSorb BXB1.5 -5تماس بگیرید
ACTIVATED CARBON میله ای سری EcoSorb BXA1.5 -5تماس بگیرید
ACTIVATED CARBON میله ای سری EcoSorb BXC1.5 -5تماس بگیرید
ACTIVATED CARBON میله ای سری EcoSorb GXB1.5 -5تماس بگیرید
کربن اکتیو میله ای جاکوبی AddSorb VA41.5 -5تماس بگیرید
قیمت کربن اکتیو میله ای  AddSorb VA101.5 -5تماس بگیرید
قیمت کربن ACTIVATE میله ای  AddSorb VA121.5 -5تماس بگیرید
 ACTIVATED CARBON میله ای  AddSorb VB11.5 -5تماس بگیرید
قیمت ACTIVATED CARBON میله ای  AddSorb VQ11.5 -5تماس بگیرید
قیمت ACTIVATED CARBON میله ای  AddSorb VB31.5 -5تماس بگیرید

کربن اکتیو چه ویژگی‌هایی دارد؟

ویژگی اصلی کربن اکتیو یا ذغال فعال را می‌توان پراکندگی اندازه تخلخل‌ها و توانایی آن برای از بین بردن مواد آلوده‌کننده آب دانست. از دیگر ویژگی‌های آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پایداری زیاد
 • هزینه مناسب و مقرون به صرفه
 • هدایت الکتریکی زیاد
 • قابلیت بازیافت و فعال‌سازی مجدد
 • ظرفیت جذب بالا
 • ساختار متخلخل و سطح فعال بالا
 در واقع در فیلترها هم از کربن استفاده می شود که به آن اصطلاحاً فیلتر کربن (Carbon filtering)گفته می شود.فیلتر کربن روشی برای فیلتر کردن است که از بستری از کربن فعال برای حذف ناخالصی ها از سیال با استفاده از جذب استفاده می کند.
 
 
 

کاربردهای زغال اکتیو 

کربن اکتیو (Activated Carbon) یا همان زغال فعال، در واقع یک ماده شیمیایی پرکاربرد در صنایع مختلف است که به منظور جذب و حذف آلاینده‌های مختلف از جمله گازها، مواد شیمیایی، عناصر سنگین و رنگ‌ها استفاده می شود.

ذغال فعال در تصفیه آب

ذغال فعال در واقع یک جذب کننده قدرتمند است که در زمینه تصفیه آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. به دلیل اینکه ذغال فعال دارای سطح بسیار بالا و ساختار پوشیده شده از لوله‌های ریز می‌باشد، از این رو می‌تواند انواع آلودگی‌ها، باکتری‌ها، ویروس‌ها، فلزات سنگین و سایر آلاینده‌های شیمیایی را از آب حذف کند.

طی فرآیند تصفیه آب با استفاده از ذغال فعال، ابتدا آب به صورت خام تصفیه می‌شود و سپس از طریق یک فیلتر عبور داده می‌شود. ذغال فعال در قسمت فیلتر استفاده می‌شود، آلودگی‌های موجود در آب را جذب می‌کند و آب تصفیه شده به سمت مصرف کننده هدایت می‌شود.

ذغال فعال با جذب کلر و ترکیبات آلی موجود در آب، می تواند طعم و بوی نامطبوع و ناخوشایند آب را بهبود ببخشد. علاوه بر این، با جذب فلزات سنگین مانند سرب و جیوه، می‌تواند از خطرات مربوط به سلامتی جلوگیری کند.

برای استعلام قیمت ذغال فعال تصفیه آب یا قیمت کربن اکتیو در وب سایت جهان آب، از طریق همین صفحه اقدام کنید یا برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما با شماره 79315-021 در ارتباط باشید.

زغال فعال در تصفیه اب

کربن فعال در تصفیه پساب

کربن فعال در تصفیه پساب نی نقش مهمی دارند. همانطور که می دانید مهم ترین نکته در پساب، جذب مواد آلاینده‌ها می باشد که این فرآیند با کربن فعال به خوبی برای تصفیه پساب‌های صنعتی و شهری برطرف می‌شود. این ماده از طریق جذب فیزیکی و شیمیایی با عامل آلاینده در پساب واکنش داده و آلاینده را حذف می‌کند.

عملکرد کربن فعال در تصفیه پساب

در این فرآیند ابتدا پساب از طریق فرآیندهای شیمیایی و فیزیکی به ذرات کوچکتر تبدیل می‌شود و در مرحله بعد، ذرات پساب با کربن فعال در تماس قرار می‌گیرند. ذغال فعال با داشتن سطح پوشش دهنده بالا و خاصیت جذب زیاد، می تواند آلاینده‌های مختلف موجود در پساب را به طور موثری جذب کند و در نهایت با انجام عملیات فیلتراسیون، پساب به صورت تصفیه شده خروجی گرفته می‌شود. در واقع این روش برای حذف بسیاری از آلاینده‌هایی در پساب مانند رنگ‌ها، بوی بد، سموم و برخی فلزات سنگین اهمیت زیادی دارد.

کربن فعال از طریق اصلاح بیولوژیکی برای بهبود کارایی فرایند تصفیه فاضلاب و حذف الاینده ها از محلول های ابی به عنوان یک تکنولوژی جدید از چند دهه گذشته ظاهر می شود. تجزیه بیولوژیکی کربن فعال (BAC) بستگی به برگشت پذیری جذب و تجزیه پذیری زیستی جذب دارد. فرایند BAC به منظور استفاده از اثر هم افزایی جذب الاینده ها بر جاذب و پس از ان تخریب توسط فعالیت های میکروبی در فرایند تصفیه فاضلاب توسعه یافته است. با توجه به سطح بالا و اندازه منافذ، کربن فعال با تاثیر زیادی بر جذب الاینده های الی در فاضلاب مشخص می شود و فعالیت میکروبی بیشتر برای پتانسیل تجزیه زیستی ان ثابت شده است. کربن فعال بیولوژیکی همراه با ozonation (O)3/ BAC) به عنوان یک جزء کلیدی در فرایند تصفیه فاضلاب تولید شده توسط فعالیت های خانگی و صنعتی دیگر در نظر گرفته می شود.

کربن اکتیو در تصفیه پساب

کربن فعال در نوشیدنی

 کربن فعال در نوشیدنی‌ها یک راهکار جذب ترکیبات آلوده و مضر مثل رنگدانه‌های مصنوعی، شیمیایی‌های حفظ طول عمر مانند نگهدارنده‌ها و سایر آلاینده‌های محیطی موجود در آب می‌باشد.

کربن فعال با داشتن ساختار منحصر به فرد و کوچک خود، قابلیت جذب بالایی دارد. با استفاده از کربن فعال در نوشیدنی‌ها، می توانید ترکیبات مضر موجود در آن‌ها را جذب و تصفیه کنید. علاوه بر این می توانید بوی و طعم نامطبوع نوشیدنی را نیز بهبود دهید. که این کار به کیفیت و سلامت نوشیدنی ها کمک می کند.

نکته مهم این است که استفاده بیش از اندازه از این ماده در نوشیدنی باعث می شود مواد مغذی آن از بین بروند و طعم آن نیز تغییر یابد. از این رو، باید در استفاده از کربن اکتیو در نوشیدنی نهایت دقت را به خرج داد.

کربن فعال در نوشیدنی

کاربرد زغال فعال در تصفیه گاز

 • حذف آلاینده‌ها از سیستم تهویه خودروها
 • حذف عوامل تولیدکننده بوی نامطبوع از هود آشپزخانه‌ها و فیلتر یخچال‌ها
 • تصفیه گاز اگزوز برای حذف ناخالصی‌ها و آلاینده‌های آلی
 • در ماسک‌های N95 کربن دار که موجب می‌شود آلودگی و دود گازهای مضر هوا به درون ماسک نفوذ نکند.
 • کنترل پخش در محیط‌های مختلف مثل پمپ‌بنزین‌ها
 • صنایع بسته‌بندی و پوشش‌های سطحی
 • تصفیه گاز دودکش‌ها در کارخانه‌ها زباله‌سوزی برای حذف فلزات سنگین و دیوکسین‌ها
زغال فعال در تصفیه گاز

کاربرد کربن فعال در رنگ‌بری

 • رنگ‌زدایی و خالص‌سازی محصولات پایانی و واسطه‌ها در صنعت داروسازی
 • رنگبری از ادویه‌ها
 • حذف رنگ از محلول‌های دارای شکر
 • رنگ‌زدایی و تصفیه محلول‌هایی که کاربرد آن‌ها در تولید گلوکز و دیگر محصولات نشاسته‌ای است.
 • تصفیه روغن‌های گیاهی و حیوانی
 • رنگ‌زدایی از گلیسیرین، پارافین، وازلین، وکس، مواد شیمیایی با خلوص بسیار بالا، اسیدهای آلی و آنزیم‌ها
 • حذف رنگ و بو از ژلاتین
 • تمیز کردن حمام‌های گالوانیزاسیون
 
 
کربن اکتیو (کربن فعال) در رنگبری

کاربرد کربن اکتیو در مصارف بهداشتی

امروزه در بازار جهانی ماسک‌هایی با نام ماسک سیاه عرضه می‌شوند که مواد اصلی تشکیل‌دهنده آن‌ها این ماده است. محصولات لایه‌برداری که حاوی ذغال فعال هستند، سطح پوست را از ذراتی همچون گرد و اک، دود، مواد آرایشی و بهداشتی و… تمیز کرده و منافذ پوستی را به‌مرورزمان کوچک‌تر می‌کند. کربن فعال همچنین در متعادل کردن چربی پوست نیز نقش مؤثری دارد و با استفاده مداوم، خشکی پوست را نیز برطرف می‌کند.

کربن فعال برای دندان

یکی از کاربردهای کربن اکتیو در مصارف پزشکی استفاده از آن در بهداشت دهان و دندان است. کربن فعال به علت جذب بالایی که دارد می تواند بهترین راهکار برای شستشوی دهان و دندان باشد. نقش اصلی کربن اکتیو در بهبود بهداشت دهان و دندان، جذب و حذف پلاک و باکتری‌های موجود در دهان می‌باشد. همچنین، این ماده به عنوان یک ماده سفید کننده نیز شناخته شده است و می‌تواند رنگ زدایی دندان را تسریع کند. با این حال، استفاده بیش از حد از کربن اکتیو ممکن است منجر به خشکی دهان، درد لثه و حتی خراشیدگی دندان‌ها شود. به همین دلیل، استفاده از کربن اکتیو باید با توجه به نکات زیر باشد:

 • استفاده از کربن اکتیو به مقدار مناسب، برای بهترین نتیجه در بهبود بهداشت دهان و دندان توصیه می‌شود.
 • قبل از استفاده از کربن اکتیو باید با دندانپزشک یا پزشک خود مشورت کنید.
 • استفاده از کربن اکتیو برای کسانی که دندان حساس دارند یا عفونت لثه دارند توصیه نمی‌شود.
 • استفاده از کربن اکتیو بعد از برطرف کردن مشکلات دندانی مانند سوراخ دندان و عفونت لثه را توصیه می‌کنیم.
در نتیجه، استفاده از کربن اکتیو می‌تواند تاثیر مثبت بر روی بهداشت دهان و دندان داشته باشد، اما استفاده بیش از حد و نامناسب ممکن است به جای بهبود بهداشت دهان و دندان، باعث مشکلاتی شود.

کربن فعال در خمیر دندان

کربن فعال در خمیر دندان باعث شده نام آن به خمیر دندان زغالی معروف شود ، که اخیراً به دلیل ادعای توانایی آن در سفید کردن دندان ها و از بین بردن میکروب ها و بوی بد دهان محبوب شده است. با این حال، کربن اکتیو ساینده ای است که در صورت استفاده روزانه می تواند به مینای دندان آسیب رسانده و باعث افزایش حساسیت آن شود. علاوه بر این، اکثر برندهای تولید کننده خمیردندان زغالی حاوی فلوراید نیستند که برای تقویت مینای دندان مهم است.

زغال فعال برای پوست

از کاربردهای مهم کربن فعال ، استفاده از آن در صنایع آرایشی و بهداشتی می باشد. کربن یا زغال فعال می تواند انواع آلودگی ها، چربی ها و سموم پوست را بزداید و تاثیر زیادی بر روی آن بگذارد. حتی در زمان های قدیم از زغال فعال به عنوان یک ماده چربی زدا در شستن ظروف استفاده می شد؛ در حالی که امروزه کربن فعال در شستشو معده و سایر قسمت های دستگاه گوارش نیز کاربرد دارد.

ماسک صورت زغال یک محصول آرایشی است که به منظور لایه برداری، پاکسازی ، شفافیت و از بین بردن جوش های سر سیاه استفاده مورد استفاده قرار می گیرد. کربن فعال یکی از بهترین مواد تشکیل دهنده این گونه لوازم آرایشی است که هم آلودگی و سموم پوست را از بین می برد و هم با از بین بردن چربی ها و جوش های اضافی پوست را نرم، شفاف و براق می کند. خاصیت پاک کنندگی ماسک زغال ، عملکرد فوق العاده ای به جا می گذارد. به نحوی که محصولاتی مانند ماسک زغال که حاوی کربن فعال هستند از محبوبیت خاصی در بین مصرف کنندگان برخوردار هستند.

کربن اکتیو برای دندان

کاربرد کربن اکتیو در پزشکی

کربن فعال (ذغال فعال) برای درمان مسمومیت‌ها و اوردوز ناشی از مواد شیمیایی به کار می‌رود و در بسیاری از کشورها نیز به عنوان یک داروی بدون نسخه جهت درمان بیماری‌های اسهال، سوءهاضمه و نفخ استفاده می‌شود. درصورتی‌که علم پزشکی بر این عقیده است که کربن اکتیو یا ذغال فعال از جذب شدن مواد شیمیایی درون بدن انسان جلوگیری نمی‌کند و اگر مسمومیت ناشی از مواد خورنده مانند اسید بوریک، آهن، فراورده‌های نفتی یا الکل باشد، هیچ‌گونه اثری ندارد. علاوه بر اینکه استفاده نادرست از این ماده منجر به آسپیراسیون ریوی می‌شود که در صورت عدم درمان فوری، می‌تواند کشنده باشد.

کاربرد کربن اکتیو در بیماری کلیوی

کربن فعال می تواند به افراد مبتلا به بیماری کلیوی کمک کند تا عملکرد کلیه را با چسباندن و به دام انداختن سمومی که در غیر این صورت در کلیه ها فیلتر می شوند، حفظ کنند. یک آزمایش انسانی در سال 2010 بر روی بیماران مسن مبتلا به مرحله نهایی بیماری کلیوی نیز نشان داد که کربن فعال همراه با رژیم غذایی کم پروتئین به طور زیادی  سطح اوره و کراتینین خون را کاهش می دهد.

کربن اکتیو در درمان نفخ (گاز روده)

کربن اکتیو در پزشکی برای درمان نفخ استفاده می شود، اما تحقیقات در مورد آن بسیار محدود است. یک کارآزمایی بالینی شامل 99 شرکت‌کننده، که در مجله آمریکایی گوارش در سال 1986 منتشر شد، نشان داد که درمان با کربن اکتیو به کاهش علائم نفخ و کرامپ‌های شکمی مرتبط با گاز روده کمک می‌کند. قبل از اینکه زغال چوب فعال برای درمان گاز روده توصیه شود، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

 
 
کاربرد کربن اکتیو در پزشکی

 کربن اکتیو در صنایع غذایی

کربن اکتیو یا ذغال فعال در رنگ‌زدایی از آب‌میوه‌ها و عصاره میوه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. کربن اکتیو همچنین می‌تواند ترکیبات آلی محلول را حذف و بو و مزه قندهایی مانند لاکتوز، فروکتوز و… را کنترل کند.

 

کاربرد کربن اکتیو در کشاورزی

کربن اکتیو یا زغال فعال در بخش کشاورزی به‌خصوص در پرورش دام استفاده می‌شود. همچنین از دیگر کاربردهای آن می‌توان به‌عنوان کشنده آفات، کمک به فراوری، مواد افزودنی خوراک دام و ضدعفونی‌کننده نیز اشاره کرد.

یکی از کاربردهای کربن فعال در کشاورزی این است که به عنوان جاذب بو و گازهایی مانند دی اکسید کربن و آمونیاک که توسط گیاهان تولید می شوند استفاده می شود. کربن فعال این گازها را جذب کرده و محیط اطراف گیاه را سالم می کند. علاوه بر این با حذف سموم گیاهی و تصفیه آب باعث بهبود کیفیت خاک و محصولات ارگانیک می شود.

 

کربن اکتیو در تصفیه هوا

یکی از مهم‌ترین کاربردهای کربن اکتیو یا ذغال فعال را می‌توان تصفیه هوا دانست که در نقش یک فیلتر در دستگاه‌های تصفیه هوا قرار می‌گیرد و موجب کاهش آلاینده‌های گازی می‌شود. هراندازه که میزان کربن اکتیو موجود بیشتر باشد، عملکرد این دستگاه‌ها نیز بهتر می‌شود و فواصل زمانی تعویض فیلتر طولانی‌تر می‌شود.

کربن فعال یا کربن اکتیو یکی از روش‌های مورد استفاده برای تصفیه هوا است. در این روش، جاذب‌های شیمیایی به عنوان کاتالیزور برای تجزیه آلاینده‌های هوایی استفاده می‌شوند. از جمله آینده های گازی همانند سولفور دی اکسید، نیتروژن اکسید، اکسید کربن، هیدروکربن‌ها و بخارات سمی می توانند توسط کربن فعال تصفیه شوند. کربن فعال به عنوان یک فیلتر در برخی از مدل های ماسک مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده در مدل های مختلف ماسک ها بسته به نوع ماسک، می تواند به صورت داخلی یا بیرونی قرار گیرد. برای مثال، ماسک_N95 که بیشتر برای حفاظت در برابر ذرات ریز ویروس ها استفاده می شوند، کربن فعال به صورت داخلی است و در مقابل، ماسک های جراحی که بیشتر برای حفاظت در برابر بیماری های عفونی استفاده میشوند، کربن فعال در آن به صورت خارجی قرار گرفته است.

 کربن فعال در آکواریوم

کربن فعال در آکواریوم به منظور تصفیه آب بسیار اهمیت دارد. کربن فعال برای آکواریوم  می تواند باعث حذف مواد آلی، رنگ‌ها، بوی نامطبوع و سایر آلودگی‌های شیمیایی و زیستی شود.

به صورت معمول استفاده از کربن فعال در آکواریوم به عنوان یک فیلتر آب، باعث بهبود کیفیت آب در آکواریوم می‌شود و می‌تواند به حفظ پایداری و  افزایش زیست‌توده و رشد گیاهان کمک کند. علاوه بر این، استفاده از کربن فعال برای آکواریوم می‌تواند به کاهش ریز موج‌های الکترومغناطیسی (EMI) که ممکن است باعث اختلال در سیستم‌های الکترونیکی آکواریوم شود، کمک کند.

توصیه می‌شود که کربن فعال موجود در فیلتر آکواریوم را 4 تا 6 هفته یکبار تعویض کنید تا قدرت جذب حفظ شود و در نتیجه کارایی دستگاه به حداکثر برسد.

کربن اکتیو (کربن فعال) برای آکواریوم

 کربن فعال برای مو

کربن فعال با داشتن ویژگی‌های خاص خود، در صنایع مختلف کاربرد دارد از جمله در صنعت پوست و مو توانسته جایگاه ویزه ای داشته باشد.

زغال فعال برای پوست به صورت ماسک‌های پاکسازی استفاده می شود. این ماسک‌ها با هدف جذب چربی و آلودگی‌های موجود در پوست، باعث تمیزی و روشن شدن پوست می‌شوند. علاوه بر این، زغال فعال می‌تواند به عنوان یک ماده ضد التهاب درمانی برای پوست های حساس مورد استفاده قرار گیرد و به کاهش التهاب و قرمزی پوست کمک کند.

کربن فعال برای مو ، به صورت شامپوهای ضد شوره و چربی مورد استفاده قرار می گیرد. این شامپوها با جذب چربی و مواد آلاینده از روی مو، آن‌ها را تمیز می‌کنند و به حفظ سلامت موها کمک می‌کنند. علاوه بر این زغال فعال برای مو می تواند در محصولات مراقبت از پوست سر به عنوان کنترل ترشح چربی و جلوگیری از شوره‌زدگی کمک کند.

 کربن اکتیو خوراکی 

کربن اکتیو خوراکی در صنعت غذایی، به عنوان یک عامل جذب کننده ترکیبات زیان‌آور مانند رنگ‌دهنده‌ها، آنتی‌بیوتیک‌ها، هورمون‌ها و گلیفوسیت، در فرآیندهای تولید مواد غذایی مختلف از جمله روغن‌های گیاهی، بیسکوییت، قهوه، شراب و غیره استفاده می شود. علاوه بر این از کربن اکتیو خوراکی می توان عمل رنگ زدایی از آب میوه ها و عصاره میوه ها را انجام داد. همچنین، این ماده می تواند کنترل بو و مزه قند هایی مانند لاکتوز، فروکتوز را انجام دهد. فروشگاه جهان آب با گردآوری و فروش زغال اکتیو با کیفیت توانسته بهترین قیمت پیشنهادی را هم داشته باشد. برای اطلاع از قیمت کربن فعال در بازار با کارشناسان ما در تماس باشید.

پودر کربن فعال خوراکی - کربن اکتیو خوارکی

کربن اکتیو چگونه تولید می‌شود؟

ساختار، عملکرد و ویژگی‌های هر کربن فعالی به شدت به نوع ماده اولیه انتخابی و نوع روش تهیه کربن فعال بستگی دارد. پروسه تهیه کربن فعال از مواد کربنی را اکتیواسیون می‌نامند و به‌صورت تهیه یک‌شکل کریستالی ریز از کربن فعال است که مقدار زیادی تخلخل در شکل و اندازه‌های مختلف دارد. زیرا روش ساده پخت و کربونیزه کردن مواد، جوابگوی احتیاجات جامعه صنعتی امروز نیست.

در پروسه تولید کربن اکتیو یا زغال فعال از مواد خام مختلفِ حاوی کربن استفاده می‌شود. موادی مانند: ذغال سنگ، قیر، کک نفتی، قطران ذغال سنگ، ضایعات گیاهی و ضایعات کشاورزی مانند پوست میوه، هسته میوه، چوب و… کربن اکتیو زمانی به وجود می‌آید که ذغال در دمای بسیار زیادی تحت‌فشار قرار می‌گیرد و موجب تغییر ساختار داخلی کربن می‌شود. به این صورت که اندازه منافذ آن کاهش می‌یابد و سطح آن افزایش پیدا می‌کند. به خاطر داشته باشید که کربن اکتیو منافذ بیشتری نسبت به ذغال معمولی دارد.

 

چکیده گرافیکی کربن فعال

 چهار فرایند تولید کربن اکتیو

تولید کربن فعال یا زغال فعال شامل چهار فرایند کلی می‌شود که در ادامه به هر یک از آن‌ها جداگانه خواهیم پرداخت.

فرایند پیرولیز

تبدیل ترموشیمیایی بیوماس آلی به سوخت‌های گازی یا مایع شکل در دمای بسیار بالا و بدون حضور هالوژن و اکسیژن را فرایند پیرولیز می‌گویند. فرایندی بازگشت‌ناپذیر که ترکیب شیمیایی و فاز فیزیکی مواد را به‌صورت هم‌زمان تغییر می‌دهد. در این فرایند مواد در معرض دمای بسیار بالا قرار می‌گیرند و تولید کربن اکتیو یا ذغال فعال، به شدت تحت تأثیر عواملی همچون دما، شدت حرارت‌دهی و شدت جریان گاز نیتروژن هستند.

فرایند فعال‌سازی فیزیکی

این فرایند یک فرایند دومرحله‌ای شامل کربونیزاسیون و فعال‌سازی است. در ابتدا کربونیزاسیون ماده اولیه انجام می‌شود و سپس فعال‌سازی ذغال نهایی در دمای بالا و در حضور گازهای اکسیدکننده مانند دی‌اکسیدکربن، هوا، بخار آب و یا مخلوطی از هر سه صورت می‌گیرد. مواد اولیه این روش را ضایعات کشاورزی، ضایعات برنج و چوب تشکیل می‌دهند.

 

فرایند فعال‌سازی شیمیایی

این فرایند نیز شامل دو مرحله فعال‌سازی و کربونیزاسیون است که انجام دادن این دو مرحله به طور هم‌زمان و در دمای پایین، کربن فعالی با ساختار متخلخل بهتری را تولید می‌کند. عامل فعال‌سازی در این روش، مواد شیمیایی روی کلرید، پتاسیم هیدروکسید، فسفریک اسید و پتاسیم کربنات به شمار می‌آیند. همچنین در این فرایند از مواد اولیه ضایعات کشاورزی مانند هسته زیتون، پوست گردو، پوست بادام‌زمینی، هسته زردآلو و ضایعات برنج استفاده می‌شود.

پیرولیز با بخار آب

در این فرایند برای تولید کربن اکتیو یا ذغال فعال، مواد اولیه ضایعات کشاورزی تحت جریان بخار آب و در محدوده دمایی 800-500 درجه سانتی‌گراد حرارت می‌بینند. در این فرایند برای تولید کربن اکتیو از بیوماس ضایعات کشاورزی استفاده شده است.

 

 

فعالیت شیمایی و فیزیکی کربن فعال

قیمت کربن اکتیو ایرانی

قیمت کربن اکتیو ایرانی در بازار بر اساس پارمترهای مختلف متنوع است. در واقع کربن اکتیو ایرانی که بر اساس پایه پسته و گردو ساخته می شود همگی وارداتی هستند. به بیان ساده تر شرکت های ایرانی اقدام به وارد کردن انواع کربن می کنند. قیمت هر کیلو کربن خالص بر اساس اینکه از کدام کشور باشد و میزان کیفیت آن چگونه باشد متغیر است.

در نظر داشته باشید فروشگاه جهان آب یکی از برترین وارد کننده کربن اکتیو  می تواند بهترین قیمت کربن فعال را با برندهای معتبر برای مشتریان فراهم کند. اما اگر شما به دنبال خرید کربن فعال صنعتی از برندهای خارجی هستید و یا علاقمندید خرید کربن فعال ایرانی را با بهترین پیشنهاد قیمت کربن فعال در بازار داشته باشید می توانید با ما با شماره 79315-021 در تماس باشید.

کربن اکتیو جاکوبی

جاکوبی یک شرکت تولید کننده کربن اکتیو است – جاکوبی تحت مالکیت شرکت شیمیایی گاز اوزاکا (OGC) ، Jacobi است . جاکوبی در سال 2014توسط این شرکت خریداری شد و در سوئد تاسیس شد. جاکوبی عرضه کننده وسیع ترین طیف کربن فعال در صنعت، از جمله کربن های مبتنی بر پوسته نارگیل، زغال سنگ قیری، زغال سنگ قهوه ای، و چوب است که در مدل های گرانولی ، پودری و میله ای عرضه می شوند . کربن اکتیو جاکوبی از کیفیت فوق العاده ای برخوردار است و در ایران و سراسر جهان بازار خوبی دارد و محبوبیت زیادی کسب کرده است .
فروشگاه جهان آب وارد کننده و تامین کننده انواع کربن اکتیو جاکوبی در ایران با تضمین کیفیت و اصالت کالا و قیمت بسیار مناسب می باشد . جهت خرید کربن اکتیو جاکوبی سوئد در وب سایت جهان آب، با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.
 
کربن اکتیو های جاکوبی انواع مختلفی دارند که در ادامه چند مورد از آنها را بررسی می کنیم :
 
 

کربن فعال سری ادسرب AddSorb

سری ادسرب ، دسته ای از کربن های فعال از برند جاکوبی است که برای کاربردهای بخار مانند گازهای اسیدی، گازهای اساسی، فرمالدئید، جیوه و… کاربردی است.

کربن فعال سری آکواسرب AquaSorb

سری آکواسرب جاکوبی برای فرایند تصفیه آب و پوشش برنامه هایی مانند آب آشامیدنی، فاضلاب پساب، آب فرآیند صنعتی، فرآوری نوشیدنی و فیلترهای آب خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. سری AquaSorb با استانداردهای NSF، EN، و AWWA برای تصفیه آب آشامیدنی مطابقت دارند و همچنین الزامات کدکس مواد شیمیایی غذایی را برآورده می‌کنند .

یکی از مهم ترین و پرفروش ترین محصولات AquaSorb این دسته از برند جاکوبی محصول کربن اکتیو جاکوبی 1000  و محصول  کربن اکتیو جاکوبی 2000 است که می توانید در سایت جهان آب آن را مشاهده کنید یا برای اطلاع از قیمت این محصولات با شماره 79315-021 در تماس باشید.

کربن فعال سری کلرسرب ColorSorb

این دسته از کربن اکتیو های جاکوبی به طور خاص برای کاربردهای حذف رنگ از جمله تصفیه مواد غذایی، شیمیایی و دارویی طراحی شده اند.

کربن فعال سری گلدسرب GoldSorb

کربن فعال های جاکوبی سری گلدسرب برای بازیابی فلزات گرانبها در تاسیسات معدن طراحی شده اند. این سری از محصولات جاکوبی دارای حداکثر سختی محصول، مقاومت بالا در برابر ساییدگی و ایجاد ریزدانه‌های کمتر در طول بازسازی هستند.

خلاصه کربن اکتیو

کربن اکتیو جنس ذغالی و شکلی کریستالی‌مانند دارد و به گروهی از مواد کربنی متخلخل و سطح داخلی بالا گفته می‌شود که به دلیل جذب بالا و قابلیت فعال‌سازی مجدد، ماده‌ای منحصربه‌فرد به شمار می‌آید. زغال (کربن) فعال اشکال مختلفی دارد و همین عامل موجب شده تا کاربرد گسترده‌ای در تصفیه گازها، آب و فاضلاب داشته باشد.

 کربن فعال به دلیل اشکال مختلف خود، کاربردهای گسترده‌ای دارد؛ از جمله اینکه در جهت تصفیه گازها، آب و فاضلاب استفاده می‌شود، به حذف آلودگی‌های آب و فاضلاب و هوا کمک می‌کند و در زمینه بهبود بو، طعم و رنگ آب‌وهوا نیز مؤثر واقع می‌شود.

منبع:  sciencedirect.com – researchgate.net – pubs.rsc.org

سوالات متداول

طول عمر كربن فعال به وزن مولکولی ماده شیمیایی در تماس با آن ، غلظت ماده شیمیایی در جریان تحت كربن دار شدن، دمای عملیاتی سیستم و قطبیت مواد شیمیایی بستگی دارد.

ترکیباتی که معمولاً در آب چاه وجود دارند، معمولاً وزن مولکولی کمی دارند. برای حذف آلاینده های آب، مناسب ترین نوع، کربنی با تخلخل ریز و زياد لازم است. سری آکواسرب جاکوبی ، بیشترین استفاده را برای فرایند های تصفیه آب دارد.

کربن فعال از مواد منشا کربن دار مانند نارگیل، پوست آجیل، زغال سنگ، ذغال سنگ نارس و چوب تولید می شود . ماده اولیه مورد استفاده برای کربن فعال هر ماده آلی با محتوای کربن بالا است.

نظرات (4)

 1. مهندس خیری

  چه مش هایی از کربن فعال جاکوبی رو موجودی دارید؟

  1. مدیر سایت

   معمولا مش 8*30 بیش ترین موجودی رو توی کربن های جاکوبی داره ولی مش های دیگه رو هم اگر درخواست داشته باشید می تونید با کارشناسان فروش از طریق تماس تلفنی مطرح کنید تا در صورت امکان به صورت سفارشی براتون تامین کنن

 2. میثم مالکی

  سلام. خسته نباشید.
  کربن جاکوبی رو به چه روشی باید از سایت شما سفارش بدم؟

  1. مدیر سایت

   سلام
   برای خرید کربن اکتیو جاکوبی از طریق تماس تلفنی با کارشناسان فروشگاه جهان آب در ارتباط باشید تا علاوه بر دریافت راهنمایی های لازم ، پیش فاکتور محصول رو هم داشته باشید

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (18)
ROPV (0)