با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.
اخبار و مقالات مقالات

عوامل اصلی موثر بر عملکرد فیلترهای شنی

عوامل اصلی موثر بر عملکرد فیلترهای شنی

  عوامل اصلی موثر بر عملکرد فیلترهای شنی چیست؟ تاثیر تجهیزات تصفیه آب خالص به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله تجهیزات تصفیه آب پراستفاده در صنعت تصفیه آب ، فیلتر شنی می‌باشد. هدف از نوشتن این مقاله ، آموزش استفاده صحیح از فیلترهای شنی، بررسی دلایل مشکلات هنگام استفاده از فیلتر شنی و بررسی روش های کاهش میزان خرابی تجهیزات تصفیه آب خالص می باشد. 

 

عوامل موثر بر عملکزد فیلتر شنی

عوامل موثر بر عملکرد فیلتر شنی

سرعت فیلتراسیون

سرعت فیلتراسیون فیلتر شنی نباید خیلی کم باشد. از آنجایی که سرعت فیلتراسیون بسیار کند است، مقدار آب تصفیه شده در واحد سطح فیلتر اندک است. برای دستیابی به خروجی آب معین، افزایش سطح فیلتراسیون و افزایش سرمایه گذاری ضروری است. اما اگر سرعت فیلتراسیون خیلی سریع باشد، نه تنها افت هد افزایش می یابد، بلکه چرخه فیلتراسیون نیز کوتاه می شود و کیفیت و کمیت پساب کاهش می یابد. نرخ فیلتراسیون به طور کلی 10-12 متر در ساعت انتخاب می شود.

شستشوی معکوس

شستشوی معکوس برای حذف لجن در لایه فیلتر برای بازیابی ظرفیت فیلتر مواد فیلتر استفاده می شود. برای شستن لجن باید سرعت و زمان معکوس شستشوی معکوس وجود داشته باشد. این به اندازه و چگالی نسبی مواد فیلتر، سرعت انبساط و دمای آب مربوط می شود. قدرت شستشوی معکوس مواد فیلتر با ماسه کوارتز 15L/(m2 · s) است. هنگام شستشوی معکوس، نرخ انبساط لایه فیلتر 25٪ -50٪ و زمان شستشوی معکوس 5-6 دقیقه است. تنها زمانی که اثر شستشوی معکوس خوب باشد، فیلتر شنی می تواند به خوبی کار کند.

یکنواختی جریان آب

چه در حال جاری و چه در حال شستشوی معکوس، لازم است جریان آب در هر بخش به طور یکنواخت توزیع شود. برای یکنواخت کردن جریان آب، نکته اصلی این است که سیستم زهکشی باید خوب باشد. فقط یکنواختی جریان آب می تواند اثر فیلتر را خوب کند.

چرخه شستشوی معکوس

به منظور اطمینان از اثر فیلتر، معمولاً هر 2-3 روز کار یک بار شستشوی معکوس انجام می شود.

الایل مشکلات و راه حل های آن در تصفیه فیلتر شنی

دلایل ایجاد مشکلات و شیوه های رفع آن در عملیات تصفیه فیلتر شنی

در حین عملیات تصفیه آب با فیلتر شنی ، ممکن است مشکلاتی رخ دهد. ابتدا باید ریشه مشکل را شناسایی کنیم و سپس با روش های گوناگون آن موانع را بر طرف کنیم. در ادامه به معرفی مشکلات ، دلایل ایجاد و شیوه های رفع آنها پرداخته می شود:

 

کاهش دوره ای آب فیلتراسون

یکی از مشکلاتی که ممکن است در تصفیه آب فیلتر شنی رخ دهد، کاهش دوره ای آب است. از دلایل این اتفاق میتوان به زمان طولانی چرخه شستشو معکوس یا آسیب دیدگی دستگاه اشاره داشت. برای حل این مشکل میبایست فشار و جریان آب را تنظیم نمود. همچنین باید تعداد شستشوی معکوس به طور مناسب افزایش یابد تا چرخه شستشوی معکوس کوتاه شود. به این نکته هم توجه داشته باشید که همیشه قبل از عملیات تصفیه آب ، دستگاه را به خوبی بررسی کنید.

جریان فیلتر ناکافی

اگر در حین عملیات تصفیه آب ، با جریان ناکافی فیلتر مواجه شدید، ممکن است قسمت بالایی لایه فیلتر توسط لجن مسدود شده باشد. برای رفع این مشکل، فیلتر را کاملاً بشویید تا محتوای جامدات معلق در آب به حداقل برسد.

از بین رفتن ماسه فیلتر در هنگام شستشوی معکوس

از دلایل از بین رفتن ماسه در هنگام شستشو معکوس، شدت بالای شستشو است. علت دیگر این اتفاق، خرابی دستگاه زهکشی یا توزیع آب است که منجر به توزیع نابرابر آب شستشوی معکوس در سطح مقطع فیلتر می شود.در این هنگام میبایست شدت شستشوی معکوس را فوراً کاهش داد و همچنین دستگاه زهکشی یا توزیع آب را بررسی و تعمیر نمود.

آب تصفیه شده همچنان کدر است

اگر پس از عملیات تصفیه آب ، آب تصفیه شده همچنان از کدورتی برخوردار بود ، احتمالا سطح لایه فیلتر به طور جدی توسط لجن آلوده شده است. همچنین ممکن است سرعت فیلتراسیون بسیار سریع باشد. برای برطرف کردن مشکل باید تقویت و بهبود انعقاد و شفاف سازی آب و افزایش شدت شستشوی معکوس را در دستور کار قرار داد و همچنین سرعت فیلتراسیون آب را تنظیم نمود.

 

نکات مهم در زمان خرید فیلتر شنی

یکی از عوامل اصلی موثر بر عملکرد فیلترهای شنی توجه به نکات خرید فیلتر شنی تصفیه آب انتخاب نوع برند است. اینکه برند انتخابی شما معتبر و دارای استانداردهای فنی باشد بسیار حائز اهمیت است. همانطور که می دانید برندهای ارزان برای مدت زمان طولانی قابل اعتماد نیستند و مشکلات خرابی و تعمیر زیادی دارند. فروشگاه جهان آب به عنوان مرکز فروش انواع فیلتر شنی – نازل فیلتر شنی توانسته بهترین کیفیت فیلتر شنی را با مناسب ترین قیمت پیشنهادی به مشتریان ارائه دهد برای مشاوره رایگان یا اطلاع از قیمت فیلتر شنی استخر می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (18)
ROPV (0)