با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.
مقالات

20 عامل خرابی دستگاه سختی گیر آب به همراه راهکار

20 عامل خرابی دستگاه سختی گیر آب به همراه راهکار

20 عامل خرابی دستگاه سختی گیر آب به همراه راهکار آن در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند.  آگاهی و اطلاعات کافی در مورد مشکلات دستگاه سختی گیر آب باعث می شود تا شما به موقع مشکل را تشخیص دهید و اقدامات لازم برای آن را انجام دهید.همانطور که می دانید پکیج یا دستگاه سختی گیر آب از چند بخش مهم تشکیل شده است. یک مخزن اصلی که رزین های تبادل یونی یا همان رزین سختی گیر آب در داخل آن قرار دارد. یک بخش نمک یا کلرید پتاسیم که به منظور بازسازی رزین برای سختی گیر مورد استفاده قرار
می گیرد. تجهیزات و اتصالات مورد نیاز برای سیستم می باشد.

عوامل خرابی دستگاه سختی گیر آب

برخی از عوامل خرابی دستگاه سختی گیر آب عبارتند از:

 • مشکلات ناشی از فشار کم آب

مشکلات ناشی از فشار کم آب می تواند از مسائل مختلف از جمله : گرفتگی لوله ها، معیوب بودن شیر کاهنده فشار، یا خرابی رزین های تبادل یونی (رزین سختی گیر آب) باشد. برای رفع این مشکل، باید فشار آب را قبل و بعد از فرآیند نرم شدن آب بررسی کنید. اگر افت فشار پس از عبور از رزین های نرم کننده آب اتفاق بیفتد باید رزین ها را تعویض کرد.

 • رسوب مهره های رزین تبادل یونی

با گذشت زمان، دانه های رزین ممکن است آلوده شوند و کارایی خود را در حذف مواد معدنی از آب از دست بدهند. این می تواند منجر به کاهش کیفیت آب و کاهش ظرفیت نرم شدن شود. برای حل این مشکل، تمیز کردن بستر رزین باید انجام شود و یا دانه های رزین تعویض شوند.

 • سرریز مخزن آب نمک

اگر مخزن آب نمک سرریز شود، ممکن است به دلیل عملکرد نامناسب شیر ​​شناور، دوز نامناسب نمک یا گرفتگی در خط تخلیه باشد. در این زمان باید شیر شناور را برای عملکرد مناسب بررسی کنید و مقدار نمک را با توجه به سختی آب تنظیم کنید. علاوه بر این، باید خط تخلیه را بررسی کنید تا مطمئن شوید که انسداد اتفاق نیفتاده باشد و در صورت لزوم آنها را رفع کنید.

 • سطوح سختی آب نادرست

یک از عوامل خرابی دستگاه سختی گیر آب می تواند مربوط به عدم تنظیمات دقیق سختی آب برای تعیین مقدار مناسب چرخه‌های بازسازی و دوز نمک  باشد. اگر سطوح سختی آب به درستی تنظیم نشده باشند، سیستم ممکن است به طور موثر سختی آب را کاهش ندهد یا ممکن است به طور مکرر بازسازی اتفاق بیفتد و آب و نمک را هدر دهد. برای رفع این مشکل اول بهتر است سختی آب خود را به دقت سنجش کنید تا میزان سختی آب و آلاینده ها را بررسی کنید.

 • دستگاه سختی گیر مصرف بیش از حد آب دارد

اگر بعد از نصب دستگاه سختی گیر متوجه افزایش ناگهانی مصرف آب شدید، می تواند علت آن نشتی، عملکرد نادرست دریچه، یا چرخه های بازسازی مداوم باشد. در این زمان باید هرگونه نشتی قابل مشاهده در سیستم لوله کشی را بررسی کنید و مطمئن شوید که شیر بای پس به درستی بسته شده است.

 • مشکلات ناشی از بازسازی سیستم

اگر در چرخه بازسازی با مشکلاتی مواجه شدید، ممکن است به دلیل عملکرد نامناسب تایمر، گرفتگی دریچه‌ها یا سطح ناکافی نمک باشد.  برای رفع این مشکلات لازم است تنظیمات تایمر را بررسی کنید تا مطمئن شوید دقیق و درست کار می کنند. دریچه ها را بررسی کنید تا اطمینان پیدا کنید گرفتگی ندارد و در صورت لزوم آنها را تمیز یا تعویض کنید. علاوه بر این، سطح نمک مناسب را برای تسهیل بازسازی مناسب حفظ کنید.

 •  ناسازگاری نمک با دستگاه سختی گیر

استفاده از نوع یا درجه نامناسب نمک در دستگاه سختی گیر رزینی آب می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند پر کردن نمک، بازسازی ضعیف بستر رزین یا کاهش سختی آب شود. مهم است که از میزان نمک توصیه شده توسط سازنده استفاده کنید و از جایگزین ها یا گزینه های بی کیفیت خودداری کنید. انتخاب نمک ها با خلوص بالا که به طور خاص برای دستگاه سختی گیر مناسب هستند می توانند عملکرد مطلوبی داشته باشند.

 • مسائل مربوط به ریختن نمک

ممکن است یک لایه ضخیم لجن در کف مخزن نمک ایجاد شود که می تواند مانع از فرآیند بازسازی شود. این می تواند به دلیل رطوبت زیاد، دوز نادرست نمک یا استفاده از نمک با کیفیت پایین باشد. برای مقابله با این پدیده لازم است مخزن آب نمک را تمیز کنید در صورت ایجاد لجن آن را جدا کنید و از شرایط استفاده و نگهداری مناسب نمک اطمینان حاصل کنید.

 • تهویه ناکافی در دستگاه سختی گیر آب

نرم کننده های آب به تهویه مناسب به منظور دفع گرمای تولید شده در طول فرآیند بازسازی نیاز دارند. اگر تهویه ناکافی باشد می تواند منجر به گرمای بیش از حد و آسیب احتمالی به سیستم شود. برای رفع این مشکل لازم است اطمینان حاصل کنید که نرم کننده آب در مکانی با تهویه مناسب نصب شده است و از ایجاد مانع در جریان هوا در اطراف دستگاه خودداری کنید.

 • درب شیر کنترل مسدود می شود

گرفتگی در شیر کنترل می تواند فرآیند نرم شدن آب را مختل کند و کارایی سیستم را کاهش دهد. عوامل موثر این مساله می تواند ناشی  از تجمع رسوب، ذرات یا دانه های رزین باشد که در دریچه گیر می کنند. برای رفع این مشکل، جریان آب را ببندید و شیر کنترل را با دقت تمیز کنید. هر گونه مانع را بردارید و از عملکرد روان برای عملکرد بهینه اطمینان حاصل کنید.

 • پل های نمکی

پل‌های نمکی زمانی اتفاق می‌افتند که یک پوسته سخت شده در مخزن آب نمک ایجاد می‌شود که از حل شدن مناسب نمک جلوگیری می‌کند. این می تواند منجر به بازسازی ناکافی دانه های رزین شود. برای رفع این مشکل، با استفاده از یک جسم بلند مانند دسته جارو، پل نمک را بشکنید و نمک سفت شده را بردارید. سپس، مخزن آب نمک را کاملا تمیز کنید.

 • خرابی شیر بای پس

شیر بای پس به شما امکان می دهد در صورت نیاز جریان آب را در اطراف دستگاه سختی گیر هدایت کنید. اگر سوپاپ بای پس خراب باشد یا به درستی کار نکند، می تواند منجر به ورود آب سخت تصفیه نشده به سیستم لوله کشی شما شود. شیر بای پس را از نظر هرگونه نشانه ای از آسیب یا ناهماهنگی بررسی کنید و در صورت لزوم آن را تعمیر یا تعویض کنید.

 • مصرف بیش از حد نمک

اگر متوجه شدید که دستگاه سختی گیر شما مقدار زیادی نمک مصرف می‌کند، می‌تواند علتش درست کارنکردن آب باشد.علل بالقوه عبارتند از عدم کارکرد نادرست شناور مخزن آب نمک، تنظیمات نادرست دوز نمک، یا چرخه بازسازی معیوب می باشد. برای حل این مشکل باید مکانیسم شناور در مخزن آب نمک را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به درستی کار می کند و دوز نمک را بر اساس سختی آب تنظیم کنید.

 • قطع برق و تنظیم مجدد

قطع برق می تواند تنظیمات و برنامه ریزی دستگاه سختی گیر آب را با کنترل پنل های الکترونیکی مختل کند. هنگامی که برق بازیابی می شود، ممکن است نیاز باشد دوباره سیستم به صورت دستی تنظیم شود.

 • دستگاه سختی گیر پر سر و صدا کار می کند

صداهای غیرمعمولی که از دستگاه سختی گیر شما می آید می تواند نشانه مشکلات اساسی باشد. این ممکن است به دلیل مشکلاتی مانند فرسودگی یاتاقان های موتور، پروانه آسیب دیده یا قطعات شل باشد. در صورت شنیدن چنین صداهایی لازم است برای جلوگیری از آسیب بیشتر قطعت را بازرسی و تعمیر کنید.

 • آب خروجی مشکلات بو یا طعم دارد

همانطور که می دانید دستگاه سختی گیر آب در درجه اول به منظور حذف مواد معدنی استفاده می شوند، به همین دلیل ممکن است مشکلات خاصی از بو یا طعم ناشی از سایر آلاینده‌های موجود در منبع آب را برطرف نکنند. اگر حتی پس از نرم شدن، متوجه بو یا طعم نامطبوع در آب خود شدید، ممکن است نیاز به نصب سیستم های فیلتراسیون اضافی به همین منظور داشته باشید.

 • سختی بیش از حد آب

در برخی از مناطق سختی آب بیش از حد است و همین مساله می تواند باعث شود به طور موثر سختی آب کم نشود. این مساله می تواند به دلیل اندازه نامناسب سیستم، تجهیزات قدیمی یا شرایط آب بیش از ظرفیت نرم کننده باشد. اگر با وجود استفاده از دستگاه سختی گیر همچنان سختی آب بالا را تجربه می کنید، باید ظرفیت سیستم خود را ارزیابی کرده و راه حل های جایگزین را بررسی کنید.

 • عوامل محیطی در دستگاه سختی گیر

عوامل محیطی مانند دماهای شدید، رطوبت، یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی می توانند بر عملکرد و طول عمر دستگاه سختی گیر آب تأثیر بگذارند. دمای بالا می تواند باعث تخریب رزین های سختی گیر شود، در حالی که رطوبت بیش از حد ممکن است منجر به رشد کپک یا باکتری گردد. علاوه بر این، برخی از مواد شیمیایی موجود در آب، مانند کلر یا باکتری‌های آهن، می‌توانند بر اثربخشی نرم‌ کننده تأثیر بگذارند.برای رفع چنین مشکلاتی لازم است، اقدامات مناسبی از جمله نصب فیلترها یا تصفیه مناسب انجام دهید.

 • عدم نگهداری منظم و دوره ای

بی توجهی به نگهداری منظم می تواند منجر به مشکلات مختلفی برای سختی گیر آب شود. این شامل عدم تمیز کردن مخزن آب نمک، عدم تمیز کردن یا تعویض بستر رزین و نادیده گرفتن بررسی‌های دوره ای سیستم می باشد. برای جلوگیری از چنین مشکلاتی لازم است، برنامه تعمیر و نگهداری توصیه شده توسط سازنده را دنبال کنید و تمیز کردن دوره ای بستر رزین و بازرسی کلی سیستم را در برنامه داشته باشید.

 • فرسودگی سیستم و سایش قطعات

با گذشت زمان، دستگاه سختی گیر آب ممکن است دچار سایش و پیری قطعات شوند که می تواند منجر به کاهش کارایی و عملکرد گردد. مهر و موم ها، دریچه ها و مهره های رزین ممکن است به مرور زمان خراب شوند و منجر به نشتی، دور زدن یا نرم شدن بی اثر اب شوند. بازرسی های دوره ای، تعمیر و نگهداری و تعویض قطعات می تواند باعث افزایش طول عمر و عملکرد بالای سیستم شود.

منبع: hartwater.co.uk

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (18)
ROPV (0)