با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.
اخبار و مقالات مقالات

10 تفاوت کف کش و لجن کش

10 تفاوت کف کش و لجن کش

آیا شما هم مانند اکثر افراد تصورمی کنید کف کش همان لجن کش است؟ آیا تفاوت کف کش و لجن کش برای شما هم مبهم است؟ آیا تا به حال در موقعیتی قرار گرفته اید که به استفاده از کف کش یا پمپ نیازپیدا کرده باشید و ندانید کدامیک برای شما مناسب تر است؟ دراین مقاله به بررسی تفاوت های مهم این دو دستگاه از جنبه های مختلف پرداخته ایم، برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

توجه داشته باشید اگر شما به دنبال خرید و یا استعلام قیمت کف کش و لجن کش هستید و یا می خواهید مقایسه قیمت پمپ کف کش و قیمت لجن کش را با یکدیگر داشته باشید می توانید از طریق همین لینک اقدام کنید.

 

فرق کف کش و لجن کش

 

تفاوت کف کش و لجن کش در چیست؟

کف کش و لجن کش از نظر سبک طراحی، نوع کاربری، عملکرد، نوع موتور، هد و دبی، اجزای سازنده، وزن، ابعاد و حتی ماهیت بایکدیگر تفاوت دارند. در ادامه مطالب به جزییات موارد تفاوت این دو دستگاه بسیار کاربردی می پردازیم.

  • تفاوت کف کش و لجن کش از نظر شکل ظاهری

کفکش و لجن کش‌ها به شکل استوانه هستند. کف کش و لجن کش هر دو دریچه دارند. اما محل قرارگرفتن دهانه کف کش و لجن کش با یکدیگر تفاوت دارد. به طوریکه دهانه ورودی و خروجی کف‌ کش به‌ صورت عمود برهم طراحی شده است. دهانه ورودی کف کش به سمت بالاست تا بتواند آب را بیشتر به سمت بالا پمپاژ کند.

اما در لجن کش دهانه یا دریچه به صورت مستقیم طراحی شده و کمی بزرگتر است. لجن کش یک پایه برای فاصله گرفتن از زمین دارد. لجن کش صافی یا استرینر ندارد. علت این امر این است که درعبورآلاینده های جامد و درشت مشکلی ایجاد نشود. اما برخلاف لجن کش‌ها، کف کش‌ها با یک صافی طراحی می‌شوند تا مانع عبور جامدات و ذرات درشت شود.

  • فرق کف کش و لجن کش از نظر کاربری

از لجن کش‌ها عمدتاً برای انتقال پساب و فاضلاب سنگین در ارتفاع کم استفاده می شود. یعنی لجن کش‌ها در سیستم فاضلاب شهری، پمپاژ فاضلاب، مخازن شهری و تصفیه خانه های فاضلاب بطوررایج مورد استفاده هستند.

اما کف کش‌ها به‌ دلیل قدرتی که در پمپاژ آب به سمت بالا دارند، برای انتقال آب به ارتفاعات بالاتر در حجم کمتر به کار می روند. کف کش ها آب را با فشار بیشتری هم انتقال می دهند و آب خروجی سرعت بیشتری دارد.

درنتیجه کف کش‌ها عمدتاً برای آبرسانی به واحدهای مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما کاربرد این دستگاه به همین مورد خلاصه نمی شود بلکه از کف کش‌ها در تخلیه آب استخر، پیشگیری از وقوع سیل، جلوگیری از هرگونه تجمع آب چه در فضاهای شیب دار یا هر ناحیه ای که احتمال ورود آب وجود دارد مثلاً در زیرزمین ها استفاده می شود.

کف کش ها علاوه بر کاربری مسکونی، کاربری زراعی دارند و برای آبیاری زمین های کشاورزی، باغبانی، تخلیه و جمع آوری آب استفاده می‌شوند.

  • تفاوت کف کش و لجن کش از نظر عملکرد

کف کش و لجن کش علیرغم شباهت ظاهری زیادی که دارند و خیلی از افراد به همین دلیل به اشتباه می افتند، تفاوت هایی با هم دارند.

یکی از مهمترین تفاوت‌های کف کش و لجن کش درنوع سیال است. به عبارت دیگر کف کش برای انتقال آب تمیز بدون آلودگی های سنگین طراحی شده است.

اما برای حذف آلاینده های درشت تر از آب مانند زباله ها، لجن ها فاضلاب، پساب، لجن وفضولات استخر پرورش ماهی، آب های سنگین و غلیظ، آب مخلوط با شن و ماسه ، تخلیه چاه کثیف، مواد آلی و.. از لجن کش استفاده می شود.

  • فرق کف کش و لجن کش از نظر نوع موتور

کلاس انرژی لجن کش ها بالاتر است. برای اینکه لجن کش ها بتوانند مایعات سنگین را انتقال دهند به دور موتور بالا نیاز است و عمدتا دور موتور متغیر نیاز دارند.توان موتور کفکش با لجن کش فرق دارد. اگر توان موتوریک لجن کش  0.75 کیلو وات باشد، توان موتورکف کش 2.2 کیلو وات است.

  • فرق کف کش و لجن کش از نظرهد

اصطلاح هد پمپ برای ارتفاع بالا رفتن آب به کار می‌رود. لجن کش ها به دلیل اینکه آب و مایعات غلیظ را انتقال می دهند که غالبا با ذرات درشت و آلودگی های حجیم سرو کار دارند نمی توانند آب را تا ارتفاعات بسیاربالا انتقال دهند. پس هد و دبی لجن کش ها در مقایسه با کف کش ها کمتر است.

معمولا لجن کش ها می توانند تا حدود 10متر(9.7متر) آب را به سمت بالا انتقال دهند. اما کف کش ها هد و دبی بالاتری دارند و عمدتا برای انتقال آب به ارتفاعات استفاده می شوند.

خواه برای انتقال آب چاه به بالا یا برای انتقال آب به طبقات یک مجتمع مسکونی نیاز به پمپ داشته باشید می توانید از کف کش استفاده کنید. معمولا کف کش ها قادرند آب را تا ارتفاعی در حدود 30متر(29.7متر) بالا ببرند.

  • فرق کف کش و لجن کش از نظر دبی

همانطور که در مطالب فوق گفته شد؛ برای انتقال آب غلیظ و سنگین دارای آلاینده های درشت درارتفاع کم مثلا 15متر مکعب در هر ساعت از لجن کش استفاده می شود. اما برای انتقال و پمپاژ آب برای ارتفاعات بالا کفکش گزینه بهتری است. در صورت استفاده از کفکش میزان پوشش دهی مناطق انتقال آب به  40 متر مکعب در هر ساعت  می رسد.

  • فرق کف کش و لجن کش از نظر اجزای سازنده

کف کش ها صافی دارند اما در لجن کش ها صافی طراحی نمی شود و به جای آن در برخی مدل ها یک خرد کن در آن قرار می‌گیرد تا در صورت نیاز بتواند آلودگی های بزرگ را خرد و از فیلتر عبور دهد. در حقیقت پروانه این دستگاه‌ها با لبه تیز طراحی می شوند تا بتواند مواد درشت را خرد کند.

یک الکترو موتوردر دل دستگاه قرار دارد. اما نوع آن در هر کدام متفاوت است.الکتروموتورلجن کش شناور از نوع آب خنک و یا روغن خنک می باشد. تعداد و نوع پروانه در کف کش و لجن کش متفاوت است.

پروانه بازو کانالی برای لجن کش استفاده می شود. اما پروانه های نیمه بازو یا بسته برای کف کش استفاده می شود. علت اینکار این است که تا حد امکان از عبور آلاینده ها جلوگیری شود.

  • تفاوت کف کش و لجن کش از نظر ابعاد

لجن کش در مقایسه با کف کش، ابعاد بیشتری دارد تا بتواند حجم بالاتری از مایعات و آلودگی هارا از خود عبوردهد.

  • تفاوت کف کش و لجن کش از نظر ماهیت

کف کش ها فقط به صورت مستغرق یا همان شناوردر آب کار می کنند. به این دلیل که موتور در آب قرار می گیرد، دمای موتور در حالت استیبل قرار دارد و طول عمر و بهره وری دستگاه افزایش می یابد. اما لجن کش ها علاوه بر مستغرق یا خود مکش بودن مدل خشک نیز دارند.

  • تفاوت کف کش و لجن کش از نظر سایز ورودی

از دیگر تفاوت های کف کش و لجن کش می توان از سایز ورودی نام برد. سایز ورودی یکی از پارامترهای تعیین کننده در انتخاب پمپ کفکش یا لجنکش است. چنانچه در هنگام خرید به اندازه ورودی کف کش یا لجن کش توجه نداشته باشید، نمی توانید انتظار داشته باشید کارایی مورد نیازتان را مشاهده نمایید.

اندازه پمپ کف کش خانگی معمولا از سایز 1 اینچ شروع می شود و تا سایز 3 اینچ هم می تواند ادامه داشته باشد. و در مصارف صنعتی و کشاورزی از 2 اینچ شروع شده و تا 6 اینچ متغیر است.

اما درخصوص لجن کش‌ها حتی در نوع خانگی حداقل سایز ورودی 2 اینچ است. خروجی های کمتر از 2 اینچ کارایی مطلوبی نخواهند داشت و به احتمال قوی در مدت زمان کوتاهی مسدود می شوند.

بیشتر بخوانید: ضد عفونی کردن آب چاه با روش شوک کلرزنی

کف کش ولجن کش چه شباهت هایی با یکدیگر دارند؟

درکنار تفاوت هایی که کف کش و لجن کش با یکدیگر دارند می توانیم به چجند مورد از شباهت های این دو دستگاه نیز اشاره کنیم. کفکش و پمپ هردو گریز از مرکز هستند. هر دو قابلیت مستغرق بودن دارند. هردو با برق تک فاز یا سه فاز کار می کنند. هر دو نصب و تعمیر و نگهداری آسان و راحتی دارند.

جمع بندی:

در مطالب فوق به بررسی موارد مهم در تفاوت کف کش و لجن کش پرداختیم. لازم است اشاره کنیم مطاب فوق صرفا برای آشنایی شما عزیزان با کلیات مهم ارائه شده است. به همین جهت لازم است برای کسب اطلاعات دقیق تر و فنی متناسب با نیاز خود و برای جلوگیری از خطرات ناشی از استفاده غیر اصولی از دستگاه از طریق راه های ارتباطی با کارشناسان متخصص دراین حوزه ارتباط برقرار نمایید.

منبع:

angroupcn.com

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (18)
ROPV (0)