با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.
مقالات

نحوه کلرزنی آب شرب و استاندارد کلر مورد نیاز

نحوه کلرزنی آب شرب و استاندارد کلر مورد نیاز

نحوه کلرزنی آب شرب و استاندارد کلر مورد نیاز برای گند زدایی آب اهمیت زیادی دارد. زمان هایی هست که به علت حوادث پیش بینی نشده مانند طوفان، سیل، زلزله، شکستگی لوله ها آب بهداشتی قطع می شود و نیاز است از روش های سالم سازی برای آب شرب استفاده شود. توجه داشته باشید جوشاندن آب نمی تواند آن را ایمن و سالم کند.

آلاینده هایی مانند فلزات سنگین، نمک ها، و مواد شیمیایی با جوشاندن و ضد عفونی کردن از بین نمی روند و نیاز است از روش های دیگر نیز استفاده شود.

فهرست مطالب

 

نحوه کلرزنی آب شرب

برخی از مناطق هستند که به دلیل در دسترس نبودن آب شهری مجبور هستند از آب چاه یا چشمه ها استفاده کنند و یا در برخی از شرایط خاص لازم است از کلرزنی برای آب شرب استفاده شود. اما شرایط استفاده از کلرزنی باید دقیق و مطابق دستورالعمل ها باید باشد تا ایمنی آب را تضمین کند.

یک پرسش متداول بین افراد برای ضد عفونی کردن آب چاه و چشمه این است که آیا کلرزنی چاه با سفید کننده مضر است؟  توجه داشته باشید اگر کلرزنی چاه طبق رعایت اصول بهداشتی و مطابق دستورالعمل های اجرایی انجام شود مضر نیست.

یکی از راه های ضد عفونی کردن آب چاه روش شوک کلرزنی است که نیازمند انجام مراحل درست و ایمن شده است.

اگر شما می خواهید از محلول های سفید کننده خانگی استفاده کنید بهتر است معطر نباشند و ماده فعال حاوی 6 یا 8.25 درصد هیپوکلریت سدیم باشد. در این مرحله ابتدا اگر آب کدر شده است باید بگذارید ته نشین شود و در مرحله بعدی لازم است آن را از یک صافی عبور دهید تا ذرات و مواد اضافی از آن جدا شوند. بعد از این مرحله لازم است سفید کننده را به میزان مشخص به آب اضافه کنید. بر اساس اینکه، چند لیتر آب داشته باشید و مواد ضد عفونی کننده شما از کدام نوع باشد از نوع 6 درصد و یا از نوع 8.25 درصد می تواند دستورالعمل ها متفاوت باشد. جدول زیر بر اساس نوع سفید کننده و میزان آب می تواند بهترین دستورالعمل ها  ارائه دهد.

 

سفید کننده 8.25 درصدسفید کننده 6 درصدحجم آب
2 قطره2 قطره1 لیتر
6 قطره8 قطره1 گالن
12 قطره (1/8 قاشق چایخوری)16 قطره (1/4 قاشق چایخوری)2 گالن
1/4 قاشق چایخوری1/3 قاشق چایخوری4 گالن
1/2 قاشق چایخوری2/3 قاشق چایخوری8 گالن

 

 

 

روش های جایگزین برای کلرزنی آب شرب

 

 

روش های جایگزین دیگر برای ضد عفونی کردن آب شرب

اگر شما سفید کننده مایع برای کلرزنی آب شرب در دسترس ندارید می توانید از روش های جایگزین دیگر استفاده کنید.

  • استفاده ازگرانول هیپوکلریت کلسیم 

برای استفاده از این روش ابتدا باید محلول کلر را مطابق استانداردهای مورد نیاز درست کنید. به عنوان مثال یک قاشق چای خوری پر هیپوکلریت کلسیم گرانولی را باید به دو گالن آب اضافه کنید. و این محلول را تا حل شدن همه ذرات هم بزنید. این مخلوط یک محلول کلر 500 میلی گرم در لیتر تولید می کند. برای کلرزنی شما لازم است یک قسمت از محلول کلر را به هر 100 قسمت آبی که در حال تصفیه هستید اضافه کنید.اگر بخواهیم معادل سازی کنیم افزودن 1 پینت محلول کلر به 12.5 گالن آب می باشد.

توجه داشته باشید در زمان کلرزنی ممکن است طعم و بوی کلر قوی باشد که در این حالت لازم است آب را به منبع یا ظرف دیگر منتقل کنید و اجازه دهید چند ساعت بماند.

  • استفاده از ید معمولی خانگی 

اغلب در هر خانه ای ید پیدا می شود. برای ضد عفونی کردن آب لازم است پنج قطره تنتور ید 2 درصد اضافه کنید. در صورتیکه آب کدر شده باشد و یا رنگی باشد لازم است 10 قطره ید اضافه کنید. در مرحله بعدی لازم است این مواد را هم بزنید و اجازه دهید آب حداقل 30 دقیقه بماند.

  • قرص ضد عفونی کننده آب

قرص های زیادی برای ضد عفونی کردن آب وجود دارند از جمله قرص حاوی کلر، ید، دی اکسید کلر یا سایر مواد ضدعفونی کننده می باشند. توجه داشته باشید هز کدام از این قرص ها بر اساس میزان بزرگی و کوچکی، میزان آب مورد نظر و یا درجه قدرت هر برند و محصولی می توانند دستورالعمل های خاصی داشته باشند. به صورت معمول دستورالعمل های هر کدام از آنها بر روی برچسب محصول قرار گرفته است.

  • استفاده از سیستم کلرزنی برای ضد عفونی کردن دائمی 

یکی از روش های کلرزنی آب شرب در برخی از مناطقی که دسترسی به آب شهری و آب تصفیه شده وجود ندارد استفاده از پکیج تزریق کلر است.در این شرایط لازم است به صورت دائمی برای ضد عفونی کردن آب چشمه یا چاه اقدام شود و باید از سیستم پکیج کلرزنی و یا دستگاه کلریناتور استفاده شود.

دستگاه کلریناتور مجموعه ای از وسایل مهم از جمله مخزن ذخیره سازی آب، کلر، همزن، موتور برای مکش آب ورودی و خروجی و حتی در سطح گسترده تر استفاده از دوزینگ پمپ به منظور تزریق دقیق کلر می باشد.  برای خرید دستگاه کلریناتور لازم است موارد و پارامترهای مهمی را در نظر داشته باشید و حتماً میزان آب مصرفی خود را بررسی کنید تا بتوانید بهترین تصمیم گیری را داشته باشید.

 

سوالات متداول برای کلرزنی آب شرب

  • میزان کلر مورد نیاز برای 1000 لیتر آب آشامیدنی چقدر است؟

اگر بخواهیم دوز هفتگی برای تزریق کلر داشته باشیم این میزان حدود 1.5 قاشق چایخوری کلر در هر 1000 لیتر آب برای رسیدن به 3-5 پی پی ام کلر است.

  • زمانیکه از سفید کننده استفاده می شود چه میزانی به آب آشامیدنی اضافه شود؟

توجه داشته باشید از کلر معطر استفاده نکنید  و 25 قطره معادل ¼ قاشق چای خوری از سفید کننده ضد عفونی کننده کلر معمولی را به 1.75 گالن آب (4 قطره در یک 1 لیتر) اضافه کنید.

  • سطح کلر در آب شرب تا چه میزان باشد قابل اطمینان است؟

سطح کلر تا 4 میلی گرم در لیتر (معادل 4 ppm)) در آب آشامیدنی ایمن در نظر گرفته می شود.

  • ppm ایمن برای آب آشامیدنی کدام است؟

سازمان بهداشت جهانی  دستورالعمل‌هایی را برای کیفیت آب آشامیدنی ارائه کرده است که شامل این موارد است آب با TDS کمتر از 300 PPM برای آشامیدن ایمن در نظر گرفته شود. با این حال، اکثر مقامات 500 PPM را می پذیرند. در ایالات متحده، میانگین 350 PPM TDS در آب آشامیدنی به عنوان استاندارد آب شرب در نظر گرفته می شود.

  • نحوه استفاده از هیپوکلریت سدیم در آب آشامیدنی چگونه است؟

به طور کلی، محلول‌های هیپوکلریت سدیم در بطری‌هایی بسته‌ بندی می‌شوند و دستورالعمل‌هایی برای اضافه کردن یک درب بطری کامل از محلول به آب شفاف (یا دو درپوش به آب کدر) وجود دارد سپس باید در یک ظرف ذخیره‌سازی استاندارد قرار بگیرد و بعد از هم زدن به مدت 30 دقیقه قبل از نوشیدن باقی بماند.

  • چند روش کلرزنی وجود دارد؟

انواع مختلف ضد عفونی کلر عبارتند از: ضدعفونی دسته ای، کلرزنی ساده، کلرزنی فوق العاده و سپس کلر زدایی و کلرزنی شوک . توجه داشته باشید میزان کلر در هر کدام از این روش ها متفاوت است.

منبع: www.epa.gov

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (18)
ROPV (0)