با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.
اخبار و مقالات مقالات

نقش رزین سختی گیر در تصفیه خانه آب

نقش رزین سختی گیر در تصفیه خانه آب

نقش رزین سختی گیر در تصفیه خانه آب به گونه ای است که که برای از بین بردن ترکیبات غیر مطلوب موجود در آب  مورد استفاده قرار می‌گیرد. به صورت کلی رزین‌های سختی‌گیر (Water softener resin) در تصفیه آب نقش مهمی دارند. این رزین‌ها برای کاهش سطح سختی آب استفاده می‌شوند، به خصوص در مواردی که آب دارای غلظت بالای کلسیم و منیزیم است که باعث ایجاد زنگ زدن و رسوبات در لوله‌ها، دستگاه‌های تصفیه آب، دستگاه‌های گرمایشی و سایر تجهیزات می‌شوند.

نقش رزین سختی‌گیر در تصفیه آب 

  • جذب یون‌های سختی گیر: رزین سختی‌گیر پرولایت یا برندهای دیگر قابلیت جذب یون‌های کلسیم (Ca2+) و منیزیم (Mg2+) را دارد. هنگام عبور آب از رزین، یون‌های سخت در آب با رزین تعامل کرده و جذب می‌شوند.
  • پرشدن و اشباع رزین: با گذشت زمان و استفاده مکرر، رزین سختی‌گیر پر از یون‌های سختی می‌شود و اشباع می شود به همین دلیل نیاز به بازیابی دارد. برای پر کردن مجدد رزین، از یک محلول شستشو یا محلول نمکی قوی (معمولاً نمک سدیم کلرید – NaCl) استفاده می‌شود. این محلول به صورت متناوب از طریق رزین می‌گذرد تا یون‌های سختی را از رزین ببرد.
  •  رزین آنیونی حاوی یون‎های هیدروکسید قابل تعویض، می تواند جایگزین یون‌های اسید در آب شود و استفاده از رزین آنیونی و رزین کاتیون هیدروژن می‎تواند آب را به آب خالص تبدیل کند. در صنعت تصفیه آب، تبادل یونی واکنش بین یون‌های موجود در آب و یون‌های روی رزین تبادل یونی است.

طبقه بندی رزین سختی گیر برای تصفیه  آب

 

طبقه بندی رزین سختی گیر برای تصفیه  آب

رزین ها بر اساس قدرت ضعیف یا وی بودن به دسته های متنوع تقسیم می شوند و هرکدام کاربردهای خاصی برای تصفیه اب دارند.

 

طبقه بندی رزین کاتیونی برای تصفیه آب

رزین های سختی گیر کاتیونی به دو دسته قوی و ضعیف دسته بندی می شوند. رزین‌های کاتیونی قوی در تصفیه آب معمولاً زمانی مورد استفاده می‌شوند که نیاز به حذف یون‌های مثبت مانند سدیم (Na+‌)، کلسیم (Ca2+)، منیزیم (Mg2+) و آهن (Fe2+, Fe3+) از آب وجود دارد.

مواردی که از رزین‌های سختی گیر کاتیونی قوی در تصفیه آب استفاده می شوند عبارتند از:

  • تصفیه آب شهری که یون‌های سدیم و کلسیم به صورت معمول بیشترین میزان را دارند. رزین‌های کاتیونی قوی می‌توانند این یون‌ها را به طور موثر حذف کنند و بهبود کیفیت آب را فراهم کنند.
  •  آب‌های سخت یا آب‌هایی که حاوی مقادیر زیادی کلسیم و منیزیم هستند به عنوان آب‌های سخت شناخته می‌شوند. این آب‌ها در صورت حذف نکردن سختی در آنها می توانند باعث تشکیل سنگ‌های رسوبی در لوله‌ها، دستگاه‌های خانگی و سیستم‌های صنعتی شوند. رزین‌های کاتیونی قوی می‌توانند این یون‌های سخت را حذف کرده و آب را نرم کنند.
  • آب آهن‌دار یا وجود یون‌های آهن در آب می‌تواند باعث ترشح رنگ و طعم ناخوشایند آب شود. رزین‌های کاتیونی قوی می‌توانند این یون‌های آهن را جذب کرده و آب را تصفیه کنند.
  • آب‌های کلاسیک در برخی مناطق، آب‌ها ممکن است حاوی یون‌های دیگری مانند باریم (Ba2+) و روی (Zn2+) باشند. رزین‌های کاتیونی قوی می‌توانند این یون‌ها را نیز از آب حذف کنند.

معرفی رزین های کاتیونی قوی در تصفیه آب

برخی از رزین های سختی گیر کاتیونی قوی که می توانند نقش مهمی در تصفیه اب داشته باشند و به صورت کامل بیشتر یون های آ را حذف کنند عبارتند از: رزین پرولایت c100 یک رزین کاتیونی قوی برای تصفیه اب است. رزین پرولایت c100e  یکی از رزین های برند پرولایت است که بیشتر به منظور تصفیه آب صنعتی و خانگی مورد استفاده قرار می گیرد.  اما نمونه دیگر از رزین کاتیونی قوی وجود دارد که قدرت آن از دو نمونه دیگر بیشتر است. رزین پرولایت c100h است. همه این رزین ها جز دسته بندی رزین کاتیونی قوی هستند.

فروشگاه جهان آب وارد کننده انواع رزین توانسته بهترین پیشنهاد قیمتی را با ضمانت اصل بودن کالا برای مشتریان فراهم کند. برای اطلاع دقیق از قیمت رزین پرولایت C100e اصل با ضمانت و ارسال فوری می توانید با ما در ارتباط باشید. 

 

تفاوت رزین کاتیونی ضعیف و قوی

رزین سختی گیر کاتیونی ضعیف یک نوع رزین تبادل یونی است که برای تصفیه آب به کار می‌رود. این نوع رزین، دارای گروه‌های کاتیونی ضعیف هستند که قابلیت جذب یون‌های مختلف را دارند. برخلاف رزین‌های کاتیونی قوی که به طور انتخابی یون‌های خاصی را حذف می‌کنند، رزین کاتیونی ضعیف به صورت عمومی به یون‌ها و فلزات سنگین جذب می‌شوند.

از رزین کاتیونی ضعیف در تصفیه آب به منظور حذف یون‌های مختلف مانند کلرید، نیترات، سولفات، آهن، منگنز و … استفاده می‌شود. این رزین‌ها معمولاً در فیلترهای تصفیه آب، اسپرسرهای رزینی و سیستم‌های تصفیه آب خانگی استفاده می‌شوند.

 

طبقه بندی رزین آنیونی برای تصفیه آب

 

طبقه بندی رزین آنیونی برای تصفیه آب

رزین های آنیونی نیز مانند رزین های کاتیونی برای حذف سختی آب مورد استفاده قرار می گیرند. به بیان ساده تر رزین سختی گیر آب محسوب می شوند. رزین های آنیونی هم به دو دسته ضعیف و قوی تقسیم می شوند. که در ادامه مورد بررسی قرار داده ایم.

 

معرفی رزین های آنیونی قوی در تصفیه آب

رزین آنیونی قوی نیز یک نوع رزین سختی گیر است که در فرآیندهای تصفیه آب استفاده می‌شود. این نوع رزین دارای گروه‌های آنیونی قوی است که قابلیت جذب یون‌های آنیونی را دارند. رزین آنیونی قوی به عنوان یک جذب کننده یون‌های آنیونی عمل می‌کند و به طور انتخابی یون‌های آنیونی موجود در آب را حذف می‌کند. این یون‌ها می‌توانند شامل سولفات، نیترات، کلرید، فسفات، کربنات و سایر یون‌های آنیونی موجود در آب باشند. برخی از پر استفاده ترین رزین های آنیونی قوی عبارتند از رزین پرولایت a100 , a400.

فروشگاه جهان آب وارد کننده انواع رزین توانسته بهترین پیشنهاد قیمتی را با ضمانت اصل بودن کالا برای مشتریان فراهم کند. برای اطلاع دقیق از رزین a400 پرولایت اصل با ضمانت و ارسال فوری می توانید با ما در ارتباط باشید. 

 

تفاوت رزین آنیونی ضعیف و قوی

رزین آنیونی ضعیف یکی از مواد شیمیایی است که در فرآیندهای تصفیه آب استفاده می‌شود. نقش اصلی رزین آنیونی ضعیف در تصفیه آب، جذب یون‌های منفی (آنیون‌ها) موجود در آب است. این رزین‌ها به طور عمده برای حذف یون‌های غیرمطلوب مانند نیترات، سولفات، کربنات، کلرید و فلوراید استفاده می‌شوند.

به طور کلی، رزین‌های آنیونی قوی برای حذف یون‌های قوی از آب بسیار مؤثر هستند، در حالی که رزین‌های آنیونی ضعیف در حذف یون‌های ضعیف تر مؤثرتر هستند. انتخاب رزین مناسب بستگی به نوع و قدرت یون‌های مورد نظر دارد.

فرآیند جذب با استفاده از رزین آنیونی ضعیف به صورت زیر انجام می‌شود:

  1. رزین آنیونی ضعیف در فاز تعامل با آب قرار می‌گیرد و یون‌های آنیونی موجود در آب به سطح آن متصل می‌شوند.
  2. یون‌های آنیونی غیرمطلوب جذب شده و به داخل ساختار رزین هجدهمی منتقل می‌شوند.
  3. آب تصفیه شده از رزین عبور می‌کند و یون‌های خواسته‌شده (مثبت یا غیر آنیونی) به صورت آزاد از سامانه عبور می‌کنند.

پس از مدتی، رزین آنیونی ضعیف با یون‌های آنیونی جذب شده به ظرفیت حدودی خود می‌رسد و نیاز به بازیابی آن‌ها دارد. برای بازیابی، اغلب از محلول‌های نمکی استفاده می‌شود که با انجام فرآیندی به نام “رگالنت”، یون‌های آنیونی چسبیده را از رزین جدا می‌کند و رزین آمادهٔ استفاده مجدد می‌شود.

به کمک رزین آنیونی ضعیف می‌توان یون‌های آلاینده را از آب تصفیه کرده و کیفیت آب را ارتقا داد. این فرآیند در تصفیه آب شهری، تصفیه آب‌های صنعتی، تصفیه آب خانگی و موارد دیگر استفاده می‌شود.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (18)
ROPV (0)