با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.
اخبار و مقالات

عوامل موثر بر روی خرابی پمپ های تزریق

عوامل موثر بر روی خرابی پمپ های تزریق

برخی از مسائل و عدم رعایت آن در بلند مدت می تواند یکی از عوامل موثر بر روی خرابی پمپ های تزریق باشد. از این رو، ما در این مقاله سعی کرده ایم برخی از این عوامل موثر را معرفی کنیم.

عوامل خرابی پمپ های تزریق

برخی از عوامل موثر بر روی خرابی پمپ های تزریق عبارتند از:

 • عوامل فرسایشی و استفاده مداوم از پمپ در طول مدت زمان زیاد می تواند باعث فرسایش قطعات پمپ تزریق شود و همین مساله می تواند در نهایت منجر به خرابی پمپ شود.
 • عدم توجه به نگهداری زمانبدی شده و دوره ای، همانطور که می دانید وسایل مکانیکی برای حفظ عملکرد نیازمند نگهداری دوره ای هستند. این مساله نه تنها در دوزینگ پمپ ها بلکه در همه وسایل مکانیکی مانند خودرو، آسانسور و … لازم هستند. عدم توجه به این مساله می تواند منجر به خسارات و هزینه های بیشتر و دربرخی موارد جبران ناپذیر شود.
 • شرایط محیطی نامساعد می تواند عملکرد پمپ های تزریق را تحت شاع قرار دهد. به عنوان مثال دمای محیطی بالا و یا دمای محیطی بسیار پایین – رطوبت در هوا – تماس با مواد شیمیایی خورنده مانند اسید و … همگی نقش مهمی در عمر و ماندگاری پمپ های تزریق دارند.
 • خطای عملکرد الکترونیکی که می تواند به علت خرابی قطعاتی مانند سنسورها، کنترل‌کننده‌ها و المان‌های الکترونیکی دیگر باشد
 • استفاده از مواد شیمیایی نامناسب و ناهماهنگ با قطعات پمپ مورد نظر می تواند باعث خرابی قطعات و کل پمپ تزریق شود.

 

عوامل موثر بر روی خرابی پمپ های تزریق

 

عوامل خرابی پمپ‌های تزریق پریستالتیک

می‌تواند به علت چندین دلیل رخ دهد. در ادامه، برخی از عوامل مشترکی که ممکن است باعث خرابی پمپ‌های پریستالتیک شوند را ذکر می‌کنم:

 • یکی از عوامل خرابی دوزینگ پمپ های پریستالیک می تواند انسداد و تجمع رسوبات در آن باشد. این مساله می تواند از جریان سیال داخل پمپ جلوگیری کند و یا به کندی اتفاق بیفتد که عملکرد پمپ را تحت تاثیر قرار می دهد.
 • عملکرد نامناسب، انجام تنظیمات غیر صحیح، خطاهایی از طرف کاربران می تواند از این دسته باشند.
 • عیب درسیستم  برق یا تغذیه برق که می تواند بر اثر باتری ضعیف، ولتاژ نامناسب یا قطع برق اتفاق بیفتد.
 • رطوبت بالا، گرد و غبار، شرایط الوده و … می تواند عملکرد پمپ تزریق را تحت تاثیر قرار دهد.

مهم ترین خرابی قطعات در پمپ های تزریق

مهم ترین قطعاتی که امکان خرابی در دوزینگ پمپ ها دارند عبارتند از:

 • شیر صنعتی: شیر یا دریچه های صنعتی معمولاً به عنوان یک قسمت مهم در دوزینگ پمپ ها کار می کنند و ممکن است نیاز به تعویض یا تعمیر داشته باشند. خرابی دریچه ها می تواند منجر به عدم دقت و اندازه گیری مواد شیمیایی یا نشتی در سیستم شود.
 • سنسورها و حسگرها: سنسورهای مختلف مانند سنسورهای فشار، دما، pH و جریان ممکن است در دوزینگ پمپ ها استفاده شوند. در صورت خرابی یا نامناسب بودن این سنسورها، مشکلاتی مانند دوز اشتباه مواد شیمیایی یا خطای اندازه‌گیری رخ می‌دهد که نیاز به تعمیرات پمپ تزریق دارد.
 • موتور: موتور دوزینگ پمپ معمولاً برای حرکت دادن مکانیسم پمپاژ مواد شیمیایی استفاده می شود. خرابی موتور می تواند منجر به عدم عملکرد یا دزه‌بندی نامناسب مواد شیمیایی شود و تعمیر آن لازم است.
 • سیستم مکانیکی: سیستم مکانیکی شامل قطعات مانند پیستون‌ها، سیل‌ها و محفظه‌های پمپ است. خرابی یا فرسایش این قطعات می‌تواند باعث نشتی، خرابی در عملکرد دزه بندی یا قطع کارکرد دستگاه شود.

تشخیص و عیب یابی صحیح پمپ تزریق

به صورت کلی مهم ترین مشکلاتی که ممکن است برای پمپ های تزریق پیش آید عبارتند از: 

عدم هواگیری یا پرکردن اولیه پمپاژ سیال- ارتفاع مکش منفی بسیار زیاد – ارتفاع تخلیه زیاد است – نرسیدن مایع پمپ – نشتی هوا در لوله مکش پمپ – نشتی هوا درقسمت کاسه نمد – سایش سیال دستگاه – مناسب نبودن سیال نسبت به  دستگاه – اسیدی یا قلیایی بودن سیال دستگاه – خورندگی بالا – پایین یا بالا بودن ولتاژ برق دستگاه – میزان کار دستگاه نسبت به مقاومت هد – جامپ کردن قطعه پیستون و … با توجه به اینکه قطعات دوزینگ پمپ گران واغلب وارداتی هستند مهم است که تکنسین فنی بتواند به راحتی عیب را شناسایی و برطرف کند این مساله می تواند از نظر هزینه و زمان مقرون به صرفه باشد. تعمیرات دوزینگ پمپ در جهان آب توسط مجرب ترین تکنسین های ایرانی انجام می شود و تمامی قطعات مورد استفاده و جایگزین اصل و از برندهای معتبر هستند. از این رو، شما می توانید از نظر دوام و طول عمر قطعات خیالتان راحت باشد.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (18)
ROPV (0)