با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.

نازل فیلتر شنی

نازل فیلتر شنی


فیلتر شنی از جمله پرکاربردترین روش‌های تصفیه آب به شمار می‌آید که از گذشته تاکنون در موارد زیادی کاربرد داشته است. این روش برای حذف ذره‌هایی که قطر بیش از 100 میکرومتر دارند بسیار مناسب است. این فیلتر همچنین به‌عنوان تصفیه آب در مصرف خانگی کاربرد دارد و دلیل آن نیز ارزان بودن قیمت فیلتر شنی است. فیلتر شنی به طور گسترده‌ای در مصارف خانگی و صنعتی مورداستفاده قرار گیرد.
در این مطلب نازل و آب ‌پخش ‌کن فیلتر شنی مورد بررسی قرار می‌گیرد.


نازل و آب‌ پخش ‌کن فیلتر شنی

 هدف از نازل‌های فیلتر نصب در فیلترهای شنی سریع است. دو نوع فیلتر شنی سریع وجود دارد:

  • نوع باز (برای تهیه آب آشامیدنی در سیستم آبرسانی شهری) و
  • نوع بسته (برای تهیه آب خوراک، پیش‌فرض و آب خنک‌کننده در صنعت).

یکی از مزایای فیلتر شنی سریع جمع‌آوری و تخلیه یکنواخت فیلتر، و همچنین توزیع یکنواخت آب‌وهوا در کل سطح فیلتر در هنگام شستشوی مجدد است. کاربرد نازل و آب ‌پخش‌ کن فیلتر شنی شامل تصفیه آب آشامیدنی، تولید آب‌معدنی، تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی، تصفیه آب رودخانه یا چاه برای آبیاری و آب استخرها و غیره است.

نازل در چندین مدل و سایز موجود است شکاف‌ها، نخ، طول نخ و طول نازل از پلی‌پروپیلن در رنگ‌های مختلف ساخته شده اند. مطابق با خواص مکانیکی و شیمیایی و مقاومت حرارتی، برای هر کارخانه یک نوع نازل و آب‌پخش‌کن مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 

نارل فیلتر شنی

فیلتر شنی چیست؟

تصفیه آب در طبیعت به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که یکی از مهم‌ترین آنها دفع مواد زائد از آب با عبور از بستر شن است. در طراحی و ساخت فیلترهای شنی، این رفتار الهام گرفته از طبیعت هزینه کمتری نسبت به سایر روش‌های تصفیه آب مانند اولترافیلتراسیون و نانوفیلتراسیون برای حذف ذرات معلق در آب دارد.
این نوع فیلترها در دسته مخزن‌ها قرار می‌گیرند که از ذرات ماسه و سیلیس پر شده‌اند. ذرات معلق در آب از فیلتر و نازل پوشیده شده از دانه‌های شن عبور نخواهند کرد و در نهایت خروجی آب تمیز و خالص می‌شود.

جنس بدنه فیلتر شنی ممکن است در انواع آن متفاوت باشد. اما به‌طورکلی مواد استفاده‌شده در این نوع فیلتر از انواع فلزات، بتن و فایبرگلاس ساخته شده است. انواع بدنه فلزی برای پالایشگاه‌های صنعتی به صورت ورق‌های گالوانیزه مورداستفاده قرار می‌گیرند. البته نوع بتنی نیز به دلیل استحکام و مقاومت بالا در صنایع بسیار پرکاربرد است. فیلترهای فایبرگلاس از کامپوزیت‌های فشرده ساخته می‌شوند و به فیلترهای شنی FRP نیز معروف هستند.

 

 

روش تصفیه آب با فیلتر شنی

به‌طورکلی، بدون درنظرگرفتن انواع فیلترهای شنی، نحوه کار آنها را می‌توان به شرح زیر توصیف کرد:

آب حاوی نمک، آهن، منگنز، ذرات معلق گل و غیره از دریچه ورودی به مخزن وارد می‌شود. در داخل مخزن نازل و آب ‌پخش ‌کن فیلتر شنی پوشیده شده از شن و سیلیس فراهم شده است. به‌منظور جلوگیری از خوردگی نازل‌ها، پوشش ماسه و سیلیس بر روی نازل‌ها به‌گونه‌ای انجام می‌شود که ابتدا دانه‌ها بزرگ‌تر، سپس متوسط و در آخر دانه‌های ریز باشند. عبور آب از نازل باعث می‌شود ذرات بزرگ‌تر از 100 میکرون بهدانه‌های شن برخورد کرده و اجازه عبور نازل‌ها را ندهند و فقط قطرات آب بدون ذرات معلق از نازل عبور می‌کنند.

 

نارل فیلتر شنی

انواع فیلترهای شنی

نکته بسیار مهم در طراحی فیلتر شنی، نیرویی است که باعث می‌شود آب از نازل و آب ‌پخش ‌کن فیلتر شنی عبور کند. براین‌اساس، و باتوجه‌به میزان فشار وارد شده به آب برای عبور از فیلتر، فیلترهای شن را می‌توان به چند گروه کلی تقسیم کرد که عبارتند از:

فیلتر شن آهسته

این نوع فیلتر شنی در طبیعت رایج است و بدون هیچ‌گونه فشاری کار می‌کند. عبور آب در این روش از یک قسمتی که از ماسه پوشیده ‌شده است، انجام می‌گیرد. به دلیل سرعت بسیار کم این گروه از روش‌های تصفیه آب، بیشتر برای محیط‌های صنعتی و خانگی که نیاز به آب تصفیه شده کم است استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال، در تصفیه شبکه آب روستایی.

 


فیلتر جاذب شن و ماسه سریع

این گروه از فیلترهای شنی وجه تشابه زیادی با نوع کند دارد و تنها نقطه تفاوت این دو نوع روش در بستر آن‌ها می‌باشد. به ‌منظور عبور آب با فشار و سرعت بیشتر، بستری پوشیده از ماسه و سیلیس کم و حدود 40 تا 100 مترمربع در نظر گرفته شده است. در نوع فیلتر شنی نرم، مساحت بستر شن و ماسه حدود 300 تا 800 مترمربع در نظر گرفته شده است. یکی از مزایای این روش، خلوص بالاتر است. البته باید توجه داشت که ازآنجاکه آب از بستر کوچکی از شن و ماسه عبور می‌کند، سرعت کثیف شدن بستر ماسه افزایش می‌یابد . بنابراین به شستشوی بیشتری نسبت به نوع کند آن نیاز دارد.

 
نارل فیلتر شنی

فیلتر فشار سریع شن و ماسه

فیلتر فشار سریع شن یکی از پرکاربردترین فیلترهای شنی است که بیشتر در محیط‌های صنعتی و حتی خانگی که به تصفیه آب سریع‌تر نیاز دارند، استفاده می‌شود. عبور آب به ‌وسیله فشار ایجادشده از سمت پمپ موجب می‌شود تا سرعت عبور آب از بستر ماسه‌ای و نازل و آب ‌پخش ‌کن فیلتر شنی زیاد ‌شود. متداول‌ترین نوع فیلتر فشار، فیلتر استخر است که به طور گسترده در استخرهای خانگی و عمومی استفاده می‌شود.

 

کاربرد فیلتر شنی

همان‌طور که قبلاً اشاره شد، فیلترهای شنی به دلیل مکانیزم به‌کاررفته در آنها و هزینه نسبتاً پایین آنها، در تصفیه‌خانه‌های خانگی، استخرهای شنا، کارخانه‌های صنعتی و … کاربرد زیادی دارند. از کاربردهای اصلی فیلتر شنی می‌توان به شرح زیر اشاره کرد:

  • دستگاه تصفیه آب استخر
  • پیش اسمز معکوس
  • تصفیه فاضلاب
  • دستگاه تصفیه آب آشامیدنی
  • فیلتر ماسه برج خنک
 
نارل فیلتر شنی

نتیجه‌گیری

طراحی و تولید نازل و آب ‌پخش‌ کن فیلتر شنی یکی از مهم‌ترین خدمات ارائه شده است که توسط مهندسین مجرب در زمینه تصفیه آب و فاضلاب انجام می‌شود. توصیه‌های لازم را جهت خرید گزینه مناسب باتوجه‌به محیط و هدف موردنظر موردتوجه قرار دهید.

برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (14)
ROPV (0)