با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.
اخبار و مقالات مقالات

آیا کلرزنی چاه با سفید کننده مضر است؟

آیا کلرزنی چاه با سفید کننده مضر است؟

آیا کلرزنی چاه با سفید کننده مضر است؟ آیا اضافه کردن سفید کننده به چاه باعث آسیب به سلامت شما می شود؟ همه این سوالات را در این پست از جهان آب مورد بررسی قرار داده ایم.

اگر شما آب شرب خود را از طریق چاه تامین می کنید و احتمالاً از بو، ظاهر یا مزه آن رضایت کامل ندارید باید به فکر آزمایش آب و روش های موثر برای بهبود کیفیت آب چاه خود باشید.

 

اثرات مخرب کلرزنی چاه با سفید کننده

 

اثرات مخرب کلرزنی چاه با سفید کننده (بدون رعایت دستور العمل ها)

سفید کننده ها یک ماده شیمیایی هستند که عموماً برای از بین بردن باکتری ها و لکه ها از لباس ها مورد استفاده قرار می گیرند. هیپوکلریت سدیم یا سفید کننده مبتنی بر پراکسید در بازار به صورت پودر و هیدراته یا مایع  وجود دارد. سفید کننده در بسیاری از محصولات تمیز کننده یا محصولاتی که حاوی سفید کننده هستند یافت می شود به عنوان مثال پاک کننده های مخصوص سرویس بهداشتی، ضدعفونی کننده های مخصوص تمیز کردن آشپزخانه ها یا لکه های لباس همگی در این دسته قرار می گیرند.

همانطور که می دانید سفید کننده ها می توانند به عنوان یک راهکار برای کلرزنی چاه مورد استفاده قرار بگیرند. اما آیا این روش مناسب است! توجه داشته باشید از سفید کننده در مواقع خاص و طبق قوانین و دستورالعمل های خاص باید استفاده شود. زیرا همین موضوع می تواند اثرات مخربی برای سلامتی انسان داشته باشد از جمله بدتر شدن آسم، سوزش چشم ها و پوست، تحریک گلو و دهان، آسیب به پوشش معده، استفراغ؛ اسهال؛ درد شکم؛ سرگیجه یا غش در هنگام ایستادن سریع پس از نشستن بیش از حد طولانی با چشمان بسته؛ سرفه همراه با تب و به دنبال آن زرد شدن رنگ پوست به دلیل آسیب کبدی و … که همگی از اثرات زیان بار برای سلامتی انسان است.

 

چرا از سفید کننده برای کلرزنی چاه استفاده می کنند؟

 

چرا از سفید کننده برای کلرزنی چاه استفاده می کنند؟

شاید این سوال برای شما پیش آید که چرا از سفید کننده برای کلرزنی چاه استفاده می کنند؟ در واقع سفید کننده یک گزینه ارزان برای تصفیه آب و از بین بردن باکتری ها محسوب می شود. این روش نیازی به سرمایه زیاد و راه اندازی سیستم یا دستگاه کلرزنی آب آشامیدنی برای چاه ندارد. علاوه بر این، سفید کننده ها در از بین بردن باکتری ها موثر هستند اما این بدان معنا نیست که آنها می توانند همه باکتری های مضر را از بین ببرد! در زمان استفاده از سفید کننده ها تنها برخی از باکتری ها ی مضر از بین می روند.

نکته مهم

اگر شما به هر دلیلی قصد دارید از سفید کننده به عنوان بخشی از روال نگهداری چاه خود استفاده کنید، باید مطمئن شوید که قبل از افزودن هر گونه مواد شیمیایی به سیستم آب خانه یا محل کار تمامی دستورالعمل ها را به دقت مطالعه کنید و سپس آن را اجرا نمایید. زیرا ممکن است در اثر واکنش های خاص بخارات سمی ایجاد شود! پیشنهاد می کنم برای نتیجه بهتر در کلرزنی آب چاه  مقاله ضد عفونی کردن چاه با روش شوک کلرزنی که در آن تمامی روش ها و دستور العمل های کلرزنی چاه به صورت گام به گام گفته شده را مطالعه کنید.

جدول دستورالعمل های استفاده از سفید کننده در کلرزنی چاه

فقط از سفید کننده کلر مایع خانگی بدون عطر استفاده کنید
غلظت سفید کننده معمولا بین 5 تا 9 درصد است
مقادیر داده شده مطابق با رسیدن به غلظت کلر بیش از 100 میلی گرم در لیتر محاسبه می شود

هیپوکلریت سدیم هنگامی که به صورت خوراکی در غلظت های بالا (بیش از 1 قسمت در میلیون) مصرف می شود باعث تهوع می شود. استفراغ؛ اسهال؛ درد شکم؛ سرگیجه یا غش در هنگام ایستادن سریع پس از نشستن بیش از حد طولانی با چشمان بسته؛ سرفه همراه با تب و به دنبال آن زرد شدن رنگ پوست به دلیل آسیب کبدی…

اگر مقدار زیادی آب دارید که نیاز به تصفیه دارد، مقدار آن را باید به چند دسته کوچکتر تقسیم کنید و قبل از ریختن آنها در چاه، آنها را در سطل با هم مخلوط کنید.

هر چه محل مخلوط سفید کننده با آب در تماس طولانی تر باشد، موثرتر خواهد بود

اگر پس از افزودن محلول سفید کننده متوجه تغییر رنگ شدید آب یا بوی شدید درآب شدید (با وجود عبور آب از شیرها) باید اجازه دهید تا شیرها باز بماند و روند را دوباره تکرار کنید تا این مشکلات به طور کامل برطرف شوند.

آیا سفید کننده هنگام مصرف سمی است ؟

دقت کنید که سفید کننده هنگام مصرف سمی است و می تواند باعث سوختگی، آسیب به معده و حتی مرگ شود. علاوه بر این، می تواند باعث استفراغ، حالت تهوع و اسهال شود. تحریک چشم، بینی و گلو؛ سردرد و سرگیجه می تواند از عوارض سفید کننده باشد. نحوه عملکرد سفید کننده به گونه ای است که با ایجاد اختلال در پروتئین های غشای سلولی منجر به مرگ سلولی می شود و باکتری ها را از بین می برد.

سفید کننده می تواند باکتری ها را در غلظت های پایین (0.5٪ – 2٪) از بین ببرد، اما همه انواع باکتری ها به این فرآیند شیمیایی حساس نیستند. به عنوان مثال، برخی از گونه‌های E-coli در برابر محلول‌های سفید کننده در غلظت‌های بالای 10% زنده می‌مانند، در حالی که انواع دیگر ارگانیسم‌های بیماری‌زا حتی در سطوح بسیار پایین (<0.5%) به سرعت می‌میرند.

دقت داشته باشید تنها زمانی سفید کننده می تواند اکثر باکتری ها را از بین ببرد که با غلظت مناسب و به مدت کافی استفاده شود. با این حال، برخی از باکتری ها در برابر سفید کننده مقاوم هستند. این باکترهای مقاوم «اکسترموفیل» نامیده می‌شوند زیرا در شرایط شدید زندگی می‌کنند (مانند آب جوش یا سطوح بالای اسیدیته) به همین دلیل از بین نمی روند. این باکتری ها می توانند از غلظت بالای کلر موجود در آب لوله کشی جان سالم به در ببرند و پس از وارد شدن به سیستم آب چاه شما رشد کنند.

این تنها مشکل نیست! زیرا علاوه بر اینکه باکترهای اکستروموفیل به اندازه کافی مقاومت در برابر پاک کننده های خانگی نشان می دهند می توانند سمی باشند. برخی از انواع آنها پس از از بین رفتن توسط مواد شیمیایی مانند کلر یا ید، سم تولید می کنند. به همین دلیل مهم است که بدانید چه میزان سفید کننده اضافه کنید.

 

مواد شیمیایی جایگزینی برای کلرزنی چاه با سفید کننده

 

مواد شیمیایی جایگزینی برای کلرزنی چاه با سفید کننده

مواد شیمیایی دیگر می توانند جایگزینی برای کلرزنی باشند. در ادامه چند ماده شیمیایی که می تواند به عنوان جایگزین مناسب برای سفید کننده در کلرزنی چاه مورد استفاده قرار گیرند بررسی شده‌اند:

  • پروکسید هیدروژن (هیدروژن پراکساید) : پروکسید هیدروژن یک ماده اکسیژنه با قابلیت ضدعفونی کنندگی است که معمولاً به عنوان یک اکسیژنه جایگزین برای کلر در تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد.
  • اوزون (Ozone): اوزون یک گاز با قابلیت ضدعفونی کنندگی است و می‌تواند به عنوان یک جایگزین برای کلر در فرایند ضدعفونی کردن آب مورد استفاده قرار بگیرد. در برخی سیستم‌های تصفیه آب و فاضلاب، اوزون به عنوان یک ضد عفونی کننده  قوی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  • بایودیزینفکتانت‌ها (Biocides): برخی از ترکیبات بایولوژیکی مانند کلرامین، برومین و دیگر بایودیزینفکتانت‌ها ممکن است به عنوان مواد ضدعفونی کننده در آب‌ها استفاده شوند.

  • کلردیوکساید (Chlorine Dioxide): این یک ماده شیمیایی با خواص ضدعفونی‌کننده است که به عنوان یک جایگزین برای کلر در برخی از سیستم‌های تصفیه آب مورد استفاده قرار می‌گیرد

  • فیلتر شنی یا سختی گیر آب چاه:  فیلترهای شنی یا سختی گیر آب چاه معمولاً از موادی مانند شن و ماسه یا رزین های تبادل یونی تشکیل شده‌اند که به عنوان ابزاری برای جداسازی  ذرات جامد و ناخالصی‌های آب استفاده می شوند. این فیلترها ممکن است بتوانند برخی از ذرات آلی و جامد را حذف کنند، اما قابلیت کلرزنی به صورت موثر را ندارند. باید در کنار فیلتر شنی از روش های کلرزنی نیز استفاده شود.

کلر را به عنوان یک روش ضد عفونی کننده ارزان و آسان بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا شما به سادگی با اضافه کردن  1/8 قاشق چایخوری (1 گرم) سفید کننده مایع در هر گالن آب در چاه یا سطل می توانید نتیجه خوبی داشته باشید. باید میزان کلر را تا زمانی که غلظت آن بین 5 (ppm) و 10ppm باشد ادامه دهید. بعد از این مرحله باید اجازه دهید مخلوط به مدت 30 دقیقه بماند و سپس آن را در سیستم لوله کشی خانه خود اضافه کنید.

2 روش موثر برای آزمایش آب چاه

در اصل 2 روش موثر برای آزمایش آب چاه وجود دارد.

  • کیت های تست خانگی
  • آزمایشگاه های تجاری

برای اینکه شما مطمئن شوید که آب چاه آلوده به باکتری های مضر و سمی نباشد باید آن را آزمایش کنید. بعد از کلرزنی هم لازم است دوباره آب را مورد آزمایش قرار دهید. اگر هنوز باکترهای مضر در آب وجود دارند لازم است دوباره از محلول سفید کننده در آب استفاده کنید.

توجه

  • هرگز نباید سفید کننده را بدون آزمایش اولیه به آب چاه خود اضافه کنید!
  • زمانیکه نتایج آزمایش آب را دریافت کردید و میزان باکتری های آنها بالا بود، می توانید چاه خود را با سفید کننده ضد عفونی کنید.
  • در این روش کلرزنی لازم است مکررا آب را آزمایش کنید زیرا ممکن است بسته به عوامل طبیعی، زمین های اطراف چاه و … سطح باکتری ها در طول زمان تغییر کند.

استفاده از پکیج کلرزنی یا سفید کننده برای چاه؟ کدامیک؟

تصمیم گیری برای استفاده از پکیج کلرزنی یا سفید کننده (ضدعفونی کننده) برای آب چاه بستگی به شرایط خاص آب چاه و نیازهای شما دارد. هر کدام از این روش ها مزایا و معایبی دارند که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

پکیج کلرزنی یا کلریتاتور: سیستم یا پکیج تزریق کلر شامل مجموعه ای از تجهیزات ضد عفونی کننده هستند (دوزینگ پمپ، مخزن، کلر، میکسر و …) که به صورت اتوماتیک و با میزان مشخص کلر را به آب اضافه می کنند. مزایای این روش این است که شما به صورت اتوماتیک کار را با کمترین ریسک انجام می دهید. استفاده از کلر به عنوان یک ماده آنتی باکتریال در آب می باشد. اما از معایب این روش می تواند احتمال وجود ترکیبات آلی در آب و واکنش با کلر باشد که می تواند منجر به مواد مخرب شود. یکی دیگر از معایب این روش بالا بودن قیمت پکیج کلرزنی نسبت به سفید کننده است زیرا این سیستم دارای تجهیزات مختلفی می باشد.

استفاده از سفید کننده برای چاه: این روش به شکل سنتی اجرا می شود و باید بعد از هر بار تست آب صورت بگیرد. برخی از سفید کننده‌ها عوارض کمتری نسبت به کلر دارند. از معایب این روش این است که باید مطمئن شوید که سفید کننده مورد استفاده شما به اندازه کافی قدرتمند هست که بتواند  برای کنترل میکروب‌ها موثر باشد. ممکن است هزینه استفاده از سفید کننده ها کمی بیشتر از کلر باشد ولی در هر حال به صورت کلی هزینه روش ضد عفونی کننده آب چاه با استفاده از سفید کننده کمتر از استفاده از سیستم پکیج تزریق کلر است.

منبع: fixurwater.com

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (18)
ROPV (0)