با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.
اخبار و مقالات مقالات

تفاوت بین ممبران‌های RO تجاری و صنعتی

تفاوت بین ممبران‌های RO تجاری و صنعتی

میدانید تفاوت بین ممبران‌های RO تجاری و صنعتی درچیست؟ بهترین زمان تعویض ممبران چه موقعی است؟ در ادامه مقاله به تفاوت بین ممبران های تجاری و صنعتی از نظر کاربرد، کیفیت آب، اندازه، ضخامت غشا، عملکرد، فشار عملیاتی، نرخ جریان، طرح و هزینه عملیاتی بپردازیم. علاوه بر آن به مطالبی درخصوص دوام و نحوه انتخاب ممبران مناسب اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

تفاوت بین ممبران‌های RO تجاری و صنعتی

تفاوت های عمده برای ممبران های خانگی و صنعتی وجود دارند. برخی از این تفاوت ها عبارتند از:

 • کاربردهای ممبران ro تجاری و صنعتی 

ممبران RO تجاری برای کاربردهای کوچکتر مانند ساختمان های مسکونی، ادارات، رستوران ها و سیستم های تصفیه آب در مقیاس کوچک طراحی شده اند. آنها به منظور تصفیه آب برای آشامیدن و استفاده عمومی در مقادیر نسبتاً کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

غشاهای RO صنعتی در مقایسه با غشاهای تجاری در مقیاس بزرگتری به کار گرفته می شوند. به عنوان مثال: در صنایع دارو سازی، صنعت تولید برق، تولید مواد غذایی و آشامیدنی، در کارخانه های نمک زدایی برای شیرین کردن آب شور دریا به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. نرخ جریان ممبران های اسمز معکوس صنعتی بالاتر است و متعاقباً با آلاینده‌های سنگین تر از انواع مختلف آلاینده‌ها سرو کار دارند.

 • کیفیت آب در ممبران ro تجاری و صنعتی 

ممبران RO تجاری برای تصفیه آب با سطوح کم ناخالصی و جامدات محلول طراحی شده اند، این در حالی است که ممبران RO صنعتی درتصفیه آب با سطوح بالای ناخالصی و مواد جامد محلول به کار می‌روند. ممبران RO صنعتی می توانند طیف وسیع تری از آلاینده ها از جمله باکتری ها، ویروس ها و ترکیبات آلی را نیز تصفیه کنند.در اصل فیلتر ممبران صنعتی RO از قابلیت کافی برای مدیریت شرایط مختلف آب و رعایت استانداردهای کیفی بالاتر برخوردار است.

 • اندازه فیلتر ممبران تجاری و صنعتی ro

ممبران RO تجاری نسبتا کوچک هستند. غشاهای اسمز معکوس تجاری در ابعادی با قطر 2 اینچ و طول 18 اینچ  در بازار ارائه می شوند. این در حالی است که غشاهای RO صنعتی بزرگتراز مدل تجاری هستند و درابعادی با قطر 4 اینچ و 8 اینچ عرضه می شوند. به بیان ساده تر این نوع محصولات در بازار با عنوان فیلتر ممبران 4 اینچ صنعتی و ممبران 8 اینچ صنعتی شناخته شده اند. هر اینچ برابر با 2.54 سانتیمتر است. بدین ترتیب غشاهای اسمز معکوس صنعتی از ظرفیت و مقاومت بالاتر برای مواجهه با شرایط چالشی صنعتی برخوردار هستند.

 • ضخامت غشاء در ممبران صنعتی و تجاری 

فیلتر ممبران RO صنعتی از مواد TFC ضخیم تری نسبت به غشاهای RO تجاری ساخته شده اند. ضخامت فیلتر ممبران RO  تجاری معمولاً بین 10 تا 100 میکرون است. ممبران RO تجاری از مواد TFC نازک تر ساخته می شوند.

 • عملکرد تفاوت بین ممبران‌های RO تجاری و صنعتی

ممبران های RO صنعتی قادر هستند نمک بیشتری دفع کنند. معمولاً میزان دفع نمک بین 98 تا 99.5 درصد متغیر است. در مقایسه با ممبران های RO تجاری که معمولاً نمک کمتری دفع می کنند. میزان دفع نمک غشاهای اسمز معکوس تجاری که مصارف خانگی هم دارند 95 تا 98 درصد است. همچنین ممبران های صنعتی نیز در برابر رسوب گیری و پوسته پوسته شدن مقاوم تر هستند. به همین دلیل، زمان بیشتری طول می کشد تا در عملکردشان مشکل پیش آید.

 • فشار عملیاتی متفاوت بین ممبران‌های RO تجاری و صنعتی

یکی دیگر از تفاوت بین ممبران‌های RO تجاری و صنعتی فشار عملیاتی ممبران های RO تجاری و صنعتی است. ممبران های خانگی برای کار در فشار کم (حدود 150 psi) طراحی شده‌اند. این در حالی است که فیلتر ممبران صنعتی برای کاردر فشار بالاتر، چیزی در حدود 600 تا 1000 psi طراحی شده اند.

 • نرخ جریان بین ممبران‌های RO تجاری و صنعتی

نرخ جربان ممبران های RO خانگی کمتری است. نرخ جریان اسمز معکوس تجاری معمولاً حدود 100 تا 400 گالن در روز (GPD) می باشد. این در حالی که ممبران های صنعتی سرعت جریان بالاتری دارند. نرخ جریان اسمز معکوس صنعتی معمولاً حدود 10000 تا 50000 گالن در روز است.

 • طراحی متفاوت بین ممبران‌های RO تجاری و صنعتی

غشاهای RO تجاری معمولاً از یک عنصر غشایی تشکیل شده‌اند، در حالی که غشاهای RO صنعتی از ترکیب چندین عنصر غشایی مونتاژ شده‌ا در یک مخزن تحت فشار حاصل شده اند. مخزن تحت فشار برای مقاومت در برابر فشار بالا طراحی شده . این مخزن دارای چندین پورت آب ورودی و خروجی و آب کنسانتره (پساب) است.

 • هزینه تعمیر و نگهداری

کاملاً روشن است که هزینه های عملیاتی، هزینه های تعمیر و نگهداری و هزینه های جایگزینی ممبران های RO صنعتی به دلیل اندازه بزرگتر، مواد TFC ضخیم تر و عملکرد بالاتر سنگین تراز غشاهای RO خانگی هستند. با این حال، آنها در کاربری در مقیاس بزرگ مقرون به صرفه تر هستند، زیرا می توانند حجم بیشتری از آب را با هزینه های عملیاتی کمتر تصفیه کنند.علاوه بر این، قیمت و دوام فیلتر ممبران های صنعتی از برندهای مختلف می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال قیمت فیلتر ممبران امریکایی نسبت به قیمت فیلتر ممبران تایوانی و کره ای گران تر است. اما دوام و پایداری برندهای امریکایی بسیار بالاتر از برندهای تایوانی و کره ای هستند و در کل ممبران های امریکایی مقرون به صرفه تر از برندهای مشابه دیگر هستند.

مقالات مرتبط :  پرفروش ترین فیلتر ممبران های فیلمتک 

 

دوام ممبران خانگی و صنعتی

 

دوام ممبران صنعتی و تجاری چقدر است؟

یکی از پرسش های رایج بین خریداران این است که دوام ممبران صنعتی و خانگی چقدر است؟ توجه داشته باشید که برای ممبران های تصفیه آب، دوام آنها از دو جنبه مورد بررسی قرار می‌گیرد. دوام ممبران قبل از استفاده و دوام بعد از استفاده می باشد.

با توجه به اینکه برخی از افراد تمایل دارند هنگام نصب دستگاه تصفیه آب صنعتی ro  تعدادی از فیلترها که نیاز به تعویض زود هنگام دارند را از پیش خریداری نمایند. در چنین مواردی نکته حائز اهمیت در شرایط نگهداری ا زاین فیلترها نحوه نگهداری قبل از استفاده است. در این حالت باید فیلتر ها به‌ دور از رطوبت و نور مستقیم خورشید نگهداری شوند تا کیفیت خود را از دست ندهند. در غیر اینصورت در اکثر موارد قابل استفاده نیستند.

انواع ممبران های اسمز معکوس تصفیه اب صنعتی

اگر ممبران های اسمز معکوس تصفیه آب را تقسیم بندی کنیم آنها در دو گروه قرار می گیرند که عبارتند از:

 • ممبران های اسمز معکوس نوع خشک (dry)
 • ممبران های اسمز معکوس نوع مرطوب (wet)

توجه داشته باشید شرایط نگهداری ممبران های RO مرطوب به دلیل اینکه در خود مقداری آب و مواد نگهدارنده دارند باید  به‌ دور از نور خورشید و در دمای مناسب باشند. در این صورت می توانند تا 5سال قابل استفاده باشند. اما در صورتی که در معرض نور خورشید و یا دمای بالا قرار بگیرند عمر مفید آنها به کمتر از 1سال کاهش می یابد. شاید باورش کمی سخت باشد اما شرایط نگهداری این مدل ممبران بسیار مهم تر از تاریخ تولید آن است.

ممبران های (dry) یا خشک که به دلیل نداشتن رطوبت و ماندگاری بالاترطرفداران و خریداران بیشتری دارد. قابلیت استفاده  و عمر مفید بین 3تا 5 را دارا می باشد.

نکته مهم:

در خصوص انتخاب و خرید ممبران صنعتی به دلیل داشتن سطح عملیاتی بالاتر، اگر دوام کافی نداشته باشند، خریداری آنها هیچ توجیه اقتصادی ندارد. به همین دلیل، در زمان خرید ممبران های اسمز معکوس صنعتی توجه داشته باشید که از تاریخ تولید آن کمتر از 1سال گذشته باشد وبه  شرایط نگهداری مطلوب آن توجه کنید.

به‌صورت کلی دوام فیلترهای تصفیه آب (ممبران های تصفیه آب) نهایتا 5 سال است. البته پس از 3 سال از کیفیت آن تا حدودی کاسته می‌شود. ممبران اسمز معکوس صنعتی معمولاً بین ۳ تا ۵ سال می تواند عمر مفید داشته باشد. البته این در صورتی است که کلیه شرایط بهره برداری به گونه ای باشد که برعمر مفید ممبران تاثیر منفی نداشته باشد.

مقالات مرتبط: 11 علت مهم خرابی ممبران تصفیه آب | به همراه تشخیص و راهکار آن

نتیجه گیری:

غشاهای RO تجاری و غشاهای RO صنعتی برای کاربردهای مختلف طراحی شده اند و تفاوت های مشخصی از نظر طراحی، مقیاس و نوع عملکرد هزینه خرید و اجرایی دارند. غشاهای RO تجاری در زمینه تصفیه آب در مقیاس کوچکتر مورد استفاده قرار می گیرند و برای تصفیه آب با سطوح کم ناخالصی و مواد جامد محلول طراحی شده اند. غشاهای RO صنعتی در حوزه‌ی تصفیه آب در مقیاس بزرگ استفاده می شوند و برای تصفیه آب با سطوح بالای ناخالصی و مواد جامد محلول طراحی شده اند. در حالی که هر دو نوع غشا از یک فناوری اولیه استفاده می کنند، تفاوت در طراحی و نوع کاربری و به طبع آن، آپشن هایی که دارند، آنها را از یکدیگر متمایز و مطابق با شرایط خاص می کند.

در خصوص ممبران های تصفیه آب زمان تعوض آن اهمیت دارد که معمولا بر روی هر فیلتر درج می‌شود. هنگام خرید محصول به تاریخ تولید آن توجه نمایید. به‌ویژه در خصوص ممبران های صنعتی تصفیه آب به دلیل حساسیت های خاصی که وجود دارد. تاریخ تولید محصول از اهمیت برخوردار است. پس از آن شرایط نگهداری اهمیت دارد که باید به‌ دور از نور خورشید، دمای بالا و رطوبت هوا وآب (تا قبل از نصب) نگهداری شود. در صورت عدم توجه به زمان تعویض و استفاده از فیلتر نا مناسب و بی کیفیت آب خروجی دستگاه تصفیه اب صنعتی ro می تواند مملو از باکتری و انواع عوامل بیماری زا باشد. این میزان می‌‍تواند چیزی در حدود 10هزار برابر شیرآب باشد.

منبع:

netsolwater.com-membranes

shiraz-tasfiye.ir

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (18)
ROPV (0)