با جهان آب تماس بگیرید ، متخصصین جهان آب آماده پاسخگویی به ما هستند.

کربن اکتیو

کربن فعال یا زغال فعال چیست ؟

کربن اکتیو یا زغال فعال (activated carbon) نوعی کربن فراوری‌شده است که منافذ کوچک و کم حجمی دارد و به همین دلیل در فرایندهای جذب و یا واکنش‌های شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. زغال فعال (کربن فعال) که نقش مؤثری در حذف آلاینده‌ها دارد، یکی از مواد پرکاربرد در صنعت تصفیه آب است که به دو صورت پودری و دانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کربن فعال یک ماده جاذب و با تخلخل بالاست که فرم پیچیده‌ای دارد و از اتم‌های کربن ساخته شده است. این ماده به دلیل مساحت داخلی مؤثر، قابلیت فعال‌سازی مجدد سطح و قیمت پایین در مقایسه با جاذب‌های غیرآلی، بسیار منحصربه‌فرد است. موارد استفاده این ماده در تصفیه هوا، تصفیه آکواریوم و استخر، جداسازی رنگ و بو و مزه و کلر آب در کارخانه‌ها صنایع غذایی و شیمیایی و همچنین برای پاک‌سازی پوست و دندان است.

بر اساس نقل قول از ویکی پدیا

ساختار کربن فعال از پیرولیز مواد کربنی از قبیل چوب، زغال‌سنگ، هسته یا پوسته میوه‌ها مانند پوسته نارگیل حاصل می‌گردد و در مراحل بعدی تحت عملیات فعال‌سازی قرار می‌گیرد. به صورت معمول سه فرایند اصلی برای فعال‌سازی کربن در نظر گرفته می‌شود:

 • فعال‌سازی با بخار
 • فعال‌سازی با دی‌اکسید کربن
 • فعال‌سازی شیمیایی

شما می توانید در فروشگاه جهان آب بهترین قیمت کربن اکتیو درجه یک و مرغوب را پیدا کنید. ما به عنوان وارد کننده توانسته ایم بدون واسطه فروش عمده کربن اکتیو را در برنامه خود داشته باشیم. برای مشاوره رایگان یا اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان مجموعه با شماره 02179315 در تماس باشید.

 

ویدیو فرایند تولید کربن فعال

 لیست محصولات کربن فعال

 
 

فهرست مطالب

انواع کربن فعال

کربن‌ها بر اساس نوع ماده خام اولیه، رفتار شیمیایی و فیزیکی، روش تولید و ویژگی‌هایی که دارند به انواع مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند. زغال فعال (کربن اکتیو) پودری، میله‌ای، گرانولی و قرصی جزو این تقسیم‌بندی به شمار می‌آیند که البته سه مورد اول، شکل‌های متداول کربن اکتیو‌ها هستند.

زغال فعال پودری (Powder Activated Carbon)

کربن‌های پودری عمدتاً در کاربردهای مایع مانند تصفیه آب و یا رنگبری آب میوه‌ها، شربت‌ها، روغن‌های خوراکی و محصولات دارویی استفاده می‌شوند. آنها همچنین می توانند در تصفیه گازهای خروجی برای حذف فلزات سنگین و دیوکسین ها با تزریق آنها به جریان گاز مفید باشند.

پودر کربن فعال جذب سریع‌تری نسبت به کربن‌های دانه‌بندی یا فشرده می‌کنند، زیرا مسیر انتشار مولکول‌ها در منافذ به دلیل اندازه کوچک ذرات بسیار کوتاه‌تر است. اندازه این کربن کمتر از 1 میلی متر است و معمولاً قطر آن بین 15 تا 25 میلی متر است.  اثربخشی کربن فعال پودری در جذب ترکیبات آلی آب ، به مقدار کربن فعال مصرفی، نحوه مخلوط کردن ، مدت زمان تماس آن با آلاینده ها و کیفیت آلاینده ها بستگی دارد.

قیمت کربن فعال پودری

قیمت کربن اکتیو پودری جاکوبی در بازار به عوامل مختلفی وابسته است. مهم ترین این عوامل عبارتند از: نوع، کیفیت مورد استفاده، حجم سفارش که می تواند به صورت عمده یا جزیی باشد و شرایط بازار و … که هر کدام می توانند نقش موثری در بالا و پایین کردن قیمت کربن اکتیو پودری داشته باشند. علاوه بر همه این موارد قیمت کربن اکتیو پودری در بازارهای جهانی هم می تواند بر این مورد تاثیرگذار باشد. ما در فروشگاه جهان آب قیمت و فروش کربن اکتیو جاکوبی و برندهای دیگر را با نازلترین قیمت بدون واسطه عرضه می کنیم. برای اطلاعات بیشتر یا مشاوره رایگان می توانید با شماره 02179315 در تماس باشید.

کربن اکتیو پودری

لیست قیمت محصولات کربن اکتیو پودری ​

کربن اکتیو گرانول (Granular Activated Carbon)

سایز ذرات این کربن برخلاف کربن پودری بزرگ‌تر و از سطح خارجی کوچک‌تری نیز برخوردار است. همچنین نسبت به کربن پودری از مقاومت بیشتری برخوردار هستند و اندازه‌ای در حدود 2/0 میلی‌متر تا 5 میلی‌متر دارند. این نوع کربن به دلیل سرعت نفوذ بالا، در جذب گازها و بخارها بسیار خوب عمل می‌کنند و جهت تصفیه آب، بوزدایی و جداسازی مواد موجود در جریان‌ها و همچنین در حوضچه‌های اختلاط سریع به کار می‌روند.

حمل کربن اکتیو یا ذغال فعال ساده و بدون دردسر است و قابلیت تصفیه حجم زیادی از گازها و مواد مایع را با کیفیتی ثابت دارند. کربن اکتیو گرانول این قابلیت را دارد که همواره بازیابی شود و به طور مجدد مورد استفاده قرار گیرد. فاصله زمانی میان فعال‌سازی به طور متوسط نزدیک هجده ماه است و البته حدود 5 تا 15 درصد از ماده در طول فعال‌سازی مجدد از بین می‌رود.

قیمت کربن اکتیو گرانولی

قیمت کربن اکتیو گرانولی به موارد زیادی وابسته است که عبارتند از:
 • نوع کربن: یکی از مهم ترین موارد تاثیر گذار در قیمت کربن اکتیو گرانولی نوع و کیفیت کربن مورد استفاده است.
به عنوان مثال، کربن فعال گرانول تولید شده از پوست سبزیجات به دلیل داشتن سطح جذب بیشتر، قیمت بالاتری نسبت به کربن فعال تولید شده از چوب دارد.
 • حجم خرید: همانطور که میدانید میزان خرید عمده میتواند به همراه تخفیف قیمت باشد. از این رو میزان خرید مشتری می تواند در قیمت گذاری تاثیر گذار باشد.
مصرف کننده: قیمت کربن فعال گرانولی برای مصارف صنعتی نسبت به قیمت آن برای مصارف خانگی و عمومی متفاوت می باشد. علاوه بر این نرخ تورم و نوسانات بازار هم در قیمت گذاری کربن موثر هستند. شما در فروشگاه جهان آب می توانید کربن فعال گرانولی جاکوبی – نوریت و ادلر  را با بهترین پیشنهاد قیمتی داشته باشید.
کربن اکتیو گرانولی(کربن فعال گرانولی)

لیست قیمت محصولات کربن فعال گرانولی ​

کربن فعال میله‌ای یا کبریتی (Extruded Activated Carbon)

این کربن به شکل استوانه‌ای است و قطری بین 8/0 تا 130 میلی‌متر دارد. کربن میله ای استوانه‌ای‌شکل به دلیل ویژگی‌هایی همچون قدرت مکانیکی بالا، افت فشار کم و میزان غبار کم، به طور عمده برای جذب در فاز گازی استفاده می‌شوند. علاوه بر این، فعالیت در حجم زیاد و مقاومت بالای آن موجب شده تا در وسایل نقلیه قابل‌استفاده باشند.

از کاربردهای کربن اکتیو میله‌ای می‌توان به پاکسازی برای آب شیرین و شور، حذف مواد شیمیایی از آب، حذف بو و طعم نامطبوع در آب و هوا، تصفیه آب و فاضلاب صنعتی، تصفیه هوا در صنایع شیمیایی و غذایی، حذف آلاینده‌های هوا در خودروها و ساختمان‌ها، جذب رطوبت و بوی نامطبوع در سطوح مختلف و … اشاره کرد.

فروش و خرید کربن فعال میله ای

اگر قصد خرید کربن فعال میله ای را دارید می توانید بهترین قیمت پیشنهادی را در جهان آب با کیفیت بالا دریافت کنید. همانطور که می دانید کربن فعال میله ای یا کربن فعال اکسترود شده به منظور کاربرد در صنایع گاز مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع کربن اکسترود شده از موادی مانند زغال چوب، پوسته نارگیل، بامبو و زغال سنگ ساخته شده است. کاربردهای کربن فعال میله ای برای بازیافت حلال، بازیافت نفت و گاز، علف زدایی گاز طبیعی، گوگرد زدایی و نیترات زدایی و غیره استفاده می شوند.

کربن اکتیو (کربن فعال) میله ای

لیست قیمت محصولات کربن اکتیو میله ای ​

کربن اکتیو چه ویژگی‌هایی دارد؟

ویژگی اصلی کربن اکتیو یا ذغال فعال را می‌توان پراکندگی اندازه تخلخل‌ها و توانایی آن برای از بین بردن مواد آلوده‌کننده آب دانست. از دیگر ویژگی‌های آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پایداری زیاد
 • هزینه مناسب و مقرون به صرفه
 • هدایت الکتریکی زیاد
 • قابلیت بازیافت و فعال‌سازی مجدد
 • ظرفیت جذب بالا
 • ساختار متخلخل و سطح فعال بالا
 در واقع در فیلترها هم از کربن استفاده می شود که به آن اصطلاحاً فیلتر کربن (Carbon filtering)گفته می شود.فیلتر کربن روشی برای فیلتر کردن است که از بستری از کربن فعال برای حذف ناخالصی ها از سیال با استفاده از جذب استفاده می کند.

کاربردهای زغال اکتیو 

کربن اکتیو (Activated Carbon) یا همان زغال فعال، در واقع یک ماده شیمیایی پرکاربرد در صنایع مختلف است که به منظور جذب و حذف آلاینده‌های مختلف از جمله گازها، مواد شیمیایی، عناصر سنگین و رنگ‌ها استفاده می شود.

ذغال فعال در تصفیه آب

ذغال فعال در واقع یک جذب کننده قدرتمند است که در زمینه تصفیه آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. به دلیل اینکه ذغال فعال دارای سطح بسیار بالا و ساختار پوشیده شده از لوله‌های ریز می‌باشد، از این رو می‌تواند انواع آلودگی‌ها، باکتری‌ها، ویروس‌ها، فلزات سنگین و سایر آلاینده‌های شیمیایی را از آب حذف کند. طی فرآیند تصفیه آب با استفاده از ذغال فعال، ابتدا آب به صورت خام تصفیه می‌شود و سپس از طریق یک فیلتر عبور داده می‌شود. ذغال فعال در قسمت فیلتر استفاده می‌شود، آلودگی‌های موجود در آب را جذب می‌کند و آب تصفیه شده به سمت مصرف کننده هدایت می‌شود. ذغال فعال با جذب کلر و ترکیبات آلی موجود در آب، می تواند طعم و بوی نامطبوع و ناخوشایند آب را بهبود ببخشد. علاوه بر این، با جذب فلزات سنگین مانند سرب و جیوه، می‌تواند از خطرات مربوط به سلامتی جلوگیری کند.
زغال فعال در تصفیه آب

کربن فعال در تصفیه پساب

کربن فعال در تصفیه پساب نی نقش مهمی دارند. همانطور که می دانید مهم ترین نکته در پساب، جذب مواد آلاینده‌ها می باشد که این فرآیند با کربن فعال به خوبی برای تصفیه پساب‌های صنعتی و شهری برطرف می‌شود. این ماده از طریق جذب فیزیکی و شیمیایی با عامل آلاینده در پساب واکنش داده و آلاینده را حذف می‌کند.

عملکرد کربن فعال در تصفیه پساب

در این فرآیند ابتدا پساب از طریق فرآیندهای شیمیایی و فیزیکی به ذرات کوچکتر تبدیل می‌شود و در مرحله بعد، ذرات پساب با کربن فعال در تماس قرار می‌گیرند. ذغال فعال با داشتن سطح پوشش دهنده بالا و خاصیت جذب زیاد، می تواند آلاینده‌های مختلف موجود در پساب را به طور موثری جذب کند و در نهایت با انجام عملیات فیلتراسیون، پساب به صورت تصفیه شده خروجی گرفته می‌شود. در واقع این روش برای حذف بسیاری از آلاینده‌هایی در پساب مانند رنگ‌ها، بوی بد، سموم و برخی فلزات سنگین اهمیت زیادی دارد.

کربن فعال از طریق اصلاح بیولوژیکی برای بهبود کارایی فرایند تصفیه فاضلاب و حذف الاینده ها از محلول های ابی به عنوان یک تکنولوژی جدید از چند دهه گذشته ظاهر می شود. تجزیه بیولوژیکی کربن فعال (BAC) بستگی به برگشت پذیری جذب و تجزیه پذیری زیستی جذب دارد. فرایند BAC به منظور استفاده از اثر هم افزایی جذب الاینده ها بر جاذب و پس از ان تخریب توسط فعالیت های میکروبی در فرایند تصفیه فاضلاب توسعه یافته است. با توجه به سطح بالا و اندازه منافذ، کربن فعال با تاثیر زیادی بر جذب الاینده های الی در فاضلاب مشخص می شود و فعالیت میکروبی بیشتر برای پتانسیل تجزیه زیستی ان ثابت شده است. کربن فعال بیولوژیکی همراه با ozonation (O)3/ BAC) به عنوان یک جزء کلیدی در فرایند تصفیه فاضلاب تولید شده توسط فعالیت های خانگی و صنعتی دیگر در نظر گرفته می شود.

کربن اکتیو در تصفیه پساب

کربن فعال در نوشیدنی

 کربن فعال در نوشیدنی‌ها یک راهکار جذب ترکیبات آلوده و مضر مثل رنگدانه‌های مصنوعی، شیمیایی‌های حفظ طول عمر مانند نگهدارنده‌ها و سایر آلاینده‌های محیطی موجود در آب می‌باشد.

کربن فعال با داشتن ساختار منحصر به فرد و کوچک خود، قابلیت جذب بالایی دارد. با استفاده از کربن فعال در نوشیدنی‌ها، می توانید ترکیبات مضر موجود در آن‌ها را جذب و تصفیه کنید. علاوه بر این می توانید بوی و طعم نامطبوع نوشیدنی را نیز بهبود دهید. که این کار به کیفیت و سلامت نوشیدنی ها کمک می کند.

نکته مهم این است که استفاده بیش از اندازه از این ماده در نوشیدنی باعث می شود مواد مغذی آن از بین بروند و طعم آن نیز تغییر یابد. از این رو، باید در استفاده از کربن اکتیو در نوشیدنی نهایت دقت را به خرج داد.

کربن فعال در نوشیدنی

کاربرد زغال فعال در تصفیه گاز

 • حذف آلاینده‌ها از سیستم تهویه خودروها
 • حذف عوامل تولیدکننده بوی نامطبوع از هود آشپزخانه‌ها و فیلتر یخچال‌ها
 • تصفیه گاز اگزوز برای حذف ناخالصی‌ها و آلاینده‌های آلی
 • در ماسک‌های N95 کربن دار که موجب می‌شود آلودگی و دود گازهای مضر هوا به درون ماسک نفوذ نکند.
 • کنترل پخش در محیط‌های مختلف مثل پمپ‌بنزین‌ها
 • صنایع بسته‌بندی و پوشش‌های سطحی
 • تصفیه گاز دودکش‌ها در کارخانه‌ها زباله‌سوزی برای حذف فلزات سنگین و دیوکسین‌ها
زغال فعال در تصفیه گاز

کاربرد کربن فعال در رنگ‌بری

 • رنگ‌زدایی و خالص‌سازی محصولات پایانی و واسطه‌ها در صنعت داروسازی
 • رنگبری از ادویه‌ها
 • حذف رنگ از محلول‌های دارای شکر
 • رنگ‌زدایی و تصفیه محلول‌هایی که کاربرد آن‌ها در تولید گلوکز و دیگر محصولات نشاسته‌ای است.
 • تصفیه روغن‌های گیاهی و حیوانی
 • رنگ‌زدایی از گلیسیرین، پارافین، وازلین، وکس، مواد شیمیایی با خلوص بسیار بالا، اسیدهای آلی و آنزیم‌ها
 • حذف رنگ و بو از ژلاتین
 • تمیز کردن حمام‌های گالوانیزاسیون
کربن اکتیو (کربن فعال) در رنگبری

کاربرد کربن اکتیو در مصارف بهداشتی

امروزه در بازار جهانی ماسک‌هایی با نام ماسک سیاه عرضه می‌شوند که مواد اصلی تشکیل‌دهنده آن‌ها این ماده است. محصولات لایه‌برداری که حاوی ذغال فعال هستند، سطح پوست را از ذراتی همچون گرد و اک، دود، مواد آرایشی و بهداشتی و… تمیز کرده و منافذ پوستی را به‌مرورزمان کوچک‌تر می‌کند. کربن فعال همچنین در متعادل کردن چربی پوست نیز نقش مؤثری دارد و با استفاده مداوم، خشکی پوست را نیز برطرف می‌کند.

کربن فعال برای دندان

یکی از کاربردهای کربن اکتیو در مصارف پزشکی استفاده از آن در بهداشت دهان و دندان است. کربن فعال به علت جذب بالایی که دارد می تواند بهترین راهکار برای شستشوی دهان و دندان باشد. نقش اصلی کربن اکتیو در بهبود بهداشت دهان و دندان، جذب و حذف پلاک و باکتری‌های موجود در دهان می‌باشد. همچنین، این ماده به عنوان یک ماده سفید کننده نیز شناخته شده است و می‌تواند رنگ زدایی دندان را تسریع کند. با این حال، استفاده بیش از حد از کربن اکتیو ممکن است منجر به خشکی دهان، درد لثه و حتی خراشیدگی دندان‌ها شود. به همین دلیل، استفاده از کربن اکتیو باید با توجه به نکات زیر باشد:
 • استفاده از کربن اکتیو به مقدار مناسب، برای بهترین نتیجه در بهبود بهداشت دهان و دندان توصیه می‌شود.
 • قبل از استفاده از کربن اکتیو باید با دندانپزشک یا پزشک خود مشورت کنید.
 • استفاده از کربن اکتیو برای کسانی که دندان حساس دارند یا عفونت لثه دارند توصیه نمی‌شود.
 • استفاده از کربن اکتیو بعد از برطرف کردن مشکلات دندانی مانند سوراخ دندان و عفونت لثه را توصیه می‌کنیم.
در نتیجه، استفاده از کربن اکتیو می‌تواند تاثیر مثبت بر روی بهداشت دهان و دندان داشته باشد، اما استفاده بیش از حد و نامناسب ممکن است به جای بهبود بهداشت دهان و دندان، باعث مشکلاتی شود.
کاربرد کربن اکتیو در مصارف بهداشتی

کربن فعال در خمیر دندان

کربن فعال در خمیر دندان باعث شده نام آن به خمیر دندان زغالی معروف شود ، که اخیراً به دلیل ادعای توانایی آن در سفید کردن دندان ها و از بین بردن میکروب ها و بوی بد دهان محبوب شده است. با این حال، کربن اکتیو ساینده ای است که در صورت استفاده روزانه می تواند به مینای دندان آسیب رسانده و باعث افزایش حساسیت آن شود. علاوه بر این، اکثر برندهای تولید کننده خمیردندان زغالی حاوی فلوراید نیستند که برای تقویت مینای دندان مهم است.

زغال فعال برای پوست

از کاربردهای مهم کربن فعال ، استفاده از آن در صنایع آرایشی و بهداشتی می باشد. کربن یا زغال فعال می تواند انواع آلودگی ها، چربی ها و سموم پوست را بزداید و تاثیر زیادی بر روی آن بگذارد. حتی در زمان های قدیم از زغال فعال به عنوان یک ماده چربی زدا در شستن ظروف استفاده می شد؛ در حالی که امروزه کربن فعال در شستشو معده و سایر قسمت های دستگاه گوارش نیز کاربرد دارد. ماسک صورت زغال یک محصول آرایشی است که به منظور لایه برداری، پاکسازی ، شفافیت و از بین بردن جوش های سر سیاه استفاده مورد استفاده قرار می گیرد. کربن فعال یکی از بهترین مواد تشکیل دهنده این گونه لوازم آرایشی است که هم آلودگی و سموم پوست را از بین می برد و هم با از بین بردن چربی ها و جوش های اضافی پوست را نرم، شفاف و براق می کند. خاصیت پاک کنندگی ماسک زغال ، عملکرد فوق العاده ای به جا می گذارد. به نحوی که محصولاتی مانند ماسک زغال که حاوی کربن فعال هستند از محبوبیت خاصی در بین مصرف کنندگان برخوردار هستند.
کربن فعال برای دندان

کاربرد کربن اکتیو در پزشکی

کربن فعال (ذغال فعال) برای درمان مسمومیت‌ها و اوردوز ناشی از مواد شیمیایی به کار می‌رود و در بسیاری از کشورها نیز به عنوان یک داروی بدون نسخه جهت درمان بیماری‌های اسهال، سوءهاضمه و نفخ استفاده می‌شود. درصورتی‌که علم پزشکی بر این عقیده است که کربن اکتیو یا ذغال فعال از جذب شدن مواد شیمیایی درون بدن انسان جلوگیری نمی‌کند و اگر مسمومیت ناشی از مواد خورنده مانند اسید بوریک، آهن، فراورده‌های نفتی یا الکل باشد، هیچ‌گونه اثری ندارد. علاوه بر اینکه استفاده نادرست از این ماده منجر به آسپیراسیون ریوی می‌شود که در صورت عدم درمان فوری، می‌تواند کشنده باشد.

کاربرد کربن اکتیو در بیماری کلیوی

کربن فعال می تواند به افراد مبتلا به بیماری کلیوی کمک کند تا عملکرد کلیه را با چسباندن و به دام انداختن سمومی که در غیر این صورت در کلیه ها فیلتر می شوند، حفظ کنند. یک آزمایش انسانی در سال 2010 بر روی بیماران مسن مبتلا به مرحله نهایی بیماری کلیوی نیز نشان داد که کربن فعال همراه با رژیم غذایی کم پروتئین به طور زیادی  سطح اوره و کراتینین خون را کاهش می دهد.

کربن اکتیو در درمان نفخ (گاز روده)

کربن اکتیو در پزشکی برای درمان نفخ استفاده می شود، اما تحقیقات در مورد آن بسیار محدود است. یک کارآزمایی بالینی شامل 99 شرکت‌کننده، که در مجله آمریکایی گوارش در سال 1986 منتشر شد، نشان داد که درمان با کربن اکتیو به کاهش علائم نفخ و کرامپ‌های شکمی مرتبط با گاز روده کمک می‌کند. قبل از اینکه زغال چوب فعال برای درمان گاز روده توصیه شود، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

 
 
کاربرد کربن اکتیو در پزشکی

 کربن اکتیو در صنایع غذایی

کربن اکتیو یا ذغال فعال در رنگ‌زدایی از آب‌میوه‌ها و عصاره میوه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. کربن اکتیو همچنین می‌تواند ترکیبات آلی محلول را حذف و بو و مزه قندهایی مانند لاکتوز، فروکتوز و… را کنترل کند.

کاربرد کربن اکتیو در کشاورزی

کربن اکتیو یا زغال فعال در بخش کشاورزی به‌خصوص در پرورش دام استفاده می‌شود. همچنین از دیگر کاربردهای آن می‌توان به‌عنوان کشنده آفات، کمک به فراوری، مواد افزودنی خوراک دام و ضدعفونی‌کننده نیز اشاره کرد.

یکی از کاربردهای کربن فعال در کشاورزی این است که به عنوان جاذب بو و گازهایی مانند دی اکسید کربن و آمونیاک که توسط گیاهان تولید می شوند استفاده می شود. کربن فعال این گازها را جذب کرده و محیط اطراف گیاه را سالم می کند. علاوه بر این با حذف سموم گیاهی و تصفیه آب باعث بهبود کیفیت خاک و محصولات ارگانیک می شود.

کربن اکتیو در کشاورزی

کربن اکتیو در تصفیه هوا

یکی از مهم‌ترین کاربردهای کربن اکتیو یا ذغال فعال را می‌توان تصفیه هوا دانست که در نقش یک فیلتر در دستگاه‌های تصفیه هوا قرار می‌گیرد و موجب کاهش آلاینده‌های گازی می‌شود. هراندازه که میزان کربن اکتیو موجود بیشتر باشد، عملکرد این دستگاه‌ها نیز بهتر می‌شود و فواصل زمانی تعویض فیلتر طولانی‌تر می‌شود.

کربن فعال یا کربن اکتیو یکی از روش‌های مورد استفاده برای تصفیه هوا است. در این روش، جاذب‌های شیمیایی به عنوان کاتالیزور برای تجزیه آلاینده‌های هوایی استفاده می‌شوند. از جمله آینده های گازی همانند سولفور دی اکسید، نیتروژن اکسید، اکسید کربن، هیدروکربن‌ها و بخارات سمی می توانند توسط کربن فعال تصفیه شوند. کربن فعال به عنوان یک فیلتر در برخی از مدل های ماسک مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده در مدل های مختلف ماسک ها بسته به نوع ماسک، می تواند به صورت داخلی یا بیرونی قرار گیرد. برای مثال، ماسک_N95 که بیشتر برای حفاظت در برابر ذرات ریز ویروس ها استفاده می شوند، کربن فعال به صورت داخلی است و در مقابل، ماسک های جراحی که بیشتر برای حفاظت در برابر بیماری های عفونی استفاده میشوند، کربن فعال در آن به صورت خارجی قرار گرفته است.

 

کربن اکتیو (کربن فعال) در تصفیه هوا

 کربن فعال در آکواریوم

کربن فعال در آکواریوم به منظور تصفیه آب بسیار اهمیت دارد. کربن فعال برای آکواریوم  می تواند باعث حذف مواد آلی، رنگ‌ها، بوی نامطبوع و سایر آلودگی‌های شیمیایی و زیستی شود.

به صورت معمول استفاده از کربن فعال در آکواریوم به عنوان یک فیلتر آب، باعث بهبود کیفیت آب در آکواریوم می‌شود و می‌تواند به حفظ پایداری و  افزایش زیست‌توده و رشد گیاهان کمک کند. علاوه بر این، استفاده از کربن فعال برای آکواریوم می‌تواند به کاهش ریز موج‌های الکترومغناطیسی (EMI) که ممکن است باعث اختلال در سیستم‌های الکترونیکی آکواریوم شود، کمک کند.

توصیه می‌شود که کربن فعال موجود در فیلتر آکواریوم را 4 تا 6 هفته یکبار تعویض کنید تا قدرت جذب حفظ شود و در نتیجه کارایی دستگاه به حداکثر برسد.

کربن اکتیو (کربن فعال) برای آکواریوم

 کربن فعال برای مو

کربن فعال با داشتن ویژگی‌های خاص خود، در صنایع مختلف کاربرد دارد از جمله در صنعت پوست و مو توانسته جایگاه ویزه ای داشته باشد.

زغال فعال برای پوست به صورت ماسک‌های پاکسازی استفاده می شود. این ماسک‌ها با هدف جذب چربی و آلودگی‌های موجود در پوست، باعث تمیزی و روشن شدن پوست می‌شوند. علاوه بر این، زغال فعال می‌تواند به عنوان یک ماده ضد التهاب درمانی برای پوست های حساس مورد استفاده قرار گیرد و به کاهش التهاب و قرمزی پوست کمک کند.

کربن فعال برای مو ، به صورت شامپوهای ضد شوره و چربی مورد استفاده قرار می گیرد. این شامپوها با جذب چربی و مواد آلاینده از روی مو، آن‌ها را تمیز می‌کنند و به حفظ سلامت موها کمک می‌کنند. علاوه بر این زغال فعال برای مو می تواند در محصولات مراقبت از پوست سر به عنوان کنترل ترشح چربی و جلوگیری از شوره‌زدگی کمک کند.

کربن اکتیو (کربن فعال) برای پوست و مو

 کربن اکتیو خوراکی 

کربن اکتیو خوراکی در صنعت غذایی، به عنوان یک عامل جذب کننده ترکیبات زیان‌آور مانند رنگ‌دهنده‌ها، آنتی‌بیوتیک‌ها، هورمون‌ها و گلیفوسیت، در فرآیندهای تولید مواد غذایی مختلف از جمله روغن‌های گیاهی، بیسکوییت، قهوه، شراب و غیره استفاده می شود. علاوه بر این از کربن اکتیو خوراکی می توان عمل رنگ زدایی از آب میوه ها و عصاره میوه ها را انجام داد. همچنین، این ماده می تواند کنترل بو و مزه قند هایی مانند لاکتوز، فروکتوز را انجام دهد. فروشگاه جهان آب با گردآوری و فروش زغال اکتیو با کیفیت توانسته بهترین قیمت پیشنهادی را هم داشته باشد. برای اطلاع از قیمت کربن فعال در بازار با کارشناسان ما در تماس باشید.

 

کربن اکتیو (کربن فعال) برای خوراکی
 
 

کربن اکتیو چگونه تولید می‌شود؟

ساختار، عملکرد و ویژگی‌های هر کربن فعالی به شدت به نوع ماده اولیه انتخابی و نوع روش تهیه کربن فعال بستگی دارد. پروسه تهیه کربن فعال از مواد کربنی را اکتیواسیون می‌نامند و به‌صورت تهیه یک‌شکل کریستالی ریز از کربن فعال است که مقدار زیادی تخلخل در شکل و اندازه‌های مختلف دارد. زیرا روش ساده پخت و کربونیزه کردن مواد، جوابگوی احتیاجات جامعه صنعتی امروز نیست.

در پروسه تولید کربن اکتیو یا زغال فعال از مواد خام مختلفِ حاوی کربن استفاده می‌شود. موادی مانند: ذغال سنگ، قیر، کک نفتی، قطران ذغال سنگ، ضایعات گیاهی و ضایعات کشاورزی مانند پوست میوه، هسته میوه، چوب و… کربن اکتیو زمانی به وجود می‌آید که ذغال در دمای بسیار زیادی تحت‌فشار قرار می‌گیرد و موجب تغییر ساختار داخلی کربن می‌شود. به این صورت که اندازه منافذ آن کاهش می‌یابد و سطح آن افزایش پیدا می‌کند. به خاطر داشته باشید که کربن اکتیو منافذ بیشتری نسبت به ذغال معمولی دارد.

 

چکیده گرافیکی کربن فعال

 چهار فرایند تولید کربن اکتیو

تولید کربن فعال یا زغال فعال شامل چهار فرایند کلی می‌شود که در ادامه به هر یک از آن‌ها جداگانه خواهیم پرداخت.

فرایند پیرولیز

تبدیل ترموشیمیایی بیوماس آلی به سوخت‌های گازی یا مایع شکل در دمای بسیار بالا و بدون حضور هالوژن و اکسیژن را فرایند پیرولیز می‌گویند. فرایندی بازگشت‌ناپذیر که ترکیب شیمیایی و فاز فیزیکی مواد را به‌صورت هم‌زمان تغییر می‌دهد. در این فرایند مواد در معرض دمای بسیار بالا قرار می‌گیرند و تولید کربن اکتیو یا ذغال فعال، به شدت تحت تأثیر عواملی همچون دما، شدت حرارت‌دهی و شدت جریان گاز نیتروژن هستند.

فرایند فعال‌سازی فیزیکی

این فرایند یک فرایند دومرحله‌ای شامل کربونیزاسیون و فعال‌سازی است. در ابتدا کربونیزاسیون ماده اولیه انجام می‌شود و سپس فعال‌سازی ذغال نهایی در دمای بالا و در حضور گازهای اکسیدکننده مانند دی‌اکسیدکربن، هوا، بخار آب و یا مخلوطی از هر سه صورت می‌گیرد. مواد اولیه این روش را ضایعات کشاورزی، ضایعات برنج و چوب تشکیل می‌دهند.

 

فرایند فعال‌سازی شیمیایی

این فرایند نیز شامل دو مرحله فعال‌سازی و کربونیزاسیون است که انجام دادن این دو مرحله به طور هم‌زمان و در دمای پایین، کربن فعالی با ساختار متخلخل بهتری را تولید می‌کند. عامل فعال‌سازی در این روش، مواد شیمیایی روی کلرید، پتاسیم هیدروکسید، فسفریک اسید و پتاسیم کربنات به شمار می‌آیند. همچنین در این فرایند از مواد اولیه ضایعات کشاورزی مانند هسته زیتون، پوست گردو، پوست بادام‌زمینی، هسته زردآلو و ضایعات برنج استفاده می‌شود.

پیرولیز با بخار آب

در این فرایند برای تولید کربن اکتیو یا ذغال فعال، مواد اولیه ضایعات کشاورزی تحت جریان بخار آب و در محدوده دمایی 800-500 درجه سانتی‌گراد حرارت می‌بینند. در این فرایند برای تولید کربن اکتیو از بیوماس ضایعات کشاورزی استفاده شده است.

 

 

فعالیت شیمایی و فیزیکی کربن فعال

راهنمای خرید کربن فعال با کیفیت

برای خرید کربن اکتیو با کیفیت پارامترهای زیادی تاثیر گذار هستند و هر کدام از این پارمترها می تواند قیمت زغال اکتیو را بالا و پایین کند که عبارتند از:

عدد یدی

عدد یدی نشانگر مقدار تخلخل کربن اکتیو یا ذغال فعال است و از آن برای محاسبه مقدار غیر اشباعیت در هیدروکربن‌ها و اسیدهای چرب استفاده می‌شود. هراندازه مقدار این عدد بالاتر باشد، سطح فعالیت ماده نیز بیشتر است. عدد یدی به‌صورت mg/g نشان داده می‌شود و محدوده‌ای بین 1200-500 دارد.

مساحت سطح

این مساحت که با واحد  m2/g بیان می‌شود، میزان سطح موجود برای جذب به‌ازای میزان مشخصی از جرم کربن را محاسبه می‌کند.

چگالی ظاهری

هراندازه چگالی ظاهری بیشتر باشد، به این معنی است که کربن اکتیو یا ذغال فعال از کیفیت بالاتری برخوردار است. مقدار چگالی ظاهری کربن فعال یا ذغال اکتیو بین 2000 تا 2100 کیلوگرم بر مترمکعب می‌باشد و با واحدهای g/cc یا Ibs/cf نشان داده می‌شود.

اندازه مش

اندازه مش، دامنه اندازه ذره محصول را نشان می‌دهد که اغلب به شکل یک دامنه از اندازه حفره غربال بیان می‌شود. این ویژگی به افراد اجازه می‌دهد تا از میزان تحمل کربن در فرایندهای مختلف آگاه شوند.

میزان خاکستر

تشکیل خاکستر به کاهش فعالیت کربن و کارایی آن منجر می‌شود. تمام مواد پایه دارای مقداری خاکستر هستند ولی میزان این خاکستر در مواد مختلف، متفاوت است. این ویژگی میزان موادی غیر از کربن را در درون کربن فعال اندازه می‌گیرد و برای اندازه‌گیری مقدار خاکستر کربن فعال از روش استانداردASTMD 2866-2011 استفاده می‌شود.

 

قیمت کربن اکتیو ایرانی

قیمت کربن اکتیو ایرانی در بازار بر اساس پارمترهای مختلف متنوع است. در واقع کربن اکتیو ایرانی که بر اساس پایه پسته و گردو ساخته می شود همگی وارداتی هستند. به بیان ساده تر شرکت های ایرانی اقدام به وارد کردن انواع کربن می کنند. قیمت هر کیلو کربن خالص بر اساس اینکه از کدام کشور باشد و میزان کیفیت آن چگونه باشد متغیر است. اما در نظر داشته باشید بهترین مارک کربن فعال مربوط به کشور سوئد و برند جاکوبی است. این شرکت به عنوان بزرگ ترین تولید کننده کربن اکتیو در اروپا محسوب می شود. اما برندهای دیگری از زغال اکتیو در ایران یافت می شود که هر کدام درجه خلوص و کشور سازنده متفاوتی دارد. برخی از آنها عبارتند از:
• کربن فعال نوریت چین
• ذغال اکتیو جاکوبی یا ژاکوبی(Jacobi) چینی
• کربن اکتیو جاکوبی سوئد
• زغال فعال رفسنجان ( کربن فعال پارس رفسنجان)
• زغال فعال اصفهان زغال اکتیو هندی
• کربن اکتیو آلمانی

در نظر داشته باشید فروشگاه جهان آب یکی از برترین وارد کننده کربن اکتیو جاکوبی سوئد می باشد. اما اگر شما به دنبال برندهای دیگری از زغال فعال هستید می توانید در لیست همه محصولات ما خریداری کنید.

کربن اکتیو جاکوبی

جاکوبی یک شرکت تولید کننده کربن اکتیو است – جاکوبی تحت مالکیت شرکت شیمیایی گاز اوزاکا (OGC) ، Jacobi است . جاکوبی در سال 2014توسط این شرکت خریداری شد و در سوئد تاسیس شد. جاکوبی عرضه کننده وسیع ترین طیف کربن فعال در صنعت، از جمله کربن های مبتنی بر پوسته نارگیل، زغال سنگ قیری، زغال سنگ قهوه ای، و چوب است که در مدل های گرانولی ، پودری و میله ای عرضه می شوند . کربن اکتیو جاکوبی از کیفیت فوق العاده ای برخوردار است و در ایران و سراسر جهان بازار خوبی دارد و محبوبیت زیادی کسب کرده است .
فروشگاه جهان آب وارد کننده و تامین کننده انواع کربن اکتیو جاکوبی در ایران با تضمین کیفیت و اصالت کالا و قیمت بسیار مناسب می باشد . جهت خرید کربن فعال جاکوبی ، با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.
 
کربن اکتیو های جاکوبی انواع مختلفی دارند که در ادامه چند مورد از آنها را بررسی می کنیم :
 
 

سری ادسرب AddSorb

سری ادسرب ، دسته ای از کربن های فعال جاکوبی است که برای کاربردهای بخار مانند گازهای اسیدی، گازهای اساسی، فرمالدئید، جیوه و… کاربردی است.

سری آکواسرب AquaSorb

سری آکواسرب جاکوبی برای فرایند تصفیه آب و پوشش برنامه هایی مانند آب آشامیدنی، فاضلاب پساب، آب فرآیند صنعتی، فرآوری نوشیدنی و فیلترهای آب خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. سری AquaSorb با استانداردهای NSF، EN، و AWWA برای تصفیه آب آشامیدنی مطابقت دارند و همچنین الزامات کدکس مواد شیمیایی غذایی را برآورده می‌کنند .

سری کلرسرب ColorSorb

این دسته از کربن اکتیو های جاکوبی به طور خاص برای کاربردهای حذف رنگ از جمله تصفیه مواد غذایی، شیمیایی و دارویی طراحی شده اند.

سری گلدسرب GoldSorb

کربن فعال های جاکوبی سری گلدسرب برای بازیابی فلزات گرانبها در تاسیسات معدن طراحی شده اند. این سری از محصولات جاکوبی دارای حداکثر سختی محصول، مقاومت بالا در برابر ساییدگی و ایجاد ریزدانه‌های کمتر در طول بازسازی هستند.

منبع:  pubs.rsc.orcom,activatedcarbon.com

sciencedirect-

لیست قیمت کربن فعال آکواسرب جاکوبی 

لیست قیمت کربن فعال گلدسرب جاکوبی

خلاصه ای از کربن اکتیو

کربن اکتیو جنس ذغالی و شکلی کریستالی‌مانند دارد و به گروهی از مواد کربنی متخلخل و سطح داخلی بالا گفته می‌شود که به دلیل جذب بالا و قابلیت فعال‌سازی مجدد، ماده‌ای منحصربه‌فرد به شمار می‌آید. زغال (کربن) فعال اشکال مختلفی دارد و همین عامل موجب شده تا کاربرد گسترده‌ای در تصفیه گازها، آب و فاضلاب داشته باشد.

 کربن فعال به دلیل اشکال مختلف خود، کاربردهای گسترده‌ای دارد؛ از جمله اینکه در جهت تصفیه گازها، آب و فاضلاب استفاده می‌شود، به حذف آلودگی‌های آب و فاضلاب و هوا کمک می‌کند و در زمینه بهبود بو، طعم و رنگ آب‌وهوا نیز مؤثر واقع می‌شود.

 

سوالات متداول

طول عمر كربن فعال به وزن مولکولی ماده شیمیایی در تماس با آن ، غلظت ماده شیمیایی در جریان تحت كربن دار شدن، دمای عملیاتی سیستم و قطبیت مواد شیمیایی بستگی دارد.

ترکیباتی که معمولاً در آب چاه وجود دارند، معمولاً وزن مولکولی کمی دارند. برای حذف آلاینده های آب، مناسب ترین نوع، کربنی با تخلخل ریز و زياد لازم است. سری آکواسرب جاکوبی ، بیشترین استفاده را برای فرایند های تصفیه آب دارد.

نظرات (4)

 1. میثم مالکی

  سلام. خسته نباشید.
  کربن جاکوبی رو به چه روشی باید از سایت شما سفارش بدم؟

  1. مدیر سایت

   سلام
   برای خرید کربن اکتیو جاکوبی از طریق تماس تلفنی با کارشناسان فروشگاه جهان آب در ارتباط باشید تا علاوه بر دریافت راهنمایی های لازم ، پیش فاکتور محصول رو هم داشته باشید

 2. مهندس خیری

  چه مش هایی از کربن فعال جاکوبی رو موجودی دارید؟

  1. مدیر سایت

   معمولا مش 8*30 بیش ترین موجودی رو توی کربن های جاکوبی داره ولی مش های دیگه رو هم اگر درخواست داشته باشید می تونید با کارشناسان فروش از طریق تماس تلفنی مطرح کنید تا در صورت امکان به صورت سفارشی براتون تامین کنن

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

برند:
CSM (23)
FWT (16)
IML (14)
ROPV (0)