با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.

پلی آلومینیوم کلراید(پک) PAC

پلی آلومینیوم کلراید چیست؟

پلی آلومینیوم کلراید PAC، در مواد ضد تعریق (Deodorant) و به‌عنوان ماده منعقدکننده در تصفیه آب استفاده می‌شود. این ترکیب در برخی موارد به دلیل بار زیاد ترجیح داده شده که این امر باعث بی‌ثبات‌سازی و حذف مواد معلق نسبت به سایر نمک‌های آلومینیوم خواهد شد.

 

 

شناخت و بررسی محلول (PAC)

پلی آلومینیوم کلراید PAC یکی از کارآمدترین مواد شیمیایی تصفیه آب است که امروزه مورداستفاده قرار می‌گیرد. به طور گسترده‌ای در تصفیه آب آشامیدنی و فاضلاب استفاده می‌شود زیرا راندمان منعقدکنندگی بالایی ارائه می‌دهد و وسیع‌ترین محدوده کاربرد pH و دما را در مقایسه با سایر مواد شیمیایی تصفیه آب دارد.

این راندمان بالا باعث افزایش ظرفیت کارخانه و کاهش هزینه‌های اجرایی می‌شود. PAC تأثیر بسیار کمی بر pH دارد و درنتیجه نیاز به مواد شیمیاییِ تنظیم‌کننده pH را به حداقل می‌رساند، بنابراین هزینه‌های اجرایی را بیشتر کاهش می‌دهد. PAC در صنعت تولید کاغذ برای افزایش میزان زهکشی در فرایندهای خنثی و باز، به‌عنوان کمک نگهدارنده، برای افزایش راندمان اندازه و کاهش تقاضای کاتیونی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 

 
پلی آلومینیوم کلراید

ترکیب پلی آلومینیوم کلراید

کلرید آلومینیوم (PAC) یک ماده معدنی، یک ماده تصفیه آب در حال ظهور، منعقدکننده پلیمری معدنی یا به طور خلاصه پلی آلومینیوم است. این یک پلیمر معدنی محلول در آب بین AlCI3 و Al (OH) 3 ، با فرمول شیمیایی [Al2 (OH) nCl6-n] m است. در اینجا m درجه پلیمریزاسیون و n نشان‌دهنده درجه بی‌طرفی محصول PAC را نشان می‌دهد. n = 1 ~ 5 یک زنجیره چرخه‌ای پلیمری با بار بسیار قوی بوده که دارای اثر خنثی‌کننده قوی بر روی کلوئیدها و ذرات موجود در آب است.

 این مورد می‌تواند مواد میکروسمی و یون‌های فلزات سنگین با خواص پایدار را به‌شدت حذف کند. با توجه به تأثیر یون‌های هیدروکسید و تجمع آنیون‌های چند ظرفیتی، آلومینیوم کلراید تولیدشده یک عامل تصفیه آب پلیمری غیر آلی با جرم مولکولی نسبی زیاد و بار الکتریکی ویژه است.

 

 فرایند تولید این ماده

فرایند تولید محلول پلی آلومینیوم کلراید PAC ، شامل ترکیب هیدروژن کلرید با آن و واکنش دادن آنها در شرایط گرمایش با هیدروکسید آلومینیوم و سولفات است. طی آن مراحل بخشی از واکنش مذکور در فشار بیش از حد انجام می‌شود و آن قسمت تا دمای نقطه‌جوش گرم می‌شود.

PAC یک محصول واحد نیست، بلکه طیف کاملی از پلیمرهای معدنی همه‌کاره است. PACها با دو مقدار اصلی مشخص می‌شوند: قدرت آن‌ها (معمولاً در درصد آلومینا یا Al2O3) و Basicity آن‌ها. Basicity یک ایده کلی از مقدار یا درجه مواد چندهسته‌ای در PAC ارائه می‌دهد.

 

 

پلی آلومینیوم کلراید

ویژگی‌های پلی آلومینیوم کلراید

PAC (پلی آلومینیوم کلرید) یک فلوکولانت مایع (منعقدکننده) است که وقتی در آب استخر تزریق می‌شود بار الکتریکی را روی بقایای ذرات و مواد آلی زیر میکرون آب وارد می‌کند. این بار باعث می‌شود که ذرات به هم بچسبند تا با فیلتراسیون راحت‌تر از بین بروند. از ویژگی‌های PAC می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • با استفاده از PAC به‌عنوان لخته کننده، سرعت تشکیل و ته‌نشینی لخته‌ها سریع است و لخته‌های تشکیل‌شده به‌راحتی فیلتر می‌شوند.
 • در قیاس با فلوکولانت سولفات آلومینیوم، کیفیت آب پاک‌سازی‌شده با PAC مناسب‌تر است. هزینه کل 15 تا 30 درصد کاهش می‌یابد و حلالیت قابل‌قبول به نظر می‌رسد.
 • می‌توان آن را روی آب با محدوده pH وسیع استفاده کرد. عملکرد فلوکولانت در آب با pH 5 تا pH 9 معتبر است.
 • در مقایسه با فلوکولانت‌های معدنی، PAC برای آب‌های با دمای وسیع مناسب است و در آب با دمای پایین به کار می‌رود.
 • نمک‌های کمتری در آب تصفیه‌شده با PAC وجود دارد، این برای تصفیه آب بالا و تصفیه یونی خوب است.
 • خوردگی PAC کمتر است، انتقال، کنترل و کارکرد آن آسان خواهد بود.
 
پلی آلومینیوم کلراید

کاربرد  PAC

پلی آلومینیوم کلراید PAC ، پودر سفید یا زرد، نوع جدیدی از عوامل لخته سازی ماکرومولکول‌ها غیرآلی با عملکرد بالا است. این یک پلیمر معدنی است که توسط کلرید آلومینیوم، هیدروکسید آلومینیوم، آلومینا یا سایر ترکیبات آلومینیوم معدنی با اسیدکلریدریک سنتز می‌شود. پودر PAC در آب بسیار حلال است، بنابراین دارای دامنه کاربرد وسیعی از ارزش PH و سرعت سریع در رسوب‌گذاری است.

این ترکیب عمدتاً در صنعت تصفیه آب استفاده شده و در صنعت داروسازی و لوازم‌آرایشی کاربردهای مرتبط دارد. کلرید پلی آلومینیوم PAC می‌تواند به‌عنوان یک لخته کننده یا منعقدکننده در پاک‌سازی انواع آب ازجمله آب آشامیدنی، فاضلاب‌های صنعتی، فاضلاب‌های شهری، استخرها و صنایع کاغذ استفاده شود. علاوه بر این، می‌توان از آن در خوشبوکننده‌ها و ضد تعریق‌ها نیز به کار رود.

 

برخی از کاربردهای رایج پلی آلومینیوم کلراید PAC حذف ناخالصی‌های آنیونی کلوئیدی و ته‌نشینی مواد معلق در حین تصفیه آب آشامیدنی، فاضلاب و پساب‌های صنعتی است. همچنین برای حذف رنگ باقی‌مانده استفاده می‌شود. از دیگر کاربردهای PAC می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تصفیه آب آشامیدنی و فاضلاب شهری
 • آب صنعتی و معدنی
 • فاضلاب شیمیایی
 • فاضلاب صنعتی
 • جداسازی نفت و آب
 
پلی آلومینیوم کلراید

خواص فیزیکی و شیمیایی پلی آلومینیوم کلراید

پلی آلومینیوم کلرید دارای خواص جذب، انعقاد و رسوب بوده و ثبات آن ضعیف و خورنده است. اگر به طور تصادفی روی پوست پاشیده شد، باید بلافاصله با آب تمیز شود. کارکنان تولیدکننده باید از لباس‌های روکش‌دار، ماسک، دستکش و چکمه‌های بلند استفاده کنند.

پلی آلومینیوم کلراید PAC دارای مزایای پایداری خوب، سازگاری گسترده با آب، حلال سریع آب، ظرفیت جذب قوی، کیفیت بالا و جذب خوب آب است. چنین متریالی برای آب خام با ناخالصی‌های مختلف مناسب به نظر می‌رسد. اگرچه محدوده pH وسیع است، اما اثر ته‌نشینی آن بسیار کمتر از پلی‌اکریل امید دیده شد.

اثر لخته شدن پلی آلومینیوم کلراید PAC به شرح زیر است:

آ. خنثی‌سازی الکتریکی قوی مواد کلوئیدی در آب.

ب. جذب عالی مواد معلق در آب توسط هیدرولیزات.

ج. جذب انتخابی مواد محلول

 

 

 

 

برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (18)
ROPV (0)