با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.
اخبار و مقالات مقالات

رزین کالیفورنیوم چیست؟ چه کاربردی دارد؟

رزین کالیفورنیوم چیست؟ چه کاربردی دارد؟

رزین کالیفورنیوم چیست؟ چه کاربردی دارد؟ رزین کالیفورنیوم نوعی رزین کاتیون اسیدی قوی است که می تواند برای تصفیه آب با TDS بالا مورد استفاده قرار گیرد. بسیاری از مواد معدنی و فلزات سنگین را می تواند از آب حذف کند.

رزین تبادل یونی کالیفرنیوم زرد یک نوع رزین مصنوعی است که برای تصفیه و تصفیه آب، مواد شیمیایی و فرایندهای صنعتی استفاده می‌شود. این نوع رزین معمولاً از پلیمرهایی مانند پلی‌استایرن تهیه می‌شود که دارای گروه‌های عاملی تبادل یونی هستند.

رزین‌های تبادل یونی کالیفرنیوم زرد معمولاً برای حذف یون‌های خاصی از آب یا محیط‌های دیگر استفاده می‌شوند. برای مثال، در فرایندهای تصفیه آب، این رزین‌ها می‌توانند یون‌های مختلفی از آب را حذف کنند، از جمله یون‌های مواد آلاینده سنگین و یون‌های ناخالصی که ممکن است کیفیت آب را تحت تاثیر قرار دهند.

در صنایع شیمیایی و فرایندهای صنعتی دیگر، این نوع رزین‌ها برای تصفیه محیط‌های شیمیایی و جداسازی یون‌ها به کار می‌روند. به طور کلی، رزین تبادل یونی کالیفرنیوم زرد به عنوان یک وسیله مؤثر در فرایندهای تصفیه و جداسازی از آب و محیط‌های شیمیایی استفاده می‌شود.

کالیفورنیوم چیست؟

کالیفرنیوم یک عنصر شیمیایی فلزی رادیواکتیو با نماد Cf و عدد اتمی 98 است. این عنصر برای اولین بار در سال 1950 در آزمایشگاه تابش دانشگاه کالیفرنیا در برکلی، با بمباران کوریم با ذرات آلفا (یون هلیوم-4) ساخته شد. این عنصر یک عنصر اکتینید، ششمین عنصر فرااورانیومی است که سنتز می شود، و دارای دومین جرم اتمی بالاتر در بین تمام عناصری است که به اندازه کافی برای دیدن با چشم غیر مسلح تولید شده اند (پس از انیشتینیوم). این عنصر به نام دانشگاه و ایالت کالیفرنیا نامگذاری شد.

انواع کالیفورنیوم :

دو شکل کریستالی برای کالیفرنیوم تحت فشار معمولی وجود دارد: یکی بالاتر و دیگری زیر 900 درجه سانتیگراد (1650 درجه فارنهایت). شکل سوم در فشار بالا وجود دارد. کالیفرنیوم به آرامی در هوا در دمای اتاق کدر می شود. ترکیبات کالیفرنیوم تحت سلطه شکل شیمیایی عنصر به نام کالیفرنیوم (III) است که می تواند در سه پیوند شیمیایی شرکت کند. پایدارترین ایزوتوپ از بین بیست ایزوتوپ شناخته شده کالیفرنیوم، کالیفرنیوم-251 است که نیمه عمر آن 898 سال است. این نیمه عمر کوتاه به این معنی است که این عنصر در مقادیر قابل توجهی در پوسته زمین یافت نمی شود.کالیفرنیوم یک ساطع کننده نوترون است و در آزمایش مواد تخصصی خاص و به عنوان یک شتاب دهنده برای واکنش های زنجیره ای هسته ای استفاده می شود. عرضه جهانی تقریبا 0.25 گرم در سال می باشد.

 

انواع رزین کالیفورنیوم زرد

 

انواع رزین های کالیفورنیوم زرد

 • رزین CG8

ResinTech CG8 یک رزین کاتیونی اسیدی قوی به شکل سدیم است. رنگ آن کهربایی است و از 8 درصد ژل متقاطع ساخته شده است. این یک رزین کاتیونی است که برای کاربردهای نرم‌کننده تجاری/صنعتی و مسکونی بهینه شده است که نیاز به راندمان بازسازی خوب و پایداری اکسیداتیو دارد. CG8 برای استفاده در تمام کاربردهای تجاری و صنعتی از جمله نرم کننده و دمینرالیزاسیون در نظر گرفته شده است.

کاربرد رزین CG8

 • زیر شاخه رسانه کاتیون اسیدی قوی
 • ماتریس پلیمری ژل استایرنیک
 • فرم یونی سدیم
 • برنامه های کاربردی: نرم کننده – صنعتی، معدنی زدایی، احیای آهن، کاهش آمونیاک
CG8مشخصات
ژل استایرنیکماتریس پلیمری
سدیمفرم یونی
سولفونیک اسیدگروه عملکردی
مهره های کرویفرم فیزیکی
کهربارنگ
مش 16 تا 50 آمریکا (297 – 1190 میکرومتر)اندازه ذرات
93%حداقل کرویت
1.6ضریب یکنواختی
Na → H 5% تا 9%تورم برگشت پذیر
280 درجه فارنهایت (138 درجه سانتیگراد)محدودیت دما
2.ظرفیت کل تبادل (meq/mL)
42% تا 49%حفظ رطوبت
51 – 53 پوند بر فوت³ (817 – 849 گرم در لیتر)وزن حمل و نقل
بلهREACH ثبت شده است
بلهدارای گواهینامه کوشر
بلهدارای گواهی حلال
درست است، واقعیقابلیت بازسازی
 • رزین CG10

ResinTech CG10 یک رزین کاتیونی اسید قوی درجه یک به شکل سدیم است. رنگ آن کهربایی است و از ژل 10% با پیوند متقابل ساخته شده است. CG10 مقاومت بالایی در برابر تخریب فیزیکی، حرارتی و شیمیایی دارد. این برای تمام کاربردهای صنعتی که در آن اهمیت دوام و ظرفیت بالا بیشتر از مقادیر بالاتر مواد شیمیایی مورد نیاز برای بازسازی در مقایسه با رزین های کاتیونی با پیوند متقابل کمتر است، نشان داده شده است.

کاربردهای رزین CG10

 • زیر شاخه رسانه کاتیون اسیدی قوی
 • ماتریس پلیمری ژل استایرنیک
 • فرم یونی سدیم
 • برنامه های کاربردی: نرم کننده – صنعتی، معدنی زدایی، نرم کننده ، درجه حرارت بالا
CG8مشخصات
ژل استایرنیکماتریس پلیمری
سدیمفرم یونی
سولفونیک اسیدگروه عملکردی
مهره های کرویفرم فیزیکی
کهربارنگ
مش 16 تا 50 آمریکا (297 – 1190 میکرومتر)اندازه ذرات
93%حداقل کرویت
1.6ضریب یکنواختی
Na → H 4٪ تا 8٪تورم برگشت پذیر
280 درجه فارنهایت (138 درجه سانتیگراد)محدودیت دما
2.2ظرفیت کل تبادل (meq/mL)
39% تا 45%حفظ رطوبت
53 – 55 پوند بر فوت³ (849 – 881 گرم در لیتر)وزن حمل و نقل
بلهREACH ثبت شده است
بلهدارای گواهینامه کوشر
بلهدارای گواهی حلال
درست است، واقعیقابلیت بازسازی
 • رزین WACG-Na

زیر شاخه رسانه کاتیون اسیدی ضعیف
ماتریس پلیمری ژل اکریلیک
فرم یونی سدیم
برنامه های کاربردی: کاهش فلزات سنگین،  نرم شدن TDS بالا

حذف عنصر خاص از آب

برای سختی گیری آب و یا حذف عنصر خاص از آب بهتر است رزین سختی گیر متناسب با همان عنصر انتخاب شود. برخی از عناصر با هر رزین کاتیون و آنیون قابل حذف نیستند و فقط رزین های کاتیونی قوی یا آنیونی قوی می توانند این عملکرد را داشته باشند. از این ر، قبل از انتخاب رزین سختی گیر حتماً باید دقت لازم را به مشخصات فنی از جمله حذف چه الایندگی ها با چه میزان، برند رزین سختی گیر مورد نظر، نوع ضعیف یا قوی و … داشته باشید تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید.

بررسی عوامل موثر روی هزینه رزین کالیفورنیوم زرد

قیمت کالیفرنیوم زرد، همانند هر محصول دیگری، تحت تأثیر عوامل متعددی قرار می‌گیرد. چندین عامل می‌توانند بر قیمت این عنصر تأثیر بگذارند:

 • تقاضا و عرضه: تقاضا و عرضه برای کالیفرنیوم زرد می‌تواند قیمت را تحت تأثیر قرار دهد. اگر تقاضا بیشتر از عرضه باشد، قیمت ممکن است افزایش یابد و برعکس.
 • موجودی‌های جهانی: تأمین و موجودی‌های موجود در بازار جهانی نیز می‌تواند به تغییرات قیمت کمک کند. کاهش موجودی یا مشکلات در تأمین می‌تواند باعث افزایش قیمت شود.
 • تغییرات در تکنولوژی و استفاده‌های جدید: در صورتی که کالیفرنیوم زرد در فناوری‌های جدید یا کاربردهای جدید مورد استفاده قرار گیرد، تقاضا و قیمت آن ممکن است تغییر کند.
 • شرایط بازار جهانی: عواملی مانند تغییرات ارزش ارزها، سیاست‌های تجاری، وضعیت اقتصادی جهان و سایر عوامل بین‌المللی نیز بر قیمت کالیفرنیوم زرد تأثیرگذار هستند.
 • منابع معدنی و استخراج: هزینه استخراج و تأمین کالیفرنیوم زرد از منابع معدنی نیز می‌تواند قیمت را تحت تاثیر قرار دهد.

نتیجه گیری:

رزین کالیفورنیوم چیست؟ نوعی رزین مصنوعی است که برای تصفیه آب، مواد شیمیایی و فرایندهای صنعتی  مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع رزین معمولاً از پلیمرهایی مانند پلی‌استایرن تهیه می‌شود که دارای گروه‌های عاملی تبادل یونی هستند.

اگر شما به دنبال نمونه خاصی از رزین برای حذف آلاینده خاص هستید. باید خواص رزین ها را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید بهترین نتیجه را داشته باشید. همچنین می توانید از مشاوره رایگان تیم تخصصی جهان اب بهره ببرید. فروشگاه جهان آب به عنوان تامین کننده انواع رزین سختی گیر پرولایت و برندهای معتبر دیگر توانسته بهترین قیمت رزین سختی گیر پرولایت را برای هر صنعت و کاربردی با ضمانت به مشتریان ارائه دهد.

منبع: resintech.com

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (18)
ROPV (0)