با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.
اخبار و مقالات مقالات

کاربرد و نقش کربن فعال در تصفیه آب

کاربرد و نقش کربن فعال در تصفیه آب

کربن فعال یا همان زغال فعال، یکی از مواد جذب‌کننده بسیار قدرتمند در صنعت تصفیه آب است. در واقع کربن فعال در تصفیه آب  به عنوان یک فیلتر اصلی محسوب می شود . به دلیل خاصیت جذب کنندگی بالایی که این ماده دارد، باعث حذف بسیاری از آلاینده‌های مختلف از آب می‌شود.

با توجه به اینکه کیفیت آب در حال حاضر یکی از مشکلات اصلی محیط زیست است، بررسی و استفاده از روش‌هایی مانند استفاده از کربن اکتیو برای تصفیه آب همواره مورد توجه قرار گرفته است. در ادامه به نحوه کار کربن فعال تصفیه آب و توضیحات بیشتر درباره آن می پردازیم . 

فروشگاه جهان آب به عنوان وارد کننده برترین برندهای کربن اکتیو اصل و معتبر توانسته بهترین قیمت کربن اکتیو را برای مشتریان فراهم کند. برای خرید و یا استعلام قیمت محصولات می توانید با شماره 79315-021 در تماس باشید و یا بر روی لینک بالا کلیک کنید.

 

نحوه کار کربن فعال در فرایند تصفیه آب

به طور کلی، فرآیند تصفیه آب با استفاده از کربن فعال به این صورت است که در ابتدا آب به وسیله فیلتراسیون از ذرات بزرگتر جدا می‌شود. سپس آب به کربن فعال منتقل می‌شود و در این مرحله، کربن فعال با اندازه دانه و سطح جذب بالای خود، آلاینده‌های مختلف را از آب جذب می‌کند. در نهایت، آب از کربن فعال عبور کرده و به مرحله بعدی تصفیه می‌رود.

فرایند تصفیه آب با استفاده از کربن فعال در دو مرحله انجام می شود : 1- جذب فیزیکی    2- جذب شیمیایی

جذب فیزیکی

در این مرحله، ذرات ناخالصی که به صورت معلق در آب وجود دارند، به وسیله زغال فعال جذب شده و کنار گذاشته می شوند. این پدیده به علت واکنش های واندروالسی بین ذرات ناخالصی و سطح کربن فعال رخ میدهد.

جذب شیمیایی

در این مرحله، آلاینده های حل شده در آب مثل انواع اسیدها، با استفاده از جاذبیت شیمیایی، به سطح کربن فعال پیوسته و جذب می شوند.

در نهایت، پس از تصفیه آب در مراحل دیگر ، آب به سمت بخش فیلتراسیون رفته و  ذرات ناخالص آن از بین می رود. در نتیجه، آب خروجی تصفیه خانه از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود

 

کربن فعال در تصفیه آب

فیلتر کربنی در تصفیه آب آشامیدنی

فیلتر کربنی یکی از اجزای مهم در سیستم تصفیه آب آشامیدنی است که به منظور حذف برخی آلودگی‌ها و مواد شیمیایی از آب استفاده می‌شود. فیلتر کربنی با جذب مواد آلاینده مانند کلر، بنزن، ترکیبات آلی، الیاف سمی و … از آب، آن را تصفیه می‌کند. انواع فیلتر کربنی عبارتند از:

  • فیلتر کربنی فعال: در این نوع فیلتر کربن اکتیو تصفیه آب، کربن فعال به عنوان جاذب، در مسیر آب قرار گرفته و با جذب مواد آلاینده، آب را تصفیه می‌کند.
  • فیلتر کربنی غیرفعال: در این نوع فیلتر کربنی، کربن غیرفعال (غیر فعال‌شده) به عنوان جاذب استفاده می‌شود. کربن غیرفعال برای استفاده در فرآیند تصفیه آب به دمای بسیار بالا و به صورت شیمیایی فعال می‌شود.
  • فیلتر کربنی چند لایه: در این نوع فیلتر کربنی، از چند لایه کربن فعال به همراه لایه‌هایی از پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن برای حذف مواد آلاینده استفاده می‌شود.
  • فیلتر کربنی بسته‌بندی شده: این نوع فیلتر کربنی در قالب کیسه‌هایی با ظرفیت معین تولید می‌شود و در سیستم‌های تصفیه آب خانگی و بروزرسانی آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • فیلتر کربنی با مخلوط‌سازی زئولیت: در این نوع فیلتر کربنی، زئولیت با کربن فعال مخصوص تصفیه آب به صورت مخلوط به کار می‌رود و با جذب مواد آلاینده موجود در آب، آن را تصفیه می‌کند.

با توجه به اینکه فیلتر کربن اکتیو تصفیه آب یکی از مهم ترین و پرکاربردترین قطعات در سیستم تصفیه آب است، باید از انواع مختلف آن برای تصفیه آب خانگی و صنعتی استفاده کرد.

 

بیشتر بخوانید: زغال فعال خوراکی چیست ؟

کربن فعال تصفیه آب
کاربرد کربن فعال در تصفیه آب خانگی

مزایای تصفیه آب با کربن فعال

استفاده از کربن فعال در فرایند تصفیه آب دارای مزایای بسیاری است که در ادامه به چند مورد از آن اشاره می شود :

افزایش کارایی سیستم تصفیه: استفاده از کربن فعال در سیستم‌های تصفیه آب باعث افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های عملیاتی می‌شود.

سازگاری با دیگر روش‌های تصفیه: کربن اکتیو به‌راحتی با سایر روش‌های تصفیه آب مانند جداسازی با غشاء و حذف یون‌ها ترکیب می‌شود.

دور انداختن آسان: کربن فعال برای دور انداختن نیز مناسب است زیرا قابلیت بازیافت دارد و در مقایسه با دیگر روش‌های تصفیه آب که ممکن است مواد ضایعاتی خطرناک تولید کنند، این خطر را به حداقل می‌رساند.

استفاده از کربن فعال تصفیه آب بسیاری از مشکلات مربوط به آلودگی آب را حل می کند. به عنوان مثال، زغال فعال قادر است به خوبی آلاینده های آلی مانند داروها، مواد شیمیایی و همچنین رنگ های مختلف را از آب حذف کند. همچنین این ماده قادر است برخی از آلاینده های معدنی مانند سرب و جیوه را حذف کند.

از طرفی، در صورتی که کربن اکتیو تصفیه آب به درستی نگهداری نشود، ممکن است باعث ایجاد مشکلات دیگری در آب شود. بنابراین، برای استفاده بهینه از این ماده، نیاز به دانش و تخصص کافی در زمینه تصفیه آب و نگهداری صحیح کربن فعال داریم.

 

کاربرد کربن فعال در تصفیه آب استخر

کربن فعال را می توان در تصفیه آب استخر استفاده کرد زیرا یک ماده جاذب بسیار موثر است. هنگامی که به آب استخر اضافه می شود، کربن فعال ناخالصی هایی مانند مواد شیمیایی، مواد معدنی و ترکیبات آلی را که می توانند باعث ایجاد بوی نامطبوع، تغییر رنگ یا کدر شدن آب شوند، جذب و حذف می کند. همچنین می تواند به بهبود طعم و بوی آب کمک کند.

با این حال، در حالی که کربن فعال می تواند برای تصفیه آب استخر مفید باشد، نباید تنها روش درمان باشد. حفظ سطح مناسب کلر یا سایر مواد ضدعفونی کننده برای جلوگیری از رشد باکتری ها و ویروس های مضر در آب مهم است. علاوه بر این، آزمایش منظم آب استخر و متعادل کردن سطوح pH، قلیاییت و سختی کلسیم برای اطمینان از شرایط شنای ایمن و سالم ضروری است.

 

کاربرد کربن فعال در تصفیه آب استخر

کربن اکتیو مناسب برای تصفیه آب

در تصفیه آب اغلب از دو نوع کربن فعال استفاده می شود:   1- پودری   2- گرانولی

کربن اکتیو پودری به صورت پودر در دسترس است و به دلیل سطح بالایی که دارد، جذب آلاینده های آب را با اثربخشی بالایی انجام می دهد. در تصفیه آب، کربن فعال پودری به عنوان یک ماده کمکی با فلوکولانت ها و کلر استفاده می شود. هدف استفاده این کربن، حذف مواد آلی، شیمیایی و رنگ آب است.

کربن اکتیو گرانولی به دلیل سایز دانه های بزرگتر خود از کربن فعال پودری قابل تفکیک است و بیشتر در فیلترهای کربن فعال استفاده می شود. این نوع کربن ، جذب آلاینده های آب را با اثربخشی بالایی انجام می دهد و به دلیل ساختار خود، قابل استفاده برای تصفیه آب شرب و صنعتی است.

بسته به نوع آلاینده های حاضر در آب و نوع فرایند تصفیه، انتخاب نوع مناسب کربن فعال از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (18)
ROPV (0)