با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.
مقالات

تفاوت زغال فعال با زغال معمولی

تفاوت زغال فعال با زغال معمولی

تفاوت زغال فعال با زغال معمولی در چیست؟ تفاوت زغال چوب با زغال چوب فعال در چیست؟

فهرست مطالب

  • تفاوت زغال فعال با زغال معمولی  در ساختار و سطح
  • تفاوت درجه خلوص کربن فعال نسبت به زغال چوب معمولی
  • تفاوت در کاربرد زغال فعال و زغال چوب
  • تفاوت در طرز تهیه زغال فعال و زغال چوب معمولی

تفاوت زغال فعال با زغال معمولی  در ساختار و سطح

زغال چوب فعال دارای ساختار متخلخل با سطح وسیع برای جذب مواد آلاینده است. سطح زغال چوب فعال میتواند تا 1500 متر مربع در هر گرم یا بیشتر باشد که این سطح برای به دام انداختن سموم، مواد آلی و آلاینده ها بسیار عالی است. این در حالی است که زغال فعال معمولی سطح کمتر و بدون تخلخلی دارد. این سطح می تواند حدود 300 تا 500 متر مربع در هر گرم باشد.

تفاوت درجه خلوص کربن فعال نسبت به زغال چوب معمولی

درجه خلوص کربن فعال نسبت به زغال چوب معمولی فرق دارد. زغال چوب معمولی اغلب از مواد آلی تولید می شوند که دارای ناخالصی هایی مانند خاکستر و آلاینده های مختلف هستند. اما زغال چوب فعال به دلیل گرمادهی و حرارت دادن دارای درجه خلوص بالاتر هستند که از پسماند پوسته نارگیل، پوسته آجیل ها، پوسته و هسته میوه ها، چوب درخت بامبو و … از طریق یکسری از فرایندهای فیزیکی و شیمیایی تولید می شوند و یک محصول تمیز با درجه خلوص بالاتر هستند.

تفاوت در کاربرد زغال فعال و زغال چوب

کاربرد زغال فعال با زغال چوب در صنایع مختلف متفاوت است. زغال چوب فعال با استفاده از فرایندهای فعال سازی فیزیکی با استفاده از گرمادهی و حرارت بالا با گازها و یا فرآیند شیمیایی تهیه می شوند. این فرایندها باعث افزایش سطح کربن و ایجاد تخلخل در ساختار آن می شوند. به همین دلیل، کربن فعال برای تصفیه هوا و گاز، زغال فعال در تصفیه آب ، درمان های پزشکی و بهداشتی، صنایع غذایی ، استفاده از کربن اکتیو در سیگار و تنباکو می تواند عملکرد خوبی داشته باشد و مانند اسفنج ملکول ها و مواد آلی، سموم و آلاینده ها را به دام بیاندازد.

یکی از کاربردهای استفاده از کربن فعال در استخراج طلا است که می تواند عنصر طلا را در خود جذب و دفع کند.

این در حالی است که زغال چوب نیز دارای خاصیت جذب می باشد اما این خاصیت به اندازه زغال فعال نیست! از این رو، کاربردهای زغال چوب محدود تر هستند. زغال چوب اغلب به عنوان منبع سوخت برای پخت و پز، حرارت دادن و سایر فرآیندهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت در طرز تهیه زغال فعال و زغال چوب معمولی

زغال چوب از سوزاندن چوب در گودالی که در خاک یا بالای زمین پوشانده شده قرار می گیرد و با حرارت دادن بدون حضور اکسیژن ساخته می شود. در طی این فرایند نیاز به جریان محدودی از هوا وجود دارد تا چوب در حال سوختن به مرور و با سرعت آهسته بسوزد در این حالت زغال چوب تشکیل می شود.

نحوه سوزاندن کربن فعال یا زغال چوب فعال به گونه ای است که از حرارت دادن بالا و سپس قرار دادن در معرض یک عامل اکسید کننده مانند بخار یا دی اکسید کربن به وجود می آید. کربن فعال با فرآوری فیزیکی یا شیمیایی می تواند شبکه ای از منافذ ریز ایجاد کند و سطح خود را گسترش دهد که این مساله برای به دام انداختن مولکول های بزرگ و آلاینده ها مناسب است.

جدول تفاوت زغال فعال با زغال معمولی

زغال چوب فعالزغال چوبمشخصات
باقیمانده کربن مواد آلی با آب کم و حرارت دیده تا دمای بسیار بالاپسماند کربن مواد آلی خشک شده یا سوخته شدهمنشا طبیعت
بسیار متخلخل با سطح وسیعتخلخل نسبت به سایر مواد کربنمیزان تخلخل
دمای بسیار بالادمای بالادرجه حرارت
تصفیه هوا – تصفیه آب، دفع سموم- اصلاح خاک – حذف بو و رنگمتالوژی – منابع سوخت، پخت و پز- فیلتر کردنکاربرد ها

 

زغال فعال در اصل از سوزاندن مواد آلی مانند چوب، ذغال سنگ نارس، پوسته نارگیل و … در غیاب اکسیژن تهیه می شوند این فرآیند را به اصطلاح ” پیرولیز” می گویند. طی این فرایند آب و ترکیبات فرار و ناخالصی ها از مواد آلی حذف می شوند و کربن با درجه خلوص بالاتر تیهه می شود.

توجه داشته باشید زغال چوب برای کاربردهای متالوژی زمانی مناسب است که حاوی مقادیر کمی گوگرد باشد.زیرا عنصر گوگرد با گرم شدن به هر فلز منتقل می شود و همین مساله می تواند باعث ایجاد ناخاصی در فرایند متالوژی شود.

سوالات متداول

  • آیا زغال چوب معمولی را می توان فعال کرد؟

بله در اصل زغال چوب معمولی با حرارت دادن حدود 100 درجه سانتی گراد به مدت 3 ساعت پخت در این دما فعال می شود.اگر بخواهیم به صورت صنعتی اتفاق بیفتد باید زغال چوب در دمای بین 600 تا 900 درجه سانتی گراد (حدود 1100 تا 1650 درجه فارنهایت) در یک مخزن بدون اکسیژن قرار دهیم.

زمانیکه زغال چوب به دست می آید می توانید از طریق انواع فرآیندهای شیمیایی شامل اکسیژن، بخار، اسیدهای خاص و دی اکسید کربن آن را “فعال” کنید. بعد از این فرآیند، هرگونه ناخالصی را از بین می رود و دانه های متخلخل سیاه ایجاد می شود.

  • آیا از زغال چوب معمولی می توان برای تصفیه هوا استفاده کرد؟

اگر زغال چوب معمولی را فعال سازی کنید یا به اصطلاح تبدیل به زغال فعال چوب کنید یک تصفیه کننده عالی برای هوا و گاز محسوب می شود.

  • زغال چوب بهتر است یا زغال فعال؟
زغال چوب دارای انواع ناخالصی مانند خاکستر، آب، آلاینده ها هستند و درجه خلوص آنها کمتر است. این در حالی است که زغال فعال چوب از درجه خلوص بیشتری برخوردار است. پوسته نارگیل و چوب بامبو دارای درجه خلوص بهتر با میزان تخلخل بیشتر هستند.
  • تفاوت زغال چوب فعال و بیوچار در چیست؟
در اصل آذرکافت یا پیرولیز (Pyrolysis) فرآیندی است که در آن مواد آلی و زیست توده در دمای بسیار بالا در اتمسفرهای نسبتاً بی‌اثر قرار می گیرند تا تجزیه حرارتی آنها تسهیل پیدا کند. فرایند پیرولیز باعث تغییر شیمیایی در ماده تحت تأثیر آن می‌شود. می‌توان اشاره کرد که پیرولیز شدید، که اغلب نتیجه نهایی آن کربن است به عنوان کربنیزاسیون نیز شناخته می‌شود.
اما زغال فعال چوب بعد از پیرولیز تحت فعال سازی شیمییایی یا فیزیکی یا ترکیبی از هر دو قرار می گیرد که باعث افزایش مساحت سطح و میزان تخلخل آن می شود.
  • کابردهای بیوچار و کربن فعال در کجاست؟

بیوچار اغلب به عنوان یک اصلاح کننده خاک و برای بهبود حاصل خیزی و حمایت از میکروارگانیسم های مفید برای اهداف کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند این در حالی است که کربن فعال بیشتر به منظور حذف آلاینده ها از فاز گاز یا مایعات استفاده می شود.

منبع: tutorialspoint.com

 

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (18)
ROPV (0)