با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.
اخبار و مقالات مقالات

استفاده از کربن فعال برای تصفیه هوا و گاز + بررسی قیمت

استفاده از کربن فعال برای تصفیه هوا و گاز + بررسی قیمت

استفاده از کربن فعال برای تصفیه هوا و گاز تنفس هوای ناپاک می تواند خطرات بهداشتی خطرناکی برای عموم ایجاد کند. به همین دلیل بسیار مهم است که هر عملیات صنعتی به مقررات مربوط به انتشار گازهای گلخانه ای خود در جو پایبند باشد. علاوه بر کنترل انتشار گازهای گلخانه ای، صنایع اغلب نیاز به تصفیه هوا و گاز مورد استفاده در فرآیندهای خود دارند تا آلاینده ها در طول عملیات خود مشکلی ایجاد نکنند. کربن فعال یکی از موثرترین راهکارها برای مقابله با مشکلات پیرامون ناخالصی‌های گازی در هوا و گازها است. کربن اکتیو جاکوبی با داشتن طیف زیادی از تنوع در کربن فعال توانسته راهکارهای موثری در این زمینه ارائه دهد.

 کربن فعال برای فیلتر هوا در بازار و بررسی قیمت آن

محصولات کربن فعال برای فیلتر هوا در بازار متفاوت هستند. به صورت معمول کربن های فعال با حجم ریز منافذ به منظور جذب آلاینده ها با ظرفیت بیشتر می توانند موثر تر باشند. این کربن های می توانند در شکل های مختلف اکسترود شده، گرانولی و پودری مورد استفاده قرار بگیرند. برای تصفیه هوا شکل کربن فعال اکسترود شده بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا افت فشار کمتری دارد و کربن‌های پودری اغلب روی یک بستر (پارچه‌های نبافته) تثبیت می‌شوند.

هنگام در نظر گرفتن کربن فعال برای تصفیه هوا، چندین فاکتور باید در نظر داشته باشید:

 • نوع جذب و غلظت
 • پتانسیل اکسیداسیون / واکنش برای ترکیبات جذب شده (که بیشتر با کتون ها مرتبط است)
 • دمای هوا و رطوبت نسبی جریان هوا (سطح RH بیش از 50 ٪ می تواند منجر به جذب بیش از حد رطوبت بر روی کربن شود و بر حذف آلاینده تأثیر بگذارد.)

همین فاکتورها می تواند باعث افزایش یا کاهش قیمت ها نیز شود . با توجه به عوامل گفته شده عوامل دیگر مانند واسطه گری، برند، نوع ساختار کربن و … می توانند قیمت کربن فعال برای تصفیه هوا و گاز را بالا پایین کنند. کربن های فعال گرانولی بیشتر به منظور تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرند.

نوع دیگری از کربن های فعال که به صورت پودر هستند می توانند به صورت قرص زغال فعال در صنعت داروسازی مورد استفاده قرار بگیرند یا به صورت زغال فعال برای پوست باشند. علاوه بر این، پودر کربن فعال می تواند به صورت زغال فعال خوارکی برای صنایع مواد غذایی به منظور حذف رنگ و بو استفاده شود. همچنین، یکی از کاربردهای دیگر این نمونه کربن فعال در ماسک های پزشکی نیز می باشد.

استفاده می شوند.

استفاده از کربن فعال برای تصفیه هوا و گاز

برخی از کاربردهای کربن فعال برای تصفیه هوا و گاز

برخی از کاربردها و راهکارهای کربن فعال برای محصولات تخصصی به منظور حذف آلاینده های مشکل ساز، مانند کتون ها و آلدئیدها است. محصولاتی که می توانند در شرایط سخت کار کنند و توسط طیف وسیعی از داده های جذب و ایزوترم ها را پشتیبانی کنند. محدوده بسیار کارآمد کربن‌های فعال که آلاینده‌های خاص فاز بخار را هدف قرار می‌دهند. کربن‌های فعال مطابق با استانداردهای غذایی، مانند کدکس مواد شیمیایی و محصولات آغشته شده برای جذب گازهای معدنی می باشد.

 • تصفیه هوا – حذف VOC

متأسفانه ترکیبات آلی فرار (VOCs) به طور گسترده در هوایی که تنفس می کنیم وجود دارد. برخی از آنها به صورت طبیعی و برخی دیگر ساخته دست بشر هستند. انواع مختلفی وجود دارد و انواع مختلفی هم برای سلامتی انسان و هم برای کره زمین مضر است. هر فعالیت صنعتی که این ترکیبات را منتشر می کند باید با مقررات سختگیرانه ای که برای محدود کردن سطح آنها در هوا وجود دارد مطابقت داشته باشد. استفاده از کربن فعال یک راه موثر برای کاهش سطوح VOC و اطمینان از انطباق است.

 • گازهای اسیدی و قلیایی در جریان هوا

گازهای اسیدی در مجموع نوع خاصی از گازهای معدنی حاوی مقادیر قابل توجهی سولفید هیدروژن، دی اکسید گوگرد یا ترکیبات خورنده مشابه هستند. گاز قلیایی عمدتاً آمونیاک است، اما ممکن است حاوی بخارات هیدروکسید سدیم و بوهای آمین های سبک باشد. این گازها می توانند باعث ایجاد بوی نامطبوع شوند و می توانند بسیار سمی باشند و اثراتی از سوزش چشم و سردرد تا مشکلات تنفسی داشته باشند.

 • حذف جیوه

جیوه و فرآورده های جانبی آن در جریان های خوراک گاز طبیعی، پتروشیمی و پالایشگاه می تواند منجر به خوردگی شدید اجزای فلزی شود. البته جیوه نیز بسیار سمی است. Jacobi مجموعه ای از کربن های فعال با فعالیت بالا را تولید کرده است که از نظر شیمیایی آغشته شده اند و در حذف جیوه بسیار موثر هستند.

 • گوگرد زدایی از گاز طبیعی

جذب کربن فعال به طور گسترده ای برای حذف سولفید هیدروژن (H2S)، یکی از ترکیبات بد بو، از جریان گاز استفاده می شود. این گاز نه تنها بوی بدی دارد، بلکه بسیار قابل اشتعال و سمی است. کربن فعال آغشته شده بارها بهترین عملکرد را از نظر حذف H2S نشان داده است.

 • جذب نوسان فشار

گازهای با خلوص بالا به طور فزاینده ای در پردازش مواد غذایی، پالایشگاه و عملیات صنعتی استفاده می شوند. در صنعت پتروشیمی، مکان‌های استخراج از راه دور اغلب دیکته می‌کنند که تولید گاز در محل انجام شود. کربن فعال نقش حیاتی در جداسازی اکسیژن، هیدروژن و سایر گازهای حیاتی از هوا در سیستم‌های جذب نوسان فشار ایفا می‌کند و به تولید محلی این اجزای حیاتی برای صنایعی که به آن نیاز دارند اجازه می‌دهد.

 • تصفیه گاز اصلاح کننده و کاتالیز واکنش های سنتز

فرآیند بازیابی گاز اغلب منجر به آلاینده هایی می شود که برای مراحل مختلف تصفیه نامطلوب هستند، مانند کاتالیزورهای فلزات گرانبها. کربن‌های فعال عمر این کاتالیزورها را افزایش می‌دهند و همچنین می‌توانند عملکرد کاتالیزوری را برای تولید محصولات صنعتی از جمله فسژن، وینیل کلرید و وینیل استات انجام دهند. کربن های فعال Jacobi محصولات کربن فعال را ارائه می دهد که به عنوان جاذب همه منظوره موثر برای این کاربردها عمل می کنند.

صنایع مهم برای تصفیه هوا و گاز

بسیاری از صنایع برای تصفیه هوا و گاز نیازمند کربن فعال هستند. همانطور که می دانید کربن اکتیو به عنوان یک جاذب بسیار قوی در تصفیه هوا و گاز در صنایع مختلف مورد استفاده قرا رمی گیرد برخی این صنایع مهم عبارتند از:

 1. صنایع پتروشیمی و نفت و گاز: در این صنایع، کربن فعال برای حذف آلاینده‌ها، از جمله بوها، گازهای سمی، هیدروکربن‌های جزئی و مواد آلی از گازها مورد استفاده قرار می گیرند.
 2. صنایع خودروسازی: کربن فعال در صنایع خودروسازی ،به منظور کاهش بوها، گازهای آلاینده و تصفیه هوای داخل خودروها مورد استفاده قرار می گیرند.
 3. صنایع الکترونیکی: در تولید الکترونیک و نیز در فرایندهای تصفیه هوا برای حذف گازهای سمی کاربرد دارد.
 4. صنایع غذایی: در این صنعت، کربن فعال به منظور حذف بوها و ذرات آلاینده از هوا و گازها مورد استفاده قرار می گیرد.
 5. صنایع آب و فاضلاب: در تصفیه آب و فاضلاب، کربن فعال به عنوان یکی از مواد تصفیه‌ کننده استفاده می‌شود تا مواد آلاینده را جذب کند.
 6. صنایع فرآوری و تصفیه آب و هوا: از جمله دیگر صنایعی است که کربن فعال برای تصفیه آب و هوا در آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه استفاده از کربن فعال برای تصفیه هوا و گاز چگونه است

استفاده از کربن فعال برای تصفیه هوا و گاز ممکن است به صورت مختلفی صورت بگیرد، اما فرایند عمومی شامل مراحل زیر است:

 1. جذب آلاینده‌ها: کربن فعال به عنوان یک جاذب قوی، آلاینده‌های مختلف موجود در هوا و گازها را جذب می‌کند. این آلاینده‌ها می‌توانند گازهای سمی، بوها، مواد آلی، گازهای حلال و غیره باشند.
 2. فرایند جذب و تخلیه: کربن فعال پس از جذب آلاینده‌ها، به مرور زمان اشباع می‌شود و نیاز به بازیابی یا جدا کردن آلاینده‌ها دارد. این مرحله شامل فرایندهایی مانند گرمایش (تجدید قابلیت جذب) یا شستشوی کربن فعال برای از بین بردن آلاینده‌ها می‌باشد.
 3. سیستم فیلتراسیون یا جریان هوا/گاز: کربن فعال معمولاً در سیستم‌های فیلتراسیون یا جریان‌دهی هوا یا گازها قرار می‌گیرد. این سیستم‌ها شامل کپسول‌های حاوی کربن فعال یا ستون‌هایی از کربن فعال است که هوا یا گاز از آنها عبور می‌کند و آلاینده‌ها را جذب می‌کند.
 4. بازیابی و تجدید دوباره: پس از اشباع شدن کربن فعال، باید آلاینده‌های جذب شده توسط آن حذف شده و یا کربن فعال تجدید شود تا دوباره بتواند آلاینده‌ها را جذب کند. این مرحله شامل فرایندهایی مانند بازیابی یا بازسازی کربن فعال می‌شود.

این فرایندها و مراحل استفاده از کربن فعال برای تصفیه هوا و گاز به وسیله‌ی سیستم‌های مختلف تصفیه و فیلتراسیون انجام می‌شود که بسته به نوع آلاینده‌ها و شرایط محیطی مختلف، فرایندها ممکن است متفاوت باشند.

چگونه از کربن فعال برای حذف آلاینده های گازها استفاده می شود

کربن فعال به عنوان جاذب گازهای آلاینده، از جمله دی‌اکسید کربن (CO2)، گازهای سمی مانند گازهای قابل اشتعال، بوها، و مواد آلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای حذف آلاینده‌های گازی، می‌توان از کربن فعال در فرایندهای مختلفی استفاده کرد:

 1. فیلتراسیون گاز: این روش شامل استفاده از کربن فعال در فیلترهای گازی است که گاز از آن عبور می‌کند. کربن فعال آلاینده‌های گازی را جذب کرده و گاز تمیز شده را عبور می‌دهد. این روش معمولاً در سیستم‌های تهویه مکان‌های داخلی، اتاق‌های کار، صنایع و خودروها استفاده می‌شود.
 2. استفاده در ماسک‌ها و دستگاه‌های تنفسی: کربن فعال به عنوان جاذب آلاینده‌های گازی مورد استفاده در ماسک‌ها و دستگاه‌های تنفسی به منظور تصفیه هوای تنفسی افراد در محیط‌های صنعتی یا محیط‌های آلوده به گازهای سمی است.
 3. سیستم‌های تصفیه هوای کارخانجات و صنایع: در بخش‌های صنعتی که به دلیل فرآیندهای خاص ممکن است گازهای آلاینده تولید شود، سیستم‌هایی با استفاده از کربن فعال برای تصفیه و حذف گازهای آلاینده نصب می‌شوند.
 4. استفاده در دستگاه‌های تصفیه هوا: دستگاه‌های خانگی یا صنعتی تصفیه هوا نیز ممکن است از فیلترهای کربن فعال برای حذف آلاینده‌های گازی استفاده کنند.

منبع: www.jacobi.net

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (18)
ROPV (0)