با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.
اخبار و مقالات مقالات

دستگاه تصفیه آب برای پرورش ماهی

دستگاه تصفیه آب برای پرورش ماهی

امروزه در صنایع شیلات، استفاده از دستگاه تصفیه آب برای پرورش ماهی بسیار حائز اهمیت است. چرا که به دلیل کمبود منابع آبی و افزایش تقاضا به دلیل افزایش جمعیت، امکان تعویض آب به صورت منظم امکان پذیر نیست. بنابراین بهترین راه برای کنترل سلامت آب و در نهایت سلامت ماهیان و صرفه جویی در استفاده از منابع آبی، بکارگیری روش‌های مختلف به منظور تصفیه آب است. در ادامه به بررسی اهمیت و کاربرد دستگاه تصفیه آب در پرورش ماهی، فرآیند تصفیه آب و نکات مهم درباره آب استخر پرورش ماهی می‌پردازیم.

 

اهمیت استفاده از دستگاه تصفیه آب پرورش ماهی

استفاده از دستگاه تصفیه آب  پرورش ماهی، مسئله‌ی بسیار مهم و حیاتی به شمار می‌آید چرا که کیفیت آب، تاثیر مستقیم بر سلامت و رشد ماهیان و در نهایت در سلامت ما می‌گذارد. دستگاه فیلتراسیون، در پرورش ماهی، به منظور، حذف آلودگی‌ها، ذرات معلق، باکتری‌ها و مواد مضر دیگر استفاده می‌شود.

 

اهمیت استفاده از دستگاه تصفیه آب استخر پرورش ماهی

 

ویژگی‎ های آب استاندارد استخر پرورش ماهی

برای فراهم کردن شرایط زیستی و رشد مطلوب برای ماهیان، لازم است بسته به نوع ماهی، آب استخر پرورشی دارای استانداردهایی باشد. این استانداردها شامل:

 • دمای آب: دمای آب استخر باید متناسب با نوع ماهی پرورشی شما باشد. برای مثال مناسب‌ترین دما برای ماهیان گرم آب مانند کپور چیزی حدود 25-15 درجه سانتی‌گراد است و برای ماهیان سرد آبی مانند قزل آلا دمای 18-15 درجه سانتی‌گراد مناسب است.
 • سطح اکسیژن: ماهیان نیز مانند تمام موجودات زنده دیگر، نیاز به اکسیژن دارند. بنابراین برای حفظ سلامت و شرایط مطلوب برای آن‌ها باید اکسیژن آب در سطح مناسبی قرار داشته باشد.
 • PH آب: PH استاندارد برای آب استخر پرورش ماهی معمولا بین 7 تا 8 است که این میزان مورد نیاز برای زیست ماهی به شمار می‌آید. در چنین شرایطی رنگ آب استخر زرد مایل به سبز است.
 • میزان شوری آب: میزان شوری استاندارد آب استخر بسته به نوع ماهی متغییر است. برای ماهی‌های آب شیرین این میزان نباید از 3 میلی‎‌گرم در لیتر بیش‌‎تر باشد. این استاندارد برای ماهی‎های آب شور متفاوت است.
 • سختی آب: در یک استخر پرورشی استاندارد، میزان سختی آب باید حدود 200 میلی‌گرم باشد.

 

فرآیند تصفیه آب استخر پرورش ماهی

دستگاه تصفیه آب پرورش ماهی، شامل چندین فرآیند تصفیه است. این فرآیندها، عبارتند از:

 

 • فلیتراسیون مکانیکی

در این فرآیند، ذرات بزرگ‌تر و مواد آلی معلق در آب، مانند ذرات خاک، باکتری‌ها، گیاهان و.. با  استفاده از فیلترهای مختلفی از آب حذف می‌شوند. فیلترهای مکانیکی، عبارتند از: گریس، شن و ماسه و… که ذرات را به خود می‌چسبانند.

 

 • فلیتراسیون بیولوژیکی

 در این فرآیند، باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌ها، آلاینده‎های آلی و ضایعات ماهی را تجزیه می‌کنند. آب در سیستم تصفیه بیولوژیکی، به سمت فیلترهایی که شامل کربن اکتیو و سنگ‌های زیستی یا مواد مشابه هستند، هدایت می‌شود. در نهایت، این باکتری‌ها با تجزیه کردن آلاینده‌های ریز، آب را تصفیه و برای مصرف در محیط زیست مناسب می‌کنند.

 

 • فیلتراسیون شیمیایی

در این فرآیند، مواد شیمیایی مانند کلرین و موادی مثل ضد باکتری، ضد قارچ و ضد ویروس، به منظور کاهش بیماری‌ها و عفونت‌ها در پرورش آب ماهی، به آب اضافه می‌شوند. به این صورت سطح کیفی آب بهبود پیدا می‎کند.

 

 • سیستم تهویه

یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از دستگاه تصفیه آب برای پرورش ماهی، سیستم تهویه‌ی مناسبی است که به آب ارائه می‌شود. چرا که ماهیان نیز مانند دیگر موجودات زنده،  برای تنفس نیاز به اکسیژن دارند.

 

 • سیستم حذف آمونیاک

همانطور که می‌دانید آمونیاک برای سلامت ماهیان مضر است و از متداول‌ترین عوامل آلودگی آب در پرورش ماهی به شمار می‌آید. بنابراین برای به حداقل رساندن میزان آمونیاک، دستگاه‌های تصفیه آب پرورش ماهی، مجهز به سیستم حذف آمونیاک هستند.

 

ویژگی و مزایای دستگاه تصفیه آب برای پرورش ماهی

 

ویژگی و مزایای دستگاه تصفیه آب برای پرورش ماهی

سیستم فیلتراسیون آب برای پرورش ماهی علاوه بر تصفیه آب، مزایا و ویژگی‎های متعددی دارد. برخی از آن‌ها عبارتند از:

 

کنترل پارامترهای آب

از حیاتی‌ترین عوامل موثر در سلامت و رشد ماهیان، کنترل پارامترهای آب است. این پارامترها، عبارتند از: دما، PH، نیترات، میزان سختی آب و مواردی از این قبیل را شامل می‌شوند. به طور معمول، دستگاه های تصفیه آب پرورش ماهی، به سنسورها و سیستم‌های کنترل هوشمند جهت کنترل پارامترهای آب، مجهز هستند. وجود این سنسورها کمک زیادی به پرورش دهندگان ماهی به منظور ایجاد شرایط محیطی مطلوب برای ماهیان می‌کند.

 

سیستم تعویض آب

در بعضی موارد سیستم تعویض آب به منظور حذف کیفیت آب و جلوگیری از تجمع آلاینده‌ها، در دستگاه فیلتراسیون برای پرورش ماهی استفاده می‌شود. این سیستم به این صورت کار می‌کند که بخشی از آب تخلیه و آب تازه و تصفیه شده جایگزین آن می‌شود.

 

نکات مهم در خرید  و قیمت دستگاه تصفیه آب استخر پرورش ماهی

قیمت دستگاه تصفیه آب استخر پرورش ماهی بر اساس ابعاد و اندازه، نوع آبزیان، کیفیت لازم برای تصفیه آب، تجهیزات و قطعات استفاده شده می تواند متفاوت باشد. اما به صورت کلی باید برای انتخاب صحیح خرید و دستگاه تصفیه آب ro در حوزه شیلات و پرورش ماهی، به نکات زیر توجه فرمایید:

 1. توجه به نوع ماهی و آنالیز شرایط زیست و رشد آن‌ها
 2. آنالیز آزمایشگاهی آب منطقه
 3. تعیین کیفیت آب مورد انتظار
 4. سنجش املاح معدنی و PH نوع ماهی
 5. توجه به ظرفیت تولید

 

کلام آخر

همانطور که تاکنون متوجه شدید، دستگاه تصفیه آب استخر پرورش ماهی عضوی جدا نشدنی و بسیار حیاتی برای پرورش دهندگان این حوزه، به شمار می‎آید. شماهم با دانستن این نکات، می‌توانید مناسب‌ترین سیستم فیلتراسیون را انتخاب کنید.

برای دریافت اطلاعات بیش‌تر، می‌توانید از طریق تماس یا ارسال پیامک در واتساپ، با کارشناسان فروشگاه جهان آب در ارتباط باشید. علاوه بر اینکه از مشاوره رایگان ما بهره‌مند می‌شوید، خریدی مطمئن را نیز تجربه می‌کنید.

 

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (18)
ROPV (0)