با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.

کلریناتور – پکیج تزریق کلر

یکی از پرکاربردترین و مهم‌ترین تجهیزات در صنعت تصفیه دستگاه کلرزنی و یا همان کلریناتور مایع است. از تزریق کلر برای گندزدایی و ضدعفونی‌کردن آب استفاده می‌کنند، مشابه با عملی که در استخرها انجام می‌گیرد. برای ضدعفونی‌کردن استخر از کلر استفاده می‌کنند تا عمل گندزدایی انجام شود. به‌طورکلی یکی از موادی که برای ضدعفونی‌کردن و گندزدایی آب‌ها بسیار شناخته شده و پرکاربرد بوده، کلر است. پکیج تزریق کلر (کلریناتور) به همراه میکسر عمل انتقال کلر به آب‌ها را انجام می‌دهد.

تزریق کلر به آب توسط مکانیزم‌های مشخصی انجام می‌گیرد و مقدار یا دوز کلری که وارد آب می‌شود نباید از یک حد مشخص کمتر و یا بیشتر باشد. مقدار کلر کمتر از حد نیاز باعث می‌شود که گندزدایی و ضدعفونی‌کردن آب به طور کامل انجام نگیرد. همین‌طور کلر بیش از حد مجاز نیز مضر است. می‌دانید که کلر یکی از عناصری است که استنشاق بیش از حد آن باعث مسمومیت ریوی می‌شود . همچنین کلر اگر بیش از حد در تماس با پوست قرار بگیرد حساسیت‌های پوستی را ایجاد می‌کند.

 
 

کلریناتور (پکیج تزریق کلر)

به طور معمول جهت ازبین‌بردن میکروب‌ها و باکتری‌های موجود در آب از دستگاه‌های uv (اشعه فرابنفش) و یا دستگاه ازن ژنراتور استفاده می‌کنند. دستگاه ازن ژنراتور نسبت به سایر دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده قیمت بالاتری دارد. پکیج تزریق کلر (کلریناتور) به همراه میکسر ارزان‌تر است و کاربرد و استفاده از آن نیز بسیار ساده‌تر از سایر دستگاه‌ها است. پکیج تزریق کلر همچنین برای استخرها نیز کاربرد دارد و در ضدعفونی‌کردن و گندزدایی استخرها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انتخاب نوع پکیج تزریق کلر و کلرزنی مایع به نوع استفاده و کاربردی که دارد وابسته است. هر نوع از پکیج تزریق کلر برای کار و عملکرد خاصی بهینه شده‌اند و انتخاب آن‌ها متناسب با کاربردی است که از این دستگاه انتظار داریم. نوع دوزینگ کلرزن بستگی به فشار خطی که مایع قرار است به آن تزریق شود و میزان تزریق دارد. فشار تزریق همیشه باید بیشتر از فشار خطی باشد که قرار است مایع به آن تزریق شود.

 

 
 
کلریناتور

مزایای استفاده از پکیج تزریق کلر (کلریناتور)

  • نصب آسان و راحت کلریناتور
  • حمل‌ونقل و جابه‌جایی راحت
  • هزینه پایین برای تهیه مواد اولیه (کلر)
  • کاربری راحت و آسان و بدون نیاز به نیرو متخصص
  • تمام اجزای پکیج کلرزنی (کلریناتور) از پیش مهندسی شده هستند.
 
 
کلریناتور

نکاتی که باید پس از نصب کلریناتور در نظر بگیرید

مخزن کلر را در این پکیج همیشه از مخلوط کلر و آب تصفیه شده پر نگه‌دارید. میزان اختلاط آب تصفیه شده و کلر در هر دستگاه کمی متفاوت است . برای آگاهی از نسبت دقیق این دو ماده راهنمای پکیج کلرزنی را مطالعه کنید.

مخزن کلر باید در بازه‌های زمانی مشخص به طور مداوم چک شود تا تمیز بماند. شیر تخلیه برای مخزن‌های بزرگ باید نصب شود. استفاده از شیر تخلیه و یا باز و بسته کردن آن در کلریناتور باید طبق دستورالعمل‌های دستگاه انجام بگیرد.

برای کارکرد بهینه و مناسب پمپ و به‌طورکلی تمیز نگه‌داشتن دستگاه یک سری دستورالعمل در هنگام خرید دستگاه ارائه می‌شود که با مطالعه این دفترچه راهنما از دستگاه به طور بهینه استفاده می‌کنید.

 

جزئیات دستگاه کلرزنی

اکسایش در فرایند تصفیه آب باعث می‌شود که اکسیژن‌خواهی مواد شیمیایی بسیار کاهش یابد. همچنین باعث سم‌زدایی و حذف ناخالصی‌ها نیز می‌شود. در تصفیه ثانویه این ناخالصی‌ها به لجن˓، کربن‌دی‌اکسید و آب تبدیل می‌شوند. اکسایش شیمیایی در آب به هنگام تصفیه عموماً به روش تزریق کلر انجام می‌شود که باعث ضدعفونی‌کردن و گندزدایی آب می‌شود.

بعد از مراحل تصفیه و اکسایش بیولوژیکی برخی از مواد آلی مقاوم همچنان در آب باقی می‌مانند که باید حذف شوند. همین‌طور توده‌های دیگری نیز ممکن است در آب باقی بماند مثل باکتری‌ها که باید از پساب به طور کامل حذف بشوند. این فرایند که منجر به حذف توده‌های آلی مقاوم و یا باکتری‌ها می‌شود را ضدعفونی‌کردن می‌نامند. ضدعفونی آب به‌وسیله تزریق کلر یا کلسیم هیپوکلریت به درون آب انجام می‌گیرد.

کلریناتور علاوه بر مخزن اصلی که جایگاه اختلاط کلر و آب است قسمت‌های دیگری نیز ارائه می‌شوند که از جمله این قسمت‌ها می‌توان به میکسر و پمپ دوزینگ اشاره کرد.

مخزن کلر در پکیج کلرزنی محلی است که مخلوط شما وارد می‌شود. این مخزن به طور مداوم به‌وسیله یک شفت و پروانه هم زده می‌شود تا عمل انحلال دو ترکیب به‌خوبی انجام پذیرد. کار پمپ دوزینگی در این دستگاه تزریق این محلول به آب یا مایعی است که قرار است ضدعفونی شود.

تمامی بخش‌های این دستگاه و تجهیزاتش می‌توانند با توجه به درخواست مصرف‌کننده آن تنظیم شود. دبی پساب یکی از عواملی است که بر نحوه کار دستگاه تأثیرگذار است.

 

 
کلریناتور

کاربرد کلریناتور

دستگاه کلرزنی (کلریناتور) برای تصفیه آب به‌منظور حذف باکتری‌های مضر و جلوگیری از ایجاد مضرات آن ساخته و استفاده می‌شود. کلر ماده‌ای است که برای ضدعفونی‌کردن و گندزدایی آب‌های آلوده بسیار مصرف می‌شود. البته مواد زیادی هستند که در فرایند تصفیه آب و ازبین‌بردن آلودگی‌های آب کاربرد دارند اما در پایان و در مراحل آخر تصفیه به‌منظور ازبین‌بردن توده‌های بزرگ باکتری و یا برخی مواد آلی مقاوم از کلر استفاده می‌شود.

باکتری‌های موجود در آب اگر از بین نروند امکان ایجاد بیماری را در مصرف‌کنندگان آب فراهم می‌کنند. در نتیجه از پکیج تزریق کلر (کلریناتور) به همراه میکسر استفاده می‌شود تا عمل ضدعفونی‌کردن آب به‌خوبی انجام بگیرد.

هدف از انجام کلرزنی ممکن است متفاوت باشد اما به طور معمول برای ضدعفونی و پاک‌سازی آب استخرها˓ گندزدایی آب آشامیدنی و گندزدایی و ضدعفونی پساب‌های صنعتی از دستگاه کلرزنی (کلریناتور) استفاده می‌شود.

کلریناتور

کلرزنی به دو صورت می‌تواند انجام بگیرد. از هر دو نوع کلر گازی و کلر مایع می‌توان برای کلرزنی استفاده کرد. اگر از کلر گازی استفاده کنید به آن کلرزنی گازی یا کلریناتور گازی می‌گویند که دستگاه آن نیز از نوع کلرزنی مایع متفاوت است . اگر از کلر مایع برای کلرزنی استفاده کنید به آن کلریناتور مایع و یا کلرزنی مایع نیز می‌گویند.

کلرزنی مایع موارد کاربرد زیادی دارد اما بیشتر برای ضدعفونی‌کردن و گندزدایی در مقیاس‌های کوچک به کار برده می‌شود. کلرزنی مایع در تصفیه پساب‌های صنعتی˓ پاک‌سازی آب استخرها و گندزدایی اجتماعات کوچک کاربرد دارد.

 

 

 

بخش‌های تشکیل‌دهنده پکیج تزریق کلر (کلریناتور) به همراه میکسر

پکیج تزریق کلر (کلریناتور) به همراه میکسر دارای اجزای مختلفی است که در ادامه به شرح آن‌ها خواهیم پرداخت.

کلرزنی مایع (کلریناتور) شامل پمپ تزریق dosing pomp است که دارای پوششی مقاوم است و جنس آن معمولاً از پرو اتیلن و یا تفلون PVC /PE  می‌باشد. سیستم‌های پمپ دوزینگی بر اساس اینکه چه مقداری از ماده قرار است تزریق شود و یا فشار داخل لوله یا مخزنی که قرار است تزریق در آن انجام بگیرد چقدر است انواع متفاوتی دارند. هر کدام از دوزینگ پمپ‌ها توانایی تحمل یک مقدار فشار را دارند و یا ظرفیت آن‌ها برای تزریق مواد شیمیایی محدود است. باید توجه کنید که در هر ساعت چند لیتر کلر مایع قرار است که تزریق کنید و یا فشار وارده به تزریق کلر چقدر است تا پمپ دوزینگی مناسب با انتظار شما بر روی پکیج کلرزنی نصب گردد.

دستگاه کلرزنی مایع یا کلریناتور مایع بخش دیگری هم به نام شلنگ مکش دارد که با استفاده از این شلنگ˓ ماده شیمیایی را که در اینجا کلر است به درون محفظه تزریق می‌کند. در پمپ‌های دوزینگی به کار برده شده در دستگاه کلرزنی مایع (کلریناتور مایع) امکان اندازه‌گیری دقیق کلر وجود دارد و همچنین می‌توان مقدار دوز تزریق را کم و یا زیاد کرد و به نحوی فرایند تزریق را کنترل کرد.

ماده استفاده شده در تولید مخازن و پمپ‌های دوزینگی دستگاه‌های کلرزنی معمولاً از پلی‌اتیلن و یا تفلون است که با ماده موجود در محفظه یعنی کلر مخلوط نشوند و واکنش ندهند.

 

کلریناتور

روش کار پکیج تزریق کلر (کلریناتور) چگونه است؟

مراحل کار پکیج تزریق کلر (کلریناتور) به همراه میکسر شامل دو مرحله است که اول تهیه محلول و مرحله دوم تزریق محلول است. در مرحله اول ابتدا ماده شیمیایی موردنظر یا همان کلر باید با آب به نسبت‌های مشخص مخلوط شود. برای این کار ابتدا مقداری از کلر را وارد محفظه می‌کنیم و بعد آب را نیز به محفظه اضافه می‌کنیم؛ سپس با تنظیم کردن میکسر بر روی تعداد دورهای موردنظر آب و کلر را مخلوط می‌کنیم. در مرحله دوم تزریق محلول ساخته شده در مرحله قبل انجام می‌شود. برای این کار نیاز است تا از یک پمپ دوزینگ dosing pomp یا پمپ تزریق استفاده کنیم. پمپ‌های دوزینگ عمل تزریق محلول را انجام می‌دهند. پمپ‌های دوزینگ در هر دو حالت دستی و اتوماتیک موجود هستند و به هر دو روش می‌توانید مقدار تزریق را کنترل کنید.

روند کلی و اصولی دستگاه‌ها و پکیج تزریق کلر به همین صورت است که در بخش قبل توضیح داده شد. البته ممکن است که دستگاه‌های کلرزنی مختلف تفاوت خیلی کمی در جزئیات داشته باشند اما در اصل کار تفاوتی ایجاد نمی‌کند. دوزینگ پمپ به کاربرده شده در هر پکیج کلرزنی ممکن است از لحاظ اتوماتیک بودن و یا دستی بودن تفاوت داشته باشند و یا روند تزریق کمی متفاوت باشد.

 به طور مثال در بعضی از دستگاه‌ها ابتدا محلول پس از ساخته‌شدن وارد یک محفظه دیگر شده و سپس جابه‌جایی و تزریق آن صورت می‌گیرد اما عمدتاً پس از ساخت مستقیم تزریق می‌شود.

 

 

اجزای پکیج کلرزنی (کلریناتور) به همراه میکسر

به‌طورکلی در دستگاه‌های تزریق مواد شیمیایی که شامل پکیج تزریق کلر (کلریناتور) به همراه میکسر نیز می‌شود چند جز به طور ثابت هستند و وجود آن‌ها برای کارکرد دستگاه ضروری است. میکسر˓ پمپ تزریق و محفظه نگه‌داری محلول به طور معمول در پکیج کلرزنی (کلریناتور) مایع به همراه میکسر وجود دارد. نوع دستگاه‌ها˓ ظرفیت مورد انتظار و نوع ماده شیمیایی که قرار است تزریق شود بر مدل دستگاه تأثیرگذار است.

 

کلریناتور

 اجزای اصلی پکیج‌های تزریق

مخزن دستگاه کلرزنی

مخزن دستگاه کلرزنی محفظه‌ای است که محلول در آن درست می‌شود. البته همان‌طور که در قسمت قبل نیز اشاره کردیم ممکن است بعضی از دستگاه‌های کلرزنی دارای دو مخزن باشند و به این معنی است که محلول در یک مخزن ساخته می‌شود وارد مخزن دوم شده و سپس تزریق می‌شود اما در دستگاه کلرزنی تک مخزنی محلول پس از ساخت از همان محفظه مستقیم تزریق می‌شود.

پوشش مخزن پکیج کلرزنی (کلریناتور) به همراه میکسر باید از موادی ساخته شده باشد تا اثری بر روی کلر نداشته باشند و کلر هم موجب آسیب‌دیدن آن نشود. مواد استفاده شده در ساخت مخزن این دستگاه‌ها معمولاً از پلی‌اتیلن و یا تفلون ساخته می‌شود.

 

پمپ تزریق کلر (دوزینگ پمپ)

کلر پس از مخلوط شدن با آب لازم است تا به نحوی وارد آب و یا مایعی شود که قرار است در آن عمل ضدعفونی‌کردن انجام بگیرد. برای انجام این کار دستگاه یا ابزاری نیاز است تا کلر را به درون مخزن آب پمپاژ کند. بدین منظور از پمپ‌های دوزینگ استفاده می‌شود. این پمپ‌ها قابلیت تزریق دوز یا مقدار مشخصی از کلر را به یک مایع دیگر دارند. سیستم‌های کنترل‌کننده تعبیه شده بر روی این پمپ‌ها به شما امکان تنظیم دوز وارد شده به آب و یا قطع کردن عمل تزریق را می‌دهد. این پمپ‌ها هم به‌صورت دستی و هم اتوماتیک قابل‌استفاده هستند.

 

کلریناتور

میکسر یا همزن

یکی از بخش‌های مهم پکیج تزریق (کلریناتور) به همراه میکسر˓ خود میکسر و یا همزن است. وقتی آب و کلر را وارد مخزن اولیه می‌کنیم به‌وسیله یا ابزاری نیاز داریم که این دو مایع با هم به طور کامل مخلوط کنند. میکسر یا همزن وسیله‌ای است که این کار را انجام می‌دهد. جنس میکسر همانند جنس پوشش مخزن باید از ماده‌ای باشد که کلر بر روی آن تأثیر نگذارد.

 

کلریناتور


جمع‌بندی

پکیج تزریق کلر (کلرزنی) به همراه میکسر یکی از دستگاه‌هایی است که نقش عمده‌ای در ضدعفونی‌کردن آب‌ها دارد. مواد زیادی در صنعت هستند که عمل ضدعفونی‌کردن را انجام می‌دهند اما کلر یکی از موادی است که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به همین دلیل پکیج کلرزنی دستگاهی است که در صنعت تصفیه بسیار پرکاربرد است. به‌علاوه نصب و کاربرد آسانی نیز دارد.برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (18)
ROPV (0)