با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.
اخبار و مقالات مقالات

تفاوت بین کربن فعال گرانولی و پودری

تفاوت بین کربن فعال گرانولی و پودری

تفاوت بین کربن فعال گرانولی و پودری در چیست؟ آیا کربن فعال گرانولی با پودر کربن فعال تفاوت دارد؟ کربن فعال گرانولی و پودری برای چه صنایعی مناسب هستند؟ ما در ادامه همه این پرسش ها را مورد بررسی قرار داده ایم.

در واقع کربن فعال نوعی ماده متخلخل با قدرت جذب بالا است که می تواند آلاینده های موجود در مایعات و هوا را جذب کند. این ماده در شک لهای متنوع تولید می شود از جمله: کربن اکتیو گرانولی، کربن اکتیو پودری و میله ای که هر کدام برای صنایع و کاربردهای خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

دو نمونه کربن فعال گرانولی و کربن فعال پودری یکی از بهترین کربن های فعال برای نیازهای تصفیه آب هستند. اما در اصل نوع زغال فعال انتخابی شما تا حد زیادی به نیازهای تصفیه و صنعت تان بستگی دارد.

 

تفاوت بین کربن فعال گرانولی و پودری

 

تفاوت بین کربن فعال گرانولی و پودری

کربن فعال گرانولی که به اصطلاح GAC نامیده می شود از مواد آلی ساخته شده است که بدون حضور هوا گرم می شوند. این ماده از طریق فرآیند دیگری به ذرات کوچکتر خرد می شود در طی این فرآیند ذرات ریز به شکل جامد شکل می گیرند. به همین دلیل به آنها کربن فعال گرانولی یا زغال فعال دانه ای گفته می شود. در طی این فرایند معمولاً از چندین ماده آلی استفاده می شود. انواع متداول زغال فعال گرانولی عبارتند از کربن فعال گرانول پایه زغال سنگ یا کربن فعال گرانول پایه پوسته نارگیل است.

ویژگی های بسیار جاذب کربن فعال گرانولی آن را برای تصفیه مایعات بسیار آلوده عالی کرده است.همچنین، این نوع کربن فعال برای استفاده در تاسیسات بزرگ تصفیه بهترین است. همچنین برای حذف جیوه و روش های مختلف بازیابی حلال ایده آل است.

کربن فعال پودری یا (PAC) که نوعی از کربن فعال است که از ذرات ریز ساخته شده است. درست مانند GAC، با استفاده از مواد آلی با سطوح بالای کربن نیز تولید می شود. نمونه هایی از این مواد طبیعی عبارتند از چوب و آنتراسیت.

کربن فعال پودری معمولاً در تاسیسات تصفیه آب برای حذف املاح و مواد معدنی و ناخالصی ها استفاده می شود. همچنین می توان از آن برای تنظیم بو و طعم آب استفاده کرد. کیفیت جذب کربن فعال پودری به حذف آلاینده های موجود در آب، هوا و انواع گازها کمک می کند.

انواع تفاوت بین کربن فعال گرانولی و پودری

بین کربن فعال دانه ای و پودری تفاوت های زیادی وجود دارد. آنها عبارتند از:

  • اندازه دانه 

زغال چوب فعال دانه ای در مقایسه با نوع پودری آن دارای ذرات بزرگی است. GAC بین 0.2 تا 5 میلی متر است، در حالی که PAC حدود 0.188 میلی متر یا کمتر است.

همانطور که از نام آن پیداست، کربن فعال گرانولی به شکل جامد است در حالی که PAC به صورت پودر است. این امر تشخیص اینکه کدام یک نسبت به دیگری اندازه دانه بزرگتری دارد آسان می کند. این یک تفاوت ظاهری است که باید بین این دو توجه کنید. کربن فعال گرانولار نیز در مقایسه با نوع پودری آن دارای سطح کمی است.

  • تفاوت در کاربردها

تفاوت در کاربردهای بین دو نوع کربن فعال است. کربن فعال گرانولی بیشتر برای اهداف تصفیه آب استفاده می شود . این در حالی است که کربن فعال پودری بیشتر برای رنگ زدایی مواد غذایی استفاده می شود.

مساحت سطح بزرگتر در کربن فعال پودری، آن را برای جذب ناخالصی هایی که اندازه مولکولی بزرگتری دارند، بهترین می کند. رنگ در غذا دارای اندازه مولکولی بزرگ است. به همین دلیل، کربن فعال پودری برای حذف آنها ایده آل است. اما کربن اکتیو گرانولی برای تصفیه آب مناسب است زیرا در برابر فشار یا جریان آب زیاد نمی شکند و استحکام و مقاومت بیشتری دارد.

  • تفاوت در مواد مورد استفاده

یکی دیگر از تفاوت های  کربن فعال گرانولی و پودری نوع ساخت آنها است. هر دو از مواد آلی مختلف ساخته شده اند. کربن فعال پودری عمدتاً از چوب ساخته می شود، این در حالی است که نوع دانه ای آن از پوسته نارگیل یا زغال سنگ می باشد. ساختار مواد کربن فعال باعث می شود هر کدام از نظر کاربرد و اثر بخشی متفاوت باشند.

  • تفاوت در بازسازی

همچنین تفاوت زیادی بین زغال فعال گرانولی و کربن فعال پودری وجود دارد. کربن فعال گرانولی را می توان چندین بار بازسازی کرد. این در حالی است که در کربن فعال پودری چنین امکانی کمتر وجود دارد.

کربن فعال گرانولی بیشتر در فرآیندهای پیوسته استفاده می شود در حالی که کربن فعال پودری بیشتر برای فرآیندهای دسته ای استفاده می شود. پس از یک روش تصفیه، PAC یا کربن فعال پودری معمولا دور ریخته می شود. کربن فعال گرانولی به دلیل توانایی در بازسازی آن، برای فرآیندهای پیوسته بهترین گزینه است.

  • تفاوت در عمر مفید

کربن فعال پودری معمولاً عمر مفید کمتری دارد و نیازمند تعویض مکررتری است. این در حالی است که کربن فعال گرانولی عمر مفید بیشتری دارد و می تواند برای مدت زمان بیشتری مورد استفاده قرار بگیرد. 

  • تفاوت در هزینه های تولید و فروش کربن اکتیو

یکی دیگر از تفاوت های اصلی بین دو نوع کربن فعال هزینه های ساخت و بالطبع هزینه های نهایی فروش کربن فعال است. با توجه به اینکه تولید کربن فعال پودری هزینه کمتری دارد زیرا عواملی مانند قدرت و اندازه ذرات موضوع مهمی نیستند. تراکم نیز برای اکثر شرکت هایی که قصد استفاده از PAC را دارند، مسئله مهمی نیست. این در حالی است که، کربن فعال گرانولی باید مشخصات خاصی را برای استفاده داشته باشد. اندازه گرانول ها باید استاندارد باشد و همچنین باید تراکم مناسبی داشته باشد. به همین دلیل، هزینه های تولید زغال فعال گرانولی در مقایسه با کربن اکتیو پودری (PAC) بسیار بالاتر است. از این رو، قیمت کربن فعال گرانولی نیز نسبت به قیمت پودر کربن فعال بسیار بیشتر می باشد.

انتخاب کربن فعال مناسب برای صنعت 

با توجه به اینکه هر دو کربن فعال گرانولی و پودری دارای مزایا و معایبی هستند هر کدام می توانند برای صنایع خاصی استفاده شوند. کربن اکتیو پودری به دلیل هزینه های مقرون به صرفه به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین می توانید دوز PAC مورد استفاده خود را برای مطابقت با سطوح متغیر آلودگی تنظیم کنید.

البته باید بدانید که کربن فعال پودری در صورت استفاده بیشتر هزینه های عملیاتی بالاتری دارد. از دیگر نکات منفی این کربن اکتیو می توان به تولید مقادیر زیادی پسماند و لجن، عدم توانایی در بازسازی آن و نحوه عبور آسان آن از فیلترها اشاره کرد. PAC می تواند به سرعت از فیلترها عبور کند و علاوه بر این، گرد و غبار ناشی از ذرات ریز کربن فعال پودری، کار با آن را دشوار می کند. این ذرات نیز بسیار قابل اشتعال هستند.

کربن فعال گرانولی یک گزینه مقرون به صرفه برای کسانی است که از تصفیه خانه های بزرگی استفاده می کنند که نیاز به کنترل مداوم طعم و بو دارند. یکی از نقاط ضعف کربن فعال گرانولی افزایش هزینه های خرید کنتاکتور و فیلتر است. احتمال رشد باکتری در فیلتر GAC نیز بسیار بیشتر است. زغال فعال گرانولی به عنوان یک گزینه ایده آل برای خدمات طولانی مدت بهتر است. برای انتخاب نوع مناسب کربن فعال باید همه نقاط ضعف و قوت کربن ها را به همراه نوع صنعت و نیاز خود در نظر داشته باشید.

نتیجه گیری:

تفاوت بین زغال فعال گرانولی و پودری در بسیاری از موارد است از جمله: اندازه دانه ها، تفاوت در کاربردها، تفاوت در مواد مورد استفاده، تفاوت در بازسازی، تفاوت در عمر مفید، تفاوت در هزینه های تولید و فروش کربن اکتیو پودری و گرانولی است. به همین دلیل، برای انتخاب کربن فعال مناسب لازم است نیازهای صنعت خود را به همراه همه ایت تفاوت ها در نظر داشته باشید. به صورت معمول قیمت پودر کربن فعال در بازار کمتر از قیمت کربن اکتیو گرانولی است که این مساله مربوط به هزینه های تولید بیشتر برای زغال فعال گرانولی می باشد.

منبع: yrdcarbon.com

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (18)
ROPV (0)