با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.
اخبار و مقالات مقالات

کربن اکتیو پوست نارگیل چیست؟ | نحوه ساخت، مزایا و کاربرد

کربن اکتیو پوست نارگیل چیست؟ | نحوه ساخت، مزایا و کاربرد

کربن اکتیو پوست نارگیل برای تولید کربن فعال با کیفیت بالا مورد استفاده قرا رمی گیرد. زغال نارگیل فعال یک ماده بی بو، بی مزه و غیر سمی است و به دلیل محتوای خاکستر کم، محتوای کربن بالا و ساختار منافذ طبیعی، عملکرد عالی دارد.  کربن فعال پوست نارگیل از 70 تا 80 درصد کربن تشکیل شده است، عملاً خالص است و میزان خاکستر آن بین 5 تا 10 درصد متغیر است. کربن فعال تولید شده از پوسته نارگیل یا همان کربن فعال پوسته نارگیل، به دلیل ساختار ماکرو و منافذ کوچک بسیار مناسب برای جذب گاز/ بخار و از بین بردن رنگ و بو می باشند. همچنین زغال چوب فعال پوسته نارگیل به دلیل سطح داخلی بزرگی که دارد به عنوان یک جاذب بسیار خوب در پیش فیلتر و درفرآیند تصفیه آب عمل می کند.

اگر شما به دنبال خرید کربن اکتیو گرانولی یا پودری بر اساس پایه پوست نارگیل هستید. وب سایت تخصصی و فنی جهان آب وارد کننده و تامین کننده انواع کربن اکتیو توانسته بهترین قیمت را با ضمانت اصل بودن برند و مشاوره رایگان برای مشتریان فراهم کند.

فهرست مطالب

کربن اکتیو پوست نارگیل چیست؟

کربن اکتیو پوست نارگیل همانطور که از نامش مشخص است از پوسته نارگیل به دست می آید. این ماده سازگار با محیط زیست است و از پوسته های نارگیل کوچک تهیه می شوند. برای فعال کردن زغال چوب این محصول باید پوسته نارگیل را تا بیش از 1000 درجه سانتیگراد بدون حضور اکسیژن گرم  کنند. منظور از فرآیند فعال سازی یعنی کربن فعالی  که دارای ویژگی جذب 100٪ و با حداکثر تخلخل باشد.

 

نحوه ساخت کربن اکتیو پوست نارگیل

 

کاربرد کربن فعال نارگیل

 • در صنایع غذایی و غیر غذایی
 • در فرآوری روغن پخت و پز، شکر و تصفیه مواد شیمیایی
 • در تصفیه آب آشامیدنی و فاضلاب استفاده می شود.
 • تصفیه و سفید کردن روغن های گیاهی.
 • بازیابی حلال ها و سایر بخارات و طلا.
 • زغال چوب فعال پوسته نارگیل را می توان در تصفیه هوا، از بین بردن بو و تعداد زیادی گازهای آلی یا حلال استفاده کرد. به تصفیه گاز طبیعی کمک می کند و هیدروژن سولفید بسیار سمی را جذب می کند.  به همین دلیل در ماسک گاز برای محافظت در برابر گازهای سمی از کربن اکتیو استفاده می کنند.

فرآیند فعال سازی زغال چوب نارگیل

فعال سازی با بخار یکی از  پرکاربردترین فرآیندهای کربن های پوسته نارگیل و زغال سنگ است. کربن‌های فعال با بخار در یک فرآیند دو مرحله‌ای تولید می‌شود. ابتدا مواد خام به شکل توده ها، مواد از پیش اندازه شده با حرارت دادن آن در یک اتمسفر بی اثر مانند گاز دودکش کربنیزه می شوند. به طوری که هیدراته شدن و تبخیر شدن کربن اتفاق می افتد. کربنیزه کردن محتوای فرار مواد منبع را به کمتر از 20٪ کاهش می دهد.

ماده کک تولید شده که دارای منافذی است که یا کوچک است یا خیلی محدود است و به عنوان جاذب مورد استفاده قرار نمی گیرد. مرحله دوم مرحله فعال سازی است که ساختار منافذ را بزرگ می کند، سطح داخلی را افزایش می دهد و آن را در دسترس تر می کند.

محصول کربن دار با بخار در دمای بین 900 تا 1100 درجه سانتی گراد فعال می شود. واکنش شیمیایی بین کربن و بخار در سطح داخلی کربن انجام می شود و کربن را از دیواره های منافذ جدا می کند و در نتیجه منافذ را بزرگ می کند. فرآیند فعال‌سازی بخار اجازه می‌دهد تا اندازه منافذ به آسانی تغییر داده شود و کربن می‌تواند متناسب با موارد نهایی خاص تولید شود.

مزیت فعال سازی کربن اکتیو پوست نارگیل

به صورت معمول کربن میل ترکیب طبیعی با آلاینده های آلی دارد که به سطح آن می چسبند. هنگامی که کربن فعال می شود، منافذ و حفره های کوچکی تشکیل می دهد که سطح آن را افزایش می دهد. سپس عدم تعادل نیروها روی اتم های کربن فعال در سطح دیواره منافذ وجود دارد. برای خنثی کردن این عدم تعادل، مولکول‌ها به صورت فیزیکی جذب می‌شوند، یعنی به صورت فیزیکی به سمت دیواره منافذ کشیده می‌شوند (نیروهای واندروالس). به بیان سادهتر، ترکیباتی مانند آفت‌کش‌ها، کلروفرم و آلاینده‌ها به درون سوراخ‌های این ماده هدایت می شوند و از طریق فرآیندی به نام جذب ثابت می‌مانند.

زغال چوب فعال پوسته نارگیل  به دلیل فعال شدن با بخار حاوی عوامل شیمیایی نیست و به همین دلیل نمی تواند محیط مورد استفاده را آلوده کند یا با آن واکنش نشان دهد. این نوع کربن فعال با داشتن مقدار زیادی میکرو تا مزوپور (5nm-50nm) مناسب برای حذف مولکول های کوچک مشخص می شوند. حاوی PH خنثی است و در هر اندازه ذره قابل تولید است.

نکته مهم برای خرید زغال چوب فعال نارگیل

زغال کربن نارگیل میزان تخلخل بالای دارند و سطح وسیعی را ارائه می‌کنند. به همین دلیل فرآیند جذب در منافذی اتفاق می افتد که کمی بزرگتر از مولکول هایی که جذب می شوند. از این رو، شما برای خرید کربن اکتیو باید در انتخاب نوع ملکول و آلایندگی مورد نظر و میزان تطابق آن با اندازه منافذ کربن، اطلاعات دقیقی داشته باشید. در غیر این صورت نتیجه مطلوبی نخواهید گرفت. همچنین میزان جذب و تخلخل کربن فعال نارگیل در برندهای مختلف متفاوت است. همین مساله یکی از عوامل تاثیر گذار روی قیمت کربن اکتیو می باشد. هر چقدر میزان تخلخل و سطح جذب در کربن فعال نارگیل بیشتر باشد احتمالاً قیمت بیشتری خواهد داشت. برای اطلاع دقیق از قیمت کربن اکتیو اصل با ضمانت و یا مشاوره رایگان می توانید از طریق همین لینک اقدام کنید.

در نظر داشته باشید زغال چوب نارگیل بسیار سفت، سخت و مقاوم است. اکثر تولیدکنندگان برای سنجش کیفیت زغال چوب فعال نارگیل از ظرفیت جذبی که مستقیماً با ناحیه تماس درارتباط است استفاده می کنند و معمولاً آزمایشات جذب را با محلول ید انجام می دهند.

طبق قانون: تعداد ید بیشتر = کیفیت بهتر کربن فعال = جذب بیشتر = مدت زمان و عمر مفید کربن فعال بیشتر.

توجه : کربن فعال با استفاده از فرآیند جذب منظور فرآیندی است که در آن اتم‌ها، یون‌ها، مولکول‌های گاز، مایعات یا جامدات محلول روی یک سطح به دام می‌افتند یا حفظ می‌شوند و منظور از فرآیند جذب، یک پدیده حجمی نیست.

بهترین کاربرد زغال فعال نارگیل

زغال چوب فعال پوسته نارگیل تمایل به میکرو متخلخل دارد و آلاینده های آلی با وزن مولکولی کم را که بیشتر در آب چاه وجود دارند جذب می کند. تمام کربن فعال با منشا گیاهی یا معدنی حاوی نمک ها و عناصر معدنی هستند که برخی از آنها در آب محلول می باشند. زغال چوب فعال پوسته نارگیل کاربردهای متعددی دارد. برای درمان مسمومیت های حاد در افراد و مشکلات گوارشی استفاده می شود. همچنین برای تصفیه آب، بو زدایی و تصفیه هوا و آب، برای حذف مواد آلی، بازیافت حلال و به عنوان کاتالیزور استفاده می شود. اگرچه کربن فعال نارگیل کاربردهای زیادی دارد، اما کربن فعال پوسته نارگیل در سال های اخیر یکی از بهترین اشکال کربن اکتیو برای تصفیه آب تبدیل شده است.

 

مزایای استفاده از زغال فعال پوسته نارگیل

 

مزایای استفاده از زغال فعال پوسته نارگیل

همانطور که  قبلا ذکر شد صنایع مختلفی از کربن فعال نارگیل استفاده می کنند. اما اگر بخواهیم به صورت کامل مزایای استفاده از این محصول را مورد بررسی قرار دهیم عباتند از:

 •  سم زدایی طبیعی و درمان ممسمومیت

زغال چوب نارگیل به فرآیندهای سم زدایی کمک شایانی می کنند. این محصول به عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده در درمان های پاکسازی روده بزرگ و محصولات سم زدایی استفاده می شود. به لطف این ماده می توان سموم را جذب کرده و آنها را از طریق روده از بین برد. به عنوان یک عامل جاذب برای درمان مسمومیت و مصرف بیش از حد (مصرف خوراکی) استفاده می شود. از جذب سم در معده جلوگیری می کند.

 • به کاهش سطح کلسترول کمک می کند

شاید باورش سخت باشد! اما کربن فعال نارگیل می تواند سطح کلسترول (کنترل کلسترول LDL)، لیپیدها و تری گلیسیرید خون را کاهش دهد. این مساله می تواند در درمان های پزشکی موثر باشد.

 •  تسکین معده

این ماده با دفع گاز اضافی از دستگاه گوارش، باعث می شود معده تسکین پیدا کند. علاوه بر این، برای بهبود عملکرد کلیه با کاهش تعداد مواد زائدی که کلیه ها باید فیلتر کنند بسیار موثر است.

 • اثر جوان کننده

همچنین در تحقیقات انجام شده این ماده می تواند یک راهکار برای مقابله با پیری باشد. زیرا به فرآیندهای کبد، کلیه ها و غدد فوق کلیوی و جلوگیری از پیری بیش از حد سلول ها کمک می کند.

 •  مراقبت از پوست

زغال چوب نارگیل اخیرا در بسیاری از محصولات زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا در از بین بردن باکتری ها، مواد شیمیایی و ناخالصی ها موثر است. یک ماده تنظیم کننده است و در افرادی که آکنه و لک های پوستی دارند بسیار مفید است.

نکته مهم : برای مصارف کربن اکتیو خوراکی باید اقدامات احتیاطی را مد نظر داشت به عنوان مثال نباید ظرف دو ساعت پس از مصرف ویتامین‌ها، داروها یا مکمل‌ها از این ماده استفاده شود، زیرا از جذب آن‌ها در بدن جلوگیری می‌کند. بهتر از قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید.

سوالات متداول در مورد زغال چوب نارگیل

 • کربن نارگیل چه چیزی را از آب حذف می کند؟

کربن ترجیحی در سیستم های POE کربن فعال شده با پوسته نارگیل است. این احتمالاً به این دلیل است که VOCها و THMها و همچنین پراکسیدهای هیدروژن و سولفیدهای هیدروژن را حذف می کند . به علاوه، نسبت به سایر اشکال کربن فعال دوستدار محیط زیست است زیرا درختان نارگیل در طول برداشت از بین نمی روند.

 • آیا کربن پوسته نارگیل کلر را از بین می برد؟

انتخاب فیلتر پوسته نارگیل بهتر است یا کربن کاتالیزوری این در حالی است که عملکرد آنها متفاوت است، هر دوی این فیلترها هدف یکسانی دارند. آنها به طور موثر کلر آب را حذف یا حداقل کاهش می دهند. آنها می توانند طعم یا بوی بد آب شما را از بین ببرند و انواع آلودگی ها را از بین ببرند.

 • پوسته نارگیل چه چیزی را فیلتر می کند؟

فیلترهای استاندارد از کربن پوسته نارگیل بسیار ریز ساخته شده اند. آنها بو، رنگ های نامطلوب و طعم ناخوشایند بسیاری از ترکیبات آلی را از بین می برند.

 • آیا زغال نارگیل همان زغال چوب فعال است؟

آیا زغال نارگیل همان زغال چوب فعال است؟ زغال نارگیل مانند زغال فعال نیست زیرا فعال سازی را طی نکرده است . برای اینکه زغال نارگیل فعال شود، باید با مواد شیمیایی مانند اسید فسفریک خیس شود یا از روش بخار استفاده شود.

 • آیا فیلتر کربن نارگیل می تواند سرب را جذب کند؟

کربن نارگیل فعال نوعی فناوری تصفیه آب است که به طور موثر سرب را از آب آشامیدنی حذف می کند . این شامل ذراتی است که از پوسته نارگیل به دست می‌آید و بسیار متخلخل هستند بنابراین سطح کافی برای جذب آلاینده هایی مانند سرب را دارند.

 • چرا زغال نارگیل بهتر است؟

بریکت نارگیل پایدارتر و سازگار با محیط زیست از 100% منابع طبیعی و بدون هیچ گونه افزودنی شیمیایی ساخته شده است که آن را بسیار دوستدار محیط زیست می کند . این محصول به دلیل داشتن مواد اولیه ارگانیک و تجدید پذیر می تواند به عنوان یک منبع پایدار تضمین شده باشد.

 • زغال چوب پوسته نارگیل چه مضراتی دارد؟

اگرچه زغال چوب نارگیل دارای ارزش حرارتی بالایی است، اما زغال چوب پوسته نارگیل تا حدودی شکننده است و به راحتی پودر می شود و ذخیره، حمل و نقل و جابجایی آن را دشواراست.

 • کربن فعال چه چیزی را نمی تواند حذف کند؟

آلاینده هایی که با فیلتر کربن فعال حذف نمی شوند فیلترهای AC آلاینده های میکروبی (مانند باکتری ها و ویروس ها)، کلسیم و منیزیم (مواد معدنی آب سخت)، فلوراید، نیترات و بسیاری از ترکیبات دیگر را نمی توانند حذف کنند.

 • آیا فیلترهای کربن آلومینیوم را حذف می کنند؟

هر دو سیستم فیلتراسیون می توانند آلاینده هایی مانند سرب، مس، فلوراید، آرسنیک، آلومینیوم، کلر، کلرامین، علف کش ها، آفت کش ها و بسیاری از آلاینده های دیگر را از آب حذف کنند.

منبع: kalpakachemicals.com ، carbonbulksales.com

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (18)
ROPV (0)