با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.

دیسکلر (رسوب زدا)

دیسکلر (رسوب ضدا – دیسکیلر) چیست؟

عامل رسوب‌زدایی یا رسوب‌زدا (دیسکیلر دیسکلر) ماده شیمیایی مایع است که برای از بین‌ بردن مقیاس آهک از سطوح فلزی در تماس با آب گرم مانند دیگ‌های بخار، آب‌گرم‌کن و کتری استفاده می‌شود. آهک به دلیل وجود ترکیبات آهن سفید یا قهوه‌ای است.

سطوح شیشه‌ای نیز ممکن است لکه‌های پوسته‌پوسته شدن را نشان دهند، همان‌طور که بسیاری از سطوح سرامیکی موجود در حمام و آشپزخانه نیز می‌توانند از مواد رسوب‌زدایی با خیال راحت برای از بین ‌بردن این لکه‌ها استفاده کنند بدون اینکه روی لایه تأثیر بگذارد.

رسوب‌زدایی شامل حذف هرگونه ترکیباتی است که ممکن است در عملکرد دستگاه تأثیر بگذارد. در این مطلب قصد داریم تا انواع مواد شیمیایی که برای این منظور مورداستفاده قرار می‌گیرند را به همراه موارد کاربرد به شما معرفی کنیم. برای آشنایی با عملیات رسوب‌زدایی و انواع رسوب‌زدا این مطلب را تا پایان مطالعه کنید.

 

رسوب‌زدایی به چه معناست؟

رسوب‌زدایی فرایند حذف آهک از تجهیزات مانند دیگ‌های بخار و مبدل‌های حرارتی است. این مسئله شامل حذف لایه‌های ضخیم اکسیدهای تشکیل‌شده بر روی فلزات در دمای بالا است. رسوب‌زدایی زمانی لازم است که مبدل حرارتی ضخامت قابل ‌توجهی کلسیم در سطح خود جمع کند، به‌اندازه‌ای که بتواند آب را از منبع گرما عایق کرده و عملکرد را مختل کند.

رسوب‌زدایی دوره‌ای لوله‌های مبدل‌های حرارتی صنعتی برای جلوگیری از خوردگی و بهبود کارایی لازم است. با استفاده از رسوب‌زدا دیسکلر رسوب‌زدایی با خیال راحت و مؤثر برطرف می‌شود.

 

دیسکلر


رسوبات موردنظر شامل چه مواردی می‌شود؟

 • آهک
 • کلسیم
 • زنگ‌زدگی
 • تجمع مقیاس آب
 • گل‌ولای
 • دیگر رسوبات غیر محلول
 
دیسکلر (رسوب زدا)

خوردگی، رسوب‌زدایی را توضیح می‌دهد

پوسته‌پوسته شدن مشکل‌ساز است، زیرا در داخل لوله‌ها تشکیل می‌شود و سطح مقطع موجود برای حمل آب یا مایعات را کاهش می‌دهد. علاوه بر این می‌تواند بر روی تجهیزات و بخاری‌های آب گرم ایجاد شود و باعث مشکلات مربوط به خوردگی شود. برای جلوگیری از این مشکل و افزایش عملکرد، رسوب‌زدایی موردنیاز است.

رسوب‌زدایی در دیگ‌های بخار وجود دارد و شامل موارد زیر می‌شود:

 • تمیزکردن رسوبات خوردگی از سیستم رادیاتور و مبدل حرارتی اصلی دیگ بخار
 • تمیزکردن رسوبات آب سخت از دیگ بخار ترکیبی

مورد اول با دقت بیشتری به‌عنوان شستشوی برق توصیف می‌شود. شستشوی برق و رسوب‌زدایی توسط رسوب‌زدا (دیسکیلر دیسکلر) با یکدیگر ارتباط تنگاتنگی دارند زیرا از تجهیزات و مواد شیمیایی یکسانی استفاده می‌شود، حتی اگر خطاهایی که برطرف می‌شوند متفاوت باشند.

از مواد رسوب‌زدایی یا رسوب‌زدایی شیمیایی برای از بین‌ بردن آهک از سطح فلزات در تماس با آب گرم مانند دیگ‌های بخار، آب‌گرم‌کن و کتری استفاده می‌شود. عوامل رسوب‌زدایی معمولاً ترکیبات اسیدی مانند اسیدکلریدریک هستند که با ترکیبات کربنات قلیایی موجود در مقیاس واکنش می‌دهند و گاز دی‌اکسیدکربن و نمک محلول تولید می‌کنند.

برای حذف رسوب یا باید مبدل حرارتی تعویض شود، یا اسید رسوب‌زدایی هرچند به مدت یک یا دو ساعت پمپ شود. این یک روش بسیار ساده‌تر از روشن شدن برق است زیرا فقط یک مورد (مبدل حرارتی) نیاز به توجه دارد. پمپ شارژ برق راه‌اندازی شده و از طریق شیر آب سرد و گرم ماشین لباسشویی به مبدل حرارتی متصل می‌شود، روشن می‌شود و رسوب به‌تدریج حل می‌شود.

رسوب‌زدایی از طریق جلوگیری از تجمع مقیاس و جلوگیری از خوردگی باعث افزایش طول عمر تجهیزات می‌شود.

 

 

 

دیسکلر (رسوب زدا)

انواع رسوب‌زدایی

تمیز کردن مکانیکی

برای فلزاتی که با مواد شیمیایی دیسکلر واکنش نشان می‌دهند، این فلز با استفاده از روش فیزیکی رسوب‌زدایی می‌شود. رسوبات در مقیاس اکسید را می‌توان با استفاده از برس‌های مفتولی و دستگاه‌های تراش مانند پدهای پشمی حذف کرد. از روش‌های انفجار ساینده و آبپاش با واترجت نیز می‌توان برای رسوب‌زدایی استفاده کرد.

تمیز کردن قلیایی آب

از محلول‌های قلیایی ملایم مانند سدیم هیدروکسید، سدیم فسفات، سدیم سیلیکات و کربنات سدیم می‌توان برای تمیز کردن سطح فلز و از بین ‌بردن مقیاس‌های اکسید استفاده کرد. هرچه غلظت قلیایی قوی‌تر باشد، روند تمیزکردن سریع‌تر است. این روش تمیزکردن اغلب با روش‌های تمیزکاری مکانیکی دنبال می‌شود.

تمیز کردن اسید (ترشی)

تمیز کردن اسید که به آن ترشیجات نیز گفته می‌شود، فرایند دیگری است که برای از بین ‌بردن رسوبات اکسید از سطح فلز استفاده می‌شود. همچنین برای خنثی‌سازی سایر قلیاهای باقی‌مانده از فرایند تمیز کردن قبلی استفاده می‌شود.

این روش تمیزکردن برای آلیاژهای آهن، آلومینیوم و مس مناسب است. برای رسوب‌زدایی از سطح فلز از محلول اسیدی استفاده می‌شود. ماده زائد حاصل از ترشی فلزات به‌عنوان لجن اسیدی شناخته می‌شود.

 

کاربردهای صنعتی دیسکلر

رسوب‌زدایی در موارد متفاوتی کاربرد دارد. مواد رسوب‌زدا هم در خانه و هم در مقیاس‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر کدام از این مواد شیمیایی با توجه‌ به نوع استفاده و گستردگی آن دارای خواصی هستند. برخی از کاربردهای اصلی رسوب‌زدایی در زیر ذکر شده است:

 • رسوب‌زدایی از فولادهای کربنی
 • تمیزکردن آلیاژهای آهنی
 • حذف لایه اکسید در جواهرات
 
دیسکلر (رسوب زدا)

نتیجه‌گیری

رسوب‌زدایی فرایند حذف رسوبات اکسید از یک ماده گرم شده، چه قبل و چه در حین عملیات است. رسوب‌زدا (دیسکیلر – دیسکلر) ماده‌ای است که در فرایند رسوب‌زدایی به‌عنوان اصلی‌ترین بخش فرایند وجود دارد. در طی فرایندهای عملیات حرارتی، رسوب‌ها بر روی سطح فلز تشکیل می‌شوند. اکسید سطح فلز را تغییر رنگ داده و مانع از انجام کارهای بعدی می‌شوند.

رسوب‌زدایی یک فرایند تمیزکردن فلز است که رسوبات سطح ناخواسته روی فلزات را از بین می‌برد تا یک سطح صاف ایجاد کند و بخشی از فرایندهای قبل از اتمام است که شامل تمیزکردن، سلب و اسید است. از این فرایندها، تمیزکردن و ترشی برای حذف رسوب استفاده می‌شود.
برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (18)
ROPV (0)