با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.

سیلیس تصفیه آب و فیلتر شنی

سیلیس تصفیه آب استخر و فیلتر شنی برای حذف مواد معلق در اب یک ضرورت است. در ادامه تعریف، مقایسه و  قیمت سیلیس فیلتر شنی و قیمت سیلیس کریستال را مورد بررسی قرار داده ایم.

سیلیس چیست؟

سیلیس در واقع نوعی ماسه کوارتز است و به شکل دانه های ریز گرد وجود دارد. سلیس از ماده دی اکسید سیلیکون (SiO2) تشکیل شده است که یک ماده سخت، بادوام و از نظر شیمیایی بی اثر است. شن و ماسه سیلیس به عنوان یک محیط فیلتر دارای مزایای زیادی هستند و می توانند باعث جذب مواد جامد معلق در آب تشوند. معمولاً در بالای یک لایه پشتیبان شن در ظرف فیلتر قرار می گیرند. کاربرد سیلیس می تواند برای مصارف خانگی و صنعتی باشد.

 

نقش سیلیس در فیلتر شنی تصفیه آب

ماده سیلیس به دلیل داشتن سختی بالا و ناخالصی کم کاربردهای زیادی در اغلب صنایع دارد. نقش سیلیس در فیلتر شنی تصفیه آب به عنوان حذف کننده املاح و جدا کننده مواد سخت از آب مانند ماسه،جلبک،زباله ها معلق بین لایه ها م یباشد. علاوه بر این سیلیس می تواند برخی از املاح سنگین را از آب حذف کند.

سیلیس چیست

قیمت سیلیس فیلتر شنی و تصفیه آب در جهان آب 

قیمت سیلیس فیلتر شنی بسته به اینکه کریستالی باشد یا معمولی می تواند قیمت متفاوتتی داشته باشد. به صورت معمول قیمت سیلیس شیشه ای یا کریستال هزینه بالاتری دارد. برای اطلاعات بیشتر و یا استعلام قیمت سیلیس تصفیه آب می توانید از طریق همین صفحه اقدام کنید و یا با کارشناسان ما به شماره 79315-021 در ارتباط باشید. 

دسته بندی ها

سیلیس کریستال (شیشه ای) چیست؟

سیلیس کریستال یا سیلیس شیشه ای یکی از عناصر طبیعی در پوسته زمین است که از ترکیب اکسیژن و سیلیکون تشکیل می شود. سیلیس اغلب به صورت طبیعی یک سنگ سخت، بی رنگ، سفید و یا خاکستری است.

بررسی قیمت سیلیس کریستال و قیمت سیلیس فیلتر شنی

شاید این سوال پیش آید که آیا قیمت سیلیس کریستال با قیمت سیلیس فیلتر شنی تفاوت دارد؟ آیا قیمت سیلیس فیلتر شنی با قیمت سیلیس تصفیه آب استخر تفاوت دارد؟ قبل از پاسخ به این پرسش ها باید برای قیمت به نکات مهمی توجه داشته باشید. اما عوامل مهم بر  روی قیمت سیلیس می تواند تاثیر گذار باشد که عبارتند از :

 • درجه خلوص و کیفیت سیلیس: با توجه به اینکه سیلیس از معادن مختلف برداشت می شود و با توجه به کیفیت می تواند درجه خلوص متفاوت باشد. به صورت معمول سیلیس کریستال درجه خلوص بالاتری نسبت به سیلیس معمولی دارد به همین دلیل قیمت آن نیز بالا است.
 • همانطور که می دانید بعد از استراج سنگ سیلیس لازم است برخی از روش های فراوری روی آن انجام شود تا آماده مصرف شود. سیلیس شیشه ای یا کریستالی دارای فراوری بیشتری نسبت به سیلیس های معمولی است از این رو گران تر می باشد.
 • نحوه تقاضا و عرضه در بازار هم می تواند قیمت را بالا پایین کند. با توجه به اینکه سیلیس شیشه ای و معمولی در صنایع مختلف برای کاربردهای خاص مورد استفاده قرار می گیرند. هر کدام از روند تقاضا و عرضه می توانند قیمت را متاثر کنند.
تفاوت سیلیس یا رزین تبادل یونی

تفاوت سیلیس و رزین سختی گیر آب

برخی تصور می کنند سیلیس سختی گیر نیز می تواند باشد. این در حالی است که کاربرد سیلیس در فیلتر شنی بیشتر بر روی جداسازی مواد معلق از اب می باشد و اگر ناخالصی های آب زیاد باشد امکان دارد بتواند برخی از ناخالصی ها را حذف کند. اما به صورت کلی سیلیس سختی گیر مطلق نیست! ماده سیلیس تصفیه آب به منظور جداسازی ذرات معلق از آب تعبیه شده است. در مقابل رزین تبادل یونی یا همان رزین سختی گیر قادر است ناخالصی های آب را با تبادل یون ها حذف کند. مهم ترین کاربرد رزین های سختی گیر حذف یون‌های فلزی مانند کلسیم و منیزیم است که به عنوان عوامل سختی آب شناخته می‌شوند.

 

محصولات و مقالات پیشنهادی: لیست قیمت رزین سختی گیر تصفیه آب 

تفاوت سیلیس و کربن فعال در تصفیه آب

شاید در نگاه اول سیلیس و کربن فعال هر دو به عنوان جذب‌کننده در فرایند تصفیه آب تصور شوند، اما ویژگی‌ها و عملکردهای آن‌ها با هم متفاوت است. در اصل سیلیس به عنوان دانه های کوچک، ناهمگن و سخت برای جاذب مواد جامد، رسوبات و برخی آلاینده ها موثر هستند اما کربن فعال یا همان زغال فعال تصفیه آب  به منظور جذب مواد آلی، شیمیایی و گازهای محلول در آب و حذف بو و طعم مورد استفاده قرار می گیرد. کربن فعال می تواند به طور قابل توجهی گرانتر از ماسه سیلیس باشد. علاوه بر این، به دلیل استحکام مکانیکی پایین تر، ممکن است نیاز به تعویض مکرر داشته باشد.

محصولات و مقالات پیشنهادی : لیست قیمت زغال فعال تصفیه آب در جهان آب

کاربرد های کریستال سیلیس

یکی از کاربردهای مهم کریستال سیلیس استفاده در استخرهای شنا، پارک های آبی، آکواریوم و سیستم های تصفیه آب است. اما چرا کاربرد سیلیس در این زمینه ها بیشتر است؟ برخی از مزایای استفاده از کریستال سیلیس در استخرها و پارک آبی و …  عبارتند از:

 • کاهش عملیات بک واش آب به میزان ۳۰ درصد
 • کاهش مصرف انرژی با توجه به زمان
 • عمر و دوام بالاتر کریستال سیلیس و سایش کمتر
 • امکان کاهش آلودگی بیشتر آب در کریستال سیلیس نسبت به کریستال معمولی
 • دانه‌ بندی متفاوت در کریستال سیلیس برای استفاده درفیلترشنی که عبارتند از: سایز ذرات ۰.۵ الی ۰.۸ میلی‌متر، ۱ الی ۲ میلی‌متر و ۳ الی ۴ میلی‌متر

چرا در تصفیه آب از سیلیس استفاده می شود؟

یکی از مهم ترین نیازهای انسان آب آشامیدنی سالم و بهداشتی است. با توجه به محدود بودن منابع آبی در جهان نیاز به سیستم تصفیه خانگی و صنعتی رشد چشمگیری داشته است. از این رو، ماده سیلیس به عنوان یک ماده طبیعی فراوان و مقرون به صرفه مورد توجه قرار گرفته است. در ادامه ما به مزایای استفاده از ماده سیلیسی در فیلتراسیون آب و مقرون به صرفه بودن نسبت به سایر روش ها را مورد بررسی قرار داده ایم.  برخی از دلایل استفاده از سیلیسی عبارتند از:

 • خلوص بالا

درجه خلوص بالای ماده سیلیس آن را به یک محیط تصفیه ایده آل تبدیل کرده است. هر چقدر میزان خاک رس کم باشد، سیلت و مواد آلی آن تضمین می شود که آبی که از فیلتر عبور می کند توسط ناخالصی های موجود در ماسه آلوده نمی شود. این سطح خلوص بالا به تولید آب آشامیدنی تمیز و بهداشتی کمک می کند.

 • اندازه و شکل ذرات

اندازه ذرات یکنواخت و شکل زاویه ای ماده سیلیسی به کارایی آن به عنوان یک محیط فیلتر کمک می کند. توزیع اندازه یکنواخت اجازه
می دهد تا جریان آب به شکل بهتر از فیلتر عبور کند و در نتیجه آلودگی ها بهتر حذف می شود.

 • مقاومت مکانیکی

به علت استحکام مکانیکی بالای ماده سیلیس تضمین می شود که محیط فیلتر در طول زمان، حتی در فشار بالا، دست نخورده باقی می ماند. این دوام و استحکام امکان استفاده طولانی مدت از ماسه سیلیس در سیستم های تصفیه آب را فراهم می کند. به همین دلیل، هزینه های نگهدای در تصفیه آب استخر یا صنعتی کاهش پیدا می کند.

 • بی اثربودن سیلیس از نظر شیمیایی

مواد سیلیس از نظر شیمیایی بی اثر هستند، به این معنی که با مواد شیمیایی مورد استفاده در فرآیندهای تصفیه آب واکنش نشان نمی دهد. این بی اثر بودن اطمینان خاطر ایجاد می کند که سیلیس با مواد شیمیایی به صورت ناخواسته واکنش نشان نمی دهد و به منبع آب وارد نمی شود. در این صورت، کیفیت و ایمنی آب تصفیه شده بالا می رود.

 • سیلیس نسبت به آنتراسیت

آنتراسیت، نوعی زغال سنگ است که به منظور مواد فیلتر مورد استفاده قرار می گیرد. وزن مخصوص بالایی دارد که امکان حذف موثر ذرات معلق را فراهم می کند. با این حال، آنتراسیت می تواند گرانتر از شن و ماسه سیلیس باشد و ممکن است در همه مناطق به راحتی در دسترس نباشد.

 • زئولیت نسبت به سیلیس

زئولیت یک ماده معدنی طبیعی با ساختار متخلخل منحصر به فرد است که امکان حذف موثر آلاینده ها را فراهم می کند. اگرچه زئولیت دارای مزایایی نسبت به ماسه سیلیس است و می تواند باعث حذف آمونیاک و فلزات سنگین شود، اما به صورت کلی زئولیت گران تر است.  سیلیس به عنوان یک ماده کارآمد و مقرون به صرفه برای سیستم های تصفیه آب در سراسر جهان بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

بهترین سیلیس برای تصفیه آب کدام است؟

برای انتخاب بهترین سیلیس برای تصفیه آب استخر و یا سیلیس سختی گیر باید پارامترهای مهمی را مد نظر داشته باشید. یکی از این پارامترها اندازه موثر (D10) قطر ذرات ماسه است که 10 درصد آنها کوچکتر از آن هستند. این پارامتر ریز بودن مواد سیلیس را نشان می دهد و بر راندمان فیلتر و افت هد تأثیر می گذارد. هرچه اندازه مواد سیلیس کوچکتر باشد، شن و ماسه ریزتر و راندمان فیلتر بالاتر می رود.
پارامتر بعدی ضریب یکنواختی (UC) نسبت قطر ذرات ماسه است که 60 درصد آنها کوچکتر از آن (D60) به اندازه مؤثر (D10) هستند. این پارامتر یکنواختی ماسه را نشان می دهد و بر تخلخل و راندمان شستشوی معکوس تأثیر گذار است. یعنی هرچقدر ضریب یکنواختی کمتر باشد، ماسه یکنواخت تر و تخلخل و راندمان شستشوی معکوس بیشتر می شود.

توجه:

در زمان خرید برای تعیین اندازه شن سیلیس در محیط فیلتر آب خود، می توانید از آنالیز غربال یا آنالیز هیدرومتر استفاده کنید . تجزیه و تحلیل غربال شامل عبور وزن شناخته شده ماسه خشک از یک سری الک با اندازه های مش مختلف و اندازه گیری وزن باقی مانده در هر الک است. تجزیه و تحلیل هیدرومتر شامل اندازه گیری چگالی سوسپانسیون سیلیس در آب در زمان های مختلف پس از هم زدن شدید آن است. هر دو روش می توانند به شما تخمینی از اندازه موثر و ضریب یکنواختی نمونه ماسه سیلیس را بدهند.

بررسی قیمت سیلیس سختی گیر ایرانی با خارجی

برای انتخاب و خرید سیلیس بسیاری از افراد تردید دارند سیلیس ایرانی بخرند و یا سیلیس خارجی! در جواب باید گفت: در درجه اول کاربرد خود را برای خرید سیلیس مشخص کنید. اگر به دنیال سیلیس خوب با قیمت مقرون به صرفه هستید انتخاب سیلیس ایرانی می تواند گزینه بهتری باشد در غیر این صورت بهتر است از سیلیس های ممتاز خارجی و با کیفیت بالا استفاده کنید. برخی از سیلیس های معروف و خوب ایرانی سیلیس همدان است.

قیمت سیلیس همدان (درجه مرغوب و خوب)

قیمت سیلیس همدان بر اساس نوع مش بندی و درجه بندی، نوع کیفیت (درجه مرغوب، درجه دو و …) می تواند متفاوت باشد. برای اطلاع از قیمت سیلیس همدان و یا قیمت سیلیس های مرغوب ایرانی دیگر می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید. ما برای سهولت انتخاب شما سیلیس های مرغوب خارجی را هم عرضه کرده ایم. اگر هنوز برای خرید سیلیس تردید دارید می توانید از مشاوره رایگان با تیم تخصصی فروشگاه جهان آب بهره مند شوید.

https://www.linkedin.com/pulse/silica-sand-sio2-water-treatment-bms-factories

https://www.pfsaggregates.com/products/water-filtration-sand/https://aquaclearws.com/resources/everything-you-need-to-know-about-silica-in-your-water/

برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (18)
ROPV (0)