با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.
مقالات

نقش کربن فعال در کشاورزی

نقش کربن فعال در کشاورزی

شاید شماهم فکر کنید که نقش کربن فعال در کشاورزی فقط محدود به تصفیه آب برای آبیاری گیاهان باشد. اما اینطور نیست. کاربرد زغال فعال در این صنعت به قدری زیاد است، انگار که راجب نقش آب در کشاورزی صحبت می‎شود. اکنون اگر شماهم در این حوزه مشغول به فعالیتید و یا علاقه‌مند به دانستن نقش کربن اکتیو در صنعت کشاورزی هستید، با ما همراه باشید. در ادامه قصد داریم به بررسی نقش این ماده جادویی در کشاورزی بپردازیم.

کاربرد کربن فعال در کشاورزی

زغال اکتیو در صنایع مختلفی از جمله کشاورزی کاربردی است و گاها حیاتی به شمار می‎آید. به گونه‌ای که فقط در زمینه تصفیه آب کشاورزی خلاصه نمی‌شود و بعضا کاربرهای دیگری را در بر می‌گیرد. از مهم‌ترین این کاربردها، عبارتند از:

 

  • تصفیه آب

اولین و مهم‌ترین کاربرد کربن اکتیو در تمامی صنایع، تصفیه آب است. آب‌های کشاورزی ممکن است دارای مواد آلی و شیمیایی، رنگ‌ و بوی نامطلوب باشد. اینجاست که زغال فعال که یک جاذب قوی برای حذف آلودگی‌ها محسوب می‎شود، مورد استفاده قرار می‎گیرد. با استفاده از تصفیه آب با کربن فعال، این آلودگی‌ها از بین می‌روند و آب خروجی پاک و تصفیه می‌شود. این آب قابل استفاده در سیستم‌های آبیاری و دیگر کاربردهای کشاورزی می‌شود.

 

  •  محافظت از بذرها

کربن فعال، جهت محافظت از بذرها به عنوان پوششی بر روی آن‌ها عمل می‌کند و اگر با کودها مخلوط شود، تاثیر بسزایی در محافظت از دانه در برابر علف کش های مضر و قارچ کش‎ها دارد.

 

  • جذب عناصر عالی و شیمیایی

از دیگر قابلیت‌های این ماده سیاه، می‌توان به جذب بالای عناصر آلی و شیمیایی، اشاره کرد. به همین جهت، استفاده از کربن اکتیو به منظور جذب موادی از جمله: پلیمرها، سموم گیاهکش و سایر مواد شیمیایی مضر امکان پذیر است. این فرآیند موجب بهبود کیفیت محصولات کشاورزی می‌شود و نقش کربن فعال در کشاورزی را پررنگ‌تر می‎کند.

 

  • جذب بو و طعم نامطلوب

در بیش‌تر مواقع، منابع آبی مخصوص کشاورزی دارای بوی نامطلوب یا طعم غیر قابل قبول باشد. در چنین شرایطی، از کربن اکتیو به منظور حذف بو و طعم‌‌های نامطلوب استفاده می‌شود و آب مورد نظر برای آبیاری قابل استفاده می‌شود.

 

  • کنترل آفات و بیماری‌ها

کربن فعال قابلیت جذب عوامل بیولوژیکی و شیمیایی مورد استفاده در آفات را دارد. به همین جهت در کنترل آفات و بیماری‌های گیاهی نقش موثری ایفا می‎کند. با استفاده این قابلیت در زغال اکتیو، می‎توان از تاثیرات منفی این عوامل بر محصولات کشاورزی، جلوگیری کرد.

 

  • بهبود کیفیت خاک

از دیگر قابلیت‌های کربن فعال، می‌توان به عنوان اصلاح کننده خاک استفاده کرد. این ماده سیاه به منظور بهبود ساختار خاک و تغذیه گیاهان عمل می‌کند. با استفاده کردن از آن در خاک، نه تنها مواد مغذی را در خاک حفظ می‌کند، بلکه خاک را از سموم گیاهکش و مواد شیمیایی نامطلوب دیگر پاکسازی می‌کند.

 

  • کنترل PH خاک

با اضافه کردن کربن اکتیو به خاک، کنترل خاصیت اسیدی یا بازی و یا همان PH خاک امکان پذیر می‎شود. به این صورت به بهبود شرایط رشد گیاهان کمک می‎کند.

 

  • کاهش عوارض جانبی محصولات شیمیایی

به منظور کاهش و جلوگیری از عوارض جانبی در هنگام استفاده از محصولات شیمیایی در کشاورزی، از زغال فعال استفاده می‌شود. این محصولات شیمیایی عوارضی مانند: آلودگی خاک، دفع سموم به منابع آبی و تاثیرات منفی بر روی محیط زیست را به همراه دارند. بنابراین استفاده از کربن اکتیو کمک زیادی به حفظ خاک و محیط زیست می‎کند.

قیمت کربن فعال در کشاورزی

قیمت کربن فعال در کشاورزی بر اساس نوع کربن، برندینگ، کربن اکتیو ایرانی یا خارجی بودن می تواند متغیر باشد. همچنین برخی از کربن اکتیو ها قدرت بالاتری دارند و به همین نسبت قیمت بیشتری در بازار دارند. برای خرید یا اطلاع از قیمت روز کربن فعال در کشاورزی می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاهده کنید: قیمت کربن فعال 

نتیجه گیری

همانطور که متوجه شدید نقش کربن فعال در کشاورزی مانند صنایع دیگر بسیار پررنگ است. شاید استفاده از آن الزامی نباشد ولی می‌توان گفت که هیچ ماده جایگزینی با این خواص و البته قیمت مناسب وجو ندارد. بنابراین با استفاده از زغال اکتیو در کشاورزی، می‌توانید از خواص زیاد آن در این صنعت بهره‌مند شوید.

برای اطلاعات بیش‏‌تر با کارشناسان فروشگاه جهان آب از طریق تماس و ارسال پیامک در واتساپ، در ارتباط باشید و از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید. به‌علاوه از آخرین قیمت‎ها مطلع شوید و خریدی مطمئن را تجربه کنید.

 

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (18)
ROPV (0)