با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.
اخبار و مقالات مقالات

دوزینگ پمپ در تصفیه آب

دوزینگ پمپ در تصفیه آب

دوزینگ پمپ ها از پمپ های جابجایی مثبت هستند که به نام پمپ های اندازه گیری یا پمپ تزریق نیز شناخته می شوند و برای انتقال یا تزریق مواد شیمیایی اسیدی و خورنده به سیالات با دقت بالا طراحی شده اند.

پمپ های دوز مکانیزمی دارند که شامل مکیدن مقدار اندازه گیری شده مایع به داخل محفظه و سپس تزریق دقیق این ماده به مایع مورد نظر است. دوزینگ پمپ ها کاربردهای زیادی دارند. این پمپ های تزریق برای خودکارسازی جریان سیال در بسیاری از کاربردها از جمله تصفیه آب استفاده می شود.

 

کاربرد دوزینگ پمپ ها

دوزینگ پمپ ها به صورت گسترده ای در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین دوزینگ پمپ ها از اجزا ضروری اتوماسیون در صنایع مشابه تصفیه آب هستند که حجم عظیمی از مایعات را مدیریت می‌کنند. برای نمونه می توان به صنایعی همچون تصفیه آب صنعتی ، داروسازی ، کشاورزی ، تولید مواد غذایی و … اشاره کرد .

از دیگر کاربرد های جالب توجه دوزینگ پمپ ها ، استفاده از آنها در صنعت نفت می باشد . در صنعت نفت، دوزینگ پمپ ها در محدوده عملکردی وسیعی استفاده می شوند. مترینگ پمپ ها در زمینه های گوناگون از مرحله اکتشاف تا پردازش و تحویل محصولات به مصرف کننده کاربردی هستند. به عنوان مثال، یک پمپ تزریق جهت انتقال مایعات با دبی کم مورد استفاده قرار می گیرد . دوزینگ پمپ ها همچنین در تزریق مواد شیمیایی به سیستم اختلاط استفاده می شوند.

 

پمپ تزریق کلر

 

کاربرد دوزینگ پمپ در تصفیه آب

در تصفیه آب صنعتی از پمپ های اندازه گیری برای انتقال و تزریق مواد شیمیایی مختلف مانند کلر به یک سیال استفاده می شود. به همین خاطر دوزینگ پمپ ها در بین گروه های صنعتی به پمپ تزریق کلر یا کلرزن نیز معوف می باشند . فرایند تزریق کلر سبب حفظ PH سیال در محدوده مورد نظر و یا حذف عوامل بیماری زا می شود. در فرایند تصفیه آب ، کلرزن ها ، فلوکولانت ها را جهت جداسازی جامدات از مایعات انتقال می دهند .

 

فرایند کلرزنی با پمپ تزریق

در استفاده از پمپ تزریق کلر (کلرزن) در سیستم تصفیه آب صنعتی ، این سیستم از دوزینگ پمپ و انژکتور برای رساندن محلول ها به طور مستقیم به لوله های آب تحت فشار استفاده می کند. محلول هیپوکلریت با یک پمپ تزریق دقیق جابجایی مثبت طبق برنامه به سیال تزریق می شود. دوزینگ پمپ ممکن است مستقیماً بر روی پایه پکیج تزریق کلر که با نام کلریناتور شناخته می شود ، نصب گردد .

 

تزریق کلر

 

مزایای دوزینگ پمپ ها

 • بسیار دقیق در اندازه‌گیری دبی و میزان مایع
 • جابجایی انواع مایعات غلیظ و حتی مواد شیمیایی خطرناک یا خورنده
 • جلوگیری از آلودگی محیط‌ زیست و بدن انسان
 • ایمنی کار بالا
 • وزن کمتر ، اندازه کوچکتر و قیمت ارزان تر نسبت به دیگر پمپ ها
 
 

تجهیزات جانبی کلرزن ها

شیر اطمینان
از شیر اطمینان به منظور محافظت از سیستم هنگام افزایش فشار بیش از حد مجاز استفاده می‌شود.

شیر Back Pressure
هنگامی که اختلاف فشار رانش و مکش کمتر از ۵/۱ بار شود ، از این شیر ها استفاده می‌شود. کاربرد این شیرها ، جلوگیری از جریان دبی ناخواسته پمپ به دلیل فشار کم خط رانش می باشد .

پالسیشن دمپنر Pulsation Dampeners
پالسیشن دمپنر ها که با نام آکومولاتور نیز شناخته می شوند ، تعدیل کننده های پالس‌ها را از بین برده و جریان خروجی را به حالت خطی و ثابت نزدیک می‌کنند.

صافی ها Strainer
صافی‌ها در ورودی پمپ قرار گرفته و از ورود ذرات و اجسام ریز به پمپ تزریق جلوگیری می کند.

 

پالسیشن دمپنر

 

نحوه نصب پمپ تزریق

پمپ تزریق باید در محیط خشک نصب شود. پمپ همیشه بالای مایعی که باید تزریق شود قرار می گیرد. نقطه تخلیه باید به سمت بالا و نازل مکش در پایین و لوله مکش کاملاً در محلول غوطه ور شود. با توجه به طول مورد نیاز ، لوله را  برش داده و فیلتر مکش را به آن متصل نمایید. اطمینان حاصل کنید که سوپاپ مکش به صورت عمودی قرار گرفته است و همیشه باید کاملاً در محلول غوطه ور می باشد .

 

نظرات (2)

 1. محسن

  ممنون از توضیح کاملتون❤️

  1. مدیر سایت

   ممنون از توجهتون ❤️

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (14)
ROPV (0)