با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.

دوزینگ پمپ سلونوئیدی

دوزینگ پمپ سلونوئیدی

 

درباره دوزینگ پمپ

دوزینگ به معنای واردکردن مقدار مشخصی از یک ماده شیمیایی (سیال) به آب و یا سایر مایعات است. مترینگ پمپ (دوزینگ پمپ) ، انتقال و جابه‌جایی سیال را به درون یک لوله و یا مخزن از پیش تعیین شده انجام می‌دهد. دوزینگ پمپ یک انتقال مثبت است. به‌طورکلی دوزینگ پمپ ها یا مترینگ پمپ ها از برترین و پرکاربردترین پمپ‌های استفاده شده در صنعت هستند. از انواع این پمپ‌ها می‌توان به دوزینگ پمپ سلونوئیدی اشاره کرد. 

دوزینگ پمپ با نام‌های متفاوتی نام‌گذاری می‌شوند که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند و تحت شرایط متفاوتی عمل می‌کنند. دبی انتقال سیال در انواع دوزینگ پمپ متفاوت است. بعضی از دوزینگ پمپ ها به‌صورت پالس دار و بعضی دیگر به‌صورت جریانی ثابت سیال را انتقال می‌دهند. 

فرایند در دوزینگ پمپ ها به‌صورت کلی یکسان و مشابه است اما هر کدام از این پمپ‌ها جزئیاتی در عملکرد خود دارند که وجه تمایز آن‌ها با سایر پمپ‌ها می‌باشد. در ادامه این مطلب راجع به دوزینگ پمپ‌ها به‌ویژه از نوع سلونوئیدی را برای شما توضیح خواهیم داد.

 

دوزینگ پمپ سلونوئیدی چیست؟

دوزینگ پمپ Dosing Pump با نام مترینگ پمپ – Metering Pump هم شناخته می‌شود. این قبیل پمپ‌ها می‌توانند مقدار و دوز مشخصی از یک سیال را منتقل کنند و از این جهت به آن‌ها پمپ تزریق نیز می‌گویند. پمپ‌های تزریق به‌طورکلی در انواع دوزینگ پمپ دیافراگمی˓ دوزینگ پمپ پیستونی˓ دوزینگ پمپ مارپیچی و دوزینگ پمپ پرستالیکی وجود دارند.

دوزینگ پمپ‌های نام‌برده شده در نوع مکانیزم خود از یکدیگر متفاوت هستند و هرکدام ممکن است از متریال‌های متفاوتی ساخته شده باشند. این متریال‌ها با توجه به جنس سیال گران‌روی آن دما سیال ممکن است تغییر کنند.

درواقع سلونوئیدی به این معنا است که در پمپ مگنت الکترومغناطیسی به کار رفته در پمپ تزریق که نیروی محرکه آن را تولید می‌کند، از الکترومغناطیس استفاده شده است و درواقع زمانی که می‌گوییم دوزینگ پمپ سلونوئیدی این پمپ برای ایجاد نیروی محرکه خود از سلونوئید (الکترومغناطیس) استفاده می‌کند. دوزینگ پمپ سلونوئیدی در مورد انواع پمپ‌های دوزینگ می‌تواند به کار برده شود اما باید نوع موتور دوزینگ پمپ از نوع الکترومغناطیسی باشد.

 

 

انواع تولید نیروی محرکه در دوزینگ پمپ ها

دوزینگ پمپ‌ها (DosingPump) کار انتقال و جابه‌جایی سیال را انجام می‌دهند و برای این کار نیاز دارند که نیروی اولیه برایشان تأمین شوند تا بتوانند سیال را ابتدا وارد یک محفظه کرده و بعد وارد لوله یا مخزنی کنند که قرار است در آن جریان یابد. این نیروی محرکه می‌تواند به روش‌های متفاوتی تولید شود. 

انواع نیروی محرکه تولید شده توسط دوزینگ پمپ Dosing Pomp شامل موارد زیر می‌شوند:

الکتروموتورها که برقی هستند یک نوع از روش‌های تولید نیرومحرکه در پمپ‌های دوزینگی Dosimg pump هستند. به این نوع پمپ‌ها پمپ تزریقی موتوردار می‌گویند. پمپ تزریق موتوردار به طور معمول برای ظرفیت‌های متوسط کاربرد دارند و می‌توانند (مقدار 5 لیتر تا 80 لیتر) در ساعت را می‌توانند انتقال دهند. این پمپ‌های دوزینگی می‌توانند فشار را تا ماکزیمم مقدار 12 بار را تحمل کنند. انواع دوزینگ پمپ‌های موتوردار شامل موارد زیر هستند:

 • پیستونی
 • هیدرولیکی دیافراگمی
 • مکانیکی دیافراگمی
 
دوزینگ پمپ پیستونی
دوزینگ پمپ سلونوئیدی دیافراگمی

 

بخش دوم از دوزینگ پمپ ها

دسته دوم از نوع تولید نیرومحرکه دوزینگ پمپ‌هایی هستند که از الکترومغناطیس استفاده می‌کنند. دوزینگ پمپ‌های سلونوئیدی در این دسته قرار می‌گیرند. مترینگ پمپ‌های الکترومغناطیسی (سلونوئیدی) طراحی شده برای ظرفیت‌های کم (یک تا 80 لیتر در ساعت) هستند و می‌توانند فشار کمی را تحمل کنند. حداکثر فشاری که توسط دوزینگ پمپ سلونوئیدی قابل‌تحمل است 10 بار است.

این نوع از دوزینگ پمپ‌ها که توانایی و ظرفیت کمی برای کار دارند دوزینگ پمپ‌های دیافراگمی نیز نامیده می‌شوند و همچنین با نام دوزینگ پمپ دیافراگمی سلونوئیدی نیز شناخته می‌شوند. انواع پمپ‌های دوزینگی سلونوئیدی عبارت هستند از:

 • دوزینگ پمپ سلونوئیدی آنالوگ (ساده)
 • پمپ دوزینگی سلونوئیدی دیجیتال: این مدل از پمپ‌ها عموماً دارای یک کنترلر و همین‌طور هدایتگر الکتریکی هستند.

هیدرولیکی و پنوماتیکی نیز از انواع دیگری مولد برای تولید نیرومحرکه هستند.

 
 

ویژگی‌ های دوزینگ پمپ سلونوئیدی

پمپ‌های تزریق سلونوئیدی می‌توانند فشار کمی را تحمل کنند و در هر بار تزریق سیال به درون مخزن دوز یا مقدار کمی از سیال را جابه‌جا کنند. به همین دلیل از پمپ‌های سلونوئیدی˓ در کارهای با حجم کم استفاده می‌کنند. البته هوشمندی دوزینگ پمپ سلونوئیدی نسبت به دوزینگ پمپ‌های موتوردار بسیار بیشتر است اما در هر صورت ظرفیت کم این پمپ‌ها مانع از استفاده از آن‌ها در کاربردهای گسترده دارد.

پمپ تزریق سلونوئیدی دارای مگنت است. مگنت تعبیه شده در پمپ‌های دوزینگی دارای بار الکتریکی است که به هنگام وصل شدن جریان برق˓ این مگنت توسط میدان مغناطیسی ایجاد شده به حرکت درمی‌آید و شفت فلزی موجود در پمپ را تکان می‌دهد. درصورتی‌که جریان قطع و وصل شود شفت فلزی با استفاده از یک فنر به سمت عقب هل داده می‌شود. این شفت فلزی به پیستون پمپ و یا دیافراگم آن متصل است و در هنگام حرکت باعث باز و بسته شدن دریچه‌های محفظه پمپ شده و تزریق یا انتقال سیال می‌شود.

سلونوئید درحقیقت یک فنر پیچ‌خورده است که درون یک محفظه مارپیچی قرار داده شده است. در علم فیزیک سلونوئید به عنوان یک فنر شناخته می‌شود که دور یک هسته فلزی پیچیده شده است که وقتی به برق وصل شده و یک شدت جریان به آن اعمال می‌کنیم موجب ایجاد میدان مغناطیسی اطراف آن می‌شود.

سلونوئیدها از نظر کاربرد بسیار مهم و ارزنده هستند؛ چراکه می‌توانند یک میدان الکترومغناطیسی تولید کنند و آن را کنترل کنند و در اصل یک میدان الکترومغناطیس کنترل شده در اختیار شما قرار دهند. 

 
 

نحوه عملکرد دوزینگ پمپ سلونوئیدی

دوزینگ پمپ سلونوئیدی با ایجاد میدان الکترومغناطیسی و بدون دخالت فشار مکانیکی می‌تواند به‌راحتی شفت فلزی را تکان دهد و مسیر عبور سیال را باز و بسته کند. در نتیجه این پمپ با استفاده از خاصیت سلونوئید بسیار کارآمد و هوشمند می‌باشد.

در فیزیک سلونوئید دارای خواصی است که منجر به استفاده گسترده از آن در علم مهندسی می‌شود. سلونوئید می‌تواند به‌عنوان ترانسفورماتورهایی که انرژی را به‌صورت خطی حرکت می‌دهند استفاده شود و یا به عنوان یک سوپاپ الکترومغناطیسی نیز کارکردهای فراوانی دارد. 

تولیدکنندگان دوزینگ پمپ‌ها dosing pomps نظیر سایر قطعات و دستگاه‌های صنعتی توسط شرکت‌های مختلفی تولید می‌شوند. هرکدام از این شرکت‌ها با توجه به متریال مصرفی˓ فرایند تولید و کاربردهایی که برای پمپ‌های دوزینگی در نظر گرفته‌اند دارای تفاوت‌هایی می‌باشند اما در حالت کلی تمامی این پمپ‌ها از جمله دوزینگ پمپ سلونوئیدی دارای پروسه کارکرد یکسانی هستند.

 
دوزینگ پمپ سلونوئیدی دیافراگمی

 

شرکت‌های تولیدکننده دوزینگ پمپ‌

تولید کنندگان ایرانی دوزینگ پمپ

 • شرکت ایرسا الکترونیک آیریک
 • سحر آب صنعت
 

 

دوزینگ پمپ سلونوئیدی دیافراگمی

شرکت‌های تولیدکننده دوزینگ پمپ در جهان

آلمان

 • جسکو jesko
 • پرومیننت prominent 
 

فرانسه

 • میلتون روی  Milton roy 
 

ایتالیا

 • او بی ال OBL
 • آکوآ aqua
 • اتاترون etatron
 • اینجکتا injecta
 • سکو  seko
 
 
دوزینگ پمپ سلونوئیدی دیافراگمی

دبی و فشار در دوزینگ پمپ سلونوئیدی

دوزینگ پمپ‌ها معمولاً در دبی پایین کاربرد دارند و این مسئله در مورد دوزینگ پمپ سلونوئیدی نیز صادق است . البته این نوع پمپ تزریق دبی کمتری نسبت به سایر دوزینگ پمپ‌ها دارد و به دوزینگ پمپ کم‌حجم شناخته می‌شود. به‌طورکلی حداکثر دبی برای تمامی پمپ‌های تزریق با استفاده از یک فرمول ساده محاسبه می‌شود. برای محاسبه حداکثر دبی با استفاده از نسبت گیربکس˓ دور الکتروموتور و قطر پیستون محاسبه می‌شود.

اگر بخواهیم حداقل و حداکثر دبی را برای تمامی پمپ‌های دوزینگی در یک محدوده مشخص قرار دهیم می‌توان گفت که حداقل دبی برابر یک و نیک لیتر بر ساعت و معادل 4 گالن است و همین‌طور حداکثر دبی برای پمپ‌های تزریق قوی برابر با 2500 گالن یا معادل با 9500 لیتر بر ساعت است. البته پمپ‌های تزریق با فشار بالاتر نیز به خواسته مصرف‌کنندگان تولید می‌شود.کاربرد دوزینگ پمپ سلونوئیدی

دوزینگ پمپ سلونوئیدی در صنایع مختلف کاربرد دارد اما ظرفیت پایین این پمپ منجر شده است که محدودیت بیشتری برای استفاده نسبت به این دوزینگ پمپ‌ها  dosing pomps داشته باشد. به‌طورکلی دوزینگ پمپ‌ها در صنعت آب و فاضلاب بسیار پرکاربرد هستند. موارد زیر به طور جزئی کاربرد دوزینگ پمپ در صنعت آب و فاضلاب را بیان می‌کنند:

 • در سیستم‌های تصفیه‌خانه‌ای آب قبل از ورود به بویلرها و یا دیگ‌های بخار ابتدا ph آن‌ها تنظیم می‌شود تاخوردگی برای قطعات سیستم اتفاق نیفتد. برای این کار پمپاژ مواد توسط دوزینگ پمپ صورت می‌گیرد.
 • پمپاژ سدیم هیدروکسید به درون خطوط لوله‌ها برای گندزدایی از دیگر کاربردهای پمپ تزریق است.
 • واردکردن تیو سولفات به درون آب برای ازبین‌بردن اکسیژن درون آن
 • واردکردن آنتی اسکالنت به درون آب برای جلوگیری از ایجاد رسوب در سیستم RO
 • کاربرد دوزینگ پمپ سلونوئیدی در صنایع مواد غذایی
 
 
دوزینگ پمپ سلونوئیدی

نکات نصب دوزینگ پمپ سلونوئیدی

دوزینگ پمپ سلونوئیدی دارای سیستم پیچیده‌ای نیست اما رعایت کردن نکاتی باعث می‌شود تا راه‌اندازی این دستگاه بدون مشکل انجام شود.

 • اگر از مایعی استفاده می‌کنید که نبایستی در تماس با آب باشد، قبل از نصب، تمامی آثار آب را از کاسه هدر پاک نمایید. کاسه هدر ممکن است به دلیل تست‌های کارخانه پس از تولید حاوی آثار آب باشد.
 • پس از گذشت مدتی طولانی از راه‌اندازی، کارکرد کامل پمپ گارانتی نمی‌گردد. زیرا ممکن است تبلور مواد شیمیائی در شیرها و دیافراگم مانع کارکرد صحیح پمپ گردد. بایستی به‌صورت منظم شیرها و دیافراگم‌ها را چک کنید.
 • سفت بودن اتصالات پمپ را چک کنید. 
 • بسته بودن شیرهای هواگیری fine و coarse  را چک کنید. 
 
 

لوازم جانبی دوزینگ پمپ سلونوئیدی

 استفاده از قطعات غیر اصلی که توسط ProMinent آزمایش و تأیید نشده‌اند، برای مونتاژ و نصب پمپ‌های دوزینگ مجاز نمی‌باشد. این کار می‌تواند در بعضی شرایط باعث صدمة جانی و مالی شود که در این صورت ProMinent  هیچ مسئولیتی را نمی‌پذیرد.

 • سوئیچ‌های سطح مایعswitches float  دومرحله‌ای با کابل رابط 2 متری 
 • رله نشانگر عیب relay indicating – fault  معایب را نشان می‌دهد .
 • رله نشانگر عیب و Pacing معایب را مشخص کرده و پالس‌هایی به دیگر ابزار می‌فرستد.
 • کابل سیگنال (Cable Signal) متر 10 و 5 ،2 سیمی 5 universal کابل اتصال خارجی 2 سیمی 2 ،5 و 10 متر 
 • شیر مکش (valve Foot) با فیلتر مکش و شیر یک‌طرفه برای اتصال به انتهای خط‌کش 
 • ولو تخلیه valve discharge با شیر یک‌ طرفه فنری 
 • نازل‌های تزریق (Lances Injection)برای دوپینگ در لوله‌های بزرگ و برای اجتناب از گرفتگی براثر تبلور مایع 
 • شیرهای چندکاره Valve Multifunction برای نصب مستقیم روی سر تغذیه، با عملکردهای روبه‌رو relief of DL ،priming aid ، pressure relief valve فشار اطمینان شیر، توپی اطمینان شیر
 • ولو فشار برگشتی  (valve pressure Back) به راه دوزینگ تکرارپذیر در فشار عملیاتی پایین یا به‌عنوان شیر کنارگذر جریان سرازیر می‌شود. 
 • مخازن Accumulators برای خفه کردن پالس‌ها یکنواخت کردن جریان برای مثال، در خطوط طولانی تخلیه 
 • نمایشگرهای تغذیه Monitors Feed  برای نمایش نرخ تغذیه، در صورتی که چند ضربه دوزینگ تعداد آن از قبل تنظیم می‌شود تأیید نشود، بروز عیب تشخیص‌ داده‌ شده و پمپ دوزینگ خاموش می‌گردد.
 
 

متریال پمپ تزریق سلونوئیدی

 • تفلون PVC
 • پرواتیلن
 • پروپیلن PP
 • کانیار PVDF
 
 
 
دوزینگ پمپ سلونوئیدی دیافراگمی

جمع‌بندی

دوزینگ پمپ سلونوئیدی انواعی از دوزینگ پمپ‌ها dosing pomp است که مواد شیمیایی یا سیال را به درون محفظه‌ای که از آب و یا مایعات پر شده است، وارد می‌کند. پمپ های تزریق با استفاده از پیستون و دیافراگم باعث باز و بسته شدن دریچه خروج و جریان یافتن سیال را به وجود می‌آورند. دوزینگ پمپ‌ها از متریال مختلفی ساخته می‌شوند و با توجه به مواد شیمیایی که درون آن‌ها جریان پیدا می‌کند ساخته می‌شوند.

پمپ‌های تزریق سلونوئیدی دارای نیرومحرکه‌ای هستند که از طریق نیروی الکترومغناطیسی ایجاد می‌شود. تفاوتی که به طور عمده در دوزینگ پمپ‌ها وجود دارد نوع موتوری است که برای تولید نیرومحرکه استفاده می‌شود. حجم دبی و فشار قابل‌تحمل برای انواع دوزینگ پمپ‌ها متفاوت است. قبل از انتخاب دوزینگ پمپ تمام نکات گفته شده را در نظر بگیرید تا انتخابی هوشمندانه داشته باشید.

 
 

محصولات

 

برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (14)
ROPV (0)